Archiv štítku: makro

Makrofotografie

Makro tedy makrofotografie

Makrofotografie je fotografický postup, kterým získáme snímek zobrazující více podrobností, než jich rozezná lidské oko ze vzdálenosti 25 cm. Za makro snímek považujeme snímek, který je zvětšený v měřítku 1:1 až 30:1. Jako měřítko zobrazení se označuje poměr velikosti předmětu a jeho obrazu na senzoru fotoaparátu. Znamená to, že 1 cm velký brouček bude mít při měřítku 1:1 na senzoru také 1 cm. Takže velikost broučka na senzoru odpovídá jeho skutečné velikosti.

V dnešním článku se zaměřím na různé způsoby pořizování makrofotografie. Názorně vyzkouším zvětšovací předsádky, makro kroužky, ale i další zajímavé příslušenství. Článek věnuji hlavně těm, kteří si nechtějí pořizovat makro objektiv, ale i přesto si chtějí makrofotografii vyzkoušet. Cílím hlavně na ty, kteří mají nízký rozpočet, příp. nechtějí investovat do nové fotografické techniky.

Pokračování textu Makrofotografie

Jak fotografovat v zimě

Jak fotografovat v zimě

V zimě se prý nedá příliš fotografovat. Fotoaparáty údajně vypovídají službu, baterie nedodávají dostatek energie, prsty fotografů mrznou a fotografie jsou takové našedlé. Navíc prý ani není co fotit, když je všechno takové „ošklivé“. Opravdu však za to všechno může zima? Není to přeci jen trochu jinak?

Dnešní článek je první z cyklu „Jak fotit v…“ a zaměřuje se na problematiku fotografování v zimě a mrazech. V článku najdete informace o tom, na co si dát při fotografování v mrazech pozor. Také zde objevíte několik tipů pro zajímavé náměty k focení.

Pokračování textu Jak fotografovat v zimě

Stativ

Stativ nejen pro fotografy

Stativ je skvělý vynález, bez kterého si řada fotografů vůbec nedokáže představit svojí práci. Hodí se pro fotografování téměř všech typů fotografií. Uplatní se při snímání za snížené hladiny osvětlení, pro panoramatické snímky, při focení makra, ale i v ateliéru… Lehčí stativy si dnes již dokonce běžně vozíme na dovolenou kvůli fotografování při západu slunce. Stativy někdy dokonce využívají i kameramani, kteří natáčejí výstupy horolezců. Jednoduše se jedná o skvělého pomocníka s mnoha využitími ve fotografii i ve videu.

Jenže stativ nejsou jen „nějaké“ tři nohy, na které pak „nějak“ umístíte fotoaparát. Stativy mohou být konstruovány z několika materiálů a každý z nich může mít jiné vlastnosti. Stejně tak může být stativ rozdělen na několik sekcí, se kterými lze různě pohybovat. Stativ se může „podložky“ dotýkat za pomocí gumových zakončení, ale třeba i bodců…

Ne každý stativ se hodí na tu či onu aktivitu. V souvislosti se stativy navíc existuje řada věcí, které stativy různě ovlivňují. Pojďme se věci trošičku podívat na kloub.

Pokračování textu Stativ

Matnice

Matnice fotoaparátu

Matnice fotoaparátu je nemálo důležitá součást dnešních zrcadlovek. Najdete ji ale i ve středoformátových fotoaparátech a u velkých formátů. Dnešní kratší článek věnuji právě tomuto malému kousku plastu či skla. Neopatrnou manipulací totiž není problém matnici zašpinit či jinak poškodit. Pokud už s matnicí musíte manipulovat, buďte k ní velmi opatrní.

Pokračování textu Matnice

Přední člen objektivu

Přední člen objektivu

Přední člen objektivu je velice důležitou částí vlastně všech objektivů. Na slovní spojení „přední člen objektivu“ se ovšem váže spousta dalších pojmů a informací. Aby nevznikl extra dlouhý článek o objektivech, připravil jsem pro vás samostatný článek, který se věnuje jen a pouze přednímu členu objektivů.

Pokračování textu Přední člen objektivu

Zásady ostření pro ostřejší fotky

Zásady ostření

Ve Fotoporadně, v e-mailu i na Messengeru se mi celoročně objevují dotazy okolo ostrosti fotografií. Proto jsem se dnes rozhodl, trochu neplánovaně, publikovat článek na téma zásady ostření pro ostřejší fotky a eliminaci chyb.

V článku najdete praktické rady pro kvalitnější ostření, resp. několik zásad, které je dobré dodržovat, pokud chcete mít ostřejší snímky. Není jich mnoho a celkově se nejedná o složité postupy.

Pokračování textu Zásady ostření pro ostřejší fotky

Rozmazané pozadí

Jak na rozmazané pozadí

Je jedno, kolik se toho na internetu a v různých publikacích napíše. Tento dotaz se bude nejspíše neustále opakovat. Znovu a znovu a znovu. Dnešní článek bude na věčné téma rozmazané pozadí.

Jak docílím rozmazaného pozadí?

Jak udělám, že popředí je zaostřené a pozadí rozmazané?

Jak odpíchnout popředí od pozadí?

Jaký má clona vliv na rozostřené pozadí?

Proč nemám při focení v mobilu rozmazané pozadí?

Tyto a podobné otázky se ve Fotoporadně vyskytují relativně často. Naštěstí existuje hned několik rad, jak rozmazaného pozadí dosáhnout. Některé jsou ovlivnitelné snadno, některé přeci jen trochu hůře. Čtěte dál a dozvíte se více.

Pokračování textu Rozmazané pozadí