Přední člen objektivu

Přední člen objektivu

Přední člen objektivu je velice důležitou částí všech objektivů. Na slovní spojení „přední člen objektivu“ se však váže spousta dalších pojmů a informací. Proto jsem se rozhodl, že bude lepší, když se této části objektivu budu věnovat v samostatném článku.

Proč je přední člen objektivu tak důležitý?

Skrze přední člen objektivu putuje světlo ze scény do objektivu a následně na senzor fotoaparátu. Rovněž se na přední člen objektivu umisťuje sluneční clona a často i fotografické filtry. Pokud je přední člen objektivu umaštěný, špinavý a poškrábaný, může se to negativně projevit na celkové kvalitě výsledné fotografie. Proto je důležité o přední člen objektivu pečovat.

Přední člen objektivu | moje Tajemno
Přední člen objektivu, pro případné zvětšení klikněte

Cesta světla

Sluneční světlo či světlo z jiných zdrojů nejprve putuje do scény. Z osvícených předmětů na scéně se světlo odrazí a právě toto odražené světlo se snaží fotograf zachytit. Než se tak stane, toto odražené světlo musí urazit vcelku náročnou cestu.

 • Nejprve je třeba se vyhnout sluneční cloně, která filtruje parazitní světlo. Parazitní světlo totiž dokáže na fotografii „vykouzlit“ nepříjemné odlesky.
 • Dále světlo může procházet přes fotografické filtry. Tyto filtry mohou světlo obarvovat, filtrovat, ohýbat, prostě nějakým způsobem přetvářet.
 • Následně se světlo dostane přes přední čočku přímo do nitra objektivu. Zde je dále usměrňováno, aby se pak dostalo na senzor ve fotoaparátu.
 • Světlocitlivé obvody na senzoru fotoaparátu ve spolupráci s čipem fotoaparátu přemění zachycené světlo na digitální data.
 • Tato data se pak zpracují a uloží na paměťovou kartu či jiné úložiště. Odsud fotografie obvykle putují do počítače a z něj pak na sociální sítě typu Facebook.

Přední člen objektivu z pohledu fotografa

Proč je o přední člen potřeba dbát, je jasné z řádků výše. Stejně tak je zde vysvětleno, jak prochází světlo skrze objektiv, až se nakonec objeví v počítači. Jaké je to ale celé z pohledu fotografa a na co se zaměřit?

Konstrukce objektivu

Objektivy mají různé konstrukce. Můžeme je rozdělit podle ohniskové vzdálenosti, nebo např. podle způsobu použití (makro objektivy). V souvislosti s předním členem objektivu pak fotografa obvykle zajímá několik věcí, zda:

 • je možné použít sluneční clonu,
 • je možné našroubovat filtry,
 • se přední člen objektivu otáčí,
 • objektiv vyjíždí a tedy zda se přední člen objektivu nějakým způsobem pohybuje.

Krátce teď rozeberu jednotlivé body.

Sluneční clona

Někteří fotografové nedají na sluneční clonu dopustit. Já k nim také patřím. Používám ji minimálně kvůli jejímu způsobu ochrany objektivu. Často fotím různé společenské akce a stává se, že mi do objektivu někdo vrazí. Sluneční clona pak pohltí značnou část energie. Nicméně ne všechny objektivy umožňují nasadit sluneční clonu. Je třeba na to tedy dávat pozor. Informace o možnosti použití sluneční clony najdete u výrobce objektivu.

Sluneční clona Canon ET-87
Sluneční clona Canon ET-87

Jakou správnou sluneční clonu můžete na svůj objektiv použít, najdete rovněž na internetových stránkách výrobce.

Fotografické filtry

To, co platí pro sluneční clonu, můžeme aplikovat i na fotografické filtry. Ne vždy je totiž možné na objektiv filtr našroubovat. Je to dáno konstrukcí objektivu. Zejména pak širokoúhlé objektivy by měly s jakýmikoliv filtry problém. Jejich úhel záběru je už tak velký, že na ně není možné cokoliv dalšího přidělat. Jak sluneční clonu, tak ani fotografické filtry. Pokud byste se o to pokusili, zřejmě by v obraze byla vidět jak clona, tak případný filtr. To ale jistě není zrovna to, co by fotograf chtěl.

Velikost filtru na objektiv
Velikost filtru, který lze našroubovat na objektiv, resp. na připravené závity na objektivu

Ačkoliv se filtry chci zabývat příště, je nyní jasné, že není možné používat libovolné velikosti filtrů. S použitím těch správných filtrů vám pomůže objektiv. Na fotografii výše najdete vyobrazen údaj o tom, jak velký filtr lze na objektiv našroubovat.

Otáčející se přední člen objektivu

Otáčející se přední člen je pro mnohé fotografy velice důležitým parametrem objektivu. Proč? Nejčastěji právě kvůli používání fotografických filtrů. Věc se má asi tak. Pokud používáte přechodové nebo polarizační filtry jednoduše nechcete, aby vám neustále se pohybující přední člen objektivu dělal neplechu.

Řekněme, že si vyberete vhodnou scénu a s objektivem zaostříte. Následně našroubujete na objektiv přechodový filtr. Ten si nastavíte, jak potřebujete a následně scénu s ním vyfotíte. Pak se posunete o kousek dál a budete chtít scénu vyfotografovat z trochu jiného místa. Objektiv musí přeostřit, a jak přeostřuje, tak se přední člen objektivu může a nemusí otáčet. Pokud se otáčí, bude se otáčet se všemi filtry, které jsou na něm právě nasazené. Jenže při použití přechodového / polarizačního filtru se bude též měnit výsledná fotografie. Více na fotografii níže.

Špatně nastavený přechodový filtr | moje Tajemno
Špatně nastavený přechodový filtr, resp. dvojice filtrů. Pro případné zvětšení klikněte.
Vyjíždění přední části objektivu

Objektivy (zpravidla levnější konstrukce) „trápí“ obvykle dvě věci:

 • otáčení předního členu objektivu
 • a jeho vyjíždění a zajíždění při přeostřování.

První bod jsme si vysvětlili před chvílí, druhý bude nyní následovat.

Vyjíždění a zajíždění objektivu se může zdát už jen jako drobnost, která vlastně nemůže nikoho omezovat. Pravda je ale taková, že například pro fotografování makra, je vyjíždění přední části objektivu často věc, kterou nechcete. Nemusíte vlastnit zrovna makro objektiv. Stačí například použít mezikroužky. Fotografovaný objekt může najednou být tak blízko objektivu, že objektiv při přeostřování do objektu vrazí.

Druhou věcí je to, že vyjíždějící přední část objektivu je méně odolná proti vniknutí nečistot do objektivu. Objektivy, u kterých přední člen objektivu vyjíždí, pak obvykle nebývají utěsněny proti prachu a vodě. Nebo ne tak dobře…

Světelnost a přední člen objektivu

Světelnost je další důležitý faktor, který ovlivňuje vlastnosti objektivu. Ideální objektiv propustí veškeré světlo v úhlu záběru. Takový objektiv by měl minimální clonu f/1. Reálně je to však tak, že objektivy část světla pohltí a jejich světelnost je pak například f/4. Samozřejmě to může být více či méně.

Nízké světelnosti objektivu lze mimo jiné dosáhnout rovněž zvětšením přední čočky. Čím větší přední čočka je, resp. čím větší je přední člen objektivu, tím více světla projde objektivem. S rostoucí ohniskovou vzdáleností je však hodnota světelnosti větší. Ne snad, že by nešlo vyrobit vysoce světelný teleobjektiv. Výroba by však byla natolik drahá a rozměry objektivu tak velké, že se to jednoduše nevyplatí.

Jedním z nejznámějších objektivů, které prolomily hranici f/1 je Leica Noctilux-M 50mm f/0,95 ASPH. Mimochodem cena tohoto objektivu se pohybuje kolem 250 tisíc Kč.

Osobní zkušenost

Letitá zkušenost s objektivy a s předním členem mě naučila jedno – dávat si na přední člen objektivu pozor. Ať už se jedná o náhodné poškrábání, upatlání prsty nebo polití nějakou tekutinou, nikdy to fotografii nepomůže. Stejně tak používání levných a často nekvalitních filtrů, popř. neoriginálních slunečních clon, může fotografii degradovat.

Závěrem

Článkem jsem chtěl zopakovat jednu věc. Že někdy je vážně důležité zajímat se přeci jen trochu více do hloubky o tu či onu problematiku. Že nákup nového objektivu není jen o výběru základních parametrů (minimální clona, ohnisková vzdálenost, bajonet) a značky. Že je někdy důležité zajímat se o další věci – například v souvislosti s filtry, sluneční clonou, apod. Fotíte-li krajiny či makro, jistě se zajímejte i o vyjíždění a rotaci předního členu objektivu.

Jak vidíte, přední člen objektivu není tak nezajímavý, jak se na první pohled mohlo zdát.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *