Paměťové karty ve fotoaparátech
Paměťové karty jsou záznamové médium, které slouží k ukládání a přenosu dat. V tomto případě tedy hlavně k ukládání vašich fotografií. Samozřejmě lze paměťové karty používat i podobně jako populární „flešky“. Chce to jen vhodnou čtečku paměťových karet, která umí pracovat právě s vaší paměťovou kartou.

Paměťové karty jsou každopádně velice malá, kompaktní a přenosná zařízení s vysokou datovou hustotou. Slouží především jako náhrada pevného disku pro zařízení, ve kterých se disky nemohou použít. Jsou bezhlučná bez mechanických částí, odolná proti otřesům a nárazům. Vynikají do značné míry solidní mechanickou odolností. Oproti pevným diskům disponují vcelku solidní přenosovou rychlostí a nižší spotřebou.
Paměťové karty – rozdělení
Na trhu se pohybuje velké množství paměťových karet různých typů. Proto je často těžké se v nabídce vyznat a vybrat ty správné paměťové karty pro váš fotoaparát. V tomto článku se pokusím problematiku kolem karet více přiblížit.
Paměťové karty lze rozdělit podle:
- typu,
- kapacity,
- rychlosti,
- a samozřejmě dle výrobce.
Jednu z tabulek některých typů paměťových karet najdete např. na Wikipedii.
Paměťové karty a jejich typy
Mezi nejrozšířenější paměťové karty lze aktuálně považovat tyto:
- Compact Flash (CF),
- CFexpress typ A a B,
- CompactFast (CFast 2.0) – spadají též pod Compact Flash karty,
- Secure Digital a Micro Secure Digital (SD, microSD),
- SD Express,
- XQD.
Nejpoužívanější typy paměťových karet jsem označil tučně. Samozřejmě s přihlédnutím na rok 2022. Nicméně, další roky to může být úplně jinak. Karty se v tomto ohledu stále vyvíjí a vývoj nezadržitelně postupuje dál. To samozřejmě platí jak pro kapacity paměťových karet, tak i pro jejich rychlosti. S jejich typy je to pomalejší, ale i ty se postupem času mění.
Compact Flash (CF)
Populární formát u digitálních zrcadlovek. Karty se dělí do dvou typů (typ I a II), které mají různou tloušťku. Typ I má tloušťku 3,5 mm, typ II pak 5 mm. Jaký typ podporuje právě váš fotoaparát, se samozřejmě dozvíte v manuálu, příp. přímo u výrobce. Každopádně se tento typ paměťových karet vyznačuje vysokou odolností. To díky své robustní konstrukci. Dále vyniká vcelku solidními rychlostmi (přibližně do 160 MB/s) a velikostmi (do 256 GB). Samozřejmě opět s přihlédnutím na rok 2022.

CompactFast (CFast 2.0)
Nový standart a formát karet, který vychází z karet Compact Flash. Karty CFast, resp. CFast 2.0, jsou určeny zejména pro natáčení videa v rozlišení 4K a vyšším. Vyznačují se značnými kapacitami (až 512 GB) a velkými rychlostmi čtení a zápisu dat (kolem 520 MB/s). Jsou tedy ideální pro profesionální sféru, kde se pracuje s velkými rychlosti a datovými objemy.

Karty CFast 2.0 jsou názorným příkladem toho, jak se oblíbenost karet postupně mění. Ještě několik let zpět se zdály karty CFast jako ideální náhrada za Compact Flash karty. Dnes (konec roku 2022) se tyto paměťové karty prakticky nedají koupit. Tedy dají, ale jako výprodej skladů a nové se pravděpodobně už asi ani nevyrábí.
CFexpress
Oproti kartám CFast jsou karty CFexpress na vzestupu. CFexpress je standard pro karty vyměnitelných médií navržený asociací CompactFlash (CFA). Tento standard využívá rozhraní PCI Express a protokolu NVM express (viz Wikipedie). První verze těchto karet vyšla v roce 2017, druhá v roce 2019.

Díky použitým technologiím disponují tyto karty vysokými kapacitami (klidně i přes 512 GB) a velmi vysokými rychlostmi čtení i zápisu. Paměťové karty CFexpress se tak hodí do profesionální sféry, kde se pracuje s velkými objemy dat. Jejich nevýhoda je vysoká cena a také trojice velikostí karet. Co to velikosti se jedná o typy A, B, C. Jaký typ tvarového faktoru používá váš fotoaparát bystě měli zjistit u výrobce. Nicméně typ B odpovídá tvarově i kontakty kartám XQD. Typ C (rozměrově největší) se v aktuálních fotoaparátech nepoužívají. V aktuální technice se tedy setkáte pouze s typem A a B.
Secure Digital + Micro Secure Digital (SD + microSD)
Karty Secure Digital, resp. jejich menší odnož Micro Secure Digital, jsou dnes asi nejpopulárnější druhy paměťových karet pro velké množství zařízení. Především s formátem karet microSD se setkáte v podstatě v téměř každém mobilu a tabletu. Jako ostatní paměťové karty, je tento druh vcelku odolný vůči vodě. Také vcelku solidně odolá magnetickému poli, vibracím a rovněž dosahuje solidních kapacit a rychlostí.

Ačkoliv to tak nevypadá, karta výše je pěkně malá „mrška“, která se snadno ztratí nebo vypadne z nemotorných rukou. Paměťová karta níže je zase zatraceně rychlá. Hravě zvládne nahrávání záznamu v rozlišení FullHD klidně i s 60 snímky za sekundu.

Ačkoliv dosahují tyto paměťové karty též velmi vysokých rychlostí i kapacit, nedá se to s kartami XQD, CFast, CFextress a SD Express příliš srovnávat. Nicméně běžnému fotografovi a kameramanovi klasické SD a microSD karty úplně dostačují.
Secure Digital Express (SD Express)
Paměťové karty SD mají od roku 2018 nový standard. Tím je SD Express. Na první pohled se dá říci, že jde o typickou SD kartu s rozhraním UHS-II (má na zadní straně více pinů). Nicméně není tomu tak a tato karta dosahuje velmi vysokých rychlostí. Konkrétně od teoreticky maximálních 985 MB/s až po 3938 MB/s. To v závislosti na specifikaci karty a počtu a typu použitých PCI-Express linek. Kromě tohoto tyto karty poznáte tak, že mají v názvu velké „EX“. Konkrétně hned vedle loga SD.
Od roku 2018 se k paměťovým kartám SD Express připojily i karty microSD Express. Ty dle specifikací dosahují stejných rychlostí. Nicméně potrvá řadu let, než se tyto paměťové karty prosadí v prvních komerčních produktech. Jinak řečeno ani koncem roku 2022 si nelze pořídit SD karty UHS-III, natož pak jakékoliv karty SD Express.
Problémy s SD kartami
S paměťovými kartami typu SD, či microSD (nebo miniSD) mohou nastat jisté problémy s kompatibilitou. Zejména u starších či levnějších zařízení nemusí všechny SD karty fungovat. Proč tomu tak je se dočtete v textu níže.
XQD
Stejně jako karty typu CFast 2.0 jsou karty typu XQD velice rychlé paměťové karty. Dosahují rychlostí přes 440 MB/s, které se hodí pro natáčení 4K videí a více. Jak jsem napsal výše, XQD karty mají stejnou velikost a kontakty jako karty CFexpress typ B. Nejsem si jist, jestli to platí všeobecně, ale někteří výrobci tvrdí, že ten či onen model fotoaparátu proto podporuje oba dva formáty karet.

„Neznámé“ a staré paměťové karty
Tyto uvedené typy paměťových karet přestávají být dnes příliš známé a v podstatě se „téměř“ nepoužívají. Proto se na ně nechci příliš zaměřovat. V případě zájmu však mohu článek doplnit. Jsou to typy:
- Memory Stick (MS / MSD / MSPD / MSPDX / M2),
- Mini Secure Digital (miniSD),
- Multimedia Card (MMC),
- SmartMedia (SM / SMC),
- xD-Picture Card (xD).
Paměťové karty a jejich kapacita
Paměťové karty dosahují různých kapacit. Od několika set MB až po několik jednotek TB (platí samozřejmě i pro výše neuvedené paměťové karty).
Bajt je jednotka množství dat v informatice. Značí se velkým písmenem B. S bajty se používají běžné předpony soustavy SI jako kilo-, mega-, giga-, tera-, atd. Pro úplnost bych dodal, že: 1 kB (kilobajt) = 1000 B, 1 MB (megabajt) = 1000 kB, 1 GB (gigabajt) = 1000 MB…
Člověk by se mohl mylně domnívat, že na velikosti karty nezáleží. Opak je však pravdou. Zejména levnější či starší fotoaparáty nedokážou pracovat s některými paměťovými kartami o vysokých kapacitách. Konkrétně jde o kapacity nad 2 GB, nebo nad 32 GB. Více informací v textu níže.
Paměťové karty nemají libovolnou kapacitu. Obvykle mívají kapacitu o určitém násobku. 256 MB, 512 MB, 1 GB, 2 GB, 4 GB, 8 GB, 16 GB, 32 GB, 64 GB, atd.

Problémy paměťových karet typu SD / SDHC / SDXC / SDUC
Typ paměťových karet SD (Secure Digital) a microSD vychází ze „starých“ karet typu MMC. Tento typ karet používá starší souborový systém a tak dosahuje kapacity od 1 MB do max. 2 GB. Poznáte je podle malých kapacit a hlavně tak, že v názvu nemají ono HC, XC a UC.

Karty typu SDHC (Secure Digital High Capacity) a microSDHC naopak používají jiný souborový systém. Dosahují kapacit od 4 GB do 32 GB. Maximální velikost jednoho souboru na kartě je „pouhých“ 4 GB. Což může dělat problémy při natáčení dlouhých videí.

Trochu jiné je to u paměťových typu SDXC (Secure Digital eXtended Capacity) a microSDXC. Oba typy používají opět jiný souborový systém (tzv. exFAT). Jejich kapacity se pohybují od 32 GB až po teoretické 2 TB. Dnes jsou již běžné velikosti až 1000 GB, tedy 1 TB (Kioxia chce v roce 2023 začít vyrábět karty o velikosti 2 TB). Problém s maximální velikostí souborů s pamětmi typu SDXC už řešit nemusíte.

Existuje i nový formát paměťových karet typu SDUC (Secure Digital Ultra Capacity). Tyto karty využívají také souborový systém exFAT. Jejich kapacity začínají na vysokých 2 TB a končí na teoretických 128 TB.

Souborový systém je označení pro způsob organizace dat ve formě souborů a adresářů na CD/DVD a dalších discích, paměťových kartách, pevných discích, atd. Více o souborových systémech na Wikipedii.
Čtečky karet a SD / SDHC / SDXC / SDUC karty
Čtečky karet typu SD si s kartami typu SDHC, SDXC a SDUC neporadí. Stejně tak čtečky SDHC karet si neporadí s SDXC a SDUC kartami. Nicméně s klasickými SD kartami si již poradí. Všechna ostatní zařízení, která umí číst paměťové karty typu SDUC, podporují karty typu SD, SDHC i SDXC. Až budete kupovat čtečku paměťových karet, zjistěte si, zda umí pracovat alespoň s paměťovými kartami typu SDXC. Ideálně tedy i s formátem karet SDUC, pokud takové karty hodláte v budoucnu používat.

Jak velkou paměťovou kartu si mám pořídit?
V dnešní době je pro běžné použití rozumná velikost někde mezi 8 GB až 128 GB. Samozřejmě existují menší i větší paměťové karty (tedy co do kapacity dat). Menší jsou podle mě zbytečně malé a větší karty zase až moc drahé (na dnešní dobu). Navíc vycházím z ještě jedné zkušenosti. Když bych ztratil zaplněnou 256 GB kartu s fotkami, byla by to katastrofa! Aneb jak často zálohujete? Když se mi rozbije jedna 32 GB karta z osmi, není to taková pohroma. Navíc uskladnění osmi karet není nic těžkého a složitého.
Ještě bych si dovolil jednu poznámku. S rostoucími megapixely ve foťácích i mobilech roste i datový objem souborů. Pokud vlastníte 20 Mpix fotoaparát, bude zřejmě vytvářet mnohem větší soubory než stařičký 8 Mpix fotoaparát. Pokud si tedy vezmu za příklad onen 20 Mpix fotoaparát, bude nejspíše vytvářet JPEG soubory veliké kolem 10-20 MB. Dejme tomu, že fotografie budou mít přesně 15 MB. Pokud chcete vědět, kolik se jich vejde na 8 / 16 / 32 GB kartu stačí vám trocha počtů. 8000 MB karta / 15 MB fotografie = cca 530 snímků. U 16 GB karty je to tedy cca 1050 snímků a u 32 GB karty pak cca 2100 snímků. Kolik snímků na dovolené nafotíte vy? A co teprve na nějaké sportovní akci…
Rychlost paměťových karet
Rychlost paměťových karet je rozhodně jeden z důležitých parametrů. Obzvláště u těch fotoaparátů, které dokážou zaznamenat mnoho snímků v rychlém sledu. Kupříkladu Canon EOS 7D Mark II dokáže vyfotografovat až 10 snímků za sekundu ve formátu RAW. Sice to nevydrží dlouho, protože vnitřní paměť vystačí na cca 25 až 30 RAW souborů (údaje výrobce se totiž liší). I tak to při průměrné velikosti fotografie 25 MB dělá něco kolem 250 MB za sekundu! Na to už je potřeba pořádně rychlá karta.
Rychlost paměťových karet zjistíte několika způsoby (dle výrobce či typu karty):
- pomocí tříd,
- pomocí násobků základní rychlosti CD (150 kB/s),
- rovnou pomocí jednotek MB/s.
Rychlost karet pomocí tříd

V případě SD karet se používá rozdělení podle tříd, tzv. „class“. Číslo třídy vyjadřuje minimální rychlost, kterou karta musí dosáhnout při zápisu a čtení.
Třída | Minimální přenosová rychlost (MB/s) | Vhodné pro |
---|---|---|
Class 2 | 2 | přehrávače MP3 |
Class 4 | 4 | levné fotoaparáty |
Class 6 | 6 | nahrávání videa v HD kvalitě |
Class 10 | 10 | nahrávání videa ve FullHD kvalitě |
Je tu ale ještě jedna věc. Některé karty třídy 10, hravě dosahují rychlostí dokonce přes 100 MB/s (například dražší karty od společnosti SanDisk). Vzniklo tedy ještě jedno označení karet a to UHS Speed Class 1 a UHS Speed Class 3. Více o rychlostech karet a hlavně o značení UHS najdete v jiném článku.
Nicméně jednu poznámku si neodpustím. UHS Speed Class 1 a 3 ve skutečnosti znamená, že karty by měla být schopny dosahovat určitých minimálních rychlostí. U UHS Speed Class 1 je to 10 MB/s a u UHS Speed Class 3 pak 30 MB/s. Tyto „rychlostní třídy“ vyžadují pro plnou funkčnost sběrnici UHS bus.
V profesionální technice se mnohdy používají trochu jiné formáty videí a především mnohem větší datové toky než u levných fotoaparátů. Mnohdy je třeba investovat do rychlejších karet.
Rychlost karet pomocí násobku rychlosti CD
V dobách CD (takové to velké a kulaté, co vypadá jako Blue-ray a DVDčko) se používalo trochu jiné značení rychlosti. K určení rychlosti čtení / zapisování používaly násobky základní rychlosti, která činí rovných 150 kB/s.
Pokud je tedy na kartě napsáno 300× neznamená to nic jiného, než že:
300 × 150 kB = 45.000 kB/s = 45 MB/s.
Podívejte se výše na obrázek karty typu XQD. Její rychlost je na ní vyznačená dvojím způsobem. Je na ní napsáno: 2933× a 440 MB/s. Tak si to zkontrolujeme: 2933 × 150 kB = 439.950 kB/s ~ téměř 440 MB/s.
Rychlost karet pomocí MB/s
Asi nejsnazším způsobem, jak označit rychlost karet, je – napsat na ni rychlost rovnou. Nejlépe v odpovídajících jednotkách. V tomto případě tedy v MB/s.
Výrobci paměťových karet
Karty lze samozřejmě třídit i podle jednotlivých výrobců. Mezi ty nejoblíbenější patří společnosti Lexar a SanDisk. Osobně doporučuji nepoužívat neznámé výrobce. Rovněž nekupujte podezřele levné „no name“ karty. Snadno se vám může stát, že se vaše fotografie „vypaří“.
Před léty jsem si koupil dvojici karet od firmy SanDisk. Jednalo se o velikost 2 GB a typ Compact Flash. Používal jsem je u svého fotoaparátu Canon EOS 350D od jeho pořízení. Vlastně až do doby, než jsem získal Canon EOS 50D. Poté jsem karty daroval Pumě, která je používá do dnes. Už to bude pěknou řádku let… A hádejte co – data z těchto karet se nikdy neztratila. Jen jednou mi počítač hlásil, že je třeba kartu naformátovat. Nicméně tento problém byl rychle vyřešen a data zachráněna.
Kromě výše uvedených paměťových karet rovněž používám dvojici SD karet od společnosti Kingston. Karty fungují již několik let v levném kompaktním fotoaparátu od Nikonu a rovněž bez problému.
Jakou paměťovou kartu pro váš fotoaparát?
Inu, to záleží právě na typu vašeho fotoaparátu. Např. zrcadlovka Canon EOS 7D Mark II má dokonce dva sloty pro paměťové karty. Konkrétně pak pro typ karet CF a SD. Dokáže tedy pracovat s kartami Compact Flash a Secure Digital. Každopádně existuje jedna správná rada. „Pokud si nejste jisti, doporučuji se podívat do manuálu vašeho fotoaparátu, příp. na stránky výrobce.“ Často je typ podporovaných paměťových karet napsaný i na krytce fotoaparátu, která kryje místo se slotem pro paměťové karty. Na stránkách výrobce, nebo v manuálu, se rovněž můžete dozvědět maximální možnou velikost oněch podporovaných karet.
Čtěte manuály a zjišťujte si informace přímo na stránkách výrobce. Není nic horšího, než když si pořídíte drahé a rychlé 64+ GB paměťové karty, které váš fotoaparát ani nenačte.
Závěrem
Ať už si vyberete jakoukoliv kartu, nezapomínejte na několik věcí, se kterými je třeba počítat:
- paměťové karty disponují omezeným počtem přepsání karty (stejně jako např. SSD disky v počítači),
- různé typy použitých čipů mohou mít jak rozdílné ceny, tak i rozdílnou životnost (zejména ty levnější nevydrží příliš dlouho),
- ačkoliv jsou karty odolné proti vibracím a dalším vlivům, je mnohem snazší z nich nenávratně smazat data.