Archiv štítku: spoušť

Spoušť moderních fotoaparátů má celkem 3 polohy, z toho 2 funkční. Můžete ji nechat být a nic se nestane. Můžete ji namáčknout do poloviny, kdy aktivujete zaostřování, resp. spustíte autofokus. A nebo ji můžete domáčknout úplně, kdy se vyfotografuje samotný snímek.

Kabelová spoušť

Kabelová spoušť k fotoaparátu

Kabelová spoušť je oblíbené příslušenství pro řadu fotografů. V podstatě prodlužuje spoušť mimo tělo fotoaparátu.

Kabelová spoušť Canon RS-60E3
Typická kabelová spoušť. Zde kabelová spoušť Canon RS-60E3.

Možná, že teď někteří namítnou, že o tom jsem již psal. Že přesně to samé dělá dálková spoušť. Máte pravdu. Jaký je mezi nimi rozdíl. Kdy se vyplatí jakou spoušť používat. O tom všem v tomto článku.

Pokračování textu Kabelová spoušť

Dálková spoušť

Dálková fotografická spoušť

Psal jsem zde o klasické spouštisamospoušti. Co ale stále chybí, je dnešních několik řádků na téma dálková spoušť fotoaparátu.

Klasická dálková fotografická spoušť vypadá přibližně takto.

dálková spoušť Canon RC-6
Dálková spoušť Canon RC-6

Jedná se o bezdrátové zařízení. To dokáže lehce zaktivovat spoušť fotoaparátu na dálku a váš fotoaparát následně pořídí snímek. Vše se děje přes infračervenou (IR) diodu, která po zablikání aktivuje spoušť fotoaparátu. Pokročilejší varianty dálkové spouště pracují s rádiovým signálem.

Pozor! Ne všechny fotoaparáty mají IR senzor, příp. rádiový senzor dálkové spouště. Některým čtenářům proto nemusí vše plně fungovat.

Pokračování textu Dálková spoušť

Samospoušť

Samospoušť fotoaparátu

Samospoušť neboli časová samospoušť umožňuje zpoždění focení o jistou dobu po domáčknutí spouště fotoaparátu. Najdete ji na klasických filmových i digitálních fotoaparátech, kde ji obvykle poznáte podle symbolu níže.

Ikona samospouště
Nejčastější ikona samospouště u většiny digitálních fotoaparátů

Hlavní použití samospouště je minimalizaci pohybové neostrosti způsobené otřesem fotoaparátu. Dále je využívána pro autoportrét či snímek s více lidmi včetně fotografa.

Pokračování textu Samospoušť

Spoušť

Spoušť fotoaparátu

Spoušť, resp. tlačítko spouště vyobrazené na obrázku níže, je tlačítko, které má zpravidla dvě funkční polohy. Můžete ho stisknout do poloviny, nebo domáčknout úplně.

Spoušť fotoaparátu Canon EOS 7D Mark II | moje Tajemno
Klasická spoušť na fotoaparátech Canon, zde na Canon EOS 7D Mark II

Spoušť je nedílnou součástí fotoaparátů. Bez ní se pořizují fotografie prostě těžko. Není tedy na škodu se o ní dozvědět něco více.

Pokračování textu Spoušť