Archiv rubriky: Doplňky a příslušenství

Rubrika doplňky a příslušenství se specializuje především na informace okolo fotografického příslušenství. Ať se již jedná o kabelovou spoušť, externí blesk, jeho odpalovač, atd. Všechny tyto doplňky najdete právě v této sekci.

Rubrika doplňky a příslušenství bude aktualizována průběžně dle aktuálních témat a požadavků. Zprvu zde nebude příliš mnoho položek. S rostoucím stářím stránek zde najdete stále více a více informací a možných vychytávek na focení.

Příkladem budiž speciální článek na téma bokeh, resp. jak upravit bokeh do různých tvarů.

Kromě tohoto zde bude možno najít i příslušenství, které nesouvisí vyloženě s fotoaparátem. Jsou to různé vymoženosti pro fotografy, které jim mohou usnadnit jejich práci. Každopádně můžete se těšit na velice zajímavou rubriku.

Pro představu zde kromě uvedeného najdete například: paměťové karty a média, batohy, fotografické batohy a pouzdra. Dále také stativy, mikrofony a příslušenství, drátové i bezdrátové dálkové spouště. Samozřejmě také akumulátory, ochranu LCD panelů, sluneční spouště, předsádkové čočky, redukční čočky i kroužky nebo krytky objektivů. Jo a abych nezapomněl, tak kabely, matnice i hledáček do této rubriky také patří…

Jinak řešeno pod touto rubrikou najdete všechny články, které s doplňky a příslušenstvím jakkoliv souvisí. Každopádně se může stát, že zde své doplňky a příslušenství nenajdete. V takovém případě zkuste využít vyhledávání na stránce, případně využijte sekci „Vydané články“. Pokud ani poté nenajdete to, co hledáte, zkuste mne kontaktovat přes sekci Kontakty. Ideálně s pomocí e-mailu, děkuji.

Astrofotografie

Jak se fotí astrofotografie

Astrofotografie neboli astronomická fotografie je speciální typ fotografie, který se zaměřuje na tvorbu fotografií astronomických objektů na noční obloze. Se správnou technikou a dostatkem znalostí se jedná o velmi krásný druh fotografie. Astrofotografie se zaměřuje na fotografování měsíců, planet, hvězd, ale i různých galaxií, nebo jen na pohyb noční oblohy. V dnešním článku najdete informace, které se hodí, pokud s astrofotografií teprve začínáte. Článek tedy není zaměřen na profesionální astrofotografii, ale právě na tu amatérskou.

Pokračování textu Astrofotografie

Jak fotografovat sport

Jak fotografovat sport

Jak a čím fotografovat sport? To jsou otázky, na které se ptal nejeden čtenář těchto stránek. Čtenáře, resp. tazatele, spojuje jedna věc. Jednalo se o začínající fotografy, kteří získali možnost fotografovat nějaký sport. Jednalo se o basketbal, fotbal, ale i ragby a závody aut. Jak tedy správně fotografovat sport? Jednoduchá odpověď neexistuje. Ale existují různé postupy, kterými rozhodně nic nezkazíte.

Pokračování textu Jak fotografovat sport

Jak fotografovat produkty

Produktová fotografie aneb jak fotografovat produkty

Reaguji na četné dotazy, které jste mi zaslali. Dnešní článek bude o tom, jak fotografovat produkty a co je k tomu potřeba. Každopádně mějte na paměti, že produktová fotografie nepatří k nejsnadnějším. Celá produktová fotografie by klidně vydala na solidně obsáhlou publikaci. Ono totiž nejde jen o co nejvěrnější a nejpřesnější vyobrazení daného produktu. Jde také o to, aby snímek působil tak atraktivně, že si onen produkt taky někdo koupí. Dnešní článek proto berte jako takové vstupní okénko do produktové fotografie.

Pokračování textu Jak fotografovat produkty

Kalibrace monitoru

Kalibrace monitoru a ICC profily

Pracujete-li s grafikou, nejspíše dříve či později budete řešit kalibraci monitoru. Kalibrace monitoru a s tím spojené i ICC profily různých zařízení pomáhají k barevně přesnému zobrazování barev a prací s nimi.

Kalibrace pomáhá opravit obrazové parametry monitoru, které se změnily třeba i v důsledku stáří monitoru. Koneckonců je běžné, že se monitor v průběhu let tzv. „barevně rozjíždí“ a vzniká jistá odchylka v zobrazení. Kalibrace monitoru tak může pomoci v minimalizování odchylek monitoru. Jenže to nemusí být tak úplně triviální záležitost a existují případy, kdy kalibrace způsobí více škody než užitku.

Pokračování textu Kalibrace monitoru

Zdroj energie

Zdroje energie pro focení v exteriéru

Mnoho z vás by rádo fotilo v exteriéru. Abych byl přesný, tak mnoho z vás v něm chce používat externí blesky, záblesková zařízení, ale klidně i trvalá světla. Nicméně spousta fotografů narazila na problém zvaný ideální zdroj elektrické energie pro focení v exteriéru.

Při našem společném focení jste používal různá světla k osvětlení podzemních prostor. Jaký doporučujete zdroj energie pro použití v exteriéru?

Externí blesky jsou fajn, ale jaký zdroj energie mám použít, když potřebuji v exteriéru osvětlovat trvalými světly?

Ráda bych fotila v exteriéru s pomocí různých druhů osvětlení. Poradíte nějaký univerzální zdroj energie pro různá fotografická zařízení? Je lepší generátor, nebo nějaká velká baterie?

Pokračování textu Zdroj energie

Monitor

Monitor pro fotografy

Jaký monitor je nejvhodnější pro fotografy a tvůrce digitálního obsahu? Je mezi jednotlivými monitory velký rozdíl? Jak je to s panely jednotlivých monitorů? Co znamenají pojmy jako barevný gamut, LUT tabulka, barevná hloubka a další. To všechno čtenáře stránek zajímá.

Je rozdíl mezi monitorem na běžnou práci, filmy, hry, pro fotografy, grafiky a pro filmaře? Chci si občas něco zahrát, ale zároveň bych chtěla monitor vhodný na úpravy fotografií.

Hledám monitor pro fotografy s věrným podáním barev. Potřebuji mít nad barvami naprostou kontrolu. Poradíte?

V podobném duchu by se dalo pokračovat ještě dlouho. Problematika kolem monitorů je nicméně trochu obsáhlejší. Ještě dodám, že začátek článku se týká monitorů pro fotografy a tvůrce video obsahu. Na konci pak najdete i monitory pro jiné příležitosti. Nyní hurá do toho.

Pokračování textu Monitor