Archiv štítku: přepal

Přepal nebo jinak řečeno přeexpozice se označují velice světlá místa nebo čistě bílé části na fotografii.

Přepaly ve fotografii

Přepaly ve fotografii a boj s nimi

Přepaly jsou věčným tématem mnoha fotografů. Jsou to vlastně naprosto bílá místa ve fotografii, ve kterých již nejsou žádné detaily a struktury. Přepaly jsou ve fotografii odjakživa. Vyskytovaly se při fotografování na film, vyskytují se i v moderní digitální fotografii. Někdy je fotografové tvoří záměrně, jindy to vzhledem k technologii senzoru jinak nejde. Z větší části se každopádně jedná o „problém“ mnoha fotografů, se kterým řada z nich neustále bojuje. V tomto článku se proto dozvíte několik tipů, jak s přepaly zatočit. Nyní již několik dotazů z Fotoporadny na toto téma.

Můj předchozí fotoaparát (kompakt) měl malý dynamický rozsah senzoru. Přešel jsem proto na zrcadlovku, ale i tak se neustále potýkám s přepaly. Dají se nějak odstranit, nebo mám smůlu?

Při fotografování interiéru se často setkávám s přepaly. Ty vznikají zejména v oknech, příp. ve zdrojích světla typu žárovky / zářivky. Složitě je pak odstraňuji v Photoshopu a ne vždy se mi to daří. Co s tím?

Za slunečného dne se mi při fotografování krajin v protisvětle tvoří na různých místech přepaly. Nevím, jak se jich zbavit, dá se to vůbec? Mám pocit, že to jednoduše nepůjde.

Přepaly mi vznikají za slunečního počasí při fotografování portrétů na nízkou clonu. S expozičním časem se často dostanu i na 1/8000 sekundy. Pozadí za modelkou je ale stále příliš světlé. Často je to jen vyžraná bílá. Dají se tyto přepaly v pozadí fotografie nějak omezit či úplně potlačit?

Slyšela jsem, že přepalů se lze zbavit focením do RAWu. Zatím jsem v RAWu nikdy nefotila. Je to pravda? Je těžké s RAWem pracovat?

Takto by šlo pokračovat ještě hodně dlouho. Dotazy na přepaly prakticky nikdy nekončí. Nyní je na řadě s nimi konečně zatočit. Nejprve ale trocha teorie.

Pokračování textu Přepaly ve fotografii

Histogram ve fotografii

Histogram a jak ho používat

Digitální fotografie má oproti filmu tu úžasnou výhodu, že okamžitě vidíte, co jste nafotili. Nemusíte čekat, až vám vyvolají film a zhotoví fotografie. Nicméně displej fotoaparátu může někdy klamat a to díky svému nastavení a světelným podmínkám v daném místě. Pro kontrolu vyfocených snímků se proto používá histogram.

Možná vám pojem histogram nahání hrůzu, stejně jako mnoha dalším lidem kolem mě. Přitom nejde o nic jiného než o graf, který zobrazuje rozložení a výskyt jasů ve fotografii. Konkrétně od nejtmavších po nejsvětlejší.

Histogram
Klasický histogram

Než vám v článku vysvětlím co je na tomto pomocníkovi tak dobrého, dovolím si ještě jednu větu. Histogram se vyplatí používat!

Pokračování textu Histogram ve fotografii