Archiv štítku: čip

Čip ve fotoaparátu je malý tištěný spoj, který je však velice výkonný a stará se o zpracování signálů z čipu fotoaparátu. Tyto signály následně převádí do klasického obrazového (JPEG) či datového (RAW) souboru a ukládá na paměťovou kartu fotoaparátu.

Potlačení šumu

Potlačení šumu na fotografiích

Stejně tak, jako měl filmový materiál na snímcích charakteristické zrno, tak mají digitální fotoaparáty na snímcích šum. Někdy je vidět více, jindy méně a někdy není vidět takřka vůbec (to ani při velkém zvětšení fotografie). Na některých snímcích je určitá míra šumu šum dokonce vhodná a krásně dokresluje fotografii. Nicméně věřím, že se shodneme na tom, že čím méně šumu v obraze je, tím lépe (alespoň ve většině případů). Dnešní digitální fotoaparáty mají naštěstí hned několik mechanizmů, jak se šumu zbavit. V jednoduchých fotoaparátech je funkce potlačení šumu dokonce automatická. V pokročilejších fotoaparátech je možné funkci potlačení šumu různými způsoby nastavit a ovlivnit.

Pro otestování této funkce jsem využil letitý fotoaparát Canon EOS 7D Mark II. Ten funkci potlačení šumu obsahuje, navíc je dobře zdokumentovaná.

Pokračování textu Potlačení šumu

Zapínání fotoaparátu a jeho rychlost

Zapínání fotoaparátu a rychlost fotoaparátu

Nedávno jsem v projektu Ovládněte svojí zrcadlovku označoval tlačítko zapínání a vypínání fotoaparátu. Říkal jsem si: „To jsem tedy zvědav, o čem budu psát. Vždyť je to přeci jen obyčejné tlačítko.“ O týden později byl při inventuře nalezen jeden z mých prvních kompaktů Nikon Coolpix 2000. Po vložení baterií a po jeho následném zapnutí, jsem měl o článku jasné představy – rychlost! Dnes budu psát o rychlosti fotoaparátu.

Pokračování textu Zapínání fotoaparátu a jeho rychlost