Přední člen objektivu

Přední člen objektivu

Přední člen objektivu je velice důležitou částí vlastně všech objektivů. Na slovní spojení „přední člen objektivu“ se ovšem váže spousta dalších pojmů a informací. Aby nevznikl extra dlouhý článek o objektivech, připravil jsem pro vás samostatný článek, který se věnuje jen a pouze přednímu členu objektivů.

Proč je přední člen objektivu tak důležitý?

Skrze přední člen objektivu putuje světlo ze scény do objektivu a následně na senzor fotoaparátu. Rovněž se na přední člen objektivu umisťuje sluneční clona a často i fotografické filtry. Pokud je přední člen objektivu umaštěný, špinavý a poškrábaný, negativně to ovlivní celkovou kvalitu výsledných fotografií. Proto o přední člen objektivu náležitě pečujte a díky tomu se vyhnete následným nepříjemnostem.

Přední člen objektivu | moje Tajemno
Přední člen objektivu, pro případné zvětšení klikněte

Cesta světla

Sluneční světlo či světlo z jiných zdrojů nejprve putuje do scény. Z osvícených předmětů na scéně se světlo odrazí a právě toto odražené světlo se snaží fotograf zachytit. Než se tak stane, toto odražené světlo musí urazit vcelku náročnou cestu.

  • Nejprve musí překonat sluneční clonu. Ta filtruje parazitní světlo. Parazitní světlo totiž dokáže na fotografii „vykouzlit“ nepříjemné odlesky.
  • Dále světlo může procházet přes fotografické filtry. Tyto filtry mohou světlo obarvovat, filtrovat, ohýbat, prostě nějakým způsobem přetvářet.
  • Následně se světlo dostane přes přední čočku přímo do nitra objektivu. Zde se dále „tvaruje“, aby se pak dostalo na senzor ve fotoaparátu.
  • Světlocitlivé obvody na senzoru fotoaparátu ve spolupráci s čipem fotoaparátu přemění zachycené světlo na digitální data.
  • Tato data se pak zpracují a uloží na paměťovou kartu či jiné úložiště. Odsud fotografie obvykle putují do počítače a z něj pak na sociální sítě typu Facebook.

Přední člen objektivu z pohledu fotografa

Proč je o přední člen potřeba dbát, je jasné z řádků výše. Stejně tak je zde hezky vysvětlené, jak prochází světlo skrze objektiv, až se nakonec objeví v počítači. Jaké je to ale celé z pohledu fotografa a na co se zaměřit?

Konstrukce objektivu

Objektivy mají různé konstrukce. Zpravidla je rozdělujeme podle ohniskové vzdálenosti, nebo např. podle způsobu použití (makro objektivy). V souvislosti s předním členem objektivu pak fotografa obvykle zajímá několik věcí, zda:

  • je možné použít sluneční clonu,
  • má objektiv závit na fotografické filtry,
  • se přední člen objektivu otáčí,
  • objektiv vyjíždí a tedy zda se přední člen objektivu nějakým způsobem pohybuje.

Krátce teď rozeberu jednotlivé body.

Sluneční clona

Někteří fotografové nedají na sluneční clonu dopustit. Já k nim také patřím. Používám ji minimálně kvůli jejímu způsobu ochrany objektivu. Často fotím různé společenské akce a stává se, že mi do objektivu někdo vrazí. Sluneční clona pak pohltí značnou část energie. Nicméně ne všechny objektivy umožňují nasadit sluneční clonu. Počítejte s tím. Informace o možnosti použití sluneční clony najdete u výrobce objektivu. Jakou správnou sluneční clonu můžete na svůj objektiv použít, najdete rovněž na internetových stránkách výrobce.

Sluneční clona Canon ET-87
Sluneční clona Canon ET-87

Každopádně pokud si pořídíte objektiv, na který nejde sluneční clonu nasadit (zpravidla velmi širokoúhlý objektiv), nic vám nebrání v dalším fotografování. Dejte si jen pozor, pokud by vám boční světlo dělalo nepříjemné odlesky na snímku. Pak byste museli toto světlo nějak odfiltrovat / zaclonit (klidně i rukou).

Fotografické filtry

To, co platí pro sluneční clonu, můžeme aplikovat i na fotografické filtry. Ne každý objektiv má na předním členu závit pro našroubování fotografického filtru. Souvisí to opět s konstrukcí objektivu. Zejména pak širokoúhlé objektivy by měly s jakýmikoliv filtry problém. Jejich úhel záběru je už tak velký, že na ně není možné cokoliv dalšího přidělat. Jak sluneční clonu, tak ani fotografické filtry. Pokud byste se o to pokusili, zřejmě by v obraze byla vidět jak clona, tak případný filtr. To ale jistě není zrovna to, co by fotograf chtěl.

Velikost filtru na objektiv
Velikost filtru, který lze našroubovat na objektiv, resp. na připravené závity na objektivu

Nejste si jisti, jak velký fotografický filtr můžete na přední člen objektivu našroubovat? S tím vám pomůže samotný objektiv. Na fotografii výše najdete vyobrazen údaj o tom, jak velký filtr lze na objektiv našroubovat.

Otáčející se přední člen objektivu

Otáčející se přední člen je pro mnohé fotografy velice důležitým parametrem objektivu. Proč? Nejčastěji právě kvůli používání fotografických filtrů. Věc se má asi tak. Pokud používáte přechodové nebo polarizační filtry jednoduše nechcete, aby vám neustále se pohybující přední člen objektivu dělal neplechu.

Řekněme, že si vyberete vhodnou scénu a s objektivem zaostříte. Následně našroubujete na objektiv přechodový filtr. Ten si nastavíte, jak potřebujete a následně scénu s ním vyfotíte. Pak se posunete o kousek dál a chcete scénu vyfotografovat z trochu jiného místa. Objektiv musí přeostřit, a jak přeostřuje, tak se přední člen objektivu může / nemusí otáčet. Pokud se otáčí, tak se všemi filtry, které jsou na něm právě nasazené. Jenže při použití přechodového / polarizačního filtru se mění i výsledná fotografie – demonstruje to snímek níže.

Špatně nastavený přechodový filtr | moje Tajemno
Špatně nastavený přechodový filtr, resp. dvojice filtrů. Pro případné zvětšení klikněte.

Levá část fotografie výše je bez použití filtrů. Každopádně mi přišlo, že nebe svítí až příliš a chtěl jsem ho mít tmavší. Kamarád dodal: „OK, ale jak by nebe vypadalo, kdyby bylo modřejší?“ Následovalo našroubování dvojice přechodových filtrů na objektiv. Jenže jsem zapomněl po přeostření náležitě překontrolovat scénu a filtry. Výsledek vidíte na snímku výše. Takto to může dopadnout po každé, když se přední člen objektivu při ostření otáčí.

Vyjíždění přední části objektivu

Objektivy (jednodušší konstrukce) „trápí“ obvykle dvě věci:

  • otáčení předního členu objektivu
  • a jeho vyjíždění a zajíždění při přeostřování.

První bod jsem vysvětlil o pár řádků výše, druhý bod nyní následuje.

Vyjíždění a zajíždění objektivu se může zdát už jen jako drobnost, která vlastně nemůže nikoho omezovat. Pravda je ale taková, že například pro fotografování makra, je vyjíždění přední části objektivu často věc, kterou nechcete. Nemusíte vlastnit zrovna makro objektiv. Stačí například použít mezikroužky. Fotografovaný objekt může najednou být tak blízko objektivu, že objektiv při přeostřování do objektu vrazí.

Druhou věcí je to, že vyjíždějící přední část objektivu je méně odolná proti vniknutí nečistot do objektivu. Objektivy, u kterých přední člen objektivu vyjíždí, pak obvykle nebývají utěsněné proti prachu a vodě, příp. ne tak dobře utěsněné…

Světelnost a přední člen objektivu

Světelnost je další důležitý faktor, který ovlivňuje vlastnosti objektivu. Ideální objektiv propustí veškeré světlo v úhlu záběru. Takový objektiv by měl minimální clonu f/1. Reálně je to však tak, že objektivy část světla pohltí a jejich světelnost je pak například f/4. Samozřejmě to může být více či méně.

Jak je tedy možné, že existují objektivy s minimální clonou menší jak f/1? Jde o konstrukci objektivu. Pokud by se vám podařilo vhodně usměrnit světlo např. z objektivu pro střední formát (nebo ještě lépe – pro velký formát) na fotoaparát s menším senzorem, dostanete se na clony klidně kolem f/0,4.

Nízké světelnosti objektivu lze mimo jiné dosáhnout rovněž zvětšením přední čočky. Čím větší přední čočka je, resp. čím větší je přední člen objektivu, tím více světla projde objektivem. S rostoucí ohniskovou vzdáleností je však číselná hodnota světelnosti větší. Ne snad, že by nešlo vyrobit vysoce světelný teleobjektiv. Výroba by však byla natolik drahá a rozměry objektivu tak velké, že se to jednoduše nevyplatí.

Jedním z nejznámějších objektivů, které prolomily hranici f/1 je Leica Noctilux-M 50mm f/0,95 ASPH. Mimochodem cena tohoto objektivu se pohybuje kolem 250 tisíc Kč. Tedy alespoň v roce 2018, kdy jsem psal tento článek.

Osobní zkušenost

Letitá zkušenost s objektivy a s předním členem mě naučila jedno – dávat si na přední člen objektivu pozor. Ať už se jedná o náhodné poškrábání, upatlání prsty nebo polití nějakou tekutinou, nikdy to fotografii nepomůže. Stejně tak používání levných filtrů (často nekvalitních), popř. neoriginálních slunečních clon, může fotografii degradovat.

Kromě již zmiňované sluneční clony tedy rovněž doporučuji používat tzv. ochranné fotografické filtry, příp. alespoň UV filtr. Kvalitní ochranný filtr s antireflexním povrchem nezmění barevnost scény a další vlastnosti obrazu, ale zabrání / omezí poškození a upatlání předního členu objektivu.

Závěrem

Článkem chci zopakovat to, co zmiňuji již dlouho. Že je někdy vážně důležité zajímat se o problematiku věcí přeci jen trochu více do hloubky. Že nákup nového objektivu není jen o výběru základních parametrů (minimální clona, ohnisková vzdálenost, bajonet) a značky. A že je někdy důležité zajímat se také o související věci – například o filtry, sluneční clonou, apod. Fotíte-li krajiny či makro, jistě se zajímejte i o vyjíždění a rotaci předního členu objektivu.

Jak vidíte, přední člen objektivu není tak nezajímavý, jak se na první pohled mohlo zdát.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *