Dioptrická korekce v hledáčku
S pojmem optický a digitální hledáček je spojen i další pojem a to dioptrická korekce. Jedná se o nastavitelný systém, který simuluje brýle.
Kde dioptrickou korekci najdete
Dioptrická korekce se objevuje především v TTL a EVF hledáčcích. Pokud fotíte výhradně přes velký LCD hledáček na zrcadlovce, mobilu nebo tabletu, musíte použít brýle.
Jak funguje dioptrická korekce
Dioptrická korekce je většinou nastavitelný systém, který slouží především fotografům mající problémy se zrakem. Svojí funkcí totiž simuluje brýle.
Protože nikdo z nás nemáme stejné oči, je před focením třeba provést malou korekci v hledáčku. Právě k tomuto slouží dioptrická korekce. Ta je totiž schopna dosahovat hodnot ± několik dioptrií. Obvykle −2 až +1 dioptrie. Tento rozsah bohužel není pro některé fotografy dostatečný. Nicméně v zrcadlovkách je často možné výměnou očnice dosáhnout lepších požadovaných hodnot dioptrií přesně na míru vašeho oka.
Jak správně nastavit dioptrickou korekci
Výrobci uvádí, že správné nastavení dioptrické korekce je takové, že:
- sundáte krytku z objektivu / těla fotoaparátu,
- přiložíte oko k hledáčku,
- následně točíte kolečkem dioptrické korekce sem a tam tak dlouho, dokud neuvidíte zaostřovací body ostře.
Mě osobně se osvědčil podobný, ale trochu jiný postup:
- Zapněte fotoaparát,
- upevněte fotoaparát do stativu, nebo na jiné nepohyblivé místo,
- přiložte k hledáčku fotoaparátu oko,
- zaostřete na výrazný nepohyblivý objekt, dokud neuslyšíte signalizaci zaostření,
- následně pohybujte kolečkem dioptrické korekce tak dlouho, dokud nebude obraz ostrý. Tedy ta část obrazu, na kterou bylo ostřeno.
- Bravo! Máte zaostřeno na vaše oko.
Dioptrická korekce a očnice u fotoaparátů společnosti Nikon
Společnost Nikon z nějakého neznámého důvodu nepoužívá standardní značení dioptrií. Skutečná hodnota dioptrií je o 1 dioptrii silnější než uváděná. Koupíte-li si od Nikonu dioptrickou korekční čočku na očnici o mohutnosti 0 dioptrie, ve skutečnosti je mohutnost +1 dioptrie.
Jak často nastavovat dioptrickou korekci
Já osobně nastavuji dioptrickou korekci pokaždé, když dostanu do ruky nový fotoaparát, který je touto funkcí vybaven. U svého fotoaparátu pak nastavuji korekci přibližně jednou za rok. Dále pak po každé, když mám pocit, že je obraz lehce rozostřen.
Občas se mi stane, že rukou nebo částí oděvu zavadím o očnici fotoaparátu. Obvykle pak rovněž provedu korekci. Všeobecně však není nutné provádět korekci příliš často.
Závěrem
Dioptrická korekce je dobrá věc pro každého fotografa používající brýle. Díky ní nemusíte mít své brýle stále při sobě a můžete fotit pohodlně bez nich. Pro ty z vás, kteří jste ještě mladí a nad článkem se posměšně usmíváte, mám jednu zprávu. „Nebojte se, i na vás dojde.“