Archiv štítku: Canon EOS

Společnost Canon vydala svůj systém Canon EOS již před mnoha lety. Jedni z prvních fotoaparátů tohoto typu byly filmové zrcadlovky EOS 650 a 620 z roku 1987. Do té doby byly běžné zrcadlovky s ručním ostřením a starým bajonetem typu Canon FD.

V roce 1995 se objevily první digitální zrcadlovky systému Canon EOS. Šlo o modely DCS5, DCS3 a DCS1 (tehdy společnost Canon spolupracovala se společností Kodak). Až v roce 2000 se objevují zrcadlovky dnešního typu – šlo o model EOS D30.

Pokrok se nezastavil a společnost Canon roku 2012 vydává první bezzrcadlovku systému Canon EOS. Jde o model EOS M s menším snímačem (typu APS-C). V roce 2018 se na trhu objevila první full-frame bezzrcadlovka Canon – typ EOS R.

Bude zajímavé sledovat, kam se tento systém dostane za dalších 20 let. Budou to prohnuté senzory, které se přizpůsobí objektivu? Nebo nějaké senzory z exotických materiálů s ohromným dynamickým rozsahem? Necháme se překvapit… Každopádně společnost Canon ušla od roku 1987, resp. 2000, nemalou cestu.

EOS je zkratka anglických slov „Electronic and Optical System“. Přeložit by se to dalo jako „elektronický a optický systém“. Jedná se o systém s automatickým zaostřováním a s elektronicky ovládanou clonou. Tedy oproti staršímu typu šlo o velký pokrok.

Níže najdete články, které s tímto systémem do značné míry souvisí. Najdete zde nejen fotoaparáty, o kterých píši, ale i některé jejich příslušenství, které je s těmito fotoaparáty kompatibilní. V případě, že nenajdete to, co hledáte, zkuste využít vyhledávání na stránce. Též se můžete obrátit přímo na mojí osobu v sekci Kontakty.

Test Canon EOS R7

Recenze Canon EOS R7

Bezzrcadlovka Canon EOS R7 je nástupcem povedeného poloprofesionálního fotoaparátu Canon EOS 7D Mark II. Původně měla přijít ještě zrcadlovka Canon EOS 7D Mark III. Tedy alespoň dle zpráv z roku 2019. Tu se ale společnost Canon nakonec rozhodla nevydat. Místo toho se soustředila na nástupce tehdejších full-frame bezzrcadlovek Canon EOS R a Canon EOS RP. Výsledkem toho jsou skvělé nové bezzrcadlovky. Na jednu z nich se dnes podívám. Tento článek je tedy též malé srovnání s předchůdkyní – výše jmenovanou zrcadlovkou.

Pokračování textu Test Canon EOS R7

INFO tlačítko

INFO tlačítko

INFO tlačítko není jen tak obyčejným tlačítkem. Skrývá pod sebou hned několik funkcí. Pomocí něj můžete také zobrazit hodnotné a zajímavé informace. Již kvůli tomu jsem se rozhodl INFO tlačítko trochu zviditelnit a vytvořit o něm tento samostatný článek. Čekejte popis jednotlivých funkcí a informace, co vše dokáže INFO tlačítko zobrazit.

Pokračování textu INFO tlačítko

Test Canon EOS 7D Mark II

Recenze Canon EOS 7D Mark II

Odkazů na APS-C fotoaparát Canon EOS 7D Mark II najdete na těchto stránkách více než dost. Je tedy na čase vás s tímto strojem také náležitě seznámit. A ano… vím, že je tento model zrcadlovky již nějakou dobu na trhu. Vím, že vyšla řada recenzí a testů právě tohoto fotoaparátu. Nicméně, když zde tak často odkazuji právě na tento fotoaparát, je vhodné se s ním více seznámit.

Pokračování textu Test Canon EOS 7D Mark II

Stavový displej fotoaparátu

Stavový displej Canon

Je známý fakt, že se fotoaparáty všeobecně postupem času postupně mění a vyvíjí. Kupříkladu takový stavový displej. První digitální zrcadlovky Canon ho měly na zadní straně fotoaparátu nad LCD displejem. V roce 2006 se objevila zrcadlovka Canon EOS 400D, která již tento displej neměla. Potřebné údaje se zde zobrazují na LCD displeji.

Bavím se teď o amatérských zrcadlovkách. U poloprofesionálních a profesionálních fotoaparátů Canon je tento stavový displej stále přítomen. Jeho vzhled se postupem let příliš nemění. Jediné, co se snad trochu mění, je jeho zaplněnost dalšími a dalšími údaji. Dnes jeden takový stavový displej rozeberu.

Pokračování textu Stavový displej fotoaparátu

Skupina tlačítek

Skupina tlačítek

Společnost Canon, stejně jako ostatní výrobci fotografické techniky, vybavují své fotoaparáty různými tlačítky. U Canonu můžeme najít značné množství tlačítek na zadní straně fotoaparátů. Nicméně některé fotoaparáty (se stavovým displejem v horní části fotoaparátu) mají další tlačítka přeci jen trochu jinde. Přestěhovala se ze zadní části a obklopují právě tento displej nahoře. O jaká tlačítka se jedná a co tato skupina tlačítek umí? O tom více v článku.

Pokračování textu Skupina tlačítek

Hodnocení snímků

Hodnocení snímků ve fotoaparátu

Výrobci fotoaparátů se dnes předhání, kdo má ve fotoaparátu lepší a propracovanější funkce. Děje se to nejen u kompaktů, ale i u zrcadlovek (a mobilů, tabletů, v televizích…). Tento vývoj se odehrává vlastně všude kolem nás a neustále.

Jednou ze zajímavých funkcí je, zdánlivě zbytečná funkce, hodnocení vyfotografovaných snímků přímo ve fotoaparátu. Na některých zrcadlovkách Canon najdete tuto funkci na samostatném tlačítku (níže).

Tlačítko „RATE“ hodnocení
Tlačítko „RATE“ hodnocení

Funkce hodnocení snímků není přítomna v každém fotoaparátu. Někteří výrobci pro tuto funkci mají vlastní tlačítko, jiní mají funkci integrovanou uvnitř menu.

Pokračování textu Hodnocení snímků

Setkání fotografů

Pozvánka na Setkání fotografů

Budou to bezmála čtyři roky, kdy jsem na internetu poprvé zaregistroval reklamu na nějaké setkání fotografů. „Blbost! To nemohou myslet vážně!“. Přesně to se mi v té době honilo hlavou. Mé dřívější zkušenosti s ostatními fotografy totiž byly téměř vždy stejné…

Setkání fotografů

A proč s tím přicházím teď? Protože 28.11.2015 se bude konat další ročník Setkání fotografů v Praze. V dnešním článku najdete několik informací o této akci.

Pokračování textu Setkání fotografů