Recenze Canon EOS 350D
Ano, nezbláznil jsem se. Chci testovat více jak 10 let starý fotoaparát Canon EOS 350D, který na dnešní dobu postrádá hned několik funkcí, bez kterých si někteří fotografové nedokážou představit život. Proč? Tento a další staré fotoaparáty se v dnešní době objevují v mnoha bazarech a internetových aukcích. Jejich cena začíná kolem 2.000,-Kč (i se základním objektivem) a lidé si je pořizují jako svojí první zrcadlovku s minimální investicí.

Počátkem roku 2005 vydala společnost Canon na tu dobu revoluční fotoaparát Canon EOS 350D. Revoluční v mnoha ohledech. Na rozdíl od svého předchůdce je totiž EOS 350D menší, lehčí, rychlejší a nabitý mnoha funkcemi. O nich ale trošičku později.
Tělo fotoaparátu
Design i mechanické provedení jsou velmi podobné předchozímu modelu EOS 300D. Bohužel již nemám pro srovnání velikostí oba dva modely a tak se musíte spokojit se srovnáním na serveru Fotoaparát.
Model Canon EOS 300D má rozměry: 142 × 99 × 72 mm a váží úctyhodných 645 gramů. Zatímco novější model Canon EOS 350D se pyšní trochu titěrnými 127 × 94 × 64 mm a váhou 540 gramů.
Na rozdíl od EOS 300D se 350D prodávala v ČR výhradně v černé barvě. Tělo má, pro zrcadlovky s výměnným objektivem, obvyklou konstrukci. Použitým materiálem většiny celého těla je plast, pouze část vnitřního šasi je z ocelového plechu. Všechny důležité spojovací body (bajonet pro objektivy, stativový závit a botka blesku) jsou ale kovové. Ergonomie těla je velice povedená. Osobně jsem s ním byl velice spokojen, avšak celkové provedení je konstruováno zejména pro drobnější ruce.
Rozměry fotoaparátu Canon EOS 350D jsou pro některé fotografy natolik drobné, že jim brání v rychlém využívání některých funkcí fotoaparátu. Tento problém lze částečně vyřešit použitím bateriového gripu, který pak nejen zlepší úchop a výdrž, ale i celou stabilitu fotoaparátu.
Ovládací prvky
Rozmístění ovládacích prvků je tradičně dobře vyřešeno s velkým ohledem na logiku, ergonomii a zvyklosti uživatelů zrcadlovek Canon. Všechny ovladače jsou dobře popsané obvyklými ikonkami, které dávají smysl i začínajícím fotografům a každý si je rychle osvojí.

Na pravé horní straně fotoaparátu EOS 350D naleznete velký otočný přepínač expozičních režimů. Hned vedle něj (vpravo) je umístěn i hlavní vypínač celého přístroje, který je tak vždy rychle po ruce. Vpravo vpředu před otočným voličem je kolečko pro volbu hodnot v jednotlivých složkách a tlačítko spouště. Nahoře uprostřed fotoaparátu je vestavěný blesk se směrným číslem 13. Po stranách fotoaparátu jsou vlevo gumou kryté konektory pro připojení kabeláže a vpravo dvířka slotu pro paměťové karty CompactFlash. Vespod je komora pro Li-ion baterii NB-2LH a stativový závit.
Zadní strana EOS 350D
V první řadě si jistě všimnete hledáčku. Zobrazuje cca 95 % snímku, který zachytí senzor. To znamená, že EOS 350D vyfotografuje o malinko více, než je vidět skrze hledáček. V hledáčku kromě informace o cloně, času, zaostření, počtu volných snímků na kartě a indikátoru expozice (vše v zelené barvě) najdete rovněž matnici se sedmi zaostřovacími body, které při zaostření probliknou červeným bodovým světlem. Hledáček je doplněn gumovou očnicí. K dispozici je také dioptrická korekce v rozsahu –3 až +1 dioptrie.
Hned pod hledáčkem má Canon EOS 350D stálý nedotykový LCD monitor bez možnosti vyklápění o velikosti 1,8″ a rozlišení 115k pixelů. Pomocí něj lze nastavovat fotoaparát, ale hlavně zobrazovat vaše nafocené snímky. Samozřejmostí je zobrazení více snímků najednou, ale i zvětšení jednoho z nich a to až 10×. Rovněž je podporována indikace přeexponovaných míst. Nad monitorem se pak nachází displej s možností žlutého podsvícení, který přehledně zobrazuje hlavní údaje o nastavení expozice (čas, clona, ISO), včetně počítadla snímků.
Kromě klasické levé části fotoaparátu stojí za zmínku právě ta pravá část, kde se nachází křížový volič, složený z pěti tlačítek určených pro pohyb v menu fotoaparátu. Zde najdete přímé nastavení: systému měření expozice, citlivosti ISO, způsobu ostření AF a teploty bílé barvy. Funkce jednotlivých tlačítek nejde měnit.
Rozšíření těla
V poznámce jsem se zmínil o zlepšení úchopu i stability těla. Díky bateriovému gripu BG-E3 zvětšíte nejenom velikost fotoaparátu, ale získáte i vertikální spoušť spolu s dalšími ovládacími prvky.

Bateriový grip lze naplnit šesti tužkovými AA bateriemi, nebo dvěma Li-ion bateriemi NB-2LH. Tím získáte ještě jednu velkou výhodu a tou je rozšíření kapacity zdroje přibližně dvojnásobně. Tento grip lze rovněž uplatnit i u novějšího modelu a to u EOS 400D. Bateriový grip sapozřejmě obsahuje i vlastní stativový závit.
Senzor a čip fotoaparátu EOS 350D
Srdcem Canon EOS 350D je samozřejmě digitální senzor. Jedná se o CMOS formátu APS-C o rozměrech 22,2 × 14,8 mm s rozlišením 8 Mpix. Rozlišení snímků je 3456 × 2304 obrazových bodů. Poměr stran je stálých 3:2. Crop faktor je ×1,6.

O zpracování obrazu se stará čip DIGIC II, který je možné najít i u zrcadlovek Canon profesionální řady EOS 5D a EOS 30D. Dokáže zpracovat něco málo pod 3 snímky za sekundu ve sledu až 14 snímků.
Citlivost ISO je možné nastavovat po krocích: 100, 200, 400, 800, 1600. Test šumu najdete níže.
Fotoaparát je rovněž připraven k fotografování za 0,2 sekundy po svém zapnutí. V té doby to byla u zrcadlovek pro amatéry vcelku revoluční hodnota. Jen pro představu – fotoaparát EOS 300D potřeboval téměř 4 sekundy k tomu, aby šlo fotografovat.
Funkce EOS 350D
Canon EOS 350D obsahuje řadu kreativních režimů: portrét, krajina, makro, sport, noční portrét. Dále můžete fotit v plně automatickém „zeleném“ režimu, prioritě času, prioritě clony, v plně manuálním režimu a nechybí samozřejmě ani A-DEP s automatickým nastavením hloubky ostrosti.
Kromě těchto režimů lze rovněž nastavit vyvážení bílé barvy – WB (z angl. White Balance). Tuto možnost využijete při fotografování do formátu JPEG. Zde využijete několik přednastavených voleb WB na slunce, zataženo, stín, blesk, zářivka, ale můžete nastavení bílé barvy nastavit čistě manuálně z pořízeného snímku.

Další zajímavá funkce, kterou můžete využít je nastavení kontrastu, saturace, tónování snímků a míry doostření fotografie. Kromě několika předvoleb můžete vytvořit vlastní profil, kde si nastavíte vše tak, jak budete potřebovat. Zde opět platí, že se tato funkce uplatí pouze při fotografování do formátu JPEG.
Kromě funkcí výše disponuje EOS 350D ještě velmi povedeným černobílým režimem, který byl převzat ze zrcadlovky vyšší kategorie – EOS 20D. Kromě klasických černobílých snímků lze snímky tónovat do sépiového odstínu, ale i do modré, růžové a zelené.

V době vydání zrcadlovky Canon EOS 350D nebylo ještě u zrcadlovek zcela obvyklé, že by dokázaly fotit v černobílém režimu. EOS 350D má i vestavěnou imitaci klasických filtrů pro černobílou fotografii. Simuluje tak žlutý, oranžový, červený a zelený fotografický filtr.
Třešničkou na dortu je výběr mezi barevnými prostory sRGB a AdobeRGB, do kterých dokáže EOS 350D fotit.
Jak ostří EOS 350D?
Autofokus je sedmibodový s rozmístěním do kříže. Na věk fotoaparátu je však poměrně rychlý. Ostřící bod je vybírán buď automaticky fotoaparátem (většinou na nejbližší objekt), nebo manuálně. To se hodí především ve vaší tvůrčí tvorbě, kdy potřebujete zaostřit na konkrétní část scény. Autofokus lze provozovat jako jednosnímkový, inteligentní servo a inteligentní AF. Ostřit jde samozřejmě i manuálně a to přepnutím přepínačem na objektivu. Samozřejmostí je i indikace správného zaostření probliknutím na matnici a zvukovým znamením – pípnutím (to lze v menu vypnout).

Autofokus i naměřenou expozici lze v případě potřeby zablokovat. Autofokus zablokujete přidržením namáčknuté spouště (při režimu one-shot), příp. po zaostření přepnutí objektivu do manuálního režimu. Expozici zablokujete pomocí speciálního samostatného tlačítka.
Měření expozice
Měření je realizováno třemi systémy. Nejpoužitelnější u EOS 350D je, dle mého skromného názoru, multisegmentové poměrové měření. Dále je k dispozici je i celoplošné měření se zvýhodněným středem a také částečné měření (měří cca 9 % plochy uprostřed obrazového pole). Bodové měření se v tomto modelu nevyskytuje.
Ne vždy automatika správně odhadne a správně změří scénu. Proto je EOS 350D vybaven korekcí expozice a korekcí expozice záblesku. Oboje v rozmezí ±2 expozičních stupňů v krocích po 1/3, příp. po 1/2. Tyto volby, včetně nastavení autofokusu, však fungují pouze v poloautomatickém či manuálním režimu. Pokročilé zásahy do expozice nelze provádět v kreativních režimech a v plné automatice.
Test citlivosti ISO u Canon EOS 350D
V první řadě bych připomněl skutečnost, že tomuto fotoaparátu je již přes 10 let. Na tu dobu, to byla ale pecka.

Jak je vidět z provedeného testu – u Canon EOS 350D je při citlivosti ISO 400 množství šumu ještě na dobré úrovni. Nad tuto hodnotu však šumu rapidně přibývá.
Příslušenství
Ačkoliv se fotoaparát EOS 350D již léta neprodává, můžete si udělat obrázek o tom, s čím vším se tento kousek prodával. Koneckonců tento seznam příslušenství se může hodit při koupi vybavení přes nějakou tu aukci.
Jako u všech zrcadlovek Canon, i EOS 350D nebyl ochuzen o značnou řadu příslušenství. Kromě samotného těla nový kupující dostal krytku na bajonet, příp. zvýhodněný setový objektiv s oběma krytkami. Rovněž jste dostali krytku na hledáček, která zamezovala vniknutí parazitního světla do nitra fotoaparátu hledáčkem. V balení jste pak našli široký stylový popruh na krk, který opravdu držel. Dále baterii Li-ion NB-2LH s výdrží cca 700 snímků.
Kromě výše uvedeného obsahovalo balení nabíječku spolu se síťovým kabelem na 230 V, USB kabel, balení několika CD se softwarem pro základní úpravy fotografií a se samotnými ovladači pro komunikaci s počítačem.
Volitelné příslušenství
Do fotoaparátu Canon EOS 350D můžete použít všechny objektivy s označením EF a EF-S. Dále zrcadlovka podporuje externí blesky Speedlite s označením série EX (v té době byl nejlepší profesionální model 580EX). Dále bylo možné zakoupit úhlový hledáček, kabelovou spoušť, ale i bezdrátovou, propojovací kabely na blesk. Předsádky, mezikroužky, filtry na objektivy a spoustu dalších drobností…
Osobní zkušenost
S tímto kouskem jsem prožil pěknou řadu let. Sloužil mi dobře. jak na pláži plné drobounkého písku, tak i v zimě s teplotami pod -20°C. Vždy fungoval bezproblémově. O životě s Canon EOS 350D se můžete dočíst v tomto článku.
Tabulkové shrnutí Canon EOS 350D
Dovolil jsem si připravit menší tabulku základních parametrů.
Výrobce | Canon |
Název | Canon EOS 350D |
Typ | DSLR (fotoaparát s výměnnými objektivy) |
Typ snímače | CMOS |
Velikost snímače | APS-C 22,2 × 14,8 mm (crop faktor 1,6×) |
Rozlišení | 8 Mpix (3456 × 2304 px) |
Živý náhled | ne |
Počet ostřících bodů | 7 |
Rozsah expozice | 1/4000 – 30 s |
Rozsah ISO | 100 – 1600 |
Expoziční bracketing | ±2 EV, s krokem ½, nebo ⅓ |
Antiprachový filtr | ne |
Bajonet | Canon EF / EF-S |
Formát snímků | RAW, JPEG, RAW + JPEG |
Výklopný displej | ne |
Materiál těla | plast |
Rozměry | 126,5 × 94 × 64 mm |
Hmotnost | 485 g |
Klady a zápory
Několik osobních postřehů z letitého používání tohoto fotoaparátu.
Klady | Zápory |
---|---|
velice výhodná cena (bazary, aukce – již se léta nevyrábí) | velice malé rozměry |
stále slušná obrazová kvalita | přisvětlení AF stroboskopickými záblesky |
zásoba funkcí pro amatérské fotografy | nemá bodové měření expozice |
dobrý černobílý režim | relativně malá korekce expozice |
široká nabídka objektivů a příslušenství | absence prachového filtru |
nemožnost pořizovat video záběry |
Závěr
Canon EOS 350D je spolehlivý a pohotový fotoaparát s dostatečně velkou funkční výbavou a s možností výměny objektivů. Ačkoliv v plastu, jedná se o kvalitní digitální zrcadlovku, kterou bych doporučil všem začínajícím fotografům, kteří to myslí alespoň trochu vážněji. Sžití s ovládáním totiž probíhá velice rychle a intuitivně. Celkově si myslím, že Canon EOS 350D je podařeným výrobkem. Jen trochu škoda, že se na tyto fotoaparáty díky novějším řadám tak často zapomíná. Zastanou ještě mnoho a mnoho práce.
Ukázkové snímky z EOS 350D
Pokud chcete vidět fotografie níže ve větším rozlišení, stačí kliknout na jejich horní část.