Paměťové karty

Paměťové karty ve fotoaparátech

Paměťové karty jsou záznamové médium, které slouží k ukládání a přenosu dat. V tomto případě tedy hlavně k ukládání vašich fotografií. Samozřejmě lze paměťové karty používat i podobně jako populární „flešky“. Chce to jen vhodnou čtečku paměťových karet, která umí pracovat právě s vaší paměťovou kartou.

Paměťové karty Lexar
Paměťová karta od firmy Lexar typu Compact Flash o kapacitě 32 GB

Paměťové karty jsou každopádně velice malá, kompaktnípřenosná zařízení s vysokou datovou hustotou. Slouží především jako náhrada pevného disku pro zařízení, ve kterých se disky nemohou použít. Jsou bezhlučná bez mechanických částí, odolná proti otřesům a nárazům. Vynikají do značné míry solidní mechanickou odolností. Oproti pevným diskům disponují vcelku solidní přenosovou rychlostínižší spotřebou.

Paměťové karty – rozdělení

Na trhu se pohybuje velké množství paměťových karet různých typů. Často je proto těžké se v nabídce vyznat a vybrat ty správné paměťové karty pro váš fotoaparát. V tomto článku se pokusím problematiku kolem karet více přiblížit.

Paměťové karty lze rozdělit podle:

 • typu,
 • kapacity,
 • rychlosti,
 • a samozřejmě dle výrobce.

Jednu z tabulek vybraných paměťových karet najdete např. na Wikipedii.

Paměťové karety a jejich typy

Mezi nejrozšířenější paměťové karty lze považovat právě tyto:

 • Compact Flash (CF),
 • CompactFast (CFast 2.0) – spadají pod Compact Flash karty,
 • Secure Digital a Micro Secure Digital (SD, microSD),
 • XQD.

Nejpoužívanější typy paměťových karet jsou označeny tučně. Ty ostatní jsou právě na vzestupu. Samozřejmě s přihlédnutím na rok 2016. Příští rok to může být úplně jinak. Karty se v tomto ohledu velice rychle vyvíjí a vývoj nezadržitelně postupuje dál.

Compact Flash (CF)

Populární formát u digitálních zrcadlovek. Karty se dělí do dvou typů (typ I a II), které mají různou tloušťku. Typ I má tloušťku 3,5 mm, typ II pak 5 mm. Jaký typ podporuje právě váš fotoaparát, se samozřejmě dozvíte v manuálu, popř. přímo u výrobce. Každopádně se tento typ paměťových karet vyznačuje vysokou odolností. To díky své robustní konstrukci. Dále vyniká vcelku solidními rychlostmi (přibližně do 160 MB/s) a velikostmi (do 256 GB). Samozřejmě opět s přihlédnutím na červen 2016.

Paměťové karty SanDisk
Paměťová karta SanDisk o velikost 32 GB s vysokou rychlostí

CompactFast (CFast 2.0)

Nový standart a formát karet. Karty CFast, resp. CFast 2.0 jsou určeny zejména pro natáčení videa v rozlišení 4K. Vyznačují se značnými kapacitami (v dnešní době až 256 GB) a velkými rychlostmi čtení a zápisu dat (až 520 MB/s). Jsou tedy ideální pro profesionální sféru, kde se pracuje s velkými rychlosti a datovými objemy.

Paměťové karty CFast od SanDisk
Vysoce výkonná karta CFast 2.0 od firmy SanDisk

Secure Digital + Micro Secure Digital (SD + micro SD)

Karty Secure Digital, resp. jejich menší odnož Micro Secure Digital jsou dnes asi nejpopulárnější druhy paměťových karet pro mnohá zařízení. Především s formátem karet micro SD se dnes setkáte v podstatě v téměř každém mobilu či tabletu. Jako ostatní paměťové karty, je tento druh vcelku odolný vůči vodě. Jenže také magnetickému poli, vibracím a rovněž dosahuje solidních kapacit a rychlostí.

Rychlé microSD paměťové karty od firmy Sony
Rychlá microSD karta od firmy Sony

Ačkoliv to tak nevypadá, karta výše je pěkně malá mrška, která se snadno ztratí či vypadne z nemotorných rukou. Paměťová karta níže je zase zatraceně rychlá mrška. Hravě zvládne nahrávání záznamu v rozlišení FullHD klidně i s 60 snímky za sekundu.

SD paměťová karta SanDisk
Secure Digital (SD) paměťová karta SanDisk
Problémy s SD kartami

S paměťovými kartami typu SD, či micro SD (nebo mini SD) mohou nastat jisté problémy s kompatibilitou. Zejména u starších či levnějších zařízení nemusí všechny SD karty fungovat. Proč tomu tak je se dočtete v textu níže.

XQD

Stejně jako karty typu CFast 2.0 jsou karty typu XQD velice rychlé paměťové karty. Dosahují rychlostí přes 440 MB/s, které se hodí pro natáčení 4K videí a více.

Velmi rychlé paměťové karty Lexar 128 GB XQD
128 GB XQD karta Lexar s minimální garantovanou rychlostí 440 MB/s

„Neznámé“ / staré paměťové karty

Tyto uvedené typy paměťových karet přestávají být dnes příliš známé a v podstatě se „téměř“ nepoužívají. Proto se na ně nechci příliš zaměřovat. V případě zájmu však mohu článek doplnit. Jsou to typy:

 • Memory Stick (MS / MSD / MSPD / MSPDX / M2),
 • Mini Secure Digital (MiniSD),
 • Multimedia Card (MMC),
 • SmartMedia (SM / SMC),
 • xD-Picture Card (xD).

Paměťové karty a jejich kapacita

Paměťové karty dosahují různých kapacit. Od několika set MB až po několik jednotek TB.

Bajt je jednotka množství dat v informatice. Značí se zpravidla velkým písmenem B. S bajty se používají běžné předpony soustavy SI jako kilo-, mega-, giga-, tera-, atd. Pro úplnost bych dodal, že:
1 kB (kilo-bajt) = 1000 B, 1 MB (mega-bajt) = 1000 kB, 1 GB (giga-bajt) = 1000 MB…

Člověk by se mohl mylně domnívat, že na velikosti karty nezáleží. Opak je však pravdou. Zejména levnější či starší fotoaparáty nedokážou pracovat s některými paměťovými kartami o vysokých kapacitách. Obvykle s kapacitami nad 2 GB nebo nad 32 GB.

Paměťové karty nemají libovolnou kapacitu. Obvykle tak mají kapacitu o určitém násobku. 256 MB, 512 MB, 1 GB, 2 GB, 4 GB, 8 GB, 16 GB, 32 GB, 64 GB, atd.

Pevný disk Western Digital
Pevné disky dosahují mnohem větších velikostí než paměťové karty. Trpí však jinými neduhy. Tím hlavním je v tomto případě jejich velikost a odolnost.

Problémy paměťových karet typu SD / SDHC / SDXC / SDUC

Typ paměťových karet SD (Secure Digital) a micro SD vychází ze „starých“ karet typu MMC. Tento typ karet používá starší souborový systém a tak dosahuje kapacity od 1 MB do max. 2 GB. Poznáte je dle malých kapacit a hlavně tak, že v názvu nemají ono HC, XC a UC.

Logo SD (Secure Digital) karet
Logo klasických SD (Secure Digital) karet

Karty typu SDHC (Secure Digital High Capacity) a micro SDHC naopak používají jiný souborový systém. Dosahují kapacit od 4 GB do 32 GB. Maximální velikost jednoho souboru na kartě je „pouhých“ 4 GB. Což může dělat problémy při natáčení dlouhých videí.

Logo SDHC (Secure Digital High Capacity) karet
Logo SDHC (Secure Digital High Capacity) karet

Trochu jiné je to u paměťových typu SDXC (Secure Digital eXtended Capacity) a micro SDXC. Oba typy používají opět jiný souborový systém (tzv. exFAT). Jejich kapacity se pohybují od 32 GB až po teoretické 2 TB. Dnes se však běžně používají velikosti až 256 GB. Problém s maximální velikostí souborů s pamětmi typu SDXC už řešit nemusíte.

Logo SDXC (Secure Digital eXtended Capacity) karet
Logo SDXC (Secure Digital eXtended Capacity) karet

Existuje i nový formát paměťových karet typu SDUC (Secure Digital Ultra Capacity). Tyto karty využívají také souborový systém exFAT. Jejich kapacity začínají na vysokých 2 TB a končí na teoretických 128 TB.

Logo SDUC paměťových karet | moje Tajemno
Logo SDUC (Secure Digital Ultra Capacity) karet

Souborový systém je označení pro způsob organizace dat ve formě souborů a adresářů na CD/DVD a dalších discích, paměťových kartách, pevných discích, atd. Více o souborových systémech na Wikipedii.

Čtečky karet a SD / SDHC / SDXC / SDUC karty

Čtečky karet typu SD si s kartami typu SDHC, SDXC a SDUC neporadí. Stejně tak čtečky SDHC karet si neporadí s SDXC a SDUC kartami. Nicméně s klasickými SD kartami si již poradí. Všechna ostatní zařízení, která umí číst paměťové karty typu SDUC, podporují karty typu SD, SDHC i SDXC. Až budete kupovat čtečku paměťových karet, zjistěte si, zda umí pracovat alespoň s paměťovými kartami typu SDXC. Ideálně tedy s formátem karet SDUC, pokud takové karty hodláte v budoucnu používat.

Čtečka paměťových karet | paměťové karty
Typická čtečka paměťových karet umožňující číst hned několik typů karet

Jak velkou paměťovou kartu si mám pořídit?

V dnešní době je rozumná velikost někde mezi 8 GB až po 64 GB. Samozřejmě existují menší i větší paměťové karty (tedy co do kapacity dat). Menší jsou podle mě zbytečně malé a větší karty zase až moc drahé (na dnešní dobu). Navíc vycházím z ještě jedné zkušenosti. Když bych ztratil zaplněnou 256 GB kartu s fotkami, byla by to katastrofa! Aneb jak často zálohujete? Když se mi rozbije jedna 32 GB karta z osmi, není to taková pohroma. Navíc uskladnění osmi karet není nic těžkého.

Ještě bych si dovolil jednu poznámku. S rostoucími megapixely ve foťácích i mobilech roste i datový objem souborů. Pokud vlastníte 20 Mpix fotoaparát, bude zřejmě vytvářet mnohem větší soubory než stařičký 8 Mpix fotoaparát. Pokud si tedy vezmu za příklad onen 20 Mpix fotoaparát, bude nejspíše vytvářet JPEG soubory veliké kolem 10-20 MB. Dejme tomu, že fotografie budou mít přesně 15 MB. Pokud chcete vědět, kolik se jich vejde na 8 / 16 / 32 GB kartu stačí vám trocha počtů. 8000 MB karta / 15 MB fotografie = cca 530 snímků. U 16 GB karty je to tedy cca 1050 snímků a u 32 GB karty pak cca 2100 snímků. Kolik snímků na dovolené nafotíte vy? A co teprve na nějaké sportovní akci…

Rychlost paměťových karet

Rychlost paměťových karet je rozhodně jeden z důležitých parametrů. Obzvláště u těch fotoaparátů, které dokážou zaznamenat mnoho snímků v rychlém sledu. Kupříkladu Canon EOS 7D Mark II dokáže vyfotografovat až 10 snímků za sekundu ve formátu RAW. Sice to nevydrží dlouho, protože vnitřní paměť vystačí na cca 25-30 RAW souborů. Údaje se totiž liší. I tak to při průměrné velikosti RAW fotografie 25 MB dělá něco kolem 250 MB za sekundu! Na to už je potřeba pořádně rychlá karta.

Rychlost paměťových karet zjistíte několika způsoby (dle výrobce či typu karty):

 • pomocí tříd,
 • pomocí násobků základní rychlosti CD (150 kB/s),
 • rovnou pomocí jednotek MB/s.

Rychlost karet pomocí tříd

Značení rychlostí u SD karet
Značení rychlostí u SD karet (Class 2, 4, 6, 10 včetně UHS speed class 1 a 3)

V případě SD karet se používá rozdělení podle tříd, tzv. „class“. Číslo třídy vyjadřuje minimální rychlost, kterou karta musí dosáhnout při zápisu i čtení.

TřídaMinimální přenosová rychlost v MB/sVhodné pro
Class 22přehrávače MP3
Class 44levné fotoaparáty
Class 66nahrávání videa v HD kvalitě
Class 1010nahrávání videa ve FullHD kvalitě

Je tu ale ještě jedna věc. Některé karty třídy 10, hravě dosahují rychlostí dokonce přes 100 MB/s (například dražší karty od společnosti SanDisk). Vzniklo tedy ještě jedno označení karet a to UHS Speed Class 1 a UHS Speed Class 3. Více se však o rychlostech karet a hlavně o značení UHS budu bavit příště.

Nicméně jednu poznámku si neodpustím. UHS Speed Class 1 a 3 ve skutečnosti znamená, že karty by měla být schopny dosahovat určitých minimálních rychlostí. U UHS Speed Class 1 je to 10 MB/s a u UHS Speed Class 3 pak 30 MB/s. Tyto „rychlostní třídy“ pak vyžadují pro plnou funkčnost sběrnici UHS bus.

V profesionální technice se mnohdy používají trochu jiné formáty videí a především mnohem větší datové toky než u levných fotoaparátů. Mnohdy je třeba investovat do rychlejších karet.

Rychlost karet pomocí násobku rychlosti CD

V dobách CD (takové to velké a kulaté, co vypadá jako Blue-ray nebo DVDčko) se používalo trochu jiné značení rychlosti. K určení rychlosti čtení / zapisování používaly násobky základní rychlosti, která činí rovných 150 kB/s.

Pokud je tedy na kartě napsáno 300× neznamená to nic jiného, než že:

300 × 150 kB = 45.000 kB/s = 45 MB/s.

Podívejte se výše na obrázek karty typu XQD. Její rychlost je na ní vyznačena dvojím způsobem. Je na ní napsáno: 2933× a 440 MB/s. Tak si to zkontrolujeme:

2933 × 150 kB = 439.950 kB/s ~ téměř 440 MB/s.

Rychlost karet pomocí MB/s

Asi nejsnazším způsobem, jak označit rychlost karet je – napsat na ni rychlost rovnou. Nejlépe v odpovídajících jednotkách. V tomto případě tedy v MB/s.

Výrobci paměťových karet

Karty lze samozřejmě třídit i podle jednotlivých výrobců. Mezi ty nejoblíbenější patří společnosti LexarSanDisk. Osobně doporučuji nepoužívat neznámé výrobce. Rovněž nekupujte podezřele levné „no name“ karty. Snadno se vám může stát, že se vaše fotografie „vypaří“.

Před léty jsem si koupil dvojici karet od firmy SanDisk. Jednalo se o velikost 2 GB a typ Compact Flash. Používal jsem je u svého fotoaparátu Canon EOS 350D od jeho pořízení. Vlastně až do doby, než jsem získal Canon EOS 50D. Poté jsem karty daroval Pumě, která je používá do dnes. Už to bude pěknou řádku let… A hádejte co – data z těchto karet se nikdy neztratila. Jen jednou mi počítač hlásil, že je třeba kartu naformátovat. Nicméně tento problém byl rychle vyřešen a data zachráněna.

Kromě výše uvedených paměťových karet rovněž používám dvojici SD karet od společnosti Kingston. Karty fungují již několik let v levném kompaktním fotoaparátu od Nikonu a rovněž bez problému.

Jakou paměťovou kartu pro váš fotoaparát?

Inu, to záleží právě na typu vašeho fotoaparátu. Např. zrcadlovka Canon EOS 7D Mark II má dokonce dva sloty pro paměťové karty. Konkrétně pak pro typ karet CF a SD. Dokáže tedy pracovat s kartami Compact Flash a Secure Digital. Každopádně existuje jedna správná rada. „Pokud si nejste jisti, doporučuji se podívat do manuálu vašeho fotoaparátu nebo na stránky výrobce.“ Často je typ podporovaných paměťových karet vepsaný i na krytce fotoaparátu kryjící právě místo se slotem na paměťové karty. Na stránkách výrobce či v manuálu se rovněž můžete dozvědět maximální možnou velikost oněch podporovaných karet.

Čtěte manuály a zjišťujte si informace přímo na stránkách výrobce. Není nic horšího, než když si pořídíte drahé a rychlé 64+ GB paměťové karty, které váš fotoaparát ani nenačte.

Závěrem

Ať už si vyberete jakoukoliv kartu, nezapomínejte na několik věcí, se kterými je třeba počítat:

 • paměťové karty disponují omezeným počtem přepsání karty (stejně jako např. SSD disky v počítači),
 • různé typy použitých čipů mohou mít jak rozdílné ceny, tak i rozdílnou životnost (zejména ty levnější nevydrží příliš dlouho),
 • ačkoliv jsou karty odolné proti vibracím a dalším vlivům, je mnohem snazší z nich nenávratně smazat data,
 • v tuto chvíli je poměr kapacita/cena u paměťových karet stále o dost horší než u pevných magnetických disků.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *