Archiv štítku: histogram

Histogram je jeden z možných způsobů kontroly snímku u digitální fotografie. Přehledně totiž zobrazuje podíl světel a stínů na právě fotografované či již vyfotografované scéně a to krásně v jednoduchém grafu. Jednoduše tak poznáte, zda je vaše fotka podexponovaná, přeexponovaná, nebo zda jsou světla a kontrast přesně tam, kde ho potřebujete mít. ;)

Tmavé snímky nejen v zimě

Tmavé snímky

Stává se vám, že máte v zimě často tmavé snímky? Při fotografování bílých šatů nevěsty také? A co třeba na pískovně? Tyto problémy s tmavými snímky mají společný základ.

Při focení na sněhu mi často vychází šedivé až velmi tmavé snímky. Zima a sníh nějak ovlivňují expozici?

Fotila jsem svatbu tak, jako obvykle. Když jsem se pak doma podívala na fotky, fotky s nevěstou byly dost tmavé. Naopak fotky s ženichem byly často přesvětlené s přepaly. Co jsem udělala špatně?

Fotil jsem holky na pískovně. Vybrali jsme si místo s krásným bílým pískem. Jak zasvítilo slunce, holky tak nějak „zčernaly“ a tím nemyslím rychlým opálením. Něco jsem při focení přehlédl? Je to normální? Jak udělám, aby nevznikaly tmavé snímky a holky byly nějak hezky nasvícené?

Pokračování textu Tmavé snímky nejen v zimě

Dynamický rozsah

Dynamický rozsah scény a fotoaparátu

Již několikrát jsem v předchozích článcích zmiňoval pojem dynamický rozsah. Jedná se o maximální rozsah jasů ve fotografované scéně, nebo v možnosti fotocitlivých buněk na senzoru. Z toho plyne, že dynamické rozsahy jsou vlastně ve skutečnosti rovnou dva.

Malý dynamický rozsah senzoru
Vysoce kontrastní scéna, kdy byla expozice měřená na mraky. Dynamický rozsah senzoru nezvládá pojmout celý rozsah scény a proto zde téměř nejsou střední tóny. Pro případné zvětšení klikněte.
Pokračování textu Dynamický rozsah

Histogram ve fotografii

Histogram a jak ho používat

Digitální fotografie má oproti filmu tu úžasnou výhodu, že okamžitě vidíte, co jste nafotili. Nemusíte čekat, až vám vyvolají film a zhotoví fotografie. Nicméně displej fotoaparátu může někdy klamat a to díky svému nastavení a světelným podmínkám v daném místě. Pro kontrolu vyfocených snímků se proto používá histogram.

Možná vám pojem histogram nahání hrůzu, stejně jako mnoha dalším lidem kolem mě. Přitom nejde o nic jiného než o graf, který zobrazuje rozložení a výskyt jasů ve fotografii. Konkrétně od nejtmavších po nejsvětlejší.

Histogram
Klasický histogram

Než vám v článku vysvětlím co je na tomto pomocníkovi tak dobrého, dovolím si ještě jednu větu. Histogram se vyplatí používat!

Pokračování textu Histogram ve fotografii