Archiv štítku: EXIF

EXIF je soubor metadat (viz Wikipedie). Najdete jej uvnitř pořízených fotografiích (je jejich součástí), kam je vkládají fotoaparáty, mobily i tablety. Tato EXIF metadata zpravidla obsahují mnoho zajímavých informací, např.:

  • verzi samotných EXIF metadat,
  • datum a čas pořízení fotografie,
  • jaký fotoaparát / zařízení fotografii pořídilo (jméno a označení přístroje),
  • rozlišení fotografie,
  • údaje o expozici,
  • použitý barevný prostor,
  • ohniskovou vzdálenost objektivu při pořízení snímku,
  • GPS souřadnice fotografie,
  • po úpravě snímku zde může být informace po použitém programu pro úpravu fotografií,
  • a další a další zajímavé údaje.

K čemu toto všechno? To záleží… Například k lepší identifikaci fotografií. Nebo k poučení se z vašich chyb, když se fotografie nepovede. Také se EXIF metadata mohou hodit, když provádíte nějaké třídění fotografií (dle údajů uvedených výše). Možností je tedy větší množství. Je jen na vás, jestli EXIF metadata chcete využívat a jakým způsobem to budete dělat.

Já osobně tato data využívám především ke zjišťování důvodu „proč se mi ta fotografie nepovedla“. Občasně kvůli třídění, kdy chci vidět jen fotografie pořízené tím či oním fotoaparátem / objektivem. Protože na fotoaparátu používám i GPS modul, příp. snímky dodatečně doplňuji informacemi o místě pořízení, občasně též třídím snímky dle místa pořízení.

Když to shrnu, tak EXIF je něco, co najdete ve všech fotoaparátech a může vám pomoci s tvorbou i tříděním fotografií. Navíc, vzhledem k velikosti, se nemusíte obávat, že by tyto informace nějak neúměrně zvětšovaly fotografii o nepotřebné údaje.

Kde najdu EXIF

Kde ve fotografii najdu EXIF

Jeden z často opakujících se dotazů se týká toho, čemu se říká EXIF, resp. EXIF metadata. Tento pojem a co je jeho součástí jsem vysvětloval již dříve (viz odkaz). Nicméně nezodpověděl jsem zde několik otázek, na které se někteří ptají.

Kde najdu EXIF? Kde je ve fotografii EXIF? Jak si můžu EXIF zobrazit? V jakém programu si můžu EXIF přečíst?

Pokračování textu Kde najdu EXIF

EXIF metadata

EXIF metadata ve fotografiích

Zkratka EXIF vychází z anglického výrazu Exchangeable Image File Format. Jedná se o tzv. metadata, která fotoaparát vkládá do fotografií. To platí jak pro obrazový formát JPEG, TIFF, tak dnes i pro datový formát RAW.

Metadata jsou data, která poskytují informace o jiných datech. Více o tom, co to jsou metadata a jak vypadají se dozvíte například na Wikipedii (i s příklady).

V některých programech na úpravu fotografií, ale i ve fotoaparátu, si můžete u svých fotografií všimnout dodatečných informací. Typicky jde o použitou citlivost ISO, ohniskovou vzdálenost, expoziční čas, clonu, nebo třeba typ fotoaparátu. Tyto informace programy vyčtou právě z EXIF metadat, které fotoaparát automaticky vkládá do vyfotografovaných snímků.

Pokračování textu EXIF metadata