Prach a písek v objektivu i fotoaparátu
Máte prach a písek v objektivu či fotoaparátu? Být vámi neztrácím čas a upaluji do nejbližšího servisu, který se již o vaši techniku náležitě postará. Prach a písek dokáže fotografickou techniku totiž řádně potrápit. O tom ví své i návštěvníci zdejších stránek.
Fotila jsem teď nějaký čas u moře. Po jisté době bylo při zoomování objektivem patrné menší škubání a takové chroupání. Mám pocit, že mi v objektivu nějak chrastí. Prý to může být prach a písek. Co s tím teď?
Při focení urbexu jsem si měnila v prašném prostředí objektiv. Když jsem ho v bajonetu dotahovala, jakoby tam někde zaskřípalo. Od té doby se mi v obraze vyskytují různé tmavé fleky. Co jsem udělala špatně a jak se toho zbavím?
Vycestoval jsem na 2 měsíce k moři. Ač jsem si dával pozor, mám nyní v objektivu prach a písek. Existuje jednoduchá cesta, jak se toho zbavit? Musím s tím chodit po každé do servisu?
Koupila jsem si fotoaparát s utěsněním proti prachu a vodě. Nicméně mám pocit, že se mi do něj stejně nějaký prach a písek dostal při výměně objektivu. Ach jo…
Prach a písek ve fotoaparátu
Nejprve začnu fotoaparátem. Dostane-li se do fotoaparátu prach, obvykle to není zas až tak velká tragédie. Koneckonců stává se to prakticky s každým vyměněním objektivu. Někdy se prach do fotoaparátu dostane klidně i neutěsněným objektivem. Horší je to však s pískem.
Písek je oproti prachu přeci jen trochu větší a houževnatější částečka. Ne, že by prachové částice nedokázaly fotografa potrápit, ale obvykle tyto částice nedokážou poškodit fotografickou techniku. Kousky ostrého písku už doukážou vcelku spolehlivě poškrábat a poničit kde co. Kupříkladu hlavní senzor fotoaparátu, ale i ostřící senzor u zrcadlovek. Písek také klidně může poničit závěrku a zrcadlový mechanizmus. Potrápit dokáže i kontakty, které poškrábe anebo vytvoří nevodivou vrstvu. Jinak řečeno si na onen písek ve fotoaparátu dávejte pozor.
Existuje řešení na prach a písek ve fotoaparátu?
Prach a písek ve fotoaparátu můžete relativně snadno odstranit. Můžete k tomu využít:
- ofukovací balónek či štěteček,
- stlačený vzduch,
- lepivou hmotu podobnou modelíně,
- další adhezivní hmoty (tyčinky, kostičky, apod.),
- ale klidně i vysavač nastavený na slabý výkon.
Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv variantu, vězte, že je třeba dbát zvýšené opatrnosti. Zejména nic nedělat silou. Je třeba si dávat pozor, abyste si vnitřní části fotoaparátu zbytečně nepoškrábali – tedy nezničili. Stejně tak je důležité nedostat do nitra fotoaparátu ještě více prachu.
Máte-li čas, přečtěte si pár řádků na téma čištění fotografické techniky a hlavně článek čištění senzoru fotoaparátu.
Prach a písek v objektivu
Pokud je prach / písek pouze z venčí, prakticky to příliš nevadí. Očistíte jej štětečkem, lepkavými hmotami, mikroutěrkou, apod. Nicméně pokud se prach a písek dostanou přímo do objektivu, jedná se obvykle o větší problém. Nemá cenu se nyní pouštět do velkých úvah. Dostane-li se vám takovýto „bordel“ přímo do nitra objektivu, máte prakticky tři možnosti:
- doufat, že se objektiv časem neponičí (velmi nedoporučuji!),
- rozebrat objektiv a vyčistit vnitřek svépomocí (jen pro zkušené),
- využít služeb servisu (dle mého nejlepší volba).
Osobní zkušenost
V mém okolí se vyskytují 3 skupiny lidí. Tyto skupiny na prach a písek ve fotografické technice reagují po svém. Někdy jsou jejich reakce přehnané, jindy adekvátní.
- 1. skupina tvrdí, že objektiv za 10 tisíc korun přeci musí něco vydržet!
- Toto tvrzení obvykle vede k tomu, že jejich levné objektivy jsou dříve či později zralé na odpis. Jsou často zaprášené, občas něčím polité, divně v nich skřípe anebo jsou některé jejich části úplně sedřené.
- Zanedbávaná očista postupně zanáší techniku nečistotami. Technika obvykle dlouhé měsíce či léta odolává a najednou / postupně vypoví službu. Vzhledem k cenám těchto objektivů se v případě problému často kupuje nové sklo (celý objektiv). Oprava by totiž stála neúměrně více než tentýž objektiv v bazaru.
- 2. skupina si myslí, že stačí povolit několik šroubků a bordel z objektivu vyfoukat.
- S tím se dá samozřejmě souhlasit. Je třeba k tomu přistupovat zodpovědně a s náležitou opatrností. Šroubky se mohou zakutálet, lamely clony rozsypat, optika pohnout… a problém je na světě.
- Prach i písek dokáže optiku nejenom zašpinit, ale i pěkně poškrábat. Optika, resp. sklo objektivu, je obvykle vybaveno ochrannými vrstvami na předním a zadním členu objektivu. Optika uvnitř objektivu je tak mnohem náchylnější na poškrábání. Nešetrná očista vede k nevratnému poškrábání čoček.
- 3. skupina s jakýmkoliv problémem hned běží do servisu.
- Svým způsobem nelze tomuto přístupu k technice nic vytknout. Pokud ale máte hluboko do kapsy a nemůžete si dovolit nechávat techniku často v servisu, není to ideální řešení. Lepší variantou je průběžná očista a starání se o techniku. Tak se návštěvy v servisu značně minimalizují.
Jak to dělám já
V mém případě je na prvním místě prevence. Jinak řečeno se snažím neměnit objektivy v zaprášeném prostředí. Když už k výměně objektivů dochází, snažím se mít fotoaparát namířen dolů. To kvůli snazšímu vypadávání případných nečistot. Před každým fotografováním si kontroluji techniku (nastavení, ostření, baterie, paměťové karty…). Po každém fotografování věnuji jistý čas údržbě techniky. To v mém případě znamená – očištění objektivu, vyleštění upatlaného hledáčku a LCD displeje fotoaparátu, kontrola filtrů. Čas od času zapnu i vestavěné čištění senzoru fotoaparátu, nebo vyčistím matnici. Tyto dvě poslední aktivity však nedělám příliš často. Jen při zaregistrování nějakého problému s jedním či druhým.
Nejčastěji a nejvíce se věnuji objektivům a filtrům. U objektivů řeším prach z venčí a na čočkách, ale i příp. upatlané kontakty. U filtrů rovněž jejich upatlání, příp. mastnotu a prach. Fotoaparát obvykle jen opráším, příp. lehce utřu hledáček / LCD displej. V mém případě obvykle více netřeba. Fotoaparát řeším zejména v případě výskytu nějakých problémů. Před samotným focením (ještě doma) rovněž kontroluji stav paměťových karet. Následně na nich provedu formát, anebo je ponechám beze změny.
Závěrem
Závěrem bych poukázal na často omílanou pravdu a to, že prevence dokáže značně omezit problémy výše. Díky prevenci nemá prach a písek prakticky šanci dostat se do fotoaparátu. Pokud se ale vyskytujete v „nepřátelském prostředí“ (pro fotografickou techniku) a nemáte moc na výběr, mám tu ještě jedno řešení. Tím jsou neoprenová či jiné pouzdra pro fotoaparát, ale i objektivy. Dále využijete všechny fotoaparáty i objektivy utěsněné proti prachu a vlhkosti již z výroby.
Každopádně pamatujte, že pokud vám objektiv „nějak divně chrastí a občas v něm křupne“, je na čase navštívit servis. Je to totiž často předzvěst něčeho mnohem horšího.