Archiv štítku: korekce expozice

Korekce expozice ve fotografii je velice užitečná věc, kterou můžete uplatnit u nějakého poloautomatického expozičního režimu. Ve chvíli, kdy fotoaparát chybně vyhodnotí expozici lze použitím korekce expozice snímek napravit.

Korekce expozice

Korekce expozice tajů zbavená

V minulém článku o expozičních režimech jsem narazil na pojem korekce expozice (jinak také kompenzace expozice). V dnešní době je touto funkcí vybaven téměř každý fotoaparát. Od levných kompaktů, přes mobily a tablety až po drahé zrcadlovky. Nejčastěji je označována ikonkou níže a to v menu fotoaparátu, příp. přímo na ovládacích tlačítkách fotoaparátu.

Symbol korekce expozice
Symbol korekce expozice

Měření expozice automatikou fotoaparátů je krásná věc, která nám značně usnadňuje a urychluje práci. Bez ní by si fotografování dovedl představit už jen málokdo. Bohužel expoziční automatika není neomylná a za některých podmínek nefunguje tak, jak by se od ní očekávalo. Naštěstí tu máme funkci korekce expozice, která nám v těchto specifických podmínkách dokáže velice dobře posloužit.

Pokračování textu Korekce expozice

Měření expozice

Jak funguje měření expozice

Většina moderních fotoaparátů má několik režimů měření expozice. Liší se v podstatě pouze plochou, kterou z celkové scény berou v úvahu pro změření expozice na střední šedou. Různé režimy se hodí při různých situacích.

Symboly měření expozice
Symboly měření expozice

V článku vycházím ze zkušeností se zrcadlovkami od firmy CanonNikon. Ale nebojte se, ostatní velké společnosti to mají velice obdobně nebo úplně stejně.

Pokračování textu Měření expozice

Expozice

Expozice ve fotografii

Expozice měla vždy na cestě ke kvalitní fotografii klíčové slovo. Přes obrovský pokrok automatických měřících systémů se však u „obtížných scén“ stále nedaří oprostit od nutnosti lidského zásahu pro správné nastavení expozice.

Tento článek věnuji především technicky správné expozici, expozičním režimům ve fotoaparátu, korekcím expozice a pojmům: clonové číslo, expoziční čas, citlivost ISO. Předem upozorňuji, že se zde vyskytuje mnoho nových informací a ke konci článku i více odbornějšího textu. Když si nebudete jisti, o čem je řeč, vřele doporučuji si prohlédnout doprovodné odkazy, které vám pomohou. A pokud by ani to nepomohlo, neváhejte mne kontaktovat.

Pokračování textu Expozice