Kabelová spoušť

Kabelová spoušť k fotoaparátu

Kabelová spoušť je oblíbené příslušenství pro řadu fotografů. V podstatě prodlužuje spoušť mimo tělo fotoaparátu.

Kabelová spoušť Canon RS-60E3
Typická kabelová spoušť. Zde kabelová spoušť Canon RS-60E3.

Možná, že teď někteří namítnou, že o tom jsem již psal. Že přesně to samé dělá dálková spoušť. Máte pravdu. Jaký je mezi nimi rozdíl. Kdy se vyplatí jakou spoušť používat. O tom všem v tomto článku.

Kabelová spoušť zblízka

Jak je patrné z obrázku výše. Kabelová spoušť je vlastně plastový kus, který by měl padnout do ruky + kabel různé délky a tloušťky. Na plastové části je spoušť, kterou znáte z fotoaparátu. Tato spoušť však má ještě jednu specialitku navíc. Spoušť totiž můžete:

 • namáčknout do poloviny,
 • domáčknout,
 • nechat domáčknutou a zaaretovanou.

Právě poslední možnost je taková specialitka, kterou mají jen kabelové spouště.

Informace Funkcí zaaretování spouště jsou vybaveny i dražší dálkové spouště ve spojení s vyššími modely fotoaparátů. Kdy první stisk tlačítka spoušť aktivuje a „zaaretuje“ a druhý stisk tlačítka spoušť zase zneaktivní. Není to však samozřejmost u všech modelů.

Funkce zaaretování spouště je na míru dělaná pro kabelovou spoušť. Používá se při zapnutém expozičním režimu Režim B / BULB Bulb. Kdy při zaaretování spouště zůstane závěrka fotoaparátu otevřená tak dlouho, dokud bude spoušť zaaretovaná. Klidně i několik minut.

Některé fotoaparáty expoziční režim Bulb nemají. U nich nepomůže ani zaaretování spouště. Bohužel.

Konektor pro připojení kabelové spouště u Canon EOS 7D Mark II
Konektor pro připojení kabelové spouště u Canon EOS 7D Mark II

Proč kabelovou spoušť

Kabelová spoušť se hodí například pro fotografování krajin. To proto, že díky kabelové spoušti snížíte množství vibrací, které mohou vzniknout při stisku spouště na těle fotoaparátu. Ideálně se tedy používá společně s kvalitním stativem.

Dále se hodí při nočním fotografování. Při malém osvětlení scény pak můžete mít otevřenou závěrku klidně několik minut.

Rozdíl mezi dálkovou spouští a kabelovou

Dálková (bezdrátová) spoušť má několik výhod:

 • nejste omezeni délkou kabelu,
 • nehrozí, že díky kabelu zakopnete a srazíte fotoaparát se stativem,
 • můžete volit mezi okamžitým vyfocenímlehkým zpožděním,
 • budete vypadat cool.

Oproti tomu kabelová spoušť má také několik výhod:

 • nemusíte u sebe vláčet vhodné a hlavně titěrné baterie,
 • jedná se o tzv. prodlouženou spoušť – umožňuje spoušť namáčknout do poloviny,
 • spoušť se dá také zaaretovat,
 • kabelová spoušť stojí v porovnání s bezdrátovou pár korun.

Není spoušť jako spoušť

Aby nám to výrobci trochu ztížili vymysleli, že neudělají jednu univerzální kabelovou spoušť pro všechny fotoaparáty. Dokonce ani jeden typ pro své fotoaparáty. Tak se lehce stává, že levnější fotoaparáty mají úplně jinou kabelovou spoušť než ty dražší modely.

koncovka kabelové spouště
Jeden druh koncovky kabelové spouště

Při výběru kabelové spouště je třeba dát si pozor, jestli s ní dokáže zrovna váš fotoaparát pracovat. Resp. jde především o to, čím je kabelová spoušť zakončena. Když se pozorně podíváte na fotografii výše a pak na úplně první fotografii v tomto článku zjistíte, že koncovky jsou úplně jiné. Zatímco první typ jsem používal u fotoaparátu Canon EOS 350D, tento typ pro změnu v Canon EOS 7D Mark II.

Jakou spoušť si tedy vybrat?

Především vycházejte z volně dostupných manuálů vašich fotoaparátů na internetu. Zde se dočtete jaký typ blesku / kabelové spouště / bezdrátové spouště / Wi-Fi modulu a jiných příslušenství, podporuje váš fotoaparát.

Existují i jiné alternativy?

Ano. Kromě klasických kabelových spouští existují i kabelové spouště s časovačem. Ty se vyznačují přítomností malého informačního panelu. Následně pak můžete nastavovat:

 • za jak dlouho se zaktivuje spoušť,
 • kolik snímků bude takto pořízeno.
kabelová spoušť s časovačem | časovací kabelová spoušť
Kabelová spoušť s časovačem, resp. časovací kabelová spoušť

Tyto funkce se pro změnu hodí pro tzv. Timelapse fotografie nebo pro fotografování hvězdné oblohy. Což je vlastně také jistý druh Timelapse fotografie.

Nápad Modernější fotoaparáty mají funkci nazvanou intervalové snímání. Tato funkce odpovídá časovači na kabelové spoušti. Zvolíte si interval pořizování fotografií, dobu po kterou se budou fotografie pořizovat nebo jejich počet. Fotoaparáty, které tuto funkci nemají, mohou využívat kabelové spouště, která toto umí (ty s časovačem).

Osobní zkušenost

Ať se kabelová spoušť zdá jako dobrý pomocník, je třeba se sní naučit trochu pracovat. Stejně jako rozechvělý prst na spoušti, i nehlídaná kabelová spoušť dokáže při fotografování krajiny udělat více škody než užitku. Takový vibrující kabel s kusem plastu na konci dokáže za silnějšího větru pořádně pohnout fotoaparátem… To už se někdy vyplatí raději použít samospoušť ve spojení s předsklopením zrcátka.

Při fotografování lidí v ateliéru nejspíše také kabelovou spoušť neupotřebíte. Dálková spoušť se však hodí.

A pokud máte rádi večerní krajiny, mohu kabelovou spoušť vřele doporučit.

Ať už se vám výrobce snaží vnutit cokoliv, čínská výroba v tomto ohledu značně pokročila. Dálkovou i kabelovou spoušť seženete z levných obchodů za zlomek ceny, než kdybyste si kupovali originální spoušť od výrobce. Rozdíl je možná pouze v přítomnosti loga, ergonomii, popř. ve výdrži jednotlivých součástek. Má zkušenost je taková, že jednu z kabelových spouští občasně používám již 9 let a stále vypadá jako nová.

Závěrem

Kabelovou spoušť bych rozhodně nezavrhoval. Její výhody jsou v článku myslím docela dobře popsány a zřejmé. Na druhou stranu, fotografujete-li pouze občasně, zřejmě je zbytečné si kabelovou či dálkovou spoušť vůbec pořizovat. Smůlu také mají v drtivé většině uživatelé kompaktních fotoaparátů. Jejich fotoaparáty většinou nereagují ani na dálkové spouště a už vůbec není kam zapojit kabelovou spoušť.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *