Zastavení či zmrazení času
Kromě předchozích dotazů se ve Fotoporadně ptáte na téma zastavení, resp. zmrazení času, ve fotografii. O co tedy jde?
Mám kompakt a moc se mi líbí fotografie tekoucí vody a jedoucích aut. Nedaří se mi však docílit „zastavení času“ na těchto fotografiích. Vodu i vozidla mám vždy rozmazané. Jak ovlivním rychlost závěrky?
Jak jste jistě pochopili, dnešní článek bude na téma rychlost závěrky, resp. o expozičních časech.
Jak zastavit čas ve fotografii
Nejjednodušší odpověď zní: „Fotografujte s co nejkratšími expozičními časy.“
Co je to závěrka a expoziční čas jistě již nemusím vysvětlovat. V opačném případě klikněte na odkazy. Jak ale na zastavení času u kompaktů, které neumožňují nějaké velké nastavování?
Zastavení času u kompaktů
Jak jsem psal v minulém článku na téma rozmazané pozadí, s levnými kompakty může být trochu potíž. To proto, že mají horší optickou soustavu, kterou neprochází tolik světla. V tomto případě je ale opravdový průšvih to, že v nich nelze prakticky nic nastavovat. Ve specifikacích fotoaparátu se např. dozvíte, že rozsah expozičních časů je od 1/1000 sekundy po 1 sekundu. Jenže k čemu to je, když nelze časy jakkoliv ručně nastavit?
Jak obelstít kompakt
Obtížně, bohužel. V první řadě si musíte uvědomit, co vlastně po kompaktu chcete. V tomto případě co nejkratší expoziční čas. Toho můžete docílit několika způsoby:
- přidáním světla,
- úpravou expozice (její korekcí),
- změnou citlivosti ISO (to většinou nastavit nějak jde).
Přidáním světla myslím především fotit za plného slunce. V tu chvíli fotoaparát vyhodnotí situaci tak, že zkrátí expoziční čas. V případě potřeby je možné přidat světlo do scény za pomocí trvalých světel, záblesků, nebo odraznou deskou.
Druhá možnost je využít kompenzaci expozice, kterou většinou mají i levnější kompaktní fotoaparáty. S jejím použitím můžete docílit zkrácení expozičního času za cenu mírného či většího ztmavení scény. Prakticky to funguje tak, že posunete expozici např. o -1 EV a tím se i adekvátně zkrátí expoziční čas.
Poslední varianta je asi nejsnazší. Stačí zvýšit citlivost ISO o pár stupňů. Tím se sice zvýší i hodnota šumu ve fotografii, ale můžete dosáhnout opět kratšího expozičního času.
Co však bohužel většinou u levných kompaktů nastavit nemůžete je hodnota clony. Může se tím pádem stát, že všechny vaše snahy fotoaparát vyrovná vysokou clonou. Zde už pak moc rad není. Maximálně můžete zkusit použít ještě silnější zdroje světla.
Zastavení času u zrcadlovek a pokročilých fotoaparátů
S pokročilými fotoaparáty máte tu výhodu, že si expozici můžete plně nastavit sami – dle vašich požadavků. Můžete totiž nastavovat jak expoziční čas, clonu, tak i citlivost ISO. Navíc máte možnost vyměnit objektiv za nějaký světelnější. Rovněž máte možnost využít mnoho příslušenství k dosáhnutí té správné expozice.
Osobní zkušenost
Zastavení času, resp. jeho zmrazení u kompaktních fotoaparátů, je někdy trochu problematické, ale není nemožné. Rozhodně to chce trochu cviku. Je také potřeba přemýšlet hlavou. Uprostřed lesa, kde není moc světla, bez přídavných zařízení v podobě trvalých světel a blesků, prostě nízkých časů dosáhnout nelze.
Osobně mám raději pokročilejší přístroje, kde si můžete nastavit vše sami. Lépe vás to naučí vnímat světlo a expozici celkově. Jeden takový je kompaktní fotoaparát Canon PowerShot G7 X Mark III. S ním jsem ledacos procestoval a hlavně vše náležitě zadokumentoval.
Závěrem
Ať fotíte statické krajiny, tekoucí vodu, nebo sport, vždy je třeba se trochu zamyslet nad expozicí. Čeho chcete dosáhnout, jaké jsou vaše možnosti a jaké možnosti vašeho okolí. Uprostřed večera – při svitu měsíce, bez stativu, dlouhých expozičních časů, nebo blesku, toho také moc nenafotíte. A to ať se budete snažit a nastavovat jakkoliv cokoliv. Ano, existují speciální fotoaparáty s obří citlivostí, které zvládají fotit a natáčet téměř v úplné tmě. Ale máte právě takový přístroj doma?