Archiv štítku: sluneční clona

Přední člen objektivu

Přední člen objektivu

Přední člen objektivu je velice důležitou částí vlastně všech objektivů. Na slovní spojení „přední člen objektivu“ se ovšem váže spousta dalších pojmů a informací. Aby nevznikl extra dlouhý článek o objektivech, připravil jsem pro vás samostatný článek, který se věnuje jen a pouze přednímu členu objektivů.

Pokračování textu Přední člen objektivu

Sluneční clona

Sluneční clona na objektivu

Značná část z vás již jistě viděla nějaký druh sluneční clony. Jedná se o plastovou či silikonovou část před objektivem. Sluneční clona na objektivu vlastně funguje jako mechanická ochrana objektivu před vnikáním parazitního světla. Vzhledem k tomu, kolik jsem za poslední měsíc dostal dotazů na téma reflexe v objektivu, přicházím s tímto článkem.

Pokračování textu Sluneční clona

Blesk ve fotoaparátu

Interní blesk ve fotoaparátech

Interní neboli vestavěný blesk (angl. built-in flash) najdete takřka ve všech fotoaparátech. Výjimku tvoří snad jen ty nejlevnější a nejdražší fotoaparáty. U nejlevnějších se šetří na ceně a u těch nejdražších se předpokládá využívání externích blesků. K čemu se blesk používá a co je o něm třeba vědět? Více v dnešním článku.

Pokračování textu Blesk ve fotoaparátu

Objektivy

Objektivy

Objektivy jsou bez debat nejdůležitější součástí každého fotoaparátu. Bez nich fotku prostě neuděláte. Tedy když pominu dírkovou komoru (tzv. camera obscura). Každopádně, ne tak senzor / snímač, jako právě objektivy mohou za skvělou či mizernou kresbu scény. Měli byste jim proto věnovat náležitou pozornost.

Objektivy Canon
Objektivy Canon. Pro případné zvětšení klikněte.

Dnešní článek věnuji často kladeným dotazům všeobecně na objektivy. Je to sice pár měsíců zpět, co jsem o objektivech již psal. Tehdy se však jednalo o rozdělení objektivů především podle ohniskové vzdálenostizpůsobu použití. Tentokrát bych rád popsal objektiv jako celek a také z čeho se skládá. Článek častěji odkazuje na přidružené příspěvky, které s danou problematikou souvisí a rozvíjí ji.

Pokračování textu Objektivy