Archiv štítku: EXIF

EXIF

EXIF je vlastně soubor metadat (viz Wikipedie), který se nachází v nasnímaných obrázcích. EXIF metadata zpravidla obsahují mnoho zajímavých informací, např.:

  • verzi samotných EXIF metadat,
  • datum a čas pořízení fotografie,
  • čím byly fotografie vyfotografovány (jméno a označení přístroje),
  • rozlišení fotografie,
  • údaje o expozici,
  • použitý barevný prostor,
  • ohniskovou vzdálenost objektivu při pořízení snímku,
  • GPS souřadnice fotografie,
  • po úpravě snímku zde může být informace po použitém programu pro úpravu fotografií,
  • a další a další zajímavé údaje.

K čemu toto všechno? To záleží… Například k lepší identifikaci fotografie. Nebo k poučení se z vašich chyb, když se fotografie nepovede. Také se EXIF metadata mohou hodit, když provádíte nějaké třídění fotografií (dle údajů uvedených výše). Možností je tedy větší množství. Je jen na vás, jak se k EXIFu postavíte.

Já osobně tato data využívám především ke zjišťování důvodu „proč se mi ta fotografie nepovedla“. Občasně kvůli třídění, kdy chci vidět jen fotografie pořízené tím či oním fotoaparátem / objektivem. Samozřejmě také tato data využívám k identifikaci místa, kde byla fotografie pořízena. Naštěstí můj fotoaparát umí pracovat s GPS, takže v tom není žádný problém.

Kde najdu EXIF

Kde ve fotografii najdu EXIF

Jeden z často opakujících se dotazů se týká toho, čemu se říká EXIF, resp. EXIF metadata. Tento pojem a co je jeho součástí jsem vysvětloval již dříve (viz odkaz). Nicméně nezodpověděl jsem zde několik otázek, na které se někteří ptají.

Kde najdu EXIF? Kde je ve fotografii EXIF? Jak si můžu EXIF zobrazit? V jakém programu si můžu EXIF přečíst?

Pokračování textu Kde najdu EXIF

EXIF metadata

EXIF metadata ve fotografiích

Zkratka EXIF vychází z anglického výrazu Exchangeable Image File Format. Jedná se o tzv. metadata, která fotoaparát vkládá do fotografií. To platí jak pro obrazový formát JPEG, TIFF, tak dnes i pro datový formát RAW.

Metadata jsou data, která poskytují informace o jiných datech. Více o tom, co to jsou metadata a jak vypadají se dozvíte například na Wikipedii (i s příklady).

V některých programech na úpravu fotografií, ale i ve fotoaparátu, si můžete u svých fotografií všimnout dodatečných informací. Typicky jde o použitou citlivost ISO, ohniskovou vzdálenost, expoziční čas, clonu, nebo třeba typ fotoaparátu. Tyto informace programy vyčtou právě z EXIF metadat, které fotoaparát automaticky vkládá do vyfotografovaných snímků.

Pokračování textu EXIF metadata