Slot na karty

Slot na karty do fotoaparátu

Jak již název napovídá, téma dnešního článku je slot na karty. Pro některé je toto téma zcela banální, pro jiné nikoliv. V čem je tedy problém? Jak správně slot na karty používat? Jaké karty do takového slotu vůbec pasují? Které karty v tomto slotu nebudou fungovat?

Slot na karty

Obvykle se slot na paměťové karty nachází u zrcadlovek na boku fotoaparátu. U malých kompaktních fotoaparátů pak ze spodní strany fotoaparátu hned vedle baterie.

Slot na karty | slot na paměťové karty | duální slot na karty | moje Tajemno
Slot na paměťové karty u fotoaparátu Canon EOS 7D Mark II. Pro případné zvětšení klikněte.

Problémy se slotem na paměťové karty

Ne každý rozumí fotoaparátům a jejich příslušenství, to je koneckonců jasné. Ne každý se vyzná ve všech typech paměťových karet. Pro zajímavost na webu Wikipedie je tabulka několika typů vybraných karet, kterých je zde přes 20 typů.

Omezím-li se na základní typy dnešních paměťových karet, napočítám pět, resp. šest druhů. Mezi dnešní (leden 2021) obvyklé karty počítám tyto typy:

 • Compact Flash (CF),
 • CompactFast (CFast 2.0) – spadají pod Compact Flash karty,
 • CFexpress,
 • Secure DigitalMicro Secure Digital (SD, microSD),
 • XQD.

Paměťové karty, které jsou zvýrazněny tučným písmem se řadí mezi dnešní nejpoužívanější typy karet.

Paměťová karta Sandisk
Paměťová karta SanDisk

Jakou zvolit paměťovou kartu

Tímto jsem načal první problém – jak zvolit správnou paměťovou kartu. Zkušení fotografové dokážou odpovědět pohledem na slot na karty. Podle velikosti a tvaru „díry“ ve slotu se to dá poznat vcelku obstojně. Pokud si však nejste jistí, doporučuji se obrátit na výrobce vašeho fotoaparátu.

Informaci „jakou paměťovou kartu potřebujete“, resp. kterou kartu slot na karty pojme, většinou najdete i na e-shopech. Tady velký problém nevidím.

SD, SDHC, SDXC, SDUC?

Používá-li váš fotoaparát slot na karty SD, můžete se setkat s dalším problémem. Jaký typ paměťových SD karet můžete použít? SD? SDHC? SDXC? Nebo snad SDUC? I na tuto otázku vám odpoví webové stránky výrobce. Minimálně stránky těch lepších výrobců. Neměl by problém to zde dohledat.

SD paměťová karta SanDisk
SD paměťová karta SanDisk

Upřímně? Kdyby mi někdo doporučoval „zaručeně skvělý super nový fotoaparát“ a nedal mi k němu žádné informace, nekoupil bych si ho. To samé pro mě platí u objektivů. Z různých zemí se čas od času do České republiky putuje pár kusů „jiných – netradičních“ objektivů. Kdybych u jejich výrobce nedohledal ani základní údaje, nechtěl bych je. Pokud je fotoaparát, monitor, paměťová karta, objektiv… kvalitní, výrobce se jistě mile rád pochlubí.

Na co narážím? Někteří lidé pod vidinou ušetření pár tisícovek objednávají pochybné kusy fotoaparátů a objektivů. Když pak výrobky přijdou, ne vždy fungují tak, jak si představovali.

Maximální kapacita karet

Další problém některých fotoaparátů. Nicméně opět nic, co by nevyřešil manuál fotoaparátu či stránky výrobce. Zde však zbystřete u levnějších kompaktů a starších zrcadlovek. Novější modely obvykle nemají žádná omezení, i když… raději bych se na stránky výrobce nebo na e-shop podíval.

Menší příklad: některé fotoaparáty jsou omezeny např. typem karet SDHC. Z toho plyne maximální kapacita tohoto typu karet 32 GB. Jiné nedokážou pracovat s paměťovými kartami většími než 256 GB. Proto opakuji – zajímejte se u výrobce – jaké karty můžete využít a jaká jsou jejich omezení.

Duální slot na karty

Některé pokročilejší fotoaparáty mají úžasnou věc. Tou je duální slot na paměťové karty. To znamená, že do fotoaparátu můžete vložit rovnou dvojici karet. Někdy jde o dvojici SD karet. Jindy o kombinace karet typu Compact Flash a Secure Digital, popř. jiných. V případě fotoaparátu Canon EOS 7D Mark II se jedná o ten druhý případ. Jeden slot pojme karty CF a druhý slot pak SD karty. Krásné řešení, které si velice pochvaluji.

Výhody dvojitého / duálního slotu na karty

Jak jsem již psal výše, pokročilejší fotoaparáty jsou vybaveny dvěma sloty na karty. Výhody plynoucí z tohoto systému jsou zřejmé:

 • fotoaparát může ukládat 2× tolik fotografií,
 • jedna karta může ukládat např. JPEG fotografie v nejmenším rozlišení, druhá pak plnohodnotné datové RAW soubory. To se hodí, pokud fotografie musíte co nejdříve někomu odevzdat a je zbytečné předávat fotografie v maximálním rozlišení.
 • Můžete ukládat fotografie na obě karty zároveň (vcelku slušná záloha dat),
 • jedna karta může fungovat jako levný Wi-Fi modul,
 • a nakonec některé fotoaparáty ukládají fotografie „na střídačku“. Kvůli rozložení zátěže při ukládání velkého počtu fotografií. Výše zmíněný Canon však touto funkcí nedisponuje.

Když jsem zmínil Canon EOS 7D Mark II, v jeho menu najdete celkem čtyři možnosti nastavení:

 • Standardní,
 • automatické přepnutí karty,
 • jednotlivé záznamy,
 • záznam na více.
Nastavení ukládaní na paměťové karty | slot na paměťové karty | moje Tajemno
Nastavení ukládaní na paměťové karty u Canon EOS 7D Mark II
Standardní

Fotografie budou uloženy na vybranou kartu. Kartu si samozřejmě vybíráte vy.

Automatické přepnutí karty

Fotografie se budou ukládat stejně jako při nastavení volby na Standardní. Rozdíl je v tom, že po zaplnění karty se fotky a videa budou ukládat automaticky na druhou kartu.

Jednotlivé záznamy

Toto nastavení umožňuje nastavit kvalitu záznamu snímků pro každou kartu. Každý snímek je zaznamenáván na kartu SD i CF v nastavené kvalitě. Na jednu kartu můžete ukládat např. RAWy, na druhou soubory JPEG.

Záznam na více

Každý snímek je současně zaznamenáván jak na SD kartu, tak i CF kartu a ve stejné kvalitě.

Při nastavení jednotlivé záznamyzáznam na více existuje u Canon EOS 7D Mark II jisté omezení pro nahrávání videí. Videa se ukládají jen na jednu z karet. Konkrétně na tu, která je nastavená pro přehrávání fotografií a videí. O jakou kartu se bude jednat, nastavujete vy.

Wi-Fi karty

O Wi-Fi ve fotoaparátu se dozvíte více po kliknutí na odkaz, nicméně nyní alespoň několik slov. Některé sloty na paměťové karty mohou nést i speciální Wi-Fi karty. Je jedno, jestli se bude jednat o Eye-Fi karty nebo relativně nový adaptér od Canonu W-E1. Ve zkratce – tyto karty fungují tak, že fotografie (někdy i videa) odesílají do externích zařízeních skrze bezdrátovou Wi-Fi síť.

Osobní zkušenost

Kdysi mi kolega říkal: „K čemu ti výrobci dávají do fotoaparátů ten duální slot na karty? Vždyť tím jen zvětšují přístroje!“ Já to tak černě nevidím. U kompaktů od Nikonu a Olympusu, které se mi doma válí, mám samozřejmě jen jeden slot. Jedná se v tomto případě o slot na karty typu SD. Ani mě nenapadlo, že by to mohlo být jinak. U zrcadlovky jsem naopak velice rád, že duální slot na karty mám. Když jsem používal Canon EOS 350D tam se mi stávalo, že lidé často chtěli po focení fotky co nejrychleji. Obvykle to znamenalo rychle k počítači, vygenerovat na něm náhledy a ty odeslat. O to jsem u Canon EOS 7D Mark II naštěstí ochuzen. Zde můžu automaticky ukládat fotografie v menší velikosti na druhou kartu a s ní po fotografování rovnou pracovat. Tedy její obsah hned někomu nahrát.

A to nemluvím o možnosti zálohy dat při ukládání stejných souborů na obě dvě karty. Obzvlášť při vysoké kapacitě karet je to vcelku šikovná věc. Už vám někdy 4GB karta vypověděla službu? A už vám to udělala 128GB karta, kterou jste právě zaplnili fotografiemi? Nic příjemného, že?

Závěrem

Oproti některým jiným částem fotoaparátu je slot na karty vcelku bezúdržbový kus. Chrání fotoaparát, resp. paměťové karty, před nepřízní okolního prostředí (a nechtěnému vysunutí karet). Kryt tohoto slotu pak kromě paměťových karet chrání i baterie ve fotoaparátu (zejména u kompaktních fotoaparátů).

Máte-li možnost pořídit fotoaparát se slotem pro dvojici karet, určitě do toho jděte. Pokud fotíte přeci jen trochu více, popř. chcete fotit pro někoho, bude se hodit.

Ještě jedno malé upozornění na konec. Pokud porušíte kryt chránící slot na karty, můžete se dostat do problému. Kryt je většinou spojen se senzorem signalizující jeho uzavření. Když je tento kryt otevřený, nelze většinou fotografovat. Pokud se Vám tedy podaří tento kryt např. utrhnout, můžete mít problém vůbec něco vyfotit…

2 komentáře u „Slot na karty

 1. Jak se projevuje ukládání fotek na obě karty zároveň na zaplněňování bufferu fotoaparátu a na rychlosti jeho vyprázdnění při sekvenčním snímání?

  1. Nemohu tu nyní otestovat u nejnovějších modelů od Canonu, popř. jiných fotoaparátů. Nicméně v případě Canon EOS 7D Mark II je to bohužel tak, že fotoaparát je limitován nejpomalejší kartou. Konkrétně odzkoušeno na paměťových kartách od Lexaru. CF karta měla rychlost 1066x, SD karta pak 180x. V případě použití pouze CF karty probíhalo ukládání na kartu velice rychle (po zaplnění bufferu) i po skončení fotografování. V případě SD karty trval zápis opravdu dlouho a to samozřejmě i po dokončení fotografování, kdy se data dodatečně ukládala na kartu. V případě použití obou karet zároveň to vypadalo obdobně jako v případě zapojení pouze pomalé SD karty. Konkrétně asi tolik, že než se zpomalilo snímání fotoaparátu, bylo uloženo na kartu / karty:

   • jen rychlá CF karta: 31 až 32 snímků,
   • jen pomalá SD karta: 20 snímků,
   • rychlá CF + pomalá SD: 20 až 21 snímků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *