Tiché fotografování

Tiché fotografování

Vánoce jsou prý svátky klidu a míru. Nechcete si je přeci pokazit nepříjemným pípáním při ostření a zvuky cvakající závěrky. Na druhou stranu chceme nějaké ty vzpomínky mít alespoň v digitální podobě. V tu chvíli by se jistě hodilo něco jako tiché fotografování, no ne?

Dnešní článek poodhalí možnosti, jak ztišit fotoaparát tak, aby následné tiché fotografování tolik nerušilo vaše okolí.

Tiché fotografování aneb v čem je problém?

Nejprve se pokusíme identifikovat problém. Ono se to úplně nezdá, ale když na to přijde, je fotoaparát vcelku hlučné zařízení. Obzvláště, když se fotí svatby, ale třeba také golf. Je-li v okolním prostředí relativně ticho a klid, člověka rychle upoutá jakákoliv potenciálně rušivá činnost. Jinak nevinné fotografování může být právě tou činností, která člověka rozruší.

V první řadě je problém s různým pípáním fotoaparátu. Ono se to nezdá, ale klasické pípnutí – upozornění, že je zaostřeno, je někdy pěkně otravné.

Fotoaparáty typu zrcadlovka pro změnu ruší svými zrcátky. Občasné jedno… dvě cvaknutí asi každý přejde a možná si jej ani nevšimne. Jakmile se však aktivuje rychlé kontinuální fotografování, už to takový klid není. Koneckonců na internetu je k vidění nejedna taková ukázka, kdy zrcadlovky dělají pěkný „rachot“. Konkrétní příklad je slyšet na videu níže.

U fotoaparátu se ještě chvíli zdržím. Dalším rušivým elementem může být i mechanická závěrka fotoaparátu. Ačkoliv fotograf nastaví dlouhý expoziční čas, při otevírání a uzavírání se závěrka pohybuje velmi rychle. Stejně jako zrcátko se i závěrka podílí na „cvakavých“ zvucích ve videu výše.

Posledním rušivým zvukem může být „pískavý“ objektiv. Některé objektivy mají jistý problém. Tím jsou jejich ostřící motorky, které při ostření pískají na vysokých frekvencích, což může být rovněž značně rušivé.

Další rušivé činnosti

Existuje ještě jedna situace, která dokáže narušit poklidnou atmosféru. Nenaruší ji však zvukově, ale obrazově. Tím je nadměrné používání blesku a to zejména takovým způsobem, že přítomné oslňujete. Některé externí blesky mají i možnost „promítat“ do prostoru různé druhy mřížek, na které pak fotoaparát může ostřit. To však taky není vždy úplně v pořádku. Ne každý chce mít na sobě červené fleky, různé kostičky a čáry.

Jak na tiché fotografování

Výše jsme si ujasnili, co při fotografování své okolí nejvíce ruší. Nyní vysvětlím, jak se těchto rušivých elementů zbavíte, nebo jak je alespoň minimalizujete.

Pípání fotoaparátu většinou vyřešíte velice snadno a to v menu fotoaparátu. Kupříkladu u fotoaparátů Canon najdete patřičnou položku hned v první červené záložce pod názvem Tón (Beep). Jakmile tón zakážete, fotoaparát nebude pípat při úspěšném zaostření. Stejně tak bude potichu při aktivované samospoušti.

Tiché fotografování - nastavení v menu fotoaparátu | moje Tajemno
Tiché fotografování – nastavení v menu fotoaparátu Canon

Kéž by to bylo tak jednoduché i u zrcátkamechanické závěrky. Zde je to složitější. V moderních fotoaparátech existují režimy, kdy se aktivuje tiché fotografování a snímání bude tišší. Nicméně toto tiché fotografování, resp. tiché snímání, není zase tak moc tiché, jak by si člověk asi myslel. Tak či onak může přispět k celkovému ztišení fotoaparátu.

Tiché fotografování - jednotlivé snímky | moje Tajemno
Symbol pro aktivaci tichého snímání jednotlivých snímků
Tiché fotografování - kontinuální snímky | moje Tajemno
Tiché fotografování je možné i při kontinuálním snímání

Má vlastní zkušenost je však taková, že ani aktivace tichého snímání rozhodně neznamená, že následně bude i tiché fotografování. Budě tišší, to jistě, ale že by nějak výrazně? To spíše ne. Je tu ještě jedna věc. Toto tiché fotografování se projevuje u každého typu fotoaparátu trochu jinak. To souvisí s tím, že různé modelové řady používají různé mechanizmy pro své závěrky a pro zrcátka.

Elektronická závěrka

Vcelku dobrou alternativou je v tomto případě používání elektronické závěrky. Tou však nejsou vybaveny všechny fotoaparáty a už vůbec ne všechny zrcadlovky. Většina zrcadlovek využívá mechanickou závěrku. V pokročilých zrcadlovkách můžete nastavit, zdali se má pro focení použít mechanická, nebo elektronická závěrka.

Každopádně je elektronická závěrka krásně tichá. K jejímu fungování nejsou třeba žádné mechanické prvky a proto nevydává žádné zvuky. Tedy samozřejmě, pokud se nejedná o kombinaci mechanická + elektronická závěrka. Zde ona mechanická část stále může rušit svým chodem. Jediné, co může na fotoaparátu s elektronickou závěrkou rušit je tiché cvakání clony objektivu.

Odhlučnění

U jednoho fotografa jsem si všiml, že má svůj fotoaparát „obalen“ něčím, co se podobalo neoprenu. V této hmotě byly otvory. Ty byly rozmístěny tak, aby bylo vidět na displej a šlo nějakým způsobem mačkat tlačítka. Ptal jsem se, k čemu je to dobré. Prý se jedná o odhlučení fotoaparátu. Pán se poté při pohledu na můj fotoaparát se mnou již nechtěl bavit. Bohužel jsme se s pánem potkali na dost hlučné akci. Nemohu tedy posoudit, jak je jeho odhlučnění fotoaparátu účinné. Nicméně věřím, že pokud fotoaparát a objektiv obalíte například ochrannou vrstvou od společnosti Lens-Protect, může být fotografování tišší.

Pískání objektivu

Pokud tiché fotografování narušuje „pískající“ objektiv, mám bohužel jen dvě rady. Buď navštivte servis a požádejte je o nápravu, nebo si pořiďte jiný objektiv, který je tichý. Některé objektivy mají bohužel již z výroby nepříjemný pištivý zvuk, který je patrný při ostření. V takovém případě obvykle výměna kus za kus nepomůže. V lepším případě to vyřeší servis výměnou motorku za jiný, vhodnější.

Osobní zkušenost

Ví se o mně, že léta fotím na zrcadlovky. Za tu dobu mohu potvrdit, že je-li člověk ohleduplný, ostatní ledacos překousnou. Nicméně jakmile někdo začne fotografovat svatební obřad tak, že mu fotoaparát při každém zaostření pípne, lidé to nemají rádi. Nicméně setkal jsem se i se situacemi (zejména při různých sportovních kláních), kde jsem měl se zrcadlovkou jednoduše utrum. Kvůli zachování tichého prostředí bylo nutné fotografovat pouze s elektronickou závěrkou, resp. nehlučným fotoaparátem. Má zrcadlovka však rozhodně nepatří mezi zcela nehlučné fotoaparáty, i když bych řekl, že relativně tiché fotografování zvládá dobře.

Závěrem

Jsem si vědom toho, že ne všechny zvukové projevy vašeho fotografického vybavení lze minimalizovat bez výměny samotného stroje. Je mi jasné, že zrcadlovky se v tomto ohledu nevyrovnají bezzrcadlovkám s elektronickou závěrkou. Na druhou stranu, když už nic jiného, alespoň si vypněte to pípání fotoaparátu při každém zaostření. Možná, že to někomu z vás nepřijde, ale vážně se jedná o dost rušivou záležitost. Tedy alespoň při svatbách, šachové partii a dalších aktivitách, kde je třeba klidu a tichosti.

4 komentáře u „Tiché fotografování

  1. Dobrý den,
    mám Canon EOS RP a tichost závěrky se dá nastavit jen tak, že dám režim SCN a vyberu tichý režim, jenže mi to fotí pak jen v automatu a to samozřejmě nechci. Hledala jsem všude na internetu jak zvuky vypnout, ale v nabídce nic takového nemám. Takže si myslím, že můj foťák to ani nenabízí. Můžete mi prosím poradit?

    Natálie Blašková

    1. Dobrý den,
      pokud se nepletu, tak se tzv. tiché fotografování v Canon EOS RP nastavuje tak, že se musí expoziční volič přepnout na SCN (speciální scéna) a následně vybrat Tichý režim. To je v tomhle ohledu vlastně jediné nastavení, které tento fotoaparát nabízí.

    1. Dobrý den,
      v případě Canon EOS R doporučuji aktivovat v menu fotoaparátu položku Tichá závěrka (hlavní červené menu na 6. záložce). To by mělo aktivovat elektronickou závěrku místo té mechanické.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *