Kabelová spoušť k fotoaparátu
Kabelová spoušť je oblíbené příslušenství pro řadu fotografů. V podstatě prodlužuje spoušť mimo tělo fotoaparátu.
Možná, že teď někteří namítnou, že o tom jsem již psal. Že přesně to samé dělá dálková spoušť. Máte pravdu. Jaký je mezi nimi rozdíl. Kdy se vyplatí jakou spoušť používat. O tom všem v tomto článku.
Kabelová spoušť zblízka
Jak je patrné z obrázku výše. Kabelová spoušť je vlastně plastový kus, který by měl padnout do ruky + kabel různé délky a tloušťky. Na plastové části je spoušť, kterou znáte z fotoaparátu. Tato spoušť má ještě jednu specialitu navíc. Spoušť totiž můžete:
- namáčknout do poloviny,
- domáčknout,
- nechat domáčknutou a zaaretovanou.
Právě poslední možnost je taková specialitka, kterou mají jen kabelové spouště.
Funkcí zaaretování spouště jsou vybaveny i dražší dálkové spouště, které využívají pokročilejší modely fotoaparátů. První stisk tlačítka spoušť aktivuje a „zaaretuje“. Druhý stisk tlačítka spoušť zase zneaktivní. Není to však samozřejmost u všech modelů. Pro ověření této funkčnosti si vše náležitě vyzkoušejte, nebo kontaktujte výrobce pro ověření.
Funkce zaaretování spouště je na míru dělaná pro kabelovou spoušť. Používá se při zapnutém expozičním režimu Bulb. Kdy při zaaretování spouště zůstane závěrka fotoaparátu otevřená tak dlouho, dokud bude spoušť zaaretovaná. Klidně i několik minut.
Některé fotoaparáty expoziční režim Bulb nemají. U nich nepomůže ani zaaretování spouště. Bohužel.
Proč kabelovou spoušť
Kabelová spoušť se hodí například pro fotografování krajin. To proto, že díky kabelové spoušti snížíte množství vibrací, které mohou vzniknout při stisku spouště na těle fotoaparátu. Ideálně se tedy používá společně s kvalitním stativem. Dále se hodí při nočním fotografování. Při malém osvětlení scény můžete mít otevřenou závěrku klidně několik minut.
Rozdíl mezi dálkovou spouští a kabelovou
Dálková (bezdrátová) spoušť má několik výhod:
- nejste omezeni délkou kabelu,
- nehrozí, že díky kabelu zakopnete a srazíte fotoaparát se stativem,
- můžete volit mezi okamžitým vyfocením a lehkým zpožděním,
- budete vypadat cool.
Oproti tomu kabelová spoušť má také několik výhod:
- nemusíte u sebe vláčet vhodné a hlavně titěrné baterie do dálkové spouště,
- jedná se o tzv. prodlouženou spoušť – umožňuje spoušť namáčknout do poloviny,
- spoušť se dá také zaaretovat,
- kabelová spoušť stojí v porovnání s bezdrátovou pár korun.
Není spoušť jako spoušť
Aby nám to výrobci trochu ztížili, vymysleli, že neudělají jednu univerzální kabelovou spoušť pro všechny fotoaparáty. Dokonce ani jeden typ pro všechny své fotoaparáty. Tak se lehce stává, že levnější fotoaparáty mají úplně jinou kabelovou spoušť než dražší modely fotoaparátů.
Při výběru kabelové spouště je třeba dát si pozor, jestli s ní dokáže zrovna váš fotoaparát pracovat. Resp. jde především o to, čím je kabelová spoušť zakončena. Když se pozorně podíváte na fotografii výše a pak na úplně první fotografii v tomto článku zjistíte, že koncovky jsou úplně jiné. Zatímco typ v článku nejvýše jsem používal u fotoaparátu Canon EOS 350D, tento typ pro změnu v Canon EOS 7D Mark II.
Jakou spoušť si tedy vybrat?
Především vycházejte z volně dostupných manuálů vašich fotoaparátů. Zde se dočtete jaký typ blesku, kabelové spouště, bezdrátové spouště, Wi-Fi modulu a jiných příslušenství, podporuje váš fotoaparát.
Existují i jiné alternativy?
Ano. Kromě klasických kabelových spouští existují i kabelové spouště s časovačem. Ty se vyznačují přítomností malého informačního panelu. Následně pak můžete nastavovat:
- za jak dlouho se zaktivuje spoušť,
- kolik snímků bude takto pořízeno.
Tyto funkce se hodí pro tzv. Timelapse fotografie, nebo pro fotografování hvězdné oblohy. Což je vlastně také jistý druh časosběrné fotografie.
Modernější fotoaparáty mají funkci nazvanou intervalové snímání. Tato funkce odpovídá časovači na kabelové spoušti. Zvolíte si interval pořizování fotografií, dobu, po kterou se budou fotografie pořizovat, nebo jejich počet. Fotoaparáty, které tuto funkci nemají, mohou využívat kabelové spouště s časovačem. Tedy pokud ji ten daný fotoaparát plně podporuje (což bohužel také není samozřejmostí).
Osobní zkušenost
Ať se kabelová spoušť zdá jako dobrý pomocník, je třeba se sní naučit trochu pracovat. Stejně jako rozechvělý prst na spoušti, i nehlídaná kabelová spoušť dokáže při fotografování krajiny udělat více škody než užitku. Vibrující kabel s kusem plastu na konci dokáže za silnějšího větru pořádně pohnout fotoaparátem… To se už vyplatí použít samospoušť ve spojení s předsklopením zrcátka.
Při fotografování lidí v ateliéru nejspíše také kabelovou spoušť neupotřebíte. Dálková spoušť se však hodí.
A pokud máte rádi večerní krajiny, mohu kabelovou spoušť naopak vřele doporučit.
Ať už se vám výrobce snaží vnutit cokoliv, čínská výroba v tomto ohledu značně pokročila. Dálkovou i kabelovou spoušť seženete z levných obchodů za zlomek ceny, než kdybyste si kupovali originální spoušť od výrobce. Rozdíl je možná pouze v přítomnosti loga, ergonomii, popř. ve výdrži jednotlivých součástek. Má zkušenost je taková, že jednu z kabelových spouští občasně používám již 9 let a stále vypadá jako nová.
Kolega používá hlavně neoriginální příslušenství. Taktéž léta mu dělá společnost kabelová spoušť JJC. Tvrdí, že s ní nemá žádné problémy a tedy fungovala vždy bezproblémově. Při tom stojí zlomek originální spouště.
Závěrem
Kabelovou spoušť bych rozhodně nezavrhoval. Její výhody jsou v článku myslím docela dobře popsány a zřejmé. Na druhou stranu, fotografujete-li pouze občasně, je asi zbytečné si kabelovou i dálkovou spoušť vůbec pořizovat. Smůlu také mají v drtivé většině uživatelé kompaktních fotoaparátů. Jejich fotoaparáty většinou nereagují ani na dálkové spouště a už vůbec není kam zapojit kabelovou spoušť.