Archiv štítku: senzor

Senzor

Senzor je hlavní částí každého digitálního fotoaparátu. Je to ten kousíček elektroniky, který převádí světlo na digitální signál, ze kterého pak vznikne samotná fotografie, resp. digitální soubor s fotografií.

Čištění senzoru

Čištění senzoru

O čištění senzoru se obvykle začíná diskutovat, resp. uvažovat, když se ve fotografiích začnou objevovat černé tečky či poloprůhledné flíčky. Ať už se fotograf snaží sebevíc, dříve či později se do fotoaparátu dostane nějaký ten prach. Ten se může při troše „štěstí“ usadit na snímacím senzoru fotoaparátu. Jakmile se tak stane, začnou se objevovat jakési černé či poloprůhledné fleky v obraze. Obvykle se jedná o menší poloprůhledná kolečka, která jsou patrná především při fotografování jednolitých ploch (např. modrého nebe). Pokud není zaprášená přední či zadní čočka objektivu, bude se jednat o zaprášený snímací senzor. V tu chvíli je dobré se pustit do čištění senzoru fotoaparátu.

Samotné čištění senzoru však může být i trochu rizikovou záležitostí. Senzor je velice náchylné elektronické zařízení plné světlocitlivých buněk. Nesmí se poškrábat, upatlat, zaprášit, atd. Jinak řečeno se jedná o velice citlivou součást fotoaparátu. Pokud si zničíte senzor, oprava nemusí být vždy možná a pokud možná je, jistě nebude nejlevnější.

V dnešním článku se seznámíte s tím, jakými způsoby se dá senzor fotoaparátu vyčistit a na co si dát při čištění senzoru pozor.

Pokračování textu Čištění senzoru

Očista fotoaparátu

Očista fotoaparátu a příslušenství

Očista fotoaparátu je základ. Pravidelná očista fotografické techniky ji pomáhá udržet v dobré kondici. Je chyba si myslet, že se vaše fotografická technika bez alespoň základní očisty úplně obejde. Je pravda, že kupříkladu v uzavřeném ateliéru nebude technice hrozit takové znečištění, jako při fotografování zápasů v bahně. Na druhou stranu i v ateliéru se může do fotoaparátu dostat prach a ovlivnit výsledné snímky. Očistu fotoaparátu a celé fotografické techniky, stejně tak její kontrolu, je proto nutné provádět pravidelně a opakovaně.

V dnešním článku vás seznámím s doporučeními pro čištění fotografické techniky. Pokud vás toto nezajímá a stačí vám jen rychlý přehled prostředků na čištění fotoaparátu, zkuste již vydaný článek.

Pokračování textu Očista fotoaparátu

Přepaly ve fotografii

Přepaly ve fotografii a boj s nimi

Přepaly jsou věčným tématem mnoha fotografů. Jsou to vlastně naprosto bílá místa ve fotografii, ve kterých již nejsou žádné detaily a struktury. Přepaly jsou ve fotografii odjakživa. Vyskytovaly se při fotografování na film, vyskytují se i v moderní digitální fotografii. Někdy je fotografové tvoří záměrně, jindy to vzhledem k technologii senzoru jinak nejde. Z větší části se každopádně jedná o „problém“ mnoha fotografů, se kterým řada z nich neustále bojuje. V tomto článku se proto dozvíte několik tipů, jak s přepaly zatočit. Nyní již několik dotazů z Fotoporadny na toto téma.

Můj předchozí fotoaparát (kompakt) měl malý dynamický rozsah senzoru. Přešel jsem proto na zrcadlovku, ale i tak se neustále potýkám s přepaly. Dají se nějak odstranit, nebo mám smůlu?

Při fotografování interiéru se často setkávám s přepaly. Ty vznikají zejména v oknech, příp. ve zdrojích světla typu žárovky / zářivky. Složitě je pak odstraňuji v Photoshopu a ne vždy se mi to daří. Co s tím?

Za slunečného dne se mi při fotografování krajin v protisvětle tvoří na různých místech přepaly. Nevím, jak se jich zbavit, dá se to vůbec? Mám pocit, že to jednoduše nepůjde.

Přepaly mi vznikají za slunečního počasí při fotografování portrétů na nízkou clonu. S expozičním časem se často dostanu i na 1/8000 sekundy. Pozadí za modelkou je ale stále příliš světlé. Často je to jen vyžraná bílá. Dají se tyto přepaly v pozadí fotografie nějak omezit či úplně potlačit?

Slyšela jsem, že přepalů se lze zbavit focením do RAWu. Zatím jsem v RAWu nikdy nefotila. Je to pravda? Je těžké s RAWem pracovat?

Takto by šlo pokračovat ještě hodně dlouho. Dotazy na přepaly prakticky nikdy nekončí. Nyní je na řadě s nimi konečně zatočit. Nejprve ale trocha teorie.

Pokračování textu Přepaly ve fotografii

Stabilizace

Stabilizace v objektivech a stabilizace senzoru ve fotoaparátu

Stabilizace je pro mnohé řešení, kterak dosáhnout ostrých snímků i v horších světelných podmínkách. Díky ní dokážete při fotografování z ruky udržet takové expoziční časy, které byste bez rozmazání obrazu udržet nedokázali. Pro mnohé je však stabilizace zlo a podvod moderní doby. Je tedy stabilizace opravdu tak zázračná, jak mnozí tvrdí? Dokáže vyřešit opravdu vše? Platí pro ni nějaká speciální pravidla a je ji možné používat kdykoliv, kdekoliv a v čemkoliv?

Pokračování textu Stabilizace

HDR fotografie

HDR fotografie

Zkratka HDR vychází z angl. High Dynamic Range, což v překladu znamená vysoký dynamický rozsah. Někdy se pro HDR fotografie používá i zkratka HDRI (ono „I“ na konci znamená imaging, česky zobrazení). Dalo by se říci, že jde o fotografie s nezvykle velkým dynamickým rozsahem, které by obvykle nemohly vzniknout.

O čem to tedy dnes bude? O HDR fotografiích všeobecně a o tom, jak HDR fotografie vznikají a co k nim potřebujete. Mimo jiné zjistíte, kdy je dobré HDR použít a kdy je to naopak zbytečné. Na konci vás seznámím s několika doporučovanými programy pro tvorbu HDR fotografií.

Pokračování textu HDR fotografie

Čištění fotografické techniky

Čištění fototechniky

Prach, vlhkost, písek, déšť, mastnota, otisk prstu na objektivu, aj. Asi to každý zná. Pořídíte si nový objektiv / fotoaparát a netrvá to dlouho a první špína na fotografické technice je na světě. Čištění techniky je pak logický a správný krok.

Kdy a jak čistit svojí techniku poodhalí právě tento článek.

Pokračování textu Čištění fotografické techniky

Dynamický rozsah

Dynamický rozsah scény a fotoaparátu

Již několikrát jsem v předchozích článcích zmiňoval pojem dynamický rozsah. Jedná se o maximální rozsah jasů ve fotografované scéně, nebo v možnosti fotocitlivých buněk na senzoru. Z toho plyne, že dynamické rozsahy jsou vlastně ve skutečnosti rovnou dva.

Malý dynamický rozsah senzoru
Vysoce kontrastní scéna, kdy byla expozice měřená na mraky. Dynamický rozsah senzoru nezvládá pojmout celý rozsah scény a proto zde téměř nejsou střední tóny. Pro případné zvětšení klikněte.
Pokračování textu Dynamický rozsah