Zdroj energie

Zdroje energie pro focení v exteriéru

Mnoho z vás by rádo fotilo v exteriéru. Abych byl přesný, tak mnoho z vás v něm chce používat externí blesky, záblesková zařízení, ale klidně i trvalá světla. Nicméně spousta fotografů narazila na problém zvaný ideální zdroj elektrické energie pro focení v exteriéru.

Při našem společném focení jste používal různá světla k osvětlení podzemních prostor. Jaký doporučujete zdroj energie pro použití v exteriéru?

Externí blesky jsou fajn, ale jaký zdroj energie mám použít, když potřebuji v exteriéru osvětlovat trvalými světly?

Ráda bych fotila v exteriéru s pomocí různých druhů osvětlení. Poradíte nějaký univerzální zdroj energie pro různá fotografická zařízení? Je lepší generátor, nebo nějaká velká baterie?

Zdroj energie

Tazatelka v úvodu to napsala velmi dobře. Hledáte-li zdroj energie na focení v exteriéru, máte na výběr mezi generátorem (centrálou) a bateriemi. Vlastně je tu ještě množnost v podobě podomácku vytvořeného zdroje elektrické energie. O této možnosti více v následujícím textu.

V první řadě bych problematiku rozdělil podle toho, na co zdroj elektrické energie chcete použít. Vzhledem k tomu, že se jedná o fotografování v exteriéru, napadá mne několik možností:

  • externí blesky,
  • trvalá světla,
  • záblesková zařízení,
  • fotoaparát,
  • dodatečné příslušenství jako nabíječka, notebook, aj.

Na následujících řádcích shrnu několik možných způsobů řešení problémů s elektrickou energií. Konkrétně z vlastních zkušeností při dlouhodobém focení v exteriéru. Konkrétně se jedná o hodiny strávené v podzemí bez světel, příp. focení dřeváren uprostřed lesů.

Zdroj energie pro externí blesky

Externí blesky se zpravidla napájí buď dvojicí, nebo čtveřicí AA baterií, příp. s pomocí akumulátoru. Klasické tužkové nenabíjecí baterie jsou super ve chvíli, kdy jste např. v zahraničí a nutně potřebujete nějaký zdroj elektrické energie. Akumulátory a nabíjecí baterie se totiž v zahraničí špatně shání (pokud neumíte jazyk a nevíte, kde hledat). Každopádně nenabíjecí baterie se příliš nehodí na dlouhodobé fotografování v exteriéru. Používejte je spíše jako jakousi dočasnou možnost, jak dodat zařízení trochu energie. Rychle se vybijí a blesk nabíjí relativně pomalu.

O něco lepší variantou jsou nabíjecí baterie. Oblíbené jsou bílé baterie Eneloop s udávanou kapacitou 1900 mAh a životností 2100 nabíjecích cyklů. Někteří též doporučují černé „Eneloopky“ s udávanou kapacitou 2500 mAh a 500 nabíjecími cykly. Tyto baterie zpravidla vydrží déle jak obyčejné nenabíjecí baterie. Fotíte-li s externím bleskem opakovaně, jedná se o dobrý zdroj elektrické energie. Nevýhodou je množství baterií, které sebou na focení zpravidla musíte brát.

Některé blesky se nabíjí rovnou skrz akumulátor. Asi nejhorší variantou jsou zabudované akumulátory, které nelze vyjmout a nabít v nějaké nabíječce. Když takovému blesku dojde elektrická energie, obvykle to znamená čekat, až se blesk alespoň trochu nabije, popř. použít blesk jiný. Ideální tedy je, když máte v záloze alespoň jeden náhradní akumulátor a tyto akumulátory lze v blesku měnit.

Pokročilé blesky mají možnost čerpat energii z akumulátoru fotoaparátu, příp. z externího zdroje energie. Tento externí zdroj je vlastně něco jako powerbanka určená přímo k napájení blesku. Nejpokročilejší blesky dokážou využít jak vestavěných baterií / akumulátoru, tak i externího zdroje energie. Dokážou se díky tomu mezi záblesky nabíjet velmi rychle – do 2 sekund.

Možnou výkonnou volbou jsou též lithiové nenabíjecí baterie. Mají ale několik negativních vlastností. Oproti ostatním bateriím jsou drahé a hůře dostupné. Na druhou stranu mají dobrou výdrž i v extrémních podmínkách. Vydrží i větší odběry elektrické energie.

Zdroj energie pro trvalá světla

Nejsou trvalá světla, jako trvalá světla. Při posledním focení v podzemí jsme k osvětlení scén používali obyčejné přenosné svítilny za pár korun. Tyto svítilny obsahují několik desítek svítivých LED diod, které napájí 3 až 4 AAA baterie. Pro zajímavé barevné efekty jsme některým svítilnám nalepili před LED kus tenkého barevného plastu. Část scény se tak změnila do červena, jiná do oranžova, jiná část byla úplně modrá. Těchto svítilen používáme až 10. Plně si s nimi vystačíme a i obyčejné nenabíjecí baterie v nich vydrží dlouhé hodiny. Svítilny mají háček a magnety, proto je při urbexu rádi používáme. Další se totiž snadno někam připevnit, nebo zavěsit. Nicméně rádi používáme i ruční baterky.

Je mi ale jasné, že ne každému stačí naše vietnamské svítilny za pár desítek korun. Přiznávám, že nemít při tomto focení velmi světelný objektiv, takovéto improvizované světlo by nám určitě nestačilo. Pokud potřebujete světla více, rozhodně doporučuji adekvátně velké LED panely, příp. LED žárovky. Co se LED panelů týče, tak do nich lze zpravidla umístit kapacitně velké akumulátory Sony NP-F. Ty slouží jako solidní zdroj energie, který vydrží opravdu dlouho. Zejména ty vysokokapacitní, které lze často za ty obyčejné méně kapacitní jednoduše vyměnit.

Někdy ale tyto akumulátory nestačí. Obzvláště, když místo LED panelů používáte LED žárovky. V takovém případě by se hodila buď ona centrála, nebo velká baterie – obří powerbanka. Centrály nelze na focení zrovna doporučit kvůli jejich častému vysokému hluku. Kromě toho jsou vcelku rozměrné a těžké. Lepší variantou jsou vysokokapacitní baterie. Jsou sice také těžší, ale ne tak rozměrné, a pokud nemají velmi vysoký odběr, jsou i naprosto bezhlučné. Každopádně doporučuji EcoFlow. Prodávají se i ve verzi s evropskými zásuvkami. Dokážou dodat ohromné množství energie (i díky možnosti připojení k rozšiřujícím bateriím). Klidně k nim připojíte nejednu LED žárovku, notebook, nebo nabíječku.

Bateriová trvalá světla

Málem bych zapomněl… a to je léta používám (pouze záblesky). Společnosti jako Fomei už nenabízí jen zábleskovou techniku, ale i LED světla. Fomei před delší dobou rozšířila svojí nabídku o LED světla na síťové zdroje, ale i s možností připojení baterií. Jedná se o dobré, vysoce kapacitní baterie V-Mount. Ty největší mají kapacitu jako velké powerbanky (i 20 000 mAh). Díky tomu i silná 300W LED trvalá světla (FOMEI LED DMX 300BX) fungují značnou dobu. Důležité je, že tato zařízení existují a díky tomu si můžete dopřát trvalá světla i v exteriéru. Ne ledasjaká světla, ale plnohodnotná světla s bajonetem FOMEI / Bowens, na který navěsíte různé druhy softboxů. Díky tomu nasměrujete dostatečně silné světlo přesně tam, kam potřebujete.

Zdroj energie pro záblesková zařízení

Se studiovými zábleskovými světly je to podobné, jako s trvalými světly. Můžete využít silnější bateriový generátor. Silnější proto, že výkonná studiová světla zpravidla mohou mít větší odběr elektrické energie a proto potřebují dostatečný zdroj.

EcoFlow jako zdroj elektrické energie pro focení v exteriéru | moje Tajemno
Hledáte zdroj elektrické energie pro focení v exteriéru? Zkuste baterie EcoFlow. Pro případné zvětšení klikněte.

Některá záblesková světla mají baterie zabudované přímo v těle. Též lze koupit taková, která mají od výrobce i velký externí zdroj elektrické energie. Ten se malému k zábleskovému světlu následně připojí přes relativně silný kabel. Díky tomu lze pořídit i několik stovek záblesků na plný výkon.

Samozřejmě nebráním nikomu pořídit si větší elektrocentrálu (benzínovou / dieselovou). Zejména ve chvíli, pokud potřebujete opravdu velmi vysoký trvalý výkon (jednotky i desítky kilowattů). Připravte se ale na to, že tyto centrály nejsou nejmenší. Jsou často velmi těžké a hlavně hlasité. Rušivé zvuky lze částečně vyřešit dlouhými prodlužovacími kabely. Ale když to sečtu – těžká elektrocentrála s dostatkem vhodného paliva, prodlužovací kabely, studiové vybavení, do toho softboxy a další příslušenství… Tyto velké centrály se tedy spíše hodí jako zdroj energie na nějaké větší akce než na poklidné focení a natáčení.

Zdroj energie pro ostatní elektrické příslušenství

Zde velmi záleží na tom, jaká elektrická zařízení používáte. Zdali vyžadují síťové napětí 230 V, nebo si vystačí s USB rozhraním. Pokud jde o síťové napětí, opět doporučím baterie EcoFlow. Pokud by ale šlo o USB rozhraní, zpravidla si vystačíte s vhodnou USB powerbankou. Osobně na focení nosím powerbanku s kapacitou 20 000, příp. 30 000 mAh. Obě mají několik USB výstupů (včetně USB-C). Dokážou proto vcelku rychle nabít klidně několik akumulátorů. Většinou je ale využívám k nabíjení mobilů přítomných, příp. k nabíjení drobných zařízení. Jedna taková powerbanka s vysokou kapacitou nabije klidně trojici mobilních telefonů.

Osvědčené firmy

Co se malých nabíjecích tužkových baterií týče, tak si jistě vystačíte bateriemi modelové řady Panasonic Eneloop. Nicméně není to jediná osvědčená značka. Firma Panasonic vyrábí své nabíjecí baterie (bez označení Eneloop), které také stojí za zvážení. Samozřejmě dobře poslouží i baterie značky VARTA. Všichni tyto výrobci nabízí baterie jak s menší, tak i s velkou kapacitou kolem 2500 mAh.

Pokud je řeč o velkých bateriích, mohu rozhodně doporučit evropskou verzi výše zmiňovaných baterií EcoFlow. Osobně doporučuji modelovou řadu River, příp. Delta. Záleží, kolik energie potřebujete. Záměrně nedoporučuji konkrétní model, protože potřeby fotografů jsou velmi individuální, stejně jako jejich vybavení.

Co se fotografických světel týče (trvalých či záblesků), osvědčily se mi produkty od FomeiPhoton Europe. Obě dvě značky jsou na trhu již nějakou dobu. Jsou osvědčené a kvalitní. Pokud by vám z nějakého důvodu nevyhovovaly, můžete zkusit produkty na stránce 4studio.

Osobní zkušenost

Popravdě? Co se týče zdrojů elektrické energie, tak šlo zprvu o improvizaci jako blázen. Došlo také na mnohá experimentování s neoriginálními bateriemi, resp. akumulátory. Vezmu to ale postupně.

Výše jsem psal o nabíjecích bateriích Eneloop (hlavně pro potřeby externích blesků). Popravdě jsou pro mne lepší volbou než akumulátorové blesky. Blesky totiž tak často nevyužívám a tak není výjimkou, že jejich zdroj energie měsíce „odpočívá“. Skoro vybité Li-Ion články akumulátoru tímto bohužel trpí. Po měsících odpočinku nemusí akumulátor už naběhnout. Nicméně s Eneloop články nemám problém. Stačí je před focením prostě nabít a hotovo. Vlastním balení po 8 ks. Zatímco čtveřice nabíjecích baterií poskytuje externímu blesku dostatečný zdroj elektrické energie, již vyčerpaná čtveřice baterií se nabíjí v nabíječce.

Co se síťového napětí týče, tak s ním jsem improvizoval vcelku dost. Bateriový zdroj energie mi přišel vcelku drahý a tak jsem hledal alternativu. Tou se nakonec stala autobaterie Varta s měničem napětí. No… není to zrovna ideální řešení, ale funguje to. Nicméně když si vzpomenu na tu skoro 20 kg vážící autobaterii + měnič. Focení v exteriéru tak bohužel znamenalo, že kromě různých světel a příslušenství se muselo přemístit množství dalších předmětů. Někdo se staral o občerstvení, jiný o světla, další nesl zdroj elektrické energie, já fotografické vybavení. Ve výsledku spousta lidí na jedno jednoduché, ale zdlouhavé fotografování.

Každopádně, mám-li srovnat autobaterii + měnič pamětí s baterií EcoFlow, tak druhá zmiňovaná je mnohem pohodlnější řešení. Máte-li v plánu fotografovat venku častěji, tak tyto baterie rozhodně doporučuji.

Závěrem

Hledáte solidní zdroj elektrické energie pro focení v exteriéru? Zkuste bateriová trvalá světla a záblesková zařízení, příp. velké baterie s výstupním síťovým napětím 230 V. Zvolíte-li výrobky firmy Fomei a Photon Europe, jistě neprohloupíte. Jsou to léty osvědčená zařízení, které využívá mnoho lidí, a hlavně fungují. V dnešní době navíc najdete mnoho fotografických blogů a video návodů, jak s těmito zařízeními zacházet v konkrétních světelných situacích. Každopádně se nemusíte bát ani vysoce kapacitních baterií. Ty dnes dokážou dodat solidní výkon. Dobře poslouží zábleskovým zařízením, trvalým světlům i dalšímu příslušenství.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *