Test Canon EOS 350D

Recenze Canon EOS 350D

Ano, nezbláznil jsem se. Chci testovat více jak 10 let starý fotoaparát Canon EOS 350D, který na dnešní dobu postrádá hned několik funkcí, bez kterých si někteří fotografové nedokážou představit život. Proč? Tento a další staré fotoaparáty se v dnešní době objevují v mnoha bazarech a internetových aukcích. Jejich cena začíná kolem 2.000,-Kč (i se základním objektivem). Lidé si je pořizují jako svojí první zrcadlovku s minimální investicí. S takovýmto fotoaparátem se navíc naučíte velmi rychle porozumět expozici.

Oficiální fotografie zrcadlovky Canon EOS 350D
Oficiální fotografie zrcadlovky Canon EOS 350D

Počátkem roku 2005 vydala společnost Canon na tu dobu revoluční fotoaparát Canon EOS 350D. Revoluční v mnoha ohledech. Na rozdíl od svého předchůdce je totiž EOS 350D menší, lehčí, rychlejší a nabitý mnoha funkcemi. O nich ale trošičku později.

Tělo fotoaparátu

Design i mechanické provedení jsou velmi podobné předchozímu modelu EOS 300D. Bohužel již nemám pro srovnání velikostí oba dva modely a tak se musíte spokojit se srovnáním na serveru Fotoaparát.

Model Canon EOS 300D má rozměry: 142 × 99 × 72 mm a váží úctyhodných 645 gramů. Zatímco novější model Canon EOS 350D se pyšní trochu titěrnými 127 × 94 × 64 mm a váhou 540 gramů.

Na rozdíl od EOS 300D se 350D prodávala v ČR výhradně v černé barvě. Tělo má, pro zrcadlovky s výměnným objektivem, obvyklou konstrukci. Použitým materiálem větší části těla je plast, pouze část vnitřního šasi je z ocelového plechu. Všechny důležité spojovací body (bajonet pro objektivy, stativový závit a sáňky externího blesku) jsou kovové. Ergonomie těla je velice povedená. Osobně jsem s ní velice spokojen. Musím ale dodat, že celkové provedení spíše více vyhovuje lidem s drobnějšíma rukama.

Rozměry fotoaparátu Canon EOS 350D jsou pro některé fotografy natolik drobné, že jim brání v rychlém využívání některých funkcí fotoaparátu. Tento problém lze částečně vyřešit použitím bateriového gripu, který zlepšuje úchop a celou stabilitu fotoaparátu. Díky pozicím pro dva akumulátory se i razantně zvýší výdrž fotoaparátu na jedno nabití.

Ovládací prvky

Rozmístění ovládacích prvků je tradičně dobře řešené s velkým ohledem na logiku, ergonomii a zvyklosti uživatelů zrcadlovek Canon. Všechny ovladače jsou dobře popsané obvyklými ikonkami, které dávají smysl i začínajícím fotografům a každý si je rychle osvojí.

Rozložení ovládacích prvků u Canon EOS 350D
Rozložení ovládacích prvků u Canon EOS 350D

Na pravé horní straně fotoaparátu EOS 350D naleznete velký otočný přepínač expozičních režimů. Hned vedle něj (vpravo) je umístěný i hlavní vypínač celého přístroje, který je tak vždy rychle po ruce. Před tímto otočným voličem je umístěné kolečko pro volbu hodnot v jednotlivých složkách a tlačítko spouště. Nahoře uprostřed fotoaparátu je vestavěný blesk se směrným číslem 13. Po stranách fotoaparátu jsou na jedné straně gumou kryté konektory pro připojení kabeláže a na straně druhé dvířka slotu pro paměťové karty CompactFlash. Vespod je komora pro Li-ion akumulátor NB-2LH a stativový závit.

Zadní strana EOS 350D

V první řadě si jistě všimnete hledáčku. Zobrazuje cca 95 % snímku, který zachytí senzor. To znamená, že EOS 350D vyfotografuje o malinko více, než je vidět skrze hledáček. V hledáčku kromě informace o cloně, času, zaostření, počtu volných snímků na kartě a indikátoru expozice (vše v zelené barvě) najdete rovněž matnici se sedmi zaostřovacími body, které při zaostření probliknou červeným bodovým světlem. Hledáček je doplněný gumovou očnicí. K dispozici je také dioptrická korekce v rozsahu –3 až +1 dioptrie.

Hned pod hledáčkem má Canon EOS 350D stálý nedotykový LCD monitor bez možnosti vyklápění o velikosti 1,8″ a rozlišení 115k pixelů. Pomocí něj lze nastavovat fotoaparát, ale hlavně zobrazovat vaše nafocené snímky. Samozřejmostí je zobrazení více snímků najednou, ale i zvětšení jednoho z nich a to až 10×. Rovněž je podporována indikace přeexponovaných míst. Nad monitorem se nachází stavový displej s možností žlutého podsvícení, který přehledně zobrazuje hlavní údaje o nastavení expozice (čas, clona, ISO), včetně počítadla snímků.

Kromě klasické levé části fotoaparátu stojí za zmínku právě ta pravá část, kde se nachází křížový volič, složený z pěti tlačítek určených pro pohyb v menu fotoaparátu. Zde najdete přímé nastavení: systému měření expozice, citlivosti ISO, způsobu ostření AFteploty bílé barvy. Funkce jednotlivých tlačítek nejde měnit.

Rozšíření těla

V poznámce jsem se zmínil o zlepšení úchopu a stability těla. Díky bateriovému gripu BG-E3 zvětšíte nejenom velikost fotoaparátu, ale získáte i vertikální spoušť spolu s klasickými ovládacími prvky. To ocení ti, kteří fotí scénu hlavně na výšku a nechtějí si při tom „vykroutit ruku“.

Bateriový grip BG-E3 pro Canon EOS 350D a EOS 400D
Bateriový grip BG-E3 pro Canon EOS 350D a EOS 400D

Bateriový grip lze naplnit šesti tužkovými AA bateriemi, nebo dvěma Li-ion akumulátory NB-2LH. Tím rozšíříte kapacitu zdroje elektrické energie přibližně dvojnásobně. Tento grip lze rovněž uplatnit i u novějšího modelu a to u EOS 400D. Bateriový grip samozřejmě obsahuje i vlastní stativový závit.

Senzor a čip fotoaparátu EOS 350D

Důležitou částí fotoaparátu Canon EOS 350D je samozřejmě digitální senzor. Jedná se o senzor typu CMOS formátu APS-C o rozměrech 22,2 × 14,8 mm s rozlišením 8 Mpix. Rozlišení snímků je 3456 × 2304 obrazových bodů. Poměr stran je stálých 3:2. Crop faktor je ×1,6.

DIGIC II, to je ten čip, co za všechno může
DIGIC II, to je ten čip, co za všechno může

Srdcem fotoaparátu je čip DIGIC II, který se stará o zpracování obrazu ze snímače. Ten najdete i u zrcadlovek Canon profesionální řady EOS 5D a EOS 30D. Dokáže zpracovat něco málo pod 3 snímky za sekundu ve sledu až 14 snímků. Já vím, že to není na dnešní fotoaparáty mnoho, ale i tak se s tím dá vcelku obstojně pracovat.

Citlivost ISO je možné nastavovat pouze po krocích: 100, 200, 400, 800 a 1600. Tedy bez mezistupňů. Test šumu najdete níže.

Fotoaparát je rovněž připravený k fotografování za 0,2 sekundy po svém zapnutí. V té době to byla u zrcadlovek pro amatéry vcelku revoluční hodnota. Jen pro představu – fotoaparát EOS 300D potřeboval téměř 4 sekundy k tomu, aby šlo fotografovat.

Funkce EOS 350D

Canon EOS 350D obsahuje řadu kreativních režimů: portrét, krajina, makro, sport, noční portrét. Dále můžete fotit v plně automatickém „zeleném“ režimu, prioritě času, prioritě clony, v plně manuálním režimu a nechybí samozřejmě ani A-DEP s automatickým nastavením hloubky ostrosti.

Kromě těchto režimů lze rovněž nastavit vyvážení bílé barvy WB (z angl. White Balance). Tuto možnost využijete při fotografování do formátu JPEG. Zde využijete několik přednastavených voleb WB na slunce, zataženo, stín, blesk, zářivka, ale můžete nastavení bílé barvy nastavit čistě manuálně z pořízeného snímku.

White balance aneb nastavení bílé barvy u Canon EOS 350D
White balance aneb nastavení bílé barvy u Canon EOS 350D, fotografováno krátce po západu slunce. Pro zvětšení klikněte.

Další zajímavá funkce, kterou můžete využít je nastavení kontrastu, saturace, tónování snímků a míry doostření fotografie. U fotoaparátů Canon se toto nastavení jmenuje Picture Style. Kromě několika předvoleb můžete vytvořit vlastní profil, kde si nastavíte vše tak, jak potřebujete. Zde opět platí, že se tato funkce uplatí pouze při fotografování do formátu JPEG.

Kromě funkcí výše disponuje EOS 350D ještě velmi povedeným černobílým režimem, který je převzatý ze zrcadlovky vyšší kategorie – EOS 20D. Kromě klasických černobílých snímků lze snímky tónovat do sépiového odstínu, ale i do modré, růžové a zelené.

Tónování fotografií u Canon EOS 350D
©Z. Presová, tónování Canon EOS 350D, 18-55mm, f/5.6, ISO 1600. V případě potřeby klikněte pro zvětšení snímku.

V době vydání zrcadlovky Canon EOS 350D nebylo ještě u zrcadlovek zcela obvyklé, že by dokázaly fotit v černobílém režimu. EOS 350D má i vestavěnou imitaci klasických filtrů pro černobílou fotografii. Simuluje tak žlutý, oranžový, červený a zelený fotografický filtr.

Třešničkou na dortu je výběr mezi barevnými prostory sRGBAdobeRGB, do kterých dokáže EOS 350D fotit.

Jak ostří EOS 350D?

Autofokus je sedmibodový s rozmístěním do kříže. Na věk fotoaparátu je však poměrně rychlý. Ostřící bod je vybírán buď automaticky fotoaparátem (většinou na nejbližší objekt), nebo manuálně. To se hodí především ve vaší tvůrčí tvorbě, kdy potřebujete zaostřit na konkrétní část scény. Autofokus lze provozovat jako jednosnímkový, inteligentní servo a inteligentní AF. Ostřit jde samozřejmě i manuálně a to přepnutím přepínačem na objektivu. Samozřejmostí je i indikace správného zaostření probliknutím na matnici a zvukovým znamením – pípnutím. Ono pípnutí (někdy rušivé) lze naštěstí v menu fotoaparátu snadno vypnout.

Ostřící body Canon EOS 350D
Ostřící body Canon EOS 350D

Autofokus i naměřenou expozici lze v případě potřeby zablokovat. Autofokus zablokujete přidržením namáčknuté spouště (při režimu one-shot), příp. po zaostření přepnutí objektivu do manuálního režimu. Expozici zablokujete pomocí speciálního samostatného tlačítka.

Měření expozice

Měření je realizované třemi systémy. Nejpoužitelnější u EOS 350D je, dle mého skromného názoru, multisegmentové poměrové měření. Dále je k dispozici je i celoplošné měření se zvýhodněným středem a také částečné měření (měří cca 9 % plochy uprostřed obrazového pole). Bodové měření se v tomto modelu nevyskytuje.

Ne vždy automatika správně odhadne a správně změří scénu. Proto je EOS 350D vybaven korekcí expozicekorekcí expozice záblesku. Oboje v rozmezí ±2 expozičních stupňů v krocích po ⅓, příp. po ½. Tyto volby, včetně nastavení autofokusu, však fungují pouze v poloautomatickém či manuálním režimu. Pokročilé zásahy do expozice nelze provádět v kreativních režimech a v plné automatice.

Test citlivosti ISO u Canon EOS 350D

V první řadě bych připomněl skutečnost, že tomuto fotoaparátu je již přes 10 let. Na tu dobu, to byla ale pecka.

Test ISO u Canon EOS 350D, celá scéna
©Z. Presová, test citlivosti ISO u Canon EOS 350D. Pro zvětšení klikněte.
Test citlivosti ISO u Canon EOS 350D při f/9 s objektivem Canon EF-S 18-55 mm, výřez 1:1
Test citlivosti ISO u Canon EOS 350D s objektivem Canon EF-S 18-55mm (1. verze), při cloně f/9, výřez 1:1. Pro zvětšení klikněte.

Jak je vidět z provedeného testu – u Canon EOS 350D je při citlivosti ISO 400 množství šumu ještě na dobré úrovni. Nad tuto hodnotu však šumu rapidně přibývá. Pokud tedy chcete mít obraz co nejvíce čistý, musíte se pohybovat v rozmezí citlivosti ISO od 100, přes 200 až ke 400.

Příslušenství

Ačkoliv se fotoaparát EOS 350D již léta neprodává, můžete si udělat obrázek o tom, s čím vším se tento kousek prodával. Koneckonců tento seznam příslušenství se může hodit při koupi vybavení přes nějakou tu aukci.

Jako u všech zrcadlovek Canon, i EOS 350D nebyl ochuzen o značnou řadu příslušenství. Kromě samotného těla nový kupující dostal krytku na bajonet, příp. zvýhodněný setový objektiv s oběma krytkami. Rovněž jste dostali krytku na hledáček, která zamezovala vniknutí parazitního světla do nitra fotoaparátu hledáčkem. V balení jste pak našli široký stylový popruh na krk, který opravdu držel. Nakonec akumulátor Li-ion NB-2LH s výdrží cca 700 snímků.

Kromě výše uvedeného obsahovalo balení nabíječku spolu se síťovým kabelem na 230 V, USB kabel, balení několika CD se softwarem pro základní úpravy fotografií a se samotnými ovladači pro komunikaci s počítačem.

Volitelné příslušenství

Do fotoaparátu Canon EOS 350D můžete použít všechny objektivy s označením EF a EF-S. Dále zrcadlovka podporuje externí blesky Speedlite s označením série EX (v té době byl nejlepší profesionální model 580EX). Dále bylo možné zakoupit úhlový hledáček, kabelovou spoušť, ale i bezdrátovou, propojovací kabely na blesk. Předsádky, mezikroužky, filtry na objektivy a spoustu dalších drobností…

Osobní zkušenost

S tímto kouskem jsem prožil pěknou řadu let. Sloužil mi dobře. Jak na pláži plné drobounkého písku, tak i v zimě s teplotami pod -20°C. Vždy fungoval bezproblémově. O životě s Canon EOS 350D se můžete dočíst v tomto článku.

Tabulkové shrnutí Canon EOS 350D

Dovolil jsem si připravit menší tabulku základních parametrů.

Výrobce a názevCanon EOS 350D
TypDSLR (digitální zrcadlovka s výměnnými objektivy)
Typ snímačeCMOS
Velikost snímačeAPS-C 22,2 × 14,8 mm (crop faktor 1,6×)
Rozlišení8 Mpix (3456 × 2304 px)
Živý náhledne
Počet ostřících bodů7
Rozsah expozice1/4000 – 30 s
Rozsah ISO100 – 1600
Expoziční bracketing±2 EV, s krokem ½, nebo ⅓
Antiprachový filtrne
BajonetCanon EF / EF-S
Formát snímkůRAW, JPEG, RAW + JPEG
Výklopný displejne
Materiál tělaplast
Rozměry126,5 × 94 × 64 mm
Hmotnost485 g
Základní parametry fotoaparátu Canon EOS 350D

Klady a zápory

Několik osobních postřehů z letitého používání tohoto fotoaparátu.

KladyZápory
velice výhodná cena (bazary, aukce – již se léta nevyrábí)velice malé rozměry
stále slušná obrazová kvalitapřisvětlení AF stroboskopickými záblesky
zásoba funkcí pro amatérské fotografynemá bodové měření expozice
dobrý černobílý režimrelativně malá korekce expozice
široká nabídka objektivů a příslušenstvíabsence prachového filtru
nemožnost pořizovat video záběry
Klady a zápory fotoaparátu Canon EOS 350D

Závěr

Canon EOS 350D je spolehlivý a pohotový fotoaparát s dostatečně velkou funkční výbavou a s možností výměny objektivů. Ačkoliv v plastu, jedná se o kvalitní digitální zrcadlovku, kterou bych doporučil všem začínajícím fotografům, kteří to myslí alespoň trochu vážněji. Sžití s ovládáním totiž probíhá velice rychle a intuitivně. Celkově si myslím, že Canon EOS 350D je podařeným výrobkem. Jen trochu škoda, že se na tyto fotoaparáty díky novějším řadám tak často zapomíná. Zastanou ještě mnoho a mnoho práce.

Ukázkové snímky z EOS 350D

Pokud chcete vidět fotografie níže ve větším rozlišení, stačí kliknout na jejich horní část.

1 komentář u „Test Canon EOS 350D

  1. Hezký článek, jenom co pravda! Faktem je, jak píše autor, že vždy je něco ce své době „BOMBA!“ a betrvá dlouho, a už už se chválí nový model, to mě štve! Ta rychlost výmyslů a novinek s dalšími nej nej nej!!! Našinec pak bloudí a mnozí z nich takové mašinky prodávají už třeba jen oroto, že tento dělá jen a jen 3sn/sec! A vážně to musí být 6, 7, cíc a víc?! Nemusí, kdo to tak potřebuje? Já osobně vlastním Canon 700D a fotím jednotlivé záběry rally, motor sport, a sériové snímání jsem nikdy neupotřebil…to samé se šumem, co kde jak šumí, přeci tohle analog dělal také, no, pak nemá být takové prostředí a devastace přírody, jen nové a další výmysly které lidem blbnou hlavu..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *