Tmavé snímky nejen v zimě

Tmavé snímky

Stává se vám, že máte v zimě často tmavé snímky? Při fotografování bílých šatů nevěsty také? A co třeba na pískovně? Tyto problémy s tmavými snímky mají společný základ.

Při focení na sněhu mi často vychází šedivé až velmi tmavé snímky. Zima a sníh nějak ovlivňují expozici?

Fotila jsem svatbu tak, jako obvykle. Když jsem se pak doma podívala na fotky, fotky s nevěstou byly dost tmavé. Naopak fotky s ženichem byly často přesvětlené s přepaly. Co jsem udělala špatně?

Fotil jsem holky na pískovně. Vybrali jsme si místo s krásným bílým pískem. Jak zasvítilo slunce, holky tak nějak „zčernaly“ a tím nemyslím rychlým opálením. Něco jsem při focení přehlédl? Je to normální? Jak udělám, aby nevznikaly tmavé snímky a holky byly nějak hezky nasvícené?

Problém jménem tmavé snímky

„Nečekané“ tmavé snímky vznikají především ve chvíli, kdy fotografujete něco bílého. Analogicky vznikají přílišně světlé snímky, pokud fotíte něco čistě černého. Není to však žádné kouzlo. Jde totiž o měření expozice. Není to však o tom, že by se měřící senzory uvnitř fotoaparátu zbláznily.

Fotoaparát, resp. jeho senzory, jsou povětšinou kalibrovány na tzv. středně šedou (též 18% šeď). Představte si, že vidíte pouze černobíle a před vámi se nachází svítivě bílá zeď. Ta by mohla odpovídat 5% až 10% šedé. Naopak takový černý pes by klidně odpovídal 80% šedé. Úplná tma pak 100% šedé, nebo chcete-li černé. Pozorováním a výpočty se zjistilo, že když se svět kolem nás zprůměruje, vyjde cca 18% středně šedá. Koneckonců tento „problém“ zmiňuji v článku o korekci expozice.

Pokud však fotografujete bílý sníh, fotoaparát to neví. Jeho senzory jsou nastaveny na 18% šedou. Proto automaticky upraví expozici a ztmaví snímek. Obdobně to dopadne při fotografování ženicha v černém obleku – snímek jednoduše zesvětlí.

Expoziční režimy

K tomuto problému s expozicí dochází při fotografování v automatických a poloautomatických expozičních režimech. Je však úplně jasné proč. Expozici zde nastavuje automatika fotoaparátu. Ta je nastavená na 18% šedou a od toho se odvíjí ostatní.

Kupříkladu právě při focení svateb se proto skvěle uplatní manuální expoziční režim Plně manuální režim. V automatu či poloautomatu stačí namířit na ženicha a vše je rázem světlé. Namíříte objektiv na nevěstu a zase je vše tmavé. Ideální je tedy najít nějaký kompromis mezi těmito extrémy, podle toho nastavit vyváženou expozici a fotit vše na manuální režim. Tedy alespoň do chvíle, než se změní světelné podmínky a slunce se např. schová za mrak.

Při použití poloautomatického expozičního režimu, můžete výsledek ovlivnit korekcí expozice. Při focení bílého sněhu, fasády domu, písku, apod., s pomocí korekce přidejte několik jednotek EV. Někdy stačí posunout korekci o +⅔ , jindy klidně o +2 EV. Pokud budete fotit tmavé předměty, je třeba korekci posunou do záporných hodnot.

Pokud se nechcete vzdát plně automatického expozičního režimu, popřeji vám jen hodně štěstí. V těchto režimech si fotoaparát dělá co chce a obvykle si do toho nenechá mluvit.

Měření expozice

Ne všechny režimy měření expozice se hodí na všechno. Např. díky bodovému měření expozice, můžete občas dosahovat nepředvidatelných výsledků. Nicméně tím se zabývá již zmiňovaný článek o měření expozice.

Tmavé snímky díky neuváženému měření expozice | moje Tajemno
Tmavé snímky, resp. snímek, díky neuváženému měření expozice na bílý dům. Do něj se navíc ještě opíralo slunce svými paprsky. Pro zvětšení klikněte.

Další rady jak vyzrát na tmavé snímky

Tmavé snímky, příp. ty nepříjemně světlé, můžete taktéž rychle rozpoznat díky histogramu. Pokud navíc budete fotit skrze živý náhled, modernější fotoaparáty dokáží histogram zobrazit i tam. Snadno poznáte, jak se to se snímkem má a dokážete rychle zareagovat.

Již žádné tmavé snímky díky pohledu na histogram | moje Tajemno
Stačil sekundový pohled na histogram předchozí fotografie a bylo jasné, že je něco špatně. Pro ušetření času byla následně provedena rychlá korekce expozice a o cca 3 sekundy později vznikl tento snímek. Ten mnohem lépe odpovídá realitě aneb již žádné tmavé snímky. Pro zvětšení klikněte.

Osobní zkušenost

Tmavé snímky jsou něco, co mě čas od času opravdu překvapí. Mým asi nejoblíbenějším expozičním režimem je totiž priorita clony. Díky tomu mi do expozice fotoaparát citelně „kecá“, resp. se ji snaží ovlivnit. Nicméně netrvá to dlouho a člověk tak nějak přirozeně odpozoruje situace, kdy fotoaparát nastavuje něco, co je „špatně“. Jednou z takových situací je výrazná plocha bílého domu na obrázku výše. V tu chvíli vím, že fotoaparát bude pravděpodobně „dělat hlouposti“. Pak mám dvě rychlé možnosti – buď si věřím a provedu korekci expozice do plusu, nebo „se poradím“ s histogramem.

Já si zvolil vlastně kombinaci obou. Nejprve jsem zhotovil testovací snímky – pro jistotu více – abych věděl, jak se bude fotoaparát chovat. Fotoaparát však tvrdošíjně generoval pouze tmavé snímky a to jeden za druhým. Následoval pohled na histogram. Hned bylo vidět, že je něco špatně – vypadal totiž asi nějak takto.

Tmavé snímky na histogramu | moje Tajemno
Tmavé snímky se na histogramu projevují tak, že se „špičky“ nachází především v levé části histogramu.

Poté stačilo zapnout živý náhled včetně histogramu přímo v obraze. Následně posunout korekci expozice do kladných hodnot a při tom po očku sledovat histogram. Posouval jsem takto expozici tak dlouho, dokud jsem nebyl s výsledkem spokojen. Pak už jen stačilo zmáčknout spoušť a vznikl světlejší snímek výše. Celý tento proces mi zabral asi 5 sekund.

Závěrem

Teď už víte, jak tmavé snímky nejčastěji vznikají, resp. co je způsobuje. Že se vlastně nejedná o nějakou chybu, ale o přirozené nastavení fotoaparátů. Nyní již stačí vypozorovat situace, kdy váš fotoaparát začne tyto tmavé snímky pořizovat a zařídit se podle toho. Není to nic složitého a častějším fotografováním se z toho stane rutina.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *