Tiché fotografování

Tiché fotografování

Brzké Vánoce jsou přeci jen stále svátky klidu a míru. Nechcete si je přeci pokazit neustálým pípáním při správném zaostření či zvuky cvakající závěrky. Na druhou stranu chceme nějaké ty vzpomínky mít alespoň v digitální podobě. V tu chvíli by se jistě hodilo něco jako tiché fotografování, no ne?

Dnešní článek poodhalí možnosti, jak ztišit váš fotoaparát tak, aby následné tiché fotografování tolik nerušilo vaše okolí.

Tiché fotografování aneb v čem je problém?

Nejprve je třeba identifikovat problém. Ono se to úplně nezdá, ale když na to přijde, je fotoaparát vcelku hlučné zařízení. Obzvláště, když se fotí svatby, ale třeba také golf. Je-li v okolním prostředí relativně ticho a klid, člověka rychle upoutá jakákoliv potenciálně rušivá činnost. Jinak nevinné fotografování může být právě tou činností, která člověka rozruší.

V první řadě je problém s různým pípáním fotoaparátu. Ono se to nezdá, ale klasické pípnutí – upozornění, že je zaostřeno, je někdy pěkně otravné.

Fotoaparáty typu zrcadlovka pro změnu ruší svými zrcátky. Občasné jedno…dvě cvaknutí asi každý přejde a možná si jej ani nevšimne. Jakmile se však aktivuje rychlé kontinuální fotografování, už to takový klid není. Koneckonců na internetu je k vidění nejedna taková ukázka, kdy zrcadlovky dělají pěkný „rachot“. Viz video níže.

U fotoaparátu se ještě chvíli zdržím. Dalším rušivým elementem může být i mechanická závěrka fotoaparátu. Ačkoliv fotograf nastaví dlouhý expoziční čas, při otevírání a uzavírání se závěrka pohybuje velmi rychle. Stejně jako zrcátko se i závěrka podílí na „cvakavých“ zvucích ve videu výše.

Posledním rušivým zvukem může být „pískavý“ objektiv. Některé objektivy mají jistý problém. Tím jsou jejich ostřící motorky, které při ostření pískají na vysokých frekvencích, což může být rovněž značně rušivé.

Další rušivé činnosti

Existuje ještě jedna situace, která dokáže narušit poklidnou atmosféru. Nenaruší ji však zvukově, ale obrazově. Tím je nadměrné používání blesku a to zejména takovým způsobem, že přítomné oslňujete. Některé externí blesky mají i možnost „promítat“ do prostoru různé druhy mřížek, na které pak fotoaparát může ostřit. To však taky není vždy úplně v pořádku. Ne každý chce mít na sobě červené fleky, různé kostičky či čáry.

Jak na tiché fotografování

Výše jsme si ujasnili, co při fotografování své okolí nejvíce ruší . Nyní je na řadě vysvětlit, jak se těchto rušivých elementů zbavit nebo jak je minimalizovat.

Pípání fotoaparátu většinou vyřešíte velice snadno a to v menu fotoaparátu. Kupříkladu u fotoaparátů Canon najdete patřičnou položku hned v první červené záložce pod názvem Tón (Beep). Jakmile tón zakážete, fotoaparát nebude nadále pípat při zaostření, ale ani například při aktivované samospoušti.

Tiché fotografování - nastavení v menu fotoaparátu | moje Tajemno
Tiché fotografování – nastavení v menu fotoaparátu Canon

Kéž by to bylo tak jednoduché i u zrcátka a mechanické závěrky. Zde se má věc tak… V moderních fotoaparátech existují režimy, kdy se aktivuje tiché fotografování a snímání bude tišší. Nicméně toto tiché fotografování, resp. tiché snímání, není zase tak moc tiché, jak by si člověk asi myslel. Tak či onak může přispět k celkovému ztišení fotoaparátu.

Tiché fotografování - jednotlivé snímky | moje Tajemno
Symbol pro aktivaci tichého snímání jednotlivých snímků
Tiché fotografování - kontinuální snímky | moje Tajemno
Tiché fotografování je možné i při kontinuálním snímání

Má vlastní zkušenost je však taková, že ani aktivace tichého snímání rozhodně neznamená, že následně bude i tiché fotografování. Budě tišší, to jistě, ale že by nějak výrazně? To spíše ne. Dobré je také zmínit fakt, že toto tiché fotografování se projevuje u každého typu fotoaparátu trochu jinak. To souvisí s tím, že různé modelové řady používají různé mechanizmy pro své závěrky a pro zrcátka.

Elektronická závěrka

Vcelku dobrou alternativou je v tomto případě používání elektronické závěrky. Tou však nejsou vybaveny všechny fotoaparáty a už vůbec ne všechny zrcadlovky. Většina zrcadlovek využívá mechanickou závěrku. V pokročilých zrcadlovkách můžete nastavit, zdali se má pro focení použít mechanická či elektronická závěrka.

Nicméně věřte, že elektronická závěrka je krásně tichá a při její aktivaci rozhodně nebudete nikoho rušit cvakáním. Snad jen potichým cvaknutím clony objektivu.

Odhlučnění

U jednoho fotografa jsem si všiml, že má svůj fotoaparát jaksi „obalen“ něčím, co se podobalo neoprenu. V této hmotě byly díry rozmístěny tak, aby bylo vidět na displej a šlo asi i nějakým způsobem mačkat tlačítka. Na dotaz, k čemu je to dobré, mi bylo sděleno, že se jedná o odhlučnění. Pán se poté při pohledu na můj fotoaparát se mnou již nechtěl bavit. Vzhledem k tomu, že jsme se potkali na dost hlučné venkovní akci jsem nemohl posoudit, jak moc dobře odhlučnění funguje. Nicméně věřím, že pokud fotoaparát a objektiv obalíte například ochranou vrstvou od společnosti Lens-ProtectExterní odkaz, může být fotografování tišší.

Pískání objektivu

Pokud tiché fotografování narušuje „pískající“ objektiv, mám bohužel jen dvě rady. Buď navštivte servis a požádejte je o nápravu a nebo si pořiďte jiný objektiv, který je tichý. Některé objektivy mají bohužel již z výroby nepříjemný pištivý zvuk, který se projevuje při ostření. V takovém případě obvykle výměna kus za kus nepomůže. V lepším případě to vyřeší servis výměnou motorku za jiný, vhodnější.

Osobní zkušenost

Ví se o mě, že léta fotím na zrcadlovku. Za tu dobu mohu potvrdit, že jeli člověk ohleduplný, ostatní ledacos překousnou. Nicméně jakmile někdo začne fotografovat svatební obřad tak, že mu fotoaparát při každém zaostření pípne, lidé to nemají rádi. Nicméně setkal jsem se i se situacemi (zejména při různých sportovních kláních), kde jsem měl jednoduše utrum. Kvůli zachování tichého prostředí byla nutnost fotografovat pouze skrze elektronickou závěrku, resp. nehlučným fotoaparátem. Má zrcadlovka však rozhodně nepatří mezi zcela nehlučné fotoaparáty, i když bych řekl, že relativně tiché fotografování zvládá dobře.

Závěrem

Jsem si vědom toho, že ne všechny zvukové projevy vašeho fotografického vybavení lze minimalizovat bez výměny samotného stroje. Je mi jasné, že zrcadlovky se v tomto ohledu nevyrovnají bezzrcadlovkám s elektronickou závěrkou. Na druhou stranu, když už nic jiného, alespoň si vypněte to pípání fotoaparátu při každém zaostření. Možná, že to někomu z vás nepřijde, ale vážně se jedná o dost rušivou záležitost. Tedy alespoň při svatbách, šachové partii a dalších aktivitách, kde je třeba klidu a tichosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *