Zapínání fotoaparátu a jeho rychlost

Zapínání fotoaparátu a rychlost fotoaparátu

Nedávno jsem v projektu Ovládněte svojí zrcadlovku označoval tlačítko zapínání a vypínání fotoaparátu. Říkal jsme si: „To jsem tedy zvědav, o čem budu psát. Vždyť je to přeci jen obyčejné tlačítko.“ O týden později byl při inventuře nalezen jeden z mých prvních kompaktů Nikon Coolpix 2000. Po vložení baterií a po jeho následném zapnutí jsem měl o článku jasné představy – rychlost! Budu psát o rychlosti fotoaparátu.

Zapínání fotoaparátu a jeho rychlost?

Moderní digitální fotoaparát je vlastně takový malý, velice výkonný specializovaný počítač. Ovládá několik mechanických „hejblátek“ jako jsou závěrka, zrcátko, ostření objektivu, aj. Kromě toho také zpracovává vámi právě vyfotografovanou scénu do digitální podoby. Samozřejmě provádí také další podružné věci.

Zapínání fotoaparátu
Zapínání fotoaparátu u Canon EOS 7D Mark II a vlastně i ostatních modelů. Rozdíl je pouze v umístění tohoto tlačítka.

Jenže toto všechno stojí nějaký čas. V dobách analogové techniky nebylo třeba zapínat fotoaparát. Pokud už bylo správně zaostřenoexpozice byla vyhovující, stačilo jen snadno „natáhnout“ fotoaparát, stisknout spoušť a exponovat film. Nic složitého.

Dnes je situace trochu jiná. Po zapnutí fotoaparátu se uvede do provozu „počítač“, který ihned začne svojí práci. Zkontroluje stav fotoaparátu a některých jeho částí a pustí se do práce. Například v některých kompaktech otevře krytku objektivu, vysune následně vysune a zapne LCD displej, díky kterému pak zaměřujete scénu.

Rychlost závěrky
Rychlost závěrky, resp. doba expozice je zde zásadní. Zde využit kompaktní fotoaparát uvedený na začátku článku připevněný na stativ. Tenkrát bylo štěstí, že se podobný snímek vůbec povedl.

Proto se dnes chci kromě zapínání a vypínání fotoaparátu bavit i o jeho rychlosti. Tím nemyslím jenom počet vyfotografovaných snímků za sekundu. Jde mi o rychlost fotoaparátu po jeho zapnutí. Samozřejmě i o rychlost pořízení fotografie po domáčknutí spouště. Dnešním tématem je prostě rychlost.

Čip fotoaparátu

Jak je napsáno v úvodu. Srdcem fotoaparátu je vlastně malý počítač. Stejně tak je tomu od pradávna například v mobilních telefonech. Jedná se o čip, která je doplněn další podpůrnou elektronikou.

Čip DIGIC IV
DIGIC IV – čip z roku 2008, který se usídlil např. v zrcadlovce Canon EOS 5D Mark II

Na fotografii výše se na jeden takový čip můžete podívat. V dnešní době (srpen 2016) je nejmodernějším procesorem fotoaparátů Canon čip s názvem DIGIC 7. Je například součástí kompaktu Canon PowerShot G7 X Mark II. Tento čip se nejvíce stará o zpracování vyfoceného snímku. Nicméně má samozřejmě kolem sebe další elektroniku, která s ním spolupracuje.

Rychlost fotoaparátu celkově

Možná jste si také, jako já před léty, pořídili levný XY megapixelový fotoaparát. A to rovnou značky, kterou jste nikdy předním neviděli a nikdy o ní neslyšeli. „Sláva, konečně digitál“, říkal jsem si. Jenže… Dokud jsem fotil krajiny a nehybné věci kolem sebe, vše fungovalo jak jsem očekával. Problém nastal, když jsem chtěl fotit něco v pohybu. Bylo v podstatě jedno, jestli to byl člověk při chůzi nebo automobil za jízdy. Výsledkem byl vždy rozmazaný flek. Mnohdy ten flek nebyl ani pořádně v záběru.

Canon EOS 350D
I starší zrcadlovky dosahují solidních rychlostí při startu nebo při ostření. Horší je to v počtu pořízených snímků za sekundu.

Existuje hned několik kritérií podle kterých určit rychlost fotoaparátu. Některé mohou být důležitější, některé vůbec ne. Například rychlost zobrazení fotografie na displeji mě vůbec nezajímá, ale reakce na stisk spouště je pro mě zásadní. Pro tento článek si rychlost fotoaparátu rozdělme na několik částí:

  • rychlost startu fotoaparátu od jeho zapnutí,
  • rychlost ostření fotoaparátu,
  • rychlost pořízení snímku,
  • celkové zpoždění expozice snímku.

Rychlost startu fotoaparátu od jeho zapnutí

Jedná se o jeden z velmi důležitých parametrů fotoaparátu. Rychlost startu udává dobu, za kterou je fotoaparát od zapnutí schopen plně fotografovat.

Nikon Coolpix S3300
Nikon Coolpix S3300 nepatří zrovna mezi nejrychlejší fotoaparáty co do rychlosti startu

U některých kompaktních fotoaparátů může být rychlost startu i několik sekund. Několik dlouhých sekund…! Oproti tomu zrcadlovky startují takřka okamžitě. To včetně stařičkého Canon EOS 350D. Rychlost startu u zrcadlovek je mnohdy téměř neměřitelná. Má zkušenost je taková, že po zapnutí fotoaparátu (zrcadlovky) je v podstatě téměř okamžitě možné zaostřovat a následně fotit. U kompaktu se často čeká na vysunutí objektivu a naskočení zadního velkého LCD displeje. Ten slouží jako hledáček. Pak se teprve může začít s fotografováním.

Informace Z důvodu úspory elektrické energie fotoaparáty obsahují tzv. „stand-by“ režim. Ten se podobá vypnutému fotoaparátu. Start z tohoto režimu může být rychlejší než start z vypnutého stavu. Někdy však může být stejně dlouhý jako úplný start.

Rychlost ostření fotoaparátu

Nejvíce proměnná časová doba. Jedná se o čas od namáčknutí spouště (poloviční zmáčknutí) do chvíle, kdy fotoaparát ohlásí, že je připraven pořídit snímek. To znamená, že je snímek zaostřený a je změřená expozice scény. To, že se tak stalo je obvykle oznámeno pípnutím nebo graficky v hledáčku.

Tato doba je však velmi závislá na fotoaparátu, použitém objektivu a také množství světla ve scéně a vhodnosti fotografované scény. V úplné tmě fotoaparát prostě nezaostří. Stejně tak na čistou bílou čtvrtku bez jakéhokoliv výstupku či alespoň nějaké čmáranice.

Canon EF-S 18-55 mm, f/3.5-5.6 IS
Canon EF-S 18-55 mm, f/3,5-5,6 IS, tento základní objektiv ostří sice rychle, ale stále to není ještě ono. USM motorky od Canonu ostří prostě o dost rychleji.
Informace Při špatných světelných podmínkách (šero) ostří fotoaparáty všeobecně vždy hůře. Doba ostření se pak může protáhnout až na jednotky sekund.

Rychlost pořízení snímku

Jedná se o dobu, za kterou je fotoaparát schopen exponovat snímek, který je již zaostřený (a se změřenou expozicí). V podstatě jde o čas od plného domáčknutí spouště do začátku vlastní expozice.

Co je u zrcadlovek zpravidla opět neměřitelné, to je u levnějších kompaktů obvykle opět problém. Tedy pokud fotíte krajiny, tak ani ne. Ale když s levnějším pomalým kompaktem chcete fotit někoho či něco v pohybu, chce to jistý cvik.

Nápad Patříte-li k vlastníkům pomalých kompaktů, obrňte se při fotografování čehokoliv v pohybu trpělivostí. Při fotografování je totiž třeba odhadnout, kde se pohybující se člověk či věc bude nacházet v době pořízení snímku. Někdy to není tak lehké.

Celkové zpoždění expozice snímku

Slyšeli jste někdy anglický pojem „Point and Shoot“? Ten se vztahuje právě k tomuto údaji. Jedná se o dobu, která uplyne od stisku spouště do začátku expozice snímku. Ovšem s tím, že předtím nebylo zaostřeno. Předchozí anglický pojem se totiž překládá jako „Namiř a zmáčkni“. Jedná se tedy o typickou událost. Vidíte zajímavou scénu, vezmete do ruky fotoaparát, zapnete ho a snažíte se scénu co nejrychleji vyfotit.

Canon EOS 1200D
I u levných zrcadlovek, jako je Canon EOS 1200D, nemusí být celkové zpoždění expozice snímků několikasekundová záležitost. Záleží ovšem hodně na ostření.

Jak asi tušíte, u některých fotoaparátů to může být dost velké zpoždění. Některé naopak nastartují, zaostří a pořídí snímek skoro okamžitě. Mimochodem tato doba obvykle není stejná jako součet dvou výše uvedených dob / zpoždění.

Sériové / sekvenční / kontinuální snímání

Málem bych zapomněl ještě na jednu velice důležitou věc. Tou je sekvenční snímání fotoaparátu. Jedná se o schopnost fotoaparátu pořídit sérii snímků co nejrychleji za sebou. Což do jisté míry opět souvisí s rychlostí fotoaparátu. Jen trošičku jinak a tak bych to rád probral rád příště.

Informace Fotoaparáty klasických konstrukcí dnes dokáží pořizovat snímky rychlostí od cca 2 do 20 snímků za sekundu. Samozřejmě záleží na modelu a konstrukčním provedení.

Osobní zkušenost

Má osobní zkušenost s různými typy fotoaparátů je vcelku prostá. U většiny levných kompaktů jsem zaznamenal relativně dlouhý čas potřebný k zapnutí samotného fotoaparátu. Levné fotoaparáty měly i delší odezvu od stisknutí spouště k pořízení samotného snímku. Fotit cokoliv v pohybu tak vyžadovalo jistý cvik. Nicméně nebylo to nic, co by se nedalo vcelku rychle alespoň trochu naučit. Tím se změnily zcela nepoužitelné snímky na alespoň občas použitelné.

Rychlost závěrky | Panning
Foceno Canon EOS 350D, pořídit takový snímek chce s kompaktem rozhodně cvik. Nemluvě o tom, že u těch levnějších kompaktů obvykle nelze nastavit rozumně expozici. Nastavují si ji totiž sami a tím se celá věc tak trochu komplikuje…

U pravých zrcadlovek jsem naopak zažil úplně jinou situaci. Fotoaparát nabíhal téměř okamžitě. Ostření je většinou stejné jako u kompaktů (levných) nebo o něco málo rychlejší. Rychlost pořízení snímků po domáčknutí spouště velmi vysoká. V ohledu rychlosti jsou zrcadlovky jistě rychlejší a pohodlnější než ony levnější kompakty.

Fotoaparát Leica M s výměnnými objektivy
Fotoaparát Leica M s výměnnými objektivy rozhodně nepatří mezi levné a pomalé kompakty. Naopak je vcelku dost svižná.

Mimochodem dražší a pokročilejší kompakty, popř. dražší kompakty s výměnnými objektivy mají rychlost celkově velice podobnou zrcadlovkám. V některých ohledech mohou být i o něco rychlejší. Opět záleží na výrobci, typu fotoaparátu, konstrukci, atd.

Závěrem

Ať už se díváte po levném či dražím kompaktu a nebo z důvodu rychlosti po zrcadlovce. Určitě nepropadněte dojmu, že není možné pořídit zajímavé snímky kompaktem. Naopak! Chce to jen trochu předvídat a počítat s jistým zpožděním. V době, kdy jsem chodil na střední školu jsem s kompaktem pořídil značné množství fotografií ze sportovních her. Ať už to byl skok do dálky, výšky nebo běh… Ve chvíli, kdy jsem začal brát v potaz jisté zpoždění a naučil se předvídat, zajímavé fotografie pak vznikaly sami. Rozhodně nebylo nutné smazat většinu snímků.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *