Dálková spoušť

Dálková fotografická spoušť

Psal jsem zde již o klasické spouštisamospoušti. Co však ale chybělo zmínit je pár řádků na téma dálková spoušť fotoaparátu.

Klasická dálková fotografická spoušť vypadá přibližně takto.

dálková spoušť Canon RC-6
Dálková spoušť Canon RC-6

Jedná se o bezdrátové zařízení. To dokáže lehce zaktivovat spoušť fotoaparátu na dálku, aby váš fotoaparát následně mohl pořídit snímek.

Tak takhle tedy NE! Pozor! Ne všechny fotoaparáty jsou vybaveny IR senzorem či rádiovým senzorem dálkové spouště. Některým čtenářům proto nemusí vše, o čem zde píši, plně fungovat.

Dálková spoušť – jednotlivé druhy

V podstatě můžeme bezdrátové spouště roztřídit na dva druhy:

  • IR spouště,
  • rádiové spouště.

Dálková IR spoušť

Pracuje na principu infra-červeného paprsku. Přístroj lze proto ovládat z několika metrů. Nevýhodou tohoto systému je to, že IR senzor na fotoaparátu a dálková IR spoušť se musí vidět. Dosah není tak velký a většinou obsahuje pouze funkce spouště či samospouště. Výjimečně pak můžete měnit u některých fotoaparátů „zazoomování“ nebo spustit expoziční režim Režim B / BULB Bulb.

Senzor IR dálkové spouště na fotoaparátech Canon
Senzor IR dálkové spouště na fotoaparátech Canon

Jak vypadá IR dálková spoušť můžete vidět na fotografii výše na začátku tohoto článku. Je to takové malé tlačítko, které se vejde pohodlně do dlaně.

Rádiová spoušť

Využívá ke komunikaci s fotoaparátem různé frekvence (záleží na výrobci a typu fotoaparátu – např. 433 MHz, 2,4 GHz či 5 GHz). Oproti IR dálkovým spouštím mají jednu super výhodu. Lze skrze ně ovládat fotoaparát na vzdálenost až cca 100 metrů bez nutnosti přímé viditelnosti. Další výhodou je častá možnost nastavení expozice na dálku. Také přenos obrazu do nějakého přenosného zařízení typu chytrý telefon, tablet, nebo počítač.

Dálková spoušť a bezdrátový přenašeč Canon WFT-E8
Dálková spoušť a bezdrátový přenašeč Canon WFT-E8

Dálková spoušť včetně bezdrátového přenašeče výše kromě jiného dokáže více věcí. Například využít bezdrátové technologie Wi-Fi. Skrze ní pak nahrávat vaše pořízené snímky či videa na váš server, ze kterého si snímky můžete hned stáhnout.

Nevýhodou těchto systémů je jejich cena a větší energetická náročnost. Proto nejsou rádiové dálkové spouště součástí běžných fotoaparátů, ale spíše jen „vlakových lodí“.

K čemu se hodí dálková spoušť

Dálková spoušť se hodí při fotografování krajiny i pro portréty. Svoje místo najde také v ateliérové fotografii, kdy se musíte věnovat modelům a nemáte k dispozici další osobu. Můj názor je tedy ten, že dálková spoušť je neocenitelný doplněk fotoaparátu jako velice užitečná pomůcka při fotografování. Jaké problémy dálková spoušť řeší?

Dálková spoušť Nikon ML-L3
Dálková spoušť Nikon ML-L3

Dálková spoušť + stativ

Možná už se vám to už stalo. Máte drahou zrcadlovku, pečlivě ostříte, pořídili jste si dokonce stativ, ale fotografie jsou takové nějaké jakoby rozmazané.

Existuje několik možností, proč tomu tak je. Uvedu několik příkladů.

  • Špatné zaostření,
  • levná optika s nedostatečnou kvalitou,
  • nekvalitní stativ,
  • funkce zrcátka v zrcadlovce.
Stativ Magnus VT 350 se stativovou hlavou
Levnější stativ Magnus VT 350 se stativovou hlavou

A právě poslední dva zmiňované body mohou být někdy kamenem úrazu. Pohyb zrcátka v zrcadlovce ve spojení s nekvalitním stativem totiž dokáže mnohé. Zejména však rozkmitat fotoaparát s objektivem natolik, že snímky mohou být rozmazané i přes použití stativu.

Nápad Patříte-li k těm „šťastlivcům“, kteří nemají zrovna kvalitní stativ, který se navíc po vašem doteku celý rozvibruje, může být použití dálkové spouště alespoň malé řešení. Stačí jen upevnit fotoaparát, správně zaostřit, nastavit funkci předsklopení zrcátka a aktivaci dálkovou spouští a můžete exponovat. Mělo by vám to výrazně pomoci.

Tento problém s rozkmitáním většinou vzniká při fotografování krajin při dlouhých časech. Řekněme kolem 1/20 sekundy po 1/2 sekundy, kdy je tento jev nejvýraznější. Při velmi krátkých časech není rozkmitání soustavy fotoaparát + objektiv znát. U časů v řádech sekund je zase tento jev zanedbatelný.

Pokud si o ostrosti chcete přečíst i něco navíc, doporučuji článek 9 tipů pro ostré fotky.

Dálková spoušť na portréty

Dálková spoušť je rovněž neocenitelným pomocníkem právě v ateliéru při fotografování lidí, ale i v produktové fotografii. Klidně může nastat situace, že budete v ateliéru sami s modelem či modelkou. Stativ či nějaký upevňovací mechanizmus držící světlo, odraznou desku či nějakou rekvizitu je v těchto případech sice neocenitelným pomocníkem. Ne vždy však může stačit. Od toho tu je právě dálková spoušť.

Provedete základní úpravy světel. Umístíte modelku na to správné místo. Následně s malým dálkovým odpalovačem v ruce pak postupně dolaďujete scénu. Snažíte se docílit toho, abyste pak na dálku zaktivovali spoušť. To všechno bez toho, abyste museli běhat od modelky k foťáku a pak rychle zpátky, než doběhne samospoušť.

Například tato fotka vznikla pomocí dálkové spouště ukryté v dlani jednoho z nás. Bylo totiž mnohem příjemnější se na sebe xichtit přímo než čekat na samospoušť, popř. hledat dalšího, který nás vyfotí.
Například tato fotka vznikla pomocí dálkové spouště ukryté v dlani jednoho z nás. Bylo totiž mnohem příjemnější se na sebe „xichtit“ přímo než čekat na samospoušť, popř. hledat dalšího člověka, který nás vyfotí. Foto: Focení s Pumou

Fotografie výše byla pořízena stařičkým fotoaparátem Canon EOS 400D. Spolu s první verzí objektivu Canon EF-S 18-55 mm a to v dost dezolátním stavu. Div že ještě ostří.

Závěrem

S dálkovou spouští značná část fotografů vůbec nesetká a další části asi nikdy nepoužije. Přesto se jedná o stále velice vhodný doplněk při fotografování nejenom krajin, ale i do ateliéru. Cenově toto příslušenství fotoaparátu nevyjde příliš draho. Pokud chcete ušetřit co nejvíce, klidně si pořiďte levnou zahraniční alternativu do 100,- Kč. Levná „čínská“ dálková spoušť funguje totiž stejně. Někdy dokonce lépe než ta originální (mívají totiž delší dosah).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *