Histogram ve fotografii

Histogram a jak ho používat při focení

Digitální fotografie má oproti filmu tu úžasnou výhodu, že okamžitě vidíte, co jste nafotili. Nemusíte čekat, až vám vyvolají film. Nicméně displej fotoaparátu může někdy klamat a to díky svému nastavení či světelným podmínkám v daném místě. Proto se často využívá pro kontrolu snímků univerzálního nástroje a to histogramu.

Možná vám pojem histogram nahání hrůzu, stejně jako mnoha dalším lidem kolem mě. Při tom nejde o nic jiného než o graf, který zobrazuje rozložení a výskyt jasů ve fotografii. Konkrétně od nejtmavších po nejsvětlejší.

Histogram se každopádně vyplatí používat!

K čemu se hodí a proč je důležitý při fotografování vám vysvětlím v tomto článku.

Histogram
Klasický histogram

Jak správně číst histogram?

V dnešní době dokáže zobrazit histogram téměř každý fotoaparát (snad jen kromě těch nejlevnějších). Pokud jste niž nikdy narazili na funkci „histogram“, měli jste před sebou něco, co se nejspíše podobalo obrázku výše.

Histogram a rozložení jednotlivých jasů na fotografii
Histogram a rozložení jednotlivých jasů na fotografii

Co jsou ty šipky a ten dynamický rozsah?

Jak jsme psal v úvodu, tak histogram je graf, který ukazuje rozložení a výskyt jasů v obraze. V jeho levé části se nachází černá barva a tmavé odstíny, vpravo pro změnu světlé odstíny a čistě bílá barva. Uprostřed pak střední tóny… tedy ty mezi čistě černou a bílou. Čím větší je sloupeček, tím více odstínu se na obraze vyskytuje.

Dynamický rozsah

Dynamický rozsah senzoru je jednoduše řečeno schopnost zaznamenat rozdíl mezi nejsvětlejším a nejtmavším místem fotografie.

A co ta černá a bílá?

Představte si, že zapomenete z fotoaparátu sundat krytku a vyfotíte snímek. Fotografie bude úplně černá. Kdybyste se podívali na histogram, uviděli byste asi toto.

Histogram černé barvy
Histogram černé barvy

Je tomu tak proto, že jediné, co v obraze je je jen černá barva. Proto je v levé části histogramu svislá čára, která směřuje až na samý vrcholek grafu.

Histogram a snímek z praxe

Na fotografii níže můžete kromě panenky „obětované“ Panožroutovi vidět také histogram fotografie. Jak je vidět, nejsou na něm téměř žádná úplně černá místa (úplně vlevo). Naštěstí také žádná úplně bílá místa (úplně vpravo). Místo toho je zde značné množství středních tónů. Zdá se tedy, že automatika fotoaparátu zachytila fotografii bez podexponování či přeexponování fotografie.

Histogram fotografie na snímku
Histogram fotografie na snímku

Pokud vás nezaujal histogram, ale lokalita, kde na stromech visí panenky, napište mi. Domluvíme se na prohlídce tohoto zajímavého místa.

Informace Panožrout, tedy drak Panožrout, který létal po Libereckém kraji se nyní nachází na Polevsku, okres Česká Lípa. Samým čekáním na panny zapustil kořínky a nakonec se z něj stal statný strom.

Jak histogram správně používat

Umět číst v histogramu je vlastnost, která se hodí při jakémkoliv fotografování. Pouhým pohledem na graf zjistíte, zda není vaše fotografie příliš tmavá či zda v ní nejsou „vyžrané“ bílé fleky.

Sledovat histogram se hodí při:

  • posuzování správné expozice fotografie,
  • posuzování kontrastu snímku,
  • překročení dynamického rozsahu senzoru.
Histogram s podpaly a přepaly
Histogram s podpaly a přepaly – pro zvětšení klikněte na obrázek

Jak je vidět výše, tak podexponovaný snímek má značnou část jasů přesunutou právě do levé části histogramu. Přeexponovaný snímek se blíží pravé části histogramu.

Co je RGB histogram či barevný histogram

Do teď jsem vám ukazoval pouze jasový histogram. Ten vzniká sloučením tří základních barev – červené, zelené a modré, které se označují jako RGB (z anglického red, green, blue).

Protože klasické senzory pracují s RGB barvami, má každá z nich svůj vlastní histogram. Ten lze v pokročilejších fotoaparátech zobrazit.

RGB histogram - jednotlivé složky barev se následně slouží do starého známého jasového histogramu
RGB histogram – jednotlivé složky barev se následně slouží do starého známého jasového histogramu

Více informací o barevném histogramu můžete najít skrze WikipediiExterní odkaz.

Praktické příklady histogramů a jak je číst

Nyní jsem si připravil malou ukázku za pomocí fotografického editoru.

Histogram OK Scéna, jak ji zachytila automatika fotoaparátu. Žádné přepaly, žádná vyloženě černá místa. Histo OK
Podpal | histogram Na snímku se již vyskytují černá místa. Fotografie je tedy podexponovaná. Podpal
Přepal | histogram Snímek je přeexponovaný. Histogram je tedy zvýšený právě na své pravé straně. Přepal
malý kontrast | histogram Takto se na histogramu projevuje nízký kontrast scény. malý kontrast
velký kontrast | histogram Zde je scéna příliš kontrastní, nebo má váš fotoaparát malý dynamický rozsah čipu. velký kontrast

Osobní zkušenost

Přiznávám, že jsem histogramu zprvu příliš nedůvěřoval a raději jsem se řídil tím, co jsem viděl přímo na displeji fotoaparátu. Postupem času se však stal výborným pomocníkem, který mě vždy upozorní na zcela černá místa nebo přepaly na fotografii.

Často ho používám tím způsobem, že po vyfocení prvního snímku zkontroluji histogram i fotku samotnou přímo ve fotoaparátu. Případně rychle upravím expozici a pokračuji ve snímání dané scény. Při větší změně fotografované scény postup opakuji. Tento již naučený způsob focení mi nezabere více než jednu sekundu času a někdy to zachrání celou sérii snímků.

Snažím se vyhnout snímkům, které mají na histogram příliš vlevo nebo úplně vpravo (podpaly a přepaly).

Závěr a cvičení pro vás

Nastavte si na svém fotoaparátu zobrazení histogramu. Po každém snímku si jej prohlédněte. Jedině praxe vás totiž naučí za pomoci histogramu rozeznat chybnou expozici.

Na závěr bych rád zmínil ještě jednu velice důležitou a podstatnou informaci. Histogram není samospasitelný a neslouží k hodnocení kvality snímků, ale k odhalení chyb, které nejsou na displeji vidět. Díky němu však můžete své snímky posunout opět o krůček dál.

2 komentáře u „Histogram ve fotografii

  1. Dobrý den,

    pro mě, jako začínajícího fotografa (mám 4 měsíce Canon 7D Mark ii), je tento web fascinujícím světem informací. Hlavně je napsaný jazykem srozumitelným a laikům pochopitelným. Díky moc za informace a trpělivost pokračovat v tomto projektu. Mohu se zeptat na příspěvek s názvem “násobná expozice” ? Nikde jsem ho nenašel, a rád bych tuto možnost focení také zkusil :-)

    Děkuji předem za informaci.

    1. Zdravím a děkuji za pochvalný komentář – snažím se, co to jde. :) Je pravda, že článek s názvem „násobná expozice“ doposud nevznikl a tudíž není k dohledání. Důvodem je to, že tato funkce není mezi mými známými příliš využívána, příp. ji nemají ve fotoaparátu vůbec. Resp. zatím jsem nezaznamenal přílišný zájem o fotografování skrze násobnou expozici. Každopádně ve zkratce k této funkci. Násobná expozice umožňuje sloučit ve Vašem fotoaparátu 2 až 9 snímků do jednoho. Momentálně nejsem schopen říci, kdy na toto rozšíření / funkci přijde řada. Osobně jsem spíše zastánce slučování fotografií v nějakém editoru. Nicméně s článkem se do budoucna počítá (pravděpodobně však letos nevznikne).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *