Jak fotografovat v zimě

Jak fotografovat v zimě

V zimě se prý nedá příliš fotografovat. Fotoaparáty údajně vypovídají službu, baterie nedodávají dostatek energie, prsty fotografů mrznou a fotografie jsou takové našedlé. Navíc prý ani není co fotit, když je všechno takové „ošklivé“. Opravdu však za to všechno může zima? Není to přeci jen trochu jinak?

Dnešní článek je první z cyklu „Jak fotit v…“ a zaměřuje se na problematiku fotografování v zimě a mrazech. V článku najdete informace o tom, na co si dát při fotografování v mrazech pozor. Také zde objevíte několik tipů pro zajímavé náměty k focení.

Fotografujeme v zimě

Se zimou souvisí hned několik nepříjemných věcí. Jednou z nich je mráz, který dokáže potrápit nejenom fotografickou techniku, ale i samotné fotografy. Dalšími nepříjemnými věcmi jsou silný vítr, náledí i závěje. Než se tedy vydáte fotografovat v zimě, doporučuji nejprve navštívit stránky s předpovědí počasí. Těchto je naštěstí celá řada, namátkou:

Závěje a zasněžený strom | moje Tajemno
Zima dokáže vykouzlit úžasné scenérie. Někdy stačí jen uklouznout a spadnout do závěje. Hned má člověk úplně jiný pohled na krajinu kolem.

Z předpovědí již víte, co vás v následujících hodinách či dnech pravděpodobně čeká a můžete se proto náležitě připravit. Přípravu rozhodně nepodceňujte. Může se klidně stát, že najednou přijde silná sněhová vánice a nedostanete se s vozidlem bez řetězů domů.

Fotograf

Vhodně se obléci je při fotografování v zimě základ! Osobně se mi vyplatilo heslo: „Raději více než méně.“ Můžete mít sebelepší techniku, odolnou proti mrazu, utěsněnou proti vodě, ale co s fotografem, který cestou zmrzne…?

V první řadě doporučuji vhodné teplé boty. Zde hodně záleží na tom, v jakém počasí chcete fotografovat. Jsou-li teploty vyšší (kolem 0 °C), doporučuji boty s nepromokavou membránou, např. typu GORE-TEX®. Jsou-li o hodně nižší, dejte si především pozor na dostatečnou tepelnou ochranu a odolnost vůči mrazům.

Péřové papuče | moje Tajemno
Péřové papuče značky Sir Joseph (jen pro ilustraci, sám je využívám především do spacáku)

Analogicky doporučuji postupovat při výběru čepice, rukavic, kalhot i bundy. Osobně se mi výborně osvědčily prodyšné materiály, díky kterým jsem se prakticky nepotil. Při čekání na snímek jsem u fotoaparátu tak rychle nevymrznul a byl stále v pohodě.

Mezi oblíbené značky například patří: The North Face či Sir Joseph (jinak jich je celá řada). Nechť si tedy každý vybere tu svojí, ve které je mu dobře.

Rukavice pro fotografy

Velmi často diskutovaným tématem jsou rukavice pro fotografy. Řada fotografů nemůže při fotografování používat prakticky žádné rukavice. Jednoduše proto, že jim prostě překáží (v držení fotoaparátu, ostření, zoomování…). Jiní s oblibou rukavice doporučují a to prakticky jakékoliv (snad kromě palčáků).

Osobně se kloním k těm, kteří mají své ruce raději v teple za jakéhokoliv počasí. Proto při fotografování v zimě preferuji rukavice.

Rukavice pro fotografování v zimě | moje Tajemno
Alternativní rukavice pro fotografování v zimě

Alternativou pro fotografování v zimě jsou rukavice s možností odklopit vrchní část rukavic u palce a ukazováčku. Dříve jsem je v e-shopech viděl vcelku často, dnes již prakticky vůbec. V některých obchodech se s nimi však ještě setkáte. Zástupcem takových rukavic mohou být např. rukavice LOWEPRO ProTactic Photo Gloves nebo rukavice Kaiser. Druhé zmiňované mají odklopitelné části dokonce na všech prstech.

Teplota, sníh a vlhkost

U počasí ještě chvíli zůstanu. Jsou-li v zimě teploty vyšší (kolem 0 °C) a do toho ještě sněží, stává se jedna nepříjemná věc. Sněhové vločky po dopadu na objektiv a fotoaparát tajímění se ve vodu. Tato voda pak proniká neutěsněnými objektivy či fotoaparáty do jejich nitra a může způsobit problémy.

Aby tato voda nezpůsobila žádnou neplechu, lze se jí bránit. Jedna z možností jsou neoprenové obaly. Těmi lze obalit jak objektiv, tak i fotoaparát. Dále to jsou různé pláštěnky. Aby sněhové vločky neulpívaly na přední čočce objektivu, rovněž doporučuji nasadit sluneční clonu. Nemáte-li clonu, klidně stačí přední čočku zakrýt vhodně rukou. Kromě clony se zde uplatní i kvalitní UV filtr či ochranné fotografické filtry. Ty jsou totiž vybaveny odpudivými vrstvami, díky kterým na nich neuplývá voda či sněhové vločky.

Chcete-li ušetřit, stačí i mikrotenové sáčky. Ty můžete na jednom konci přichytit k objektivu pomocí sluneční clony. Na druhém konci pak můžete využít lepicích pásek či gumiček.  Pokud takto pořádně obalíte techniku, žádná voda se do ní nedostane.

V souvislosti s nízkou teplotou pamatujte na kondenzovanou vodu. Ta se objeví hned, jak se zmrzlým fotoaparátem přijdete do teplého prostředí. Více v samostatném článku (viz odkaz výše).

Fotografická technika

Několik způsobů ochrany fotografické techniky při fotografování v zimě jsem již zmínil – viz neoprenové obaly a další ochranné pomůcky. Tento způsob ochrany (za pomocí dalších pomůcek) se vyplatí zejména, když nefotografujete v zimě tak často. Neopren se totiž čas od času odře, igelitové pytlíky přetrhají…

Mnohem pohodlnějším způsobem ochrany fotografické techniky je totiž investice do ní. Konkrétně do pokročilejších fotoaparátů a objektivů s utěsněním proti prachu a vlhkosti. Tato ochrana dokáže účinně odolávat proti rozmrzajícímu sněhu, dešti, ale i nepříznivému prašnému prostředí. Horší je však to, že tyto fotoaparáty i objektivy stojí přeci jen o něco více.

Utěsněná technika má však jedno negativum. Pokud už se do ní dostane vlhkost (např. vlivem výměny objektivu), trvá o dost déle, než se tato vlhkost vyvětrá. Za to může právě ono utěsnění.

Stativ

Ačkoliv se to na první pohled nezdá, stativ dokáže fotografa při fotografování v zimě pěkně potrápit. Důvodem je jeho promrznutí vlivem prostředí a následná manipulace s ním. Mnozí fotografové potvrdí, že stativ zebe do rukou i přes slabší rukavice. A to nemluvím o situacích, kdy vám k němu ruka jaksi doslova přimrzne (velice nepříjemné).

Hliníkový stativ Manfrotto | moje Tajemno
Hliníkový stativ Manfrotto, zde je vidět tepelná izolace na dvou stativových nohách

Pokročilejší stativy jsou proto vybaveny jistou tepelnou izolací. Ne, že by byla teplejší než okolí, ale ruka se k ní již nepřilepí (nebo ne tak snadno). Navíc takovýto stativ v rukou / rukavicích tolik neklouže (jako v případě bez izolace).

Nemá-li váš stativ tuto izolaci, můžete mu ji dokoupit. K tomuto účelu se výborně hodí levná tepelná izolace na vodovodní trubky. Dražší alternativou je neopren. Stačí ten, který se používá na ochranu rámu kol před řetězem. Neopren se díky suchému zipu na stativ lépe upevňuje a navíc lépe vypadá.

Odolnost fotografické techniky

Ne nadarmo se říká, že zima prověří fotografickou techniku. Když už fotograf zvládne oblečení a do fotografické techniky neteče, může nastat ještě jedna nebezpečná věc. Tou je námraza, resp. kluzko. Asi to každý z vás někdy zažil… Ačkoliv si sebevíc dáváte pozor, najednou se stane „něco“, podklouznou vám nohy a řítíte se k zemi. Při fotografování v zimě se tyto nehody stávají až podezřele často. V zasněžené zimní krajině nikdy nevíte, na co zrovna stoupnete.

V tomto případě mají výhodu fotoaparáty z různých slitin (nejčastěji hořčík). Jsou sice oproti plastovým tělům relativně těžké, ale o dost odolnější. Koneckonců jsem se o tom přesvědčil při fotografování poblíž jednoho potoka. Canon EOS 7D Mark II se při vyndávání z batohu trochu proletěl. Tedy ono se to vlastně stalo v průběhu mého pádu do vody. Během tohoto pádu mi fotoaparát vyletěl z ruky, odrazil se od kamene a zahučel do potoka. Nebyl tam příliš dlouho. Chvilku ale trvalo, než jsem se postavil a fotoaparát vylovil. Na těle je nyní menší oděrka, ale voda se dovnitř nedostala, juch!

Kdyby byl fotoaparát v neoprenovém či gumovém obalu, věřím, že by neměl ani onu malou oděrku. Pokud plánujete fotit například na ledě / mezi skalami apod., zvažte nákup vhodných ochranných pomůcek.

Závity, filtry, stativové destičky

Víte co mají společného fotografické filtry, stativové destičky a všemožné další závity při fotografování v zimě? Jednoduše to, že i na ně platí jistá teplotní roztažnost materiálů. Při fotografování v zimě se tato roztažnost naplno projeví. Je dost dobře možné, že pokud venku v zimě něco dostatečně silně utáhnete, doma v teple to již nerozmontujete. V takovém případě musíte buď zabrat silněji a doufat, že vše vydrží, nebo se vrátit do zimy.

Zvláště opatrní buďte na své polarizační filtry. Ty jsou v tomto ohledu asi nejchoulostivější. Jejich závity jsou nejčastěji kovové a nedají se pořádně chytit. Lehce se stane, že při použití větší síly něco nevydrží. Vřele proto doporučuji fotoaparát, po skončení fotografování v zimě, „odstrojit“.

Baterie a akumulátory

Jak je to s bateriemi při fotografování v zimě? Pravdou je, že ideální provozní teplota (Li-Ion akumulátorů) je kolem 18 °C (neplést s teplotou okolí). Nejvhodnější teplota pro skladování Li-Ion akumulátorů je lehce nad nulou a při nabití kolem 40 %. To však neznamená, že je tato teplota vhodná při fotografování v zimě. Navíc my si přeci nekupujeme baterie proto, abychom je skladovali v ledničce, ale abychom je používali.

Pravdou je, že pokud váš fotoaparát dokáže při teplotě 20 °C vyfotografovat cca 600 fotografií, při teplotě kolem 0 °C to bude o dost méně. Mé vlastní zkušenosti říkají, že to bude kolem 450 snímků. U moderních akumulátorů může být toto číslo o něco vyšší. Je to dáno tím, že při nízkých teplotách ztrácí plně nabitý akumulátor rychleji svojí kapacitu. A to nemluvím o teplotách pod -20 °C. To je tento efekt ještě mnohem markantnější a navíc hrozí trvalé znehodnocení akumulátoru.

Při fotografování v zimě proto doporučuji tento postup:

  • Až před fotografováním nabíjím dostatečný počet akumulátorů.
    • Osobně mi většinou stačily 2 + 2 akumulátory (používám totiž bateriový grip).
  • Tyto akumulátory před fotografování nechávám v kapse u bundy, kde není úplný mráz.
    • Osobně volím spíše venkovní kapsu než vnitřní. To proto, že kdybych se náhodou zapotil (což není při zimním výšlapu ojedinělé) nechci, aby mi pot na / v baterii po vyndání z bundy zmrzl. Navíc ve venkovní kapse nemám ani v zimě úplný mráz.
  • Akumulátory do fotoaparátu vkládám až před samotným fotografováním.
  • V průběhu fotografování hlídám kapacitu akumulátorů. Rozhodně nenechávám akumulátory vybíjet na 0 %. Jakmile se akumulátory blíží k tzv. poslední čárce, vyměňuji je za nové. V mém fotoaparátu poslední čárka znamená 10 až 19 % kapacity. Pokud mi to situace dovolí, vyměňuji akumulátory při cca 25 %.
  • Po skončení fotografování všechny akumulátory opět dávám do kapsy bundy.
Osobní zkušenost s bateriemi

Při fotografování v zimě mám s akumulátory hned několik zkušeností. V první řadě jsou na tom lépe moderní akumulátory. Před více než deseti lety jsem s fotoaparátem za pokojové teploty nafotil právě oněch výše uvedených cca 600 snímků. V teplotách kolem nuly se počet snímků snížil na cca 450. To už bylo při fotografování akcí docela znatelný problém.

V novějším fotoaparátu s modernějším akumulátorem vyfotografuji při pokojové teplotě cca 800 snímků. Přijde-li na fotografování v zimě kolem 0 °C, počet snímků se sníží na cca 740. To je však procentuálně o dost více než v případě se starým akumulátorem.

V případě neoriginálních akumulátorů je situace různá. Některé se při přechodech teplo-zima-teplo nafukovaly (hned jsem se jich poté zbavil). V některých se energie držela značnou dobu i v nízkých teplotách. U jiných v zimě rapidně klesla kapacita. Bylo zbytečné je v zimě vůbec používat.

Nízké teploty a fotografická technika

Kromě výše uvedeného musím zmínit ještě něco. V zimě pod nulou dochází k zamrzání techniky. Toto zamrzání se asi nejviditelněji projevuje na LCD displeji fotoaparátu. Ten totiž začne zobrazovat obraz s jistým zpožděním, příp. navíc s menším kontrastem. Tento stav není trvalý a změní se po návratu do teplého prostředí. Podobně může zlobit i stavový displej fotoaparátu.

Pamatujte též na to, že v zimě může klesnout maximální rychlost kontinuálního snímání.

I když fotoaparáty udávají pracovní teploty v rozmezí cca 0 °C až 40 °C, většinou zvládnou o mnoho více. Své o tom ví můj starý fotoaparát Canon EOS 350D. Ten fotil při venkovní teplotě dokonce -22 °C. Fotografování úspěšně přežil a poté sloužil ještě několik let. Jediné, co bylo horší, byly ony baterie, resp. akumulátory. Bylo třeba je častěji vyměňovat.

Jak fotit v zimě (18% šedá)

Někteří z vás si možná všimli jedné nepěkné věci. Jakmile napadne sníh, následné venkovní fotografie jaksi zešednou. To je dáno tím, že automatika fotoaparátu měří expozici na tzv. 18% šedou. Jak se v obraze vyskytnou větší bílé plochy, automatika si myslí, že je nutné scénu ztmavit. Funguje to samozřejmě i obráceně. Když chcete fotit uhlí, měřící senzor ve fotoaparátu se pokusí scénu nepěkně zesvětlit.

Korekce expozice - sníh | moje Tajemno
Příběh o tom, jak se z bílého sněhu, ze kterého skoro až pálí oči, stal obyčejný šedivý sníh. Vpravo snímek po korekci expozice. Pro zvětšení klikněte.

Výrobci fotografické techniky tento problém znají. Proto má většina fotoaparátů funkci s názvem korekce expozice. Jakmile sníh (nebo jiný světlý objekt) výrazně ztmavne, stačí korekci expozice posunout do kladných hodnot. Též doporučuji čas od času sledovat histogram, zdali se již ve fotografii neobjevují zbytečné přepaly. Hodnotu korekci expozice si nastavte dle svého uvážení. Někdy stačí korekce +⅓, jindy klidně i +1 EV a více. Hodnota korekce je různá – dle konkrétního měření expozice a dle aktuálních světelných podmínek. Proto nejde předem říci, jak korekci správně nastavit.

Způsoby focení v zimě

V každém ročním období existuje mnoho námětů co fotografovat. Může se zdát, že v zimě kromě sněhu není moc co fotit. Opak je pravdou. Chce se to jen dostatečně bránit zimnímu počasí (viz text výše) a připravit se na nepohodlí.

Existuje i řada způsobů, jak můžete v zimě fotit. Jste-li zvyklí na tzv. zelené autíčko (tzn. úplný automat), pravděpodobně budete ze zimních fotografií zklamáni. Budou jednoduše vybledlé a spíše šedivé. Je proto třeba začít používat trochu jiné expoziční režimy (kupříkladu prioritu clony, času nebo manuální expoziční režim). Je vcelku jedno, pro jakou z uvedených variant se rozhodnete. Vyberte si proto takovou, která vám bude při fotografování v zimě vyhovovat více.

Při fotografování v zimě se rovněž uplatní fotit do datového formátu RAW. Oproti obrazovému formátu JPEG je přeci jen trochu expozičně pružnější. Navíc případné „problémy“ s nastavením bílé barvy sněhu v RAWu zvládnete mnohem pohodlněji než v případě JPEGu.

Jakmile zasvítí slunce, určitě využijete i zkušenosti z tvorby HDR fotografií. Slunce totiž dokáže vykouzlit na zasněžené krajině šílené odlesky či přepaly a dynamický rozsah scény je poté enormní.

Náměty na zimní snímky

V první řadě doporučuji zimní východy a západy slunce. Jak se slunce odráží od sněhu a mraky mění barvu, je to něco úžasného. Při fotografování zimních východů či západů však dbejte na bezpečnost. V první řadě se pořádně oblékněte a nezapomeňte na externí zdroj světla. Zvlášť po západu slunce je totiž solidní zima a tma se dostaví velmi rychle.

HDR fotografie z Ještědu | moje Tajemno
HDR fotografie z Ještědu, pro zvětšení klikněte. (Zde bylo vše ještě v pořádku. Slunce trochu svítilo, ohřívalo vzduch a vše probíhalo hladce.)

Na fotografii výše můžete vidět můj první počin aneb fotografování západu slunce v zimě. Do té doby se mi nikdy nedařilo → mlhy, mraky, déšť, apod.

Fotografování v zimě z Ještědu | moje Tajemno
Fotografujeme v zimě z Ještědu. Pro případné zvětšení klikněte. (Krátce po západu slunce bylo cítit, jak vzduch citelně zchladl. Následná cesta několik set metrů k vozidlu, po tmě, rozhodně nebyla příjemným zážitkem.)

Když už jsem nakousl ony východy slunce… S nimi totiž často souvisí i sluneční paprsky. Obzvláště v lesích jsou tyto paprsky nádherné. Vřele proto doporučuji, udělat si krátce po východu slunce procházku zasněženým lesem. Možná budete mile překvapeni.

Další návrhy na fotografování v zimě

Při procházce lesem možná narazíte na nějaký vodní pramen, který zcela nezamrzl. Tato místa jsou velice vděčným tématem pro focení v zimě. Zde se uplatní i další vaše zkušenosti s polarizačním filtrem či ND filtrem.

Zasněžené větvičky | moje Tajemno
Krásné mohou být i zasněžené větvičky. Pro zvětšení klikněte.

Nezapomeňte také na mlhu. Nicméně chápu, že mlha v zimě není úplně totéž jako na podzim. Člověk v zimě  přeci jen rychleji prochladne a promokne.

Stopy zimy | moje Tajemno
V zimě bylo tolik sněhu, že projít touto částí lesa bylo nemožné. Vrátil jsem se proto na toto místo při ústupu sněhu a zahlédl tyto krásné „stopy zimy“. Pro zvětšení klikněte.

Máte-li možnost fotografovat makro, rozhodně doporučuji zaměřit svojí pozornost na ledové krystaly.

Velké ledové krystaly | moje Tajemno
Takovéto „velké“ ledové krystaly jsem potkal při výstupu na Ještěd. Bylo to již v době, kdy sníh pomalu tál. Proto nejsou tak atraktivní. Pro zvětšení klikněte.

Když už si myslíte, že dochází inspirace, zkuste siluety. Díky vysokému kontrastu můžete, při slunečném dni v zimě, dosáhnout zajímavých výsledků.

Zimní siluety | Jak fotografovat v zimě | moje Tajemno
Vděčné téma pro fotografování v zimě – siluety. Pro zvětšení klikněte.

Nakonec nesmíte samozřejmě zapomenout na fotografování sněhu samotného. Zajímavé fotografie vznikají též v chumelenicích. Kromě nich i při fotografování zasněžených stromů, kopcůhor. Rovněž můžete hledat své náměty v detailech (zasněžené rostliny, šišky, zahrady…). Koneckonců zajímavé ledové obrazce lze často najít i na oknech domů. Nebojte se proto zimy a vyjděte ven fotit!

Zasněžené hory | moje Tajemno
Zasněžené hory nabízí mnoho námětů. Mnohdy stačí pár minut a počasí se radikálně změní. Pro případné zvětšení klikněte.

Osobní zkušenost

Jedna z mých zkušeností a velkých doporučení zní – nechoďte fotit v zimě sami. Nejednou se mi stala v zimě nehoda (podklouzla mi nepříjemně noha, nebo jsem někam „zahučel“). Jak jsem byl rád, že je se mnou někdo, kdo mě na místě nenechá umrznout. Pokud už musíte jít sami, rozhodně se dobře vybavte. Na druhou stranu myslete na to, že v zimě se při brodění sněhem nadřete mnohem více, než v létě. Proto své vybavení omezte na rozumné minimum věcí.

Osobně se mi nejvíce líbilo fotografování v zimě v celkovém počtu 3 lidí. Jedna osoba se vláčela s relativně těžkou fotografickou technikou, druhá s jídlem, pitím a dalším příslušenstvím a třetí nás rozptylovala. Trojice je takové rozumné maximum pro fotografování v zimě. Navíc celková bagáž se v tomto případě tak nějak rovnoměrněji rozloží mezi všechny zúčastněné. V případě nějakého zranění či jiného problému se poté může příp. více lidí starat o jednu osobu.

Fotografování v zimě

Je pěkné zde psát o tom, jak je třeba se chránit před zimou a mrazem. Na rovinu se ale přiznávám, že ani já vždy nedodržuji všechny výše uvedené zásady. Můj objektiv například nedisponuje ochranou proti vodě a prachu. Ne vždy mě napadne přibalit si pro něj nějakou tu neoprenovou ochranu, příp. igelitový pytel. Ochranu před vodou pak řeším formou schovávání objektivu s pomocí ruky, čepice, rukavic, apod.

Nebo jiný případ. Před několika lety jsem chtěl fotit východ slunce na Klíči. Věděl jsem, že nemám zrovna ideální oblečení, protože bunda byla spíše neprodyšná. Věděl jsem, že nesmím příliš pospíchat a naopak musím dělat pravidelnější přestávky. Jenže jsem chtěl být již na vrcholu a užívat si večerního výhledu. Samozřejmě jsem se při rychlém výstupu pelášil a doslova propotil bundu. Nemít v termosce dostatek teplého čaje a nedělat občasně alespoň pár dřepů, asi na vrcholku Klíče umrznu. Nesmíte se proto divit, že po těchto zkušenostech všem doporučuji nepodcenit přípravu.

Závěrem

Fotografování v zimě se určitě nebojte. Nemáte-li příliš zkušeností, zkuste nejprve zlehka objevovat krásy v okolí vašeho bydliště. Když vám bude zima, budete to mít o dost blíže domů, než když se rozhodnete fotit svítání slunce na Sněžce. Tím chci především naznačit, že v zimě je lepší začínat opatrně, než se vrhnout po hlavě do neznáma.

Pokud nemusíte, necestujte do neznámých končin sami. Raději mějte někoho na blízku, kdo by vám v případě problému mohl pomoci. Ať už to bude partnerka, přítel, kamarád nebo i další vášnivý fotograf…

Buďte připraveni. Teplé oblečení je základ, ale teplý čaj v termosce je k nezaplacení. Nenechávejte svojí techniku zbytečně napospas osudu a chraňte ji před nepřízní počasí.

Tímto přeji všem hodně úspěchů při fotografování v zimě.

Poděkování

Ještě než přejdu k poděkování, víte, proč nevzniká tolik zimních fotografií? Není to snad proto, že by to nevydržela technika. Je to dáno tím, že ne každého baví se ve 4 hodiny ráno lopotit někde s technikou při -20 °C. Notabene v mrazivém počasí někde čekat na východ slunce. Nejsem výjimka, a když do toho započítám i absenci vozidla je jasné, že mnoho zimních fotografií nepořídím.

Tímto děkuji svému letitému kamarádovi Jiřímu Dittrichovi za možnost zveřejnit v tomto článku několik jeho fotografií ze soukromého archivu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *