Přepaly ve fotografii

Osobní zkušenost

Z mého prvního fotoaparátu (na film) jsem byl zvyklý na ledacos. Některé filmy vytvářely možná až příliš kontrastní snímky, ve kterých nebylo o přepaly nouze. Jiné se chovaly „slušněji“. Každopádně postupem času jsem zjistil, jaký film mi vyhovuje více na to či ono. S příchodem digitální techniky (dostal jsem kompakt) sice zprvu přišlo nadšení, nicméně zároveň i zklamání. Nadšení proto, že konečně vlastním digitální stroj a mohu se oprostit od vyvolávání a skenování snímků. Zklamání proto, že prvotní digitální senzory dosahovaly nízkého rozlišení a nevelkého dynamického rozsahu. Přepaly se tak objevovaly vcelku často. Rovněž nebylo možné vyměnit senzor za jiný (jako v případě filmu). Na druhou stranu přibyla možnost měnit citlivost ISO (no, alespoň něco…).

O pár let později jsem vlastnil svojí první digitální zrcadlovku. Kromě toho, že leccos vydržela se i rapidně zlepšil i dynamický rozsah jejího senzoru. Najednou šlo tvořit snímky bez přepalů tam, kde se to kompaktům nedařilo.

Nicméně ani zrcadlovka nevyřešila každou scénu. Někdy bylo třeba improvizovat. Brzy jsem objevil datový formát RAW, zkusil si tvorbu HDR fotografií i techniku maskování. Nebylo to však hned. Nejprve tu byla nutnost svůj fotoaparát poznat a zjistit jeho limity. Až poté přišlo objevování jeho funkcí hlubší průzkum menu fotoaparátu.

Poté jsem s přepaly neměl takové problémy. Již nebyl problém je ve scéně rychle najít. Již stačilo jen zařídit, aby jich mělo pokud možno co nejméně nebo nepůsobily tolik rušivě. To už poté byla brnkačka.

Závěrem

Přepaly mohou fotografii opravdu značně degradovat. Čím častěji fotíte, tím snáze je však ve scéně dokážete odhalit a to ještě dříve, než pořídíte fotografii. Poté již není takový problém je s pomocí znalostí minimalizovat či úplně odstranit. Technik existuje hned několik. Čím častěji je budete zkoušet, tím snáze objevíte, kdy a na co se vám budou hodit.

Na závěr shrnutí několika „vychytávek“ uvedených výše pro boj s přepaly:

  • korekce expozice do záporných hodnot (ztmaví celou scénu),
  • difuzér (vytvoří stín, používá se často v portrétní fotografii),
  • dodání světla do scény (pro vyrovnání světel a stínů – odrazné desky, trvalá světla, externí blesky, záblesková zařízení…),
  • přechodové filtry (pro tmavší nebe či jinou část scény),
  • polarizační filtr (eliminuje odlesky, může ztmavovat části scény),
  • HDR fotografie (skládání fotografií dokáže odstranit prakticky jakékoliv přepaly),
  • maskování (obdoba HDR fotografie).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *