Baterie

Baterie a akumulátory

Před příchodem těchto stránek jsem dostával dotazy, která odkazovaly na baterie a akumulátory pro fotoaparáty:

Chci si koupit nový fotoaparát. Ale tenhle je na baterie a tenhle na akumulátor… Co je lepší?

Který fotoaparát je lepší? Ten na baterie, nebo ten s akumulátorem? Jsou zde nějaké velké změny?

Dokázali byste poradit? Za mě je to rozhodně akumulátor. Ale setkal jsem se s minimálně dvěma desítkami fotografů, kteří by na baterie nedali dopustit. Proč? To se dozvíte v tomto článku.

Baterie vs akumulátory ve fotoaparátu

Ať si kdo chce, co chce říká – bez elektrické energie by to v dnešní společnosti už asi nešlo. Jinak tomu není ani u moderních fotoaparátů. Digitální fotoaparáty a kamery spotřebovávají relativně velké množství elektrické energie. Právě tuto energii musíme do moderních zařízení nějak dostat. Existuje hned několik možností, jak na to:

 • nenabíjecí baterie,
 • nabíjecí baterie,
 • akumulátor.

Je jasné, že všechna tři řešení mají svá pro a proti. Pokusím se nyní rozebrat výhody jednotlivých typů zdrojů energie pro vaše miláčky.

Baterie alkalické i nabíjecí

Klasické tužkové, neboli AA alkalické baterie mají své výhody i nevýhody. Stejně tak i nabíjecí baterie. Podívejte se na malý přehled níže.

Výhody alkalických baterií

Jednoznačně dostupnostcena. Klasické alkalické baterie najdete v kdejakém obchodu a trafice. Cena za kus se pohybuje v řádu korun až po několik desítek korun za kus. To samozřejmě neplatí jen pro Českou republiku, ale baterie snadno najdete i v zahraničí.

Alkalické baterie Varta
Alkalické baterie Varta

Další výhodou je jistá univerzálnost použití. Můžete je totiž používat např. v externích blescích. Také v různých svítilnách, v MP3 přehrávačích, v dálkových ovladačích od televize nebo k autíčku pro děti, atd.

Nevýhody alkalických baterií

Jednoznačná nevýhoda klasických AA alkalických baterií je jejich výdrž. Moderní fotografická technika spotřebovává velké množství elektrické energie. Klasické nenabíjecí baterie proto vydrží vyfotografování pouze několika málo snímků, resp. desítek snímků.

Druhou nevýhodou jsou jejich rozměry. Oproti akumulátorům jsou AA články větší. Pro dlouhodobé napájení foto techniky by bylo zapotřebí značné množství těchto článků.

Nabíjecí baterie

Nabíjecí baterie
Nabíjecí baterie

Výhody nabíjecích baterií

Oproti obyčejným nenabíjecím bateriím mají ty nabíjecí jednu nespornou výhodu. Tou je kapacita. Vydrží opravdu dost. Při větším odběru elektrické energie jsou stálejší než klasické baterie. Navíc se dají velice snadno dobít. Dnešní ceny jsou rovněž snesitelné. Dostupnost je také skvělá (i když častěji seženete právě nenabíjecí AA či AAA články). Rozhodně bych nabíjecí baterie upřednostnil před bateriemi nenabíjecími.

Nevýhody nabíjecích baterií

Stejně jako u nenabíjecích baterií to jsou především rozměryhmotnost.

Druhou nevýhodou je samotné napětí baterií. U obyčejných baterií je napětí 1,5 V (voltů). Většina zařízení jsou na tuto hodnotu nastavená a značné množství výrobců si na tuto hodnotu již „zvyklo“. Tedy zvyklo do té míry, že pracují jen s touto hodnotou. Jenže u nabíjecích baterií dosahuje napětí „pouze“ 1,2 V. Některá zařízení proto po vložení těchto baterií odmítají fungovat. Někdy hlásí chybu, jinde zase hlásí vybitou baterii, která je ovšem plně nabitá. Jindy, po pořízení několika málo fotografií a záblesků, hlásí vybití baterií, které mají klidně ještě 80 % kapacity. Tyto věci vám však výrobci obvykle zatají (mimo ty známé a „prověřené“).

Třetí nevýhodou je rychlost nabíjení. Existují sice baterie a nabíječky podporující tzv. rychlonabíjení. Nicméně není jich tolik. Pokud je rychlonabíjení použito u baterií, které na to nejsou uzpůsobené, může dojít k přetížení nabíječky. Většinou pak následuje exploze článku, nebo vznícení okolí vlivem vysokých teplot.

Jako poslední nevýhodu považuji především nutnost mít u sebe vhodnou nabíječku. Vhodnou proto, že se dnes používají nabíjecí baterie typu NiCd (Nikl-kadmiové články), nebo NiMH (Nikl-metal hydridové články). NiCd a NiMH články se nabíjejí trochu jinak a je tedy vhodné použít správnou nabíječku. Existují i tzv. inteligentní nabíječky, které poznají typ baterií a zvolí správný nabíjecí postup.

Akumulátory

Akumulátor Canon LP-E6
Akumulátor Canon LP-E6

Výhody akumulátorů

V první řadě je výhodou akumulátorů velikost. Oproti bateriím dosahují menších rozměrů. Jsou řekněme placatější. To ovšem nemusí nutně platit u akumulátorů pro zrcadlovky. Ty jsou obvykle o něco širší než klasické baterie.

U malých akumulátorů je rovněž výhodou jejich nízká hmotnost. Toto opět platí pouze pro ty menší varianty akumulátorů – především do klasických kompaktních fotoaparátů.

Oproti bateriím je rychlost nabíjení rozhodně lepší. Některé nabíjecí baterie se nabíjí klidně i 10 až 12 hodin. Akumulátor může být plně nabit klidně za 2 až 3 hodiny.

Poslední výhodou považuji to, že při nákupu nového fotoaparátu (na akumulátor) dostanete kromě samotného akumulátoru i vhodnou nabíječku. Odpadnou pak starosti s tím, jakou nabíječku zvolit. Akumulátory i nabíječky se samozřejmě dají pořídit i samostatně ve specializovaných obchodech.

Nevýhody akumulátorů

U těch rozměrnějších pro zrcadlovky a pro větší digitální kamery je to rozhodně velikosthmotnost. Oproti klasickým bateriím je rozdíl patrný na první pohled a potěžkání.

Další nevýhodou je cena akumulátorů i nabíječek. Např. akumulátor Canon LP-E6N, který se používá u fotoaparátu Canon EOS 7D Mark II stojí kolem 2.000,- Kč. Což ve srovnání s tužkovými bateriemi není zanedbatelná částka. Na druhou stranu vydrží fungovat dlouhá léta.

Poslední nevýhodou je rozhodně dostupnost nabíječek a samozřejmě akumulátorů. Klasické baterie si koupíte v kdejakém obchodě. Akumulátor ale jen ve specializovaných obchodech a místech s foto-technikou. Ani zde však není zaručeno, že budou mít právě váš typ. Nedej bože, aby se stalo něco s nabíječkou či akumulátory na dovolené v cizině…

Dejte si pozor na úroveň vybití akumulátoru. Obzvlášť, pokud se vám ho podaří úplně vybít. V takovém případě ho urychleně alespoň trochu nabijte (např. na 40 %). Kdybyste ho nechali dlouhé dny někde ležet vybitý, je možné, že se vám ho pak již nepodaří nabít a můžete ho vyhodit.

Osobní zkušenost

Bateriový grip BG-E3 pro Canon EOS 350D a EOS 400D
Bateriový grip BG-E3 pro Canon EOS 350D a EOS 400D

Pod rukama mi prošlo již několik kompaktů na baterie, i na akumulátor. Ačkoliv jsem zastánce spíše akumulátorů, najdou se i případy, kdy mi obyčejné tužkové baterky také pomohly. Nebylo to tentokrát u kompaktu, ale u digitální zrcadlovky Canon EOS 350D. K té lze totiž dokoupit bateriový grip (fotografie výše). Ten obsahuje místo pro dva akumulátory nebo rovnou pro 6 ks AA baterií. Je úplně jasné, že ani 6 baterií se nevyrovná dvojici akumulátorů (co se výdrže týče).

Stalo se, že jsem se nepodíval a vyrazil na akci s téměř vybitými akumulátory a navíc bez nabíječky. Samozřejmě jsem vše zjistil, když jsem si připravoval techniku – těsně před začátkem akce. Široko daleko žádný obchod. Uprostřed přírody. Najednou jsem si vzpomněl, že v externím blesku mám několik kusů nabitých nabíjecích baterií. Navíc nosím vždycky ještě jednu sadu sebou pro případ nouze. Hned jsem je vložil do bateriového gripu a mohlo se jít fotit. Díky těmto bateriím jsem nakonec akci v pořádku nafotil. Od té doby kontroluji úroveň nabití akumulátorů den předem. Pro jistotu sebou beru i dvě sady nabíjecích AA baterií (2× 4 ks). Co kdyby náhodou…

Několik malých osobních doporučení

Své osobní zkušenosti bych nyní shrnul do několika málo bodů.

Fotoaparát na baterie

Fotoaparát na alkalické i nabíjecí baterie bych doporučil, pokud:

 • nefotíte moc často a fotografujete vždy jen pár desítek snímků,
 • nedostanete se dlouhou dobu k elektrické zásuvce kvůli dobití,
 • nevadí vám značná doba nabíjení nabíjecích článků (často několik hodin).
Inteligentní nabíječka FK Technics IPC-1L
Inteligentní nabíječka FK Technics IPC-1L

Fotoaparát na akumulátor

Fotoaparát na akumulátor bych doporučil především všem těm, kteří:

 • fotí často a obvykle velké množství snímků,
 • nemají problém se vláčet s množstvím akumulátorů,
 • nemají mnoho času, ale mají možnost se rychle připojit k nějaké té zásuvce.

Další poznatky

 • Pokud už chcete používat baterie, rozhodně ty nabíjecí (pokud je vaše zařízení podporuje).
 • Nenabíjecí alkalické baterie používat jen když je nouze největší.
 • V zimě, kdy je teplota výrazně pod nulou vřele doporučuji lithiové baterie.
 • Lithiové baterie jsou sice drahé, málo dostupné, ale vydrží! Mají značnou výdrž i při velkých odběrech energie. Navíc v zimě nejsou tak náchylné na nízké teploty jako ostatní typy baterií.
Lithiová baterie Energizer
Lithiová baterie Energizer, 1,5 V

Závěrem

Možná teď přemýšlíte, jaký fotoaparát si vybrat. Prozradím vám jedno malé tajemství. Ať je fotoaparát napájen tužkovými bateriemi, nebo díky akumulátoru, bude fotografovat stále stejně. Záleží jen na fotografovi a jeho umění.

Vybírejte především podle vašeho pohodlí a způsobu fotografování. Nedejte na „zaručené rady“. Vyberte si ten způsob napájení vaší foto techniky, který vám bude nejvíce vyhovovat.

7 komentářů u „Baterie

 1. Mám třetí fotoaparát na AA baterie. Používám dobíjecí ENELOOP 2000 a ještě se mi nestalo,že bych měl hlášení o nedostatku energie. Jedině když jej používám na natáčení dlouhých videí. V pouzdru nosím dvojici stejných baterií pro jistotu. Při dvoudenním fotografování a velkém množství snímků vložená dvojice má stále dost energie. Ze zakoupených čtyř baterií mi po čtyřech letech asi jedna začíná mít nějaký problém. Dlouho trvá, než se nabije – přibližně jeden a půl dne. Jinak fungují stále v pohodě!
  Foto na akumulátor bych nechtěl, často se nedostanu několik dní k zásuvce na 220V.

  1. Nějaké Eneloopky také používám. Jak jako náhradu do fotoaparátu (když nelze dobíjet akumulátor), tak i do blesku. Fungují pěkně a nemám s nimi problém a to už je nějaký ten rok mám. Nicméně ne všichni to mají takto v pohodě. Někteří bohužel mají s nabíjecími bateriemi problém. Ne každá elektronika si s nimi úplně rozumí. Naštěstí mé blesky a fotoaparáty Canon fungují bez problému.

 2. Tak já volím zásadně AA NiMH akumulátory Eneloop, mám je od r. 2009 do teď. Je pravda, že kompakt s bleskem před tím udělal cca. 200 fotek, teď je to polovina, ale nabíjím je každý měsíc (mám dvě sady) a když jsem vyždímal obe sady, mám ještě nouzovou sadu z alkalických baterek. Už se mi párkrát stalo, že jsem vyždímal vše a tužkové alkalické baterky seženete opravdu kdekoliv, ale tahat sebou (po světe) extra adaptéry a zjišťovat, jestli to nabíječka zkousne (120V vs. 240V nebo 50 vs. 60Hz), tak radši přibalím plato alkalických baterek z Lidlu a ještě mi zbyde na cestu domů ;-)

  1. Na Eneloop(-ky ) slýchávám léta jen samou chválu. Popravdě jsme za to rád. V dřívějších letech jsem pomalu nechtěl o dobíjecích bateriích ani slyšet, ale díky Eneloopkám jsem přehodnotil svůj postoj. Výroba se hold zdokonalila, fotografická technika již většinou akceptuje, že existuje něco, co má napětí menší než 1,5 V a při tom dodávat dostatečný výkon a tak se dnes s bateriemi pracuje o dost lépe. :) Jinak alkalické baterie používám jako náhradu také. Obvykle na akcích, když mám k dispozici pouze jeden akumulátor do fotoaparátu. Zatímco se nabíjí, tak jedu na sadu baterií. Dnes mám akumulátory 4, k tomu 2 nabíječky, tak už to jde. :D

 3. Mal som kedysi fotak Samsung, po asi 2 rokoch hlasil stale castejsie vybite AA NiMH, az nakoniec prestal fungovat. Synovi som neskor kupil Fuji na rovnaky typ a tiez po asi 3 rokoch zacal robit to iste. Tak som na webe nasiel radu parx zap/vyp a zaostrit s pripravou (nabitim) blesku, aby sa vraj aku zahriali. Zatial to pomohlo, uvidim casom.

  1. Já bych tomu věřil. Je to již hodně let, co jsem zkoušel ve svém kompaktu (značku už si nepamatuji) používat nabíjecí AA baterie. Bohužel tehdy, stejně jako i v dnešní době, stále existují zařízení, které nepočítají s těmito bateriemi. Často se tak stávalo, že jsem tyto baterie nabil co to šlo a po několika snímcích fotoaparát zobrazoval, že baterie jsou vybité. Při tom by mohly ve fotoaparátu fungovat ještě dlouhé hodiny focení.

   Některá zařízení jsou hold nastavená tak, že fungují dobře pouze s bateriemi o napětí 1,5 V. Jakmile se do nich dají ty nabíjecí s 1,2 V tak za chvilku hlásí, že jsou vybité. :(

   Jinak Váš tip je zajímavý. Slyšel jsem o tom prvně. Ale pokud to funguje, proč to takhle nepoužívat. ;)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *