Archiv štítku: stativ

Stativ

Stativ je často nepostradatelným společníkem fotografa. Pomáhá k lepším, ale hlavně ostřejším snímkům. Ke stativu se dá ovšem přistupovat též jako k jisté investici do budoucna. Je totiž běžné, že stativ přečká váš aktuální fotoaparát. Proto se při jeho výběru více věnujte jeho parametrům.

Velmi totiž záleží, zdali jej používáte někde v ateliéru na fotoaparát / zábleskovou techniku / trvalá světla, nebo na makrofotografii, nebo třeba někde v exteriéru s nasazeným silným teleobjektivem. Též si rozmyslete, zdali budete brát sebou stativ na cesty pro focení krajin, příp. jej budete brát do letadla. To je totiž tak – to, co krásně funguje funguje v ateliéru, nemusí úplně fungovat v exteriéru. Důvodem jsou například vibrace vznikající působením větru, které stativ rozkmitají a tím rozpohybují obraz ve fotoaparátu. Na stativy používané v exteriéru jsou tedy kladeny přeci jen trochu jiné nároky. Této problematice se však věnuji v samostatném článku.

Na jednu věc, kterou často nezmiňuji, musím upozornit. Tou je pohodlnost při časté práci se stativem. Stativ se třemi sekcemi (na „nohou“) připravíte a nachystáte vždy rychleji jak ten se šesti sekcemi. Třísekční stativ sice není tak skladný jako šestisekční, ale pokud se stativem často pracujete, nebudete tu práci s tím tak „nenávidět“. V tomto pohledu by stativy šlo rozdělit na tzv. pracovní a cestovní. Pracovní s méně sekcemi a cestovní na občasné výlety s hodně sekcemi.

Každopádně, pod tímto štítkem najdete články, které se stativu nějakým způsobem týkají. Ono jich vlastně není úplně málo, protože toto oblíbené fotografické příslušenství poslouží při různých situacích. Projděte si sekci, podívejte se na starší články a snad zde najdete odpovědi na vaše otázky ohledně stativů.

Jak fotografovat sport

Jak fotografovat sport

Jak a čím fotografovat sport? To jsou otázky, na které se ptal nejeden čtenář těchto stránek. Čtenáře, resp. tazatele, spojuje jedna věc. Jednalo se o začínající fotografy, kteří získali možnost fotografovat nějaký sport. Jednalo se o basketbal, fotbal, ale i ragby a závody aut. Jak tedy správně fotografovat sport? Jednoduchá odpověď neexistuje. Ale existují různé postupy, kterými rozhodně nic nezkazíte.

Pokračování textu Jak fotografovat sport

Jak fotografovat produkty

Produktová fotografie aneb jak fotografovat produkty

Reaguji na četné dotazy, které jste mi zaslali. Dnešní článek bude o tom, jak fotografovat produkty a co je k tomu potřeba. Každopádně mějte na paměti, že produktová fotografie nepatří k nejsnadnějším. Celá produktová fotografie by klidně vydala na solidně obsáhlou publikaci. Ono totiž nejde jen o co nejvěrnější a nejpřesnější vyobrazení daného produktu. Jde také o to, aby snímek působil tak atraktivně, že si onen produkt taky někdo koupí. Dnešní článek proto berte jako takové vstupní okénko do produktové fotografie.

Pokračování textu Jak fotografovat produkty

Maskování a focus stacking

Maskování – prolínání více fotografií

Co je ono maskování vlastně zač a jak funguje? Jde vlastně o prolínání více fotografií do jedné. Možná jste se také již někdy setkali s anglickým pojmem focus stacking. Jde o metodu, která zvyšuje hloubku ostrosti fotografované scény. Spočívá v tom, že vyfotografujete stejnou scénu různě zaostřenou. Tyto fotografie pak s pomocí maskování spojíte dohromady. Maskování též pomáhá ve chvíli, kdy potřebujete ze scény odstranit některé části. Nicméně i naopak – pokud potřebujete do scény dodat něco, co tam vůbec není. Než se pustím do konkrétních příkladů, je třeba trocha teorie.

Pokračování textu Maskování a focus stacking

Problém při focení ze stativu

Problém při focení ze stativu s teleobjektivem

U některých tazatelů se objevil problém při focení ze stativu s tzv. „dlouhým ohniskem“, tedy s teleobjektivy. O co jde a na co si dát při focení ze stativu pozor? Na to odpoví dnešní článek.

Pořídila jsem si ke své APS-C zrcadlovce teleobjektiv 75-300 mm. Fotím s tímto objektivem hlavně ze stativu, protože jej v ruce neudržím. Čím blíže jsem k oněm 300 mm, tím spíše je obraz nekvalitní. Problém přetrvává i při focení ze stativu, kdy není výjimka, že jsou snímky rozmazané.

Ke své zrcadlovce Canon EOS 5D Mark IV jsem si pořídil skvělý objektiv. Tím je Canon EF 100-400 mm f/4,5-5,6 L IS II USM. Za pěkného počasí, jsou fotky super. Když ale fotím na dlouhou ohniskovou vzdálenost přes 300 mm, fotky nejsou ideální a mám problém i při focení ze stativu.

Našetřil jsem si na Tamron SP 150-600 mm f/5,0-6,3 Di VC USD G2. Mimochodem skvělý objektiv. Ale málokdy jej udržím na tzv. dlouhé ohnisko v ruce. Tak jsem si k němu pořídil monopod. Bylo to trochu lepší, ale stále to nebylo ono. Šel jsem na to přes stativ. Nicméně problém přetrvával i při focení ze stativu. Mé snímky jsou prostě často neostré, rozmazané. Jak je možné, že mám rozmazané snímky, i když fotím ze stativu? Mačkání spouště fotoaparátu snad fotoaparát nerozhýbe, nebo ano?

Pokračování textu Problém při focení ze stativu

Stativ na cesty

Jak si vybrat stativ na cesty

Hledáte malý skladný stativ na cesty, který se vejde se do zavazadlového prostoru letadla? Existuje vůbec nějaký takový, který navíc unese vaše drahé fotografické vybavení? Zkusme prozkoumat nabídku a nějaký takový vybrat.

Chystám se v zimě se svojí zrcadlovkou na cestu do teplejších krajin. Chci si vzít i moji oblíbenou dvojici objektivů. Konkrétně Canon EF 24-70 mm f/2,8 L USM II a Canon EF 100-400 mm f/4,5-5,6L IS II USM. S foťákem to dělá cca 3,5 kg zátěže. Máte nějaký tip na stativ na cesty, který by tolik nevážil a dobře posloužil? Už takhle se to všechno pronese!

Vím, že na focení s delším ohniskem je třeba řádně stabilní stativ. Ideálně s méně sekcemi, s dostatečnou nosností a torzní tuhostí. Jenže když mám ještě nosit těžkou fotografickou techniku, někdo k jídlu a pití a třeba i nějaké další příslušenství, tak to prostě neunesu. Doporučíte mi tedy nějaký stativ na cesty, který by byl vhodný i na delší ohniska?

Pokračování textu Stativ na cesty

Studiová světla

Studiová světla a záblesky

Studiová světla a studiové záblesky jsou velmi výkonné zdroje světla. Zpravidla se nachází na nějakém stativu. S těmito světly se totiž nejlépe pracuje, když nejsou navázané na fotoaparát (jako vestavěný blesk), ale lze s nimi volně hýbat. V ideálním případě je jejich ovládání, resp. odpalování, bezdrátové. Napájení těchto světel obstarává buď elektrická síť, vnitřní akumulátor, nebo externí bateriový zdroj. Ačkoliv se těmto zdrojům světla říká studiová světla, jejich použití není omezeno na ateliér, ale lze s nimi fotit i v exteriéru.

V dnešním článku tedy popisuji studiová světla, resp. soustřeďuji se na záblesková zařízení. Půjde mi o typy jednotlivých světel, způsoby použití, ale i jejich příslušenství.

Pokračování textu Studiová světla

Softbox, nebo deštník?

Je lepší softbox, nebo deštník?

Softbox i deštník velmi dobře poslouží jako zdroj světla. Využijete je jak při focení lidí, předmětů, ale i k přisvícení scény. Oba dva systémy se využívají s trvalými světly, ale i se zábleskovým zařízením. Jenže, který z nich si vybrat? Je lepší softbox, nebo deštník?

Zeptám se zpříma – mám si pro začátek pořídit softbox, nebo deštník? Co je lepší? Z čeho lezou lepší snímky?

Nemohu se rozhodnout mezi softboxem a deštníkem. Na internetu čtu chválu na oba dva zdroje světla. Takže co mám koupit softbox, nebo deštník?

Na tyto otázky bohužel nejde odpovědět jednoznačně. Softbox i deštník dokážou dodat větší množství světla do scény, příp. na požadované místo. Nicméně s každým z nich se pracuje trochu jinak a není ani vyloučena kombinace obou. Jak si přečtete v textu níže – velmi záleží na způsobu práce se světlem a na tom, co chcete mít vlastně osvětleno.

Pokračování textu Softbox, nebo deštník?