Jak fotit za zhoršených světelných podmínek

Jak fotit za zhoršených světelných podmínek

Dnešní článek je oproti několika předchozím přeci jen trochu praktičtější. Píši o tom, jak fotit za zhoršených světelných podmínek. Mnoho z vás si užívá teplejšího počasí a vychází fotit ven až do západu slunce, někdy i déle. Jenže ne vždy tyto fotografie vypadají tak, jak jste si vysnili. Pokusím se vám tedy tímto článkem trochu pomoci.

Horší světelné podmínky

Čemu říkám „za zhoršených světelných podmínek“? Kromě focení v noci považuji za zhoršené světelné podmínky hned několik situací a to především ty, kde nebývá tolik světla:

  • v interiérech (takže často koncerty, společenské akce, plesy, apod.),
  • kolem východu a západu slunce, kdy sluníčko prostě nesvítí tak silně,
  • v hustých lesích, rozbořených ruinách, jeskyních,
  • pokud se přižene opravdu černý mrak,
  • inu prostě tam, kde je tma / šero… prostě nevyhovující světelné podmínky.
Helča v podzemním komplexu fotografovaná za zhoršených světelných podmínek | moje Tajemno
Helča v podzemním komplexu, pro zvětšení klikněte
Cesta do neznáma focená za zhoršených světelných podmínek | moje Tajemno
Cesta do neznáma v podzemním komplexu, pro zvětšení klikněte.

Úskalí focení za horších světelných podmínek

Právě nedostatek světla ve scéně přináší do fotografie hned několik problémů. Některé z nich se dají řešit snáze, jiné hůře a některé jsou prakticky neřešitelné. O jaké problémy se tedy jedná? Především jde o to, že jsou fotografie:

  • příliš tmavé,
  • rozmazané,
  • nekvalitní (zašuměné digitálním šumem),
  • kombinace výše uvedeného,
  • nebo se nedají pořídit vůbec, protože fotoaparát odmítá fotit.

Ano, za to všechno může nedostatek světla. Focení za zhoršených světelných podmínek se ale není třeba zase tak úplně bát. Chce si to uvědomit několik věcí.

Proč dochází k problémům u focení za špatných světelných podmínek?

Je třeba si uvědomit, že fotoaparát je vlastně stále jen kus elektroniky s trochou těch optických částí. A stejně jako na jiné věci v našem známém vesmíru, i na fotoaparát působí zákony fyziky.

Když fotoaparátu dopřejete dostatek světla, funguje vše většinou bezproblémově. Fotoaparát, resp. objektivy, ostří a na paměťovou kartu se ukládá jedna fotka za druhou. Jenže jakmile se setmí, nebo musíte fotografovat v místě, kde je světla nedostatek, situace se mění.

Za zhoršených světelných podmínek dochází k tomu, že se na senzor fotoaparátu nedostává světlo, které fotoaparát ke své funkci potřebuje. Fotograf a automatika fotoaparátu se tuto situaci pokoušejí řešit změnou expozičních parametrů. Jak to pak obvykle probíhá se dočtete níže.

Tmavé fotografie

Nastavujete-li si expozici sami a s příchodem špatných světelných podmínek začnete registrovat tmavé fotografie. Vaše podezření snadno a rychle potvrdí i histogram, který se bude držet své levé strany označující tmavé části ve scéně.

Tmavá fotografie z Ještědu | moje Tajemno
Typický příklad, jak může dopadnout fotografie za zhoršených světelných podmínek. Zde to však byl záměr. Pro případné zvětšení klikněte. Publikováno s laskavým svolením Karel Vojíř.

Tímto to však obvykle nekončí. Jak již jistě dobře víte, stačí trochu prodloužit expoziční časy a světlo se dostaví samo. Jenže s tím přichází další problém.

Rozmazané fotografie

Se stále se prodlužujícím expozičním časem postupně dochází k většímu rozmazání fotografií. Tedy za předpokladu, že fotíte pohyblivé objekty, nebo cokoliv z ruky.

Rozmazaná fotografie vlivem pohybové neostrosti
Rozmazaná fotografie vlivem pohybové neostrosti
Fotografie pořízena z ruky | moje Tajemno
Fotografie pořízena z ruky

Obě dvě fotografie výše jsou pořízené z ruky za zhoršených světelných podmínek. Očím se zdálo, že je všechno v pořádku a světla je dostatek, ale automatika fotoaparátu byla neúprosná. Nastavený expoziční čas byl již příliš dlouhý na to, aby byl obraz ostrý.

Problémy nicméně pokračují. Ve snaze dosáhnout ostřejších fotografií automatika fotoaparátu, nebo sami fotografové sáhnou po další fintě.

Fotografie se šumem

A tak se stává, že je pro dosažení lepší / správné expozice na fotoaparátu zvyšována citlivost ISO. Ta je často stoupá až do svých krajních hodnot. Jenže se zvyšující se citlivostí ISO se samozřejmě zvyšuje i barevný šum ve fotografii. Jak to pak vypadá se můžete podívat níže.

ISO 51200 | moje Tajemno
Fotografie byla pořízena za zhoršených světelných podmínek s citlivostí ISO 51200. Pro zvětšení klikněte.
ISO 51200 detail | moje Tajemno
Pro názornost přidávám detail masky v plném rozlišení bez jakýchkoliv úprav. Pro zvětšení klikněte.

Ale ani tím to nekončí a problémy výše se násobí. S příchodem ještě horších světelných podmínek totiž dojde k další nemilé věci.

Fotoaparát neostří

Za opravdu hodně špatných světelných podmínek fotoaparát přestane vidět hrany a je jednoduše „slepý“. Jinak řešeno neví, kam zaostřit. V tuto chvíli se většina fotoaparátů snaží skrze své objektivy všemožně zaostřit. Výsledek je však stejný. Zaostřeno není a fotograf ztratil drahocenný čas čekáním při přeostřování. Mnoho fotoaparátů je rovněž nastaveno tak, že dokud nezaostří, tak nelze fotografovat.

Ateliér - rozmazaná fotka | moje Tajemno
Špatně nastavená světla v ateliéru. Fotoaparát se sice snažil zaostřit, ale příliš se mu to nepodařilo. Nicméně alespoň tu fotografii udělal, i když… Pro zvětšení klikněte.

Jak tedy fotit za zhoršených světelných podmínek?

Proč a kdy vzniká problém při focení za horších světelných podmínek už víme. Jak se tomu však bránit? První a poslední rada zní – dodejte světlo.

Dodejte světlo!

Světlo! To je to, o co tu dnes celou dobu běží. Dostat do scény, resp. na senzor fotoaparátu, dostatek světla. Jak to ale udělat? Možností je hned několik.

Přisvětlení externím zdrojem

Dobrý způsob, jak si pomoci za horších světelných podmínek je dodat do scény světlo svépomocí. K tomu použijte klidně:

Tyto zdroje světla slouží velice jednoduše. Prostě posvítí na to, co chcete fotografovat. Samozřejmě že baterka vám při focení sportu asi moc nepomůže, ale takový silný blesk pomoci může. Na druhou stranu, když chcete kreslit světlem obrazce, tak si nebudete brát sebou blesk. Raději totiž sáhnete po LED svítilně či klasické ruční baterce.

Když nemůžete použít externí zdroj světla

Co dělat, když fotíte za špatných světelných podmínek a nemůžete si scénu přisvítit? Musíte na senzor dostat světlo trochu jiným způsobem. Jedním z nich je odclonění. Čím menší clonu použijete, tím více světla objektivem projde. Ano, má to vliv také na hloubku ostrosti. Zde však záleží na požadavcích každého fotografa, čeho chce dosáhnout.

Světelnější objektivy

Jenže co když máte již nejmenší clonu a stále to není dost. Pokud můžete, použijte jednoduše světelnější objektiv. Nebojte se sáhnout například po monofokálním objektivu 50 mm s nejnižším clonovým číslem f/1,8 (stojí kolem 3 tisíc Kč). Je to stále málo? Můžete využít ještě světelnější objektivy. Můžete se tak dostat na minimální clonu f/1,4 i f/1,2. Máte-li opravdu hodně peněz, můžete si koupit i výjimečné objektivy se světelností kolem f/1,0 (např. f/0,95).

Citlivost ISO

Nemáte dostatek finančních prostředků na lepší objektiv? Zkuste více vybudit senzor zvýšením citlivosti ISO. Vyšší ISO sice produkuje fotografie s větším šumem, ale při rozumném nastavení můžete dosáhnout skvělých výsledků. Není nutnost fotit stále při citlivosti ISO 100 a menší (ano, některé fotoaparáty mají citlivost ISO i menší).

Profesionální zrcadlovka Canon EOS 1D X
Profesionální zrcadlovka Canon EOS 1D X

Pokud máte možnost, sáhněte rovněž po kvalitní (bez)zrcadlovcefull-frame senzorem. Tyto senzory obvykle dosahují většího barevného i dynamického rozsahu. Kromě toho také vykazují nižší hodnoty šumu při vyšších hodnotách citlivosti ISO než APS-C senzory.

Expoziční čas

Je tu ještě jeden „trik“, jak dostat na senzor dostatek světla. Jednoduše prodloužíte expoziční čas. Pokud se vaše scéna příliš nepohybuje, můžete dosáhnout velice zajímavých výsledků. Například fotografie níže je pořízená kolem půlnoci a je osvětlená pouze měsícem. Při tom není použit žádný drahý objektiv, ale setový Canon EF-S 18-55mm f/3,5-5,6.

Noční fotografie | moje Tajemno
Půlnoční fotografie z akce Okota, pro zvětšení klikněte

I když byl pro fotografii výše použit základní objektiv s ne moc dobrou kresbou, podařilo se místo zdokumentovat. A to byla prosím pěkně půlnoc! Kromě týpí osvětleného zevnitř svíčkou nebylo téměř nic vidět. Nebýt hlíny, která pod tíhou stativu a fotoaparátu neustále nepatrně ujížděla, jistě by byla fotografie ostřejší. Nicméně na ukázku toho, že lze fotit i o půlnoci, to rozhodně stačí. Jinak ta oranžová záře za obzorem vpravo je Česká Lípa.

Když se prostě nedaří

Máte malou APS-C zrcadlovku s ne moc světelným objektivem? Vysoká citlivost ISO dělá příšerně zašuměné fotky? Chcete fotit za špatných světelných podmínek a nemůžete si scénu přisvětlit? Nemáte finance na lepší vybavení? Fotoaparát dokáže fotografovat jen 30 sekund a to ani zdaleka nestačí? Potřebujete pomoci? Bohužel vás zklamu, ale zde žádná rada není. Máte jednoduše smůlu!

Osobní zkušenost

Jestli jste si mysleli, že ve fotoaparátu existuje něco, co i v naprosté tmě vykouzlí zázračné fotografie, tak vás zklamu. Nic takového neexistuje. Tedy alespoň zatím to nikdo nevymyslel, a pokud ano, tak se to neprodává v dnešních fotoaparátech. Proč na závěr tak „útočná slova“?

Z vlastní zkušenosti vím, že existují lidé, kteří žijí v trochu bláhových představách. Není jich málo! Vědí, co znamená clona, citlivost ISOexpoziční čas. To je jedině dobře a není na tom nic špatného. Jenže právě tito lidé si také myslí, že profesionální fotografové používají nějaké kouzelné zařízení. Toto zařízení má dodávat do fotografie tolik potřebné světlo a zvyšovat ostrost snímků. Jakmile se takovým lidem snažíte situaci vysvětlit, většinou odvětí něco jako: „Ale oni na to mají ty speciální věci.“ Myslíte si, že je v zrcadlovce za 10 tisíc a za 100 tisíc nějaký výrazný rozdíl? Že mají drahé zrcadlovky právě tento zázračný nástroj, který ji umožňuje dělat úžasné snímky? Dovolím si menší srovnání.

Canon EOS 100D vs Canon EOS 5Ds

Letmo srovnáme zdánlivě neporovnatelné. Vžijte se do role amatéra, který má před sebou dvě zrcadlovky. Jednu základní Canon EOS 100D a jednu profesionální Canon EOS 5Ds. Tento člověk se rozhodne fotit například fotbalový zápas za horších světelných podmínek. První závěry z tohoto focení oběma fotoaparáty budou pak obvykle takové:

  • zrcadlovka Canon EOS 5Ds se z dlouhodobého hlediska nedá vůbec udržet,
  • nejkratší rychlost závěrky zde nehraje roli, fotíme za horších světelných podmínek,
  • citlivost ISO mají obě dvě zrcadlovky stejné (tudy cesta taky nevede),
  • značné rozlišení Canon EOS 5Ds také nehraje roli. Rozmazaná fotka při rozlišení 50 megapixelů je stále rozmazaná fotka.

Výsledek pro takového amatérského fotografa bude ten, že obě dvě zrcadlovky jsou prakticky stejné. Jen z té větší a dražší dříve bolí ruce. Což věci moc nepomůže.

Takže v čem jsou tyto zrcadlovky vlastně jiné? Že má Canon EOS 5Ds více zaostřovacích bodů? Má takový amatér při focení sportu čas měnit zaostřovací body, nebo jejich zóny? Na to opravdu není moc času. Ovlivňuje snad kvalitu fotografií to, že má Canon EOS 5Ds větší baterii a dokáže vyfotografovat více snímků? To už vůbec ne… Takže v čem to vězí?

Jak je to tedy s těmi zrcadlovkami?

První věcí, ze které profesionální zrcadlovky těží je jejich senzor. Full-frame senzory dosahují oproti menším APS-C senzorům mnohem lepších kvalit. Fotograf pak může vcelku značně navýšit citlivost ISO bez viditelné ztráty kvality. Jenže to amatérský fotograf neví. Obě dvě zrcadlovky mají stejné maximální ISO, tak ho používá stejně.

Detaily v barvách i dynamický rozsah je rovněž to, v čem mají tyto velké senzory navrch. Ve spojení s obvykle větším počtem megapixelů lze s fotografiemi přeci jen trochu více a lépe pracovat. Je však větší senzor právě tím, co dělá tak dobré fotografie? Částečně ano, ale…

Jak je tedy možné, že profesionální fotografové disponují tak krásnými fotografiemi? Kromě fotoaparátu je podstatná část také na ostatním vybavení. Takový fotoaparát musí na něčem stát. Kvalitní stativ tlumící vibrace je tedy základ. Ke kvalitnímu fotoaparátu s velkým senzorem pak samozřejmě náleží i kvalitní objektiv. Právě ten dokáže vykouzlit úžasné fotografie. Pokud tento objektiv dokáže rychle a kvalitně přeostřovat, máte skoro vyhráno. Mimochodem viděli jste někdy na fotbalovém zápase na zrcadlovce za 100 tisíc objektiv za pár korun? Já tedy ne.

Takže tak to tedy je! Full-frame senzor a další kvalitní vybavení! Díky tomu můžete najednou zvýšit citlivost ISO, využít rychlejší časy závěrky a mnohdy i rychlejší sekvenční snímání. Navíc obvykle dostanete o dost více megapixelů. Ty se pak mohou hodit například na větší ořezy fotografií.

Úprava fotografií

Abych byl úplně přesný, tak vše není jen o senzoru, objektivu a kvalitním vybavení. Jste-li zručný grafik, dokážete zázraky. A to dokonce i bez samotné zrcadlovky. Opravdu dobrý grafik dokáže z fotografie ze své „Nokie“ vykouzlit něco, co předčí všechny objektivy světa. Jak je to možné? Pokud takový člověk umí pracovat s profesionálními grafickými editory, tak není nic překážkou. Dokáže v počítači vytvořit přesně takovou „fotografii“ jakou chce.

Dalším bonusem profesionálních fotoaparátů může být zmenšení původních fotografií. Jde o to, že se na internet zpravidla nenahrávají fotografie v plném rozlišení. Výjimkou tvoří fotobanky. Nicméně na osobních stránkách, ani na sociálních sítích prostě fotografie v plném rozlišení zpravidla nenajdete. Pokud máte na svém fotoaparátu dostatek megapixelů, můžete fotografii před nahráním na sociální sítě náležitě zmenšit. Čeho tím dosáhnete? Jisté neduhy fotografií tím potlačíte. Například takto zmizí z fotografií šum. Na zmenšené fotografii prostě není tak vidět…

Focení za špatných světelných podmínek

Dovolím si ještě jednu takovou ukázku v improvizovaných domácích podmínkách. Jedná se o focení pastelek za ne zrovna slunečného dne. Vše foceno v interiéru za opravdu špatných světelných podmínek.

Abych si trochu usnadnil práci, budu fotit v režimu priority clony. Nastavím si clonucitlivost ISO. Expoziční čas nechám dopočítávat fotoaparátem. Vy se zaměřte na hodnoty expozice. Názorně uvidíte, jak se při použití různých technik bude expozice měnit.

Focení za zhoršených světelných podmínek - tužky | moje Tajemno
Focení za zhoršených světelných podmínek. Úvodní fotografie. Čas expozice 6 sekund, clona f/9, citlivost ISO 100. Pro zvětšení klikněte.

Samozřejmostí bylo použití stativu. Bez něj by byla fotografie s tímto expozičním časem jedna velká šmouha.

Dodávám světlo
Focení za zhoršených světelných podmínek - tužky | moje Tajemno
Externího blesk na přímo s rozptylnou destičkou. Expozice 3,2 sekundy, f/9, ISO 100. Pro zvětšení klikněte.

Použití externího blesku (nastaveného na automatiku) dodalo značné množství světla. Expoziční čas se tak zkrátil o téměř polovinu. Manuální nastavení na vyšší výkon by pomohlo ještě více. Nechtěl jsem však situaci dále komplikovat. Tuhle expozici si prostě vymyslela automatika (díky prioritě clony) a to díky pomalé synchronizaci. Při jiném nastavění blesku by se pohybovala v rozmezí 1/60 až 1/250 sekundy.

Focení za zhoršených světelných podmínek - tužky | moje Tajemno
Vestavěný blesk na přímo. Stále 3,2 sekundy, f/9, ISO 100. Pro zvětšení klikněte.

Ačkoliv je fotografie světlejší, s vestavěným bleskem nepřišlo zlepšení. Jen automatika vyhodnotila jasy ve scéně trochu jinak než v předchozím případě. Navíc se objevily nepěkné stíny na pozadí. Za ony časy může opět pomalá synchronizace. Bez ní by byly časy v rozmezí 1/60 až 1/250 sekundy.

Focení za zhoršených světelných podmínek - tužky | moje Tajemno
LED světlo + stříbrný softbox. Expozice 1/5 sekundy, f/9, ISO 100. Pro zvětšení klikněte.
Focení za zhoršených světelných podmínek - tužky | moje Tajemno
LED světlo + stříbrný softbox, ale z jiného úhlu. Expozice 1/6 sekundy, f/9, ISO 100. Pro zvětšení klikněte.

Práce s trvalými světly chce trochu cviku. Nicméně jedno LED světlo s příkonem 20 W dodalo do scény dostatek světla, aby razantně klesl expoziční čas. Z 6 sekund je nyní 1/6 sekundy. Ne, že by toto nedokázal externí blesk. Při maximálním výkonu by byl expoziční čas ještě mnohem kratší. Nechali jsme však výkon nastavit automatikou.

Focení za zhoršených světelných podmínek - tužky | moje Tajemno
4 úsporné žárovky bez softboxu a bez deštníku. Expozice 1/40 sekundy, f/9, ISO 100. Pro zvětšení klikněte.

Úsporné žárovky o příkonu 4 × 85 W dokázaly ještě více zkrátit expoziční čas. Ještě aby ne. Svítily jako blázen a taky pěkně topily. Proto s nimi nedoporučuji fotit portréty v malých nevětraných prostorách.

Jde to i bez přídavného světla
Focení za zhoršených světelných podmínek - tužky | moje Tajemno
Bez přídavného osvětlení. Expozice 1/4 sekundy, f/1,8, ISO 100. Pro zvětšení klikněte.

Snížil jsem clonu, co to u tohoto objektivu šlo. Ne všechno je sice ostré, ale čas se rapidně zkrátil. Nicméně změnila se také hloubka ostrosti.

Focení za zhoršených světelných podmínek - tužky | moje Tajemno
Bez přídavného osvětlení. Expozice 1/160 sekundy, f/1,8, ISO 3200. Pro zvětšení klikněte.

Zvýšil jsem citlivost ISO a nechal sníženou hodnotu clony. Dosáhl jsem času, který by šel klidně udržet v ruce. To všechno bez dalšího osvětlení. Nicméně ve fotografii také stoupl šum (i když to není na této zmenšené fotografii až tak patrné).

Co z tohoto pokusu plyne?

Když to hodně zkrátím a zjednoduším, tak asi tolik že:

  • pokud již fotíte za zhoršených světelných podmínek a fotografie jsou rozmazané – dodejte do scény světlo,
  • nemáte-li možnost používat záblesky, trvalá světla a odrazné desky, změňte hodnoty expozice (snížit clonu, zvýšit ISO, prodloužit čas),
  • nemůžete-li již měnit expozici, využijte stativ nebo nějakou podložku a doufejte, že se vám fotografovaný objekt nebude moc hýbat,
  • fotografovaný objekt se po tom všem ještě hýbe? Tak to už vám popřeji jen hodně štěstí při focení.

Focení za zhoršených světelných podmínek prostě není pro „bábovky“.

Závěrem

Fotit za špatných světelných podmínek chce občas hodně velkou kuráž. Problémů, které se skrývají za nedostatkem světla, je celá řada. Pokud zrovna nevlastníte (bez)zrcadlovku, zvládající citlivost stovky tisíc ISO bez viditelného šumu, můžete mít problém. Je tedy více než vhodné zjistit si několik informací. Především:

Doufám, že jsem vás tímto neodradil od nočního fotografování. Naopak budu rád, když pro vás bude tento článek alespoň trochu inspirací.

5 komentářů u „Jak fotit za zhoršených světelných podmínek

  1. ještě bych z vlastní zkušenosti napsal toto – k roku 2021. Pokud nemáte trpělivost s fotografováním a nemáte moc vůli se učit. Pokud nemáte finance na vysoce světlený objektiv a kvalitní tělo. Případně odpalovače, sadu blesků, či výkonná světla. Pokud se smíříte s fotkou velikosti 8×13 (podle mne na 90% případů dostačující) a chcete prostě fotit a mít spousta fotek – ušetřete na kvalitní mobil. Opět jsem se nestačil divit, jak nový samsung telefon vyfotil scénu v tmavé hospodě lépe než moje low cost bezrcadlovka Panasonic GX80 se setovým obejtivem. A to má výrazně větší čip. A určitě i to sklo bude lepší. Ale rozdíl kvality je ten, že ve fabrice samsungu sedí oproti 95% fotografů špičkoví programátoři – umělci – kteří skutečně kouzlí.

    1. Dobrý den,
      popravdě s Vámi souhlasím. Pokud si ještě dnes někdo nechává dělat fotky v tak malé velikosti (jako je např. 10 × 15 cm), velmi často si úplně v pohodě vystačí s lepším mobilem. Už ani tolik nezáleží, jestli se fotí či nefotí za zhoršených světelných podmínek. Stačí jen udržet mobil dostatečně stabilní, příp. nefotit moc akční večerní scénu. Nicméně zatím to takto v článku zmiňovat nechci. Minimálně, dokud si lidé budou pořizovat lepší či horší fotoaparáty a budou řešit otázky typu „jak fotit za zhoršených světelných podmínek“ právě těmito zařízeními, budu se jim snažit pomoci vysvětlit situaci a jak z ní ven. Nicméně zatím to vypadá, že mobily jednou fotoaparáty prostě úplně převálcují. Každopádně už jsou první vlaštovky, kdy se ve fotoaparátech experimentuje s technologiemi z mobilních telefonů. Tak uvidíme, co to nakonec přinese.

  2. Nemáte za co děkovat, ba právě naopak, my čtenáři musíme poděkovat za to
    co pro nás děláte, že se podělíte se svými zkušenostmi, že to napíšete a podáte,
    aniž by to bylo nezáživné a nebavilo to číst. Alespoň já si to myslím, jestli má
    někdo jiný názor, tak by bylo dobré, to zde sdělit…

  3. Zdravím Petře,
    budu se opakovat, zase dobře a čtivě napsáno :-). V říjnu mám na žádost radnice,
    odbor kultury, vést fotokurz pro začátečníky. Tak s vaším svolením použiji vaše
    stránky, jako součást výuky a samostudia. Myslím si totiž, že jim to dá více, než
    nějaké složitě psané, technické knižní tituly…

    1. Dobrý den,
      děkuji za pozitivní komentář. Právě podobné reakce mě vždy tak nějak popostrčí v mé činnosti zase o kousek dále. Jsem totiž velice rád, když tyto články mohou pomoci. Po každé mě velice těší, když se dozvím, že ten či onen článek někomu pomohl klidně i jen ujasnit si některé věci ve fotografování.

      Pokud se domníváte, že by tyto stránky mohly někomu pomoci, budu velice rád, když se o nich při svém foto-kurzu zmíníte. Budu za to velice rád a děkuji Vám za to.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *