Zastavení času

Zastavení či zmrazení času

Kromě předchozích dotazů se ve Fotoporadně ptáte na téma zastavení, resp. zmrazení času ve fotografii.  O co tedy jde?

Mám kompakt a moc se mi líbí fotografie tekoucí vody nebo jedoucích aut. Nedaří se mi však docílit „zastavení“ času na těchto fotografiích. Vodu i vozidla mám vždy rozmazané. Jak ovlivním rychlost závěrky?

Jak jste jistě pochopili, dnes bude řeš o rychlosti závěrky, resp. o expozičních časech.

Jak zmrazit čas ve fotografii

Nejjednodušší odpověď zní: fotografujte s co nejkratšími expozičními časy.

Zastavení času u jedoucího auta
Jak je možné, že je jedoucí vozidlo ostré i při jeho značné rychlosti? Je to díky použitému velice krátkému expozičnímu času.

Co je to závěrkaexpoziční čas již nemusím vysvětlovat. Zájemci, nechť si přečtou odpovídající články po kliknutí na odkazy. Jak ale na zastavení času u kompaktů?

Zastavení času u kompaktů

Jak jsem psal v minulém článku na téma rozmazané pozadí, s levnými kompakty může být trochu potíž. To proto, že mají horší optickou soustavu, kterou neprochází tolik světla. V tomto případě je ale opravdový průšvih to, že v nich nelze prakticky nic nastavovat. Ve specifikacích fotoaparátu se např. dozvíte, že rozsah expozičních časů je od 1/1000 sekundy po 1 sekundu. Jenže k čemu to je, když nelze časy pevně nastavit?

Jak obelstít kompakt

Obtížně, bohužel. V první řadě si musíte uvědomit, co vlastně po kompaktu chcete. V tomto případě co nejkratší expoziční čas. Toho můžete docílit několika způsoby:

Nikon Coolpix S3300

Přidáním světla myslím především fotit za plného slunce. V tu chvíli fotoaparát vyhodnotí situaci tak, že zkrátí expoziční čas. V případě potřeby je možné přidat světlo za pomocí lamp, záblesků (články v přípravě) nebo odraznou deskou .

Druhá možnost je využít kompenzaci expozice, kterou většinou mají i levnější kompaktní fotoaparáty. S jejím použitím můžete docílit zkrácení expozičního času za cenu mírného či většího ztmavení scény. Prakticky to funguje tak, že posunete expozici např. o -1 EV a tím se i adekvátně zkrátí expoziční čas.

Poslední varianta je asi nejsnazší. Stačí zvýšit citlivost ISO o pár stupňů. Tím se sice zvýší i hodnota šumu ve fotografii, ale můžete dosáhnout opět kratšího expozičního času.

Co však bohužel většinou u levných kompaktů nastavit nemůžete je hodnota clony. Může se tím pádem stát, že všechny vaše snahy fotoaparát vyrovná vysokou clonou. Zde už pak moc rad není. Maximálně využít ještě silnějšího zdroje světla.

Zastavení času u zrcadlovek a pokročilých fotoaparátů

S pokročilými fotoaparáty máte tu výhodu, že si expozici můžete plně nastavit sami, dle vašich požadavků. Můžete totiž nastavovat jak expoziční čas, clonu, tak i citlivost ISO. Navíc máte možnost vyměnit objektiv za nějaký světelnější. Rovněž máte možnost využít mnoho příslušenství k dosáhnutí té správné expozice.

Osobní zkušenost

Zastavení času, resp. jeho zmrazení u kompaktních fotoaparátů je někdy trochu problematické, ale není nemožné. Rozhodně to chce trochu cviku. Je také trochu potřeba přemýšlet hlavou. Uprostřed lesa, kde není moc světla, bez přídavných zařízení v podobě blesků prostě nízkých časů dosáhnout nelze.

Osobně mám raději pokročilejší přístroje, kde si můžete nastavit vše sami. Lépe vás to naučí vnímat světlo a expozici celkově.

Závěrem

Ať fotíte statické krajiny, tekoucí vodu nebo sport, vždy je třeba se trochu zamyslet nad expozicí. Čeho chcete dosáhnout, jaké jsou vaše možnosti a jaké možnosti vašeho okolí. Uprostřed večera při svitu měsíce bez stativu, dlouhých expozičních časů, nebo blesku toho také moc nenafotíte. A to ať se budete snažit a nastavovat jakkoliv. Ano, existují speciální fotoaparáty s obří citlivostí, které zvládají fotit či natáčet téměř ve tmě. Ale máte právě takový přístroj doma?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *