Samospoušť

Samospoušť fotoaparátu

Samospoušť neboli časová samospoušť umožňuje zpoždění focení o jistou dobu po domáčknutí spouště fotoaparátu. Najdete ji na klasických filmových i digitálních fotoaparátech, kde ji obvykle poznáte podle symbolu níže.

Ikona samospouště
Nejčastější ikona samospouště u většiny digitálních fotoaparátů

Hlavní použití samospouště je minimalizaci pohybové neostrosti způsobené otřesem fotoaparátu. Dále je využívána pro autoportrét či snímek s více lidmi včetně fotografa.

Časová samospoušť

Jak již bylo napsáno v úvodu, samospoušť umožňuje snadným způsobem zpozdit vyfotografování samotného snímku. U digitálního fotoaparátu to funguje tak, že v menu fotoaparátu nastavíte potřebný čas zpoždění, zaostříte a domáčknete spoušť. Pak už stačí jen počkat předem stanovenou dobu a snímek je na světě. U klasických „analogových“ (filmových) fotoaparátů existovala na těle fotoaparátu nastavitelná páčka samospouště. Někdy se také přímo do spouště instalovalo jisté mechanické zařízení, které spoušť po nastavené době aktivovalo.

Mechanická časová samospoušť pro starší fotoaparáty na film
Mechanická časová samospoušť pro starší fotoaparáty na film

Pohybová neostrost

Samospoušť je výborný prostředek pro minimalizování pohybové neostrosti. Pohybová neostrost je patrná například při snímání na dlouhý expoziční čas, pokud fotoaparát držíte v ruce. Také může vzniknout samotným stisknutím spouště a tím pohnutím celým fotoaparátem (i když je na stativu). Fotoaparát se totiž může lehce chvět a obraz pak není ostrý.

Pohybová neostrost v praxi
Lidské oko někdy dokáže pořádně oklamat. Člověku se zdá, že je světla dostatek. Automatika fotoaparátu ale nastavila expozici na nekompromisních: 1/15 sekundy při f/5,6 a ISO 1600. To na fotoaparátu Canon EOS 400D s objektivem bez stabilizace. To už v ruce opravdu udržet nejde a vzniká tak snadno pohybová neostrost.

Pokud chcete minimalizovat pohybovou neostrost na minimum, používejte samospoušť ve spojení se stativem. Pokud rovněž vlastníte digitální zrcadlovku, rozhodně využijte funkce předsklopení zrcátka. Ta dokáže fotoaparát ještě více stabilizovat.

Samozřejmě je hloupost používat samospoušť při fotografování z ruky. Nemá to příliš dobrý význam. Nicméně při focení na časy kolem 1/20 sekundy ze stativu je samospoušť i předsklopení zrcátka více než vítáno.

Jak dlouho trvá zpoždění samospouště?

U každého fotoaparátu je to opět jinak. Například u zrcadlovek Canon to jsou buď 2 sekundy, nebo rovnou 10 sekund. Všeobecně se dá však říci, že zpoždění samospouště je u fotoaparátů v rozsahu 2 až 12 sekund. Některé typy fotoaparátů to mají dokonce tak, že si dobu zpoždění můžete nastavit sami. To se též může někdy hodit.

Časová samospoušť
Časová samospoušť na 10 a 2 sekundy

Samospoušť – signalizace

To, že fotíte na samospoušť, poznáte obvykle velice lehce. U tabletu a chytrých fotoaparátů vám na obrazovce běží sekundový odpočet. U zrcadlovek Canon se rozbliká světlo v přední části fotoaparátu, které se před koncem odpočtu zrychlí. Toto blikání je doprovázeno akustickým tónem (pípáním), který se rovněž ke konci 10 sekundového odpočtu zrychluje. Takto to má většina dalších výrobců. Někteří sází na tón, jiné na světelnou indikaci a další na obojí. Jak je to ve vašem případě můžete snadno otestovat doma, nebo si to můžete zkusit v obchodech. Výborně k tomu slouží obchody Megapixel či FotoŠkoda.

Indikační světlo samospouště
Indikační světlo samospouště u fotoaparátu Canon EOS 7D Mark II

Jak fotit na samospoušť

Nyní vás v několika bodech naučím, jak všeobecně fotit na samospoušť.

  1. Vyberte vhodné pozadí své fotografie,
  2. připravte si fotoaparát (zapněte v menu samospoušť, nastavte expozici, ostření, příp. přídavná světla / blesky),
  3. zaujměte správné místo a exponujte.

Zdá se vám to nějak moc jednoduché? Ale ono to jednoduché opravdu je. Ale abyste mi věřili, mám pro vás ještě jeden názorný příklad.

Petr Aphrael Honsnejman vyfocený na samospoušť
Jak vznikla tato fotografie?

Fotografie výše je jedna z fotografií, kde se hodí samospoušť. Obzvlášť, když nemáte někoho, kdo by vás byl zrovna ochoten nafotit. Nyní uvedu postup jejího vzniku:

  1. Instalace stativu,
  2. umístění fotoaparátu na stativ,
  3. předběžný výběr vhodné ohniskové vzdálenosti pohledem do hledáčku,
  4. nastavení ostřícího bodu na místo, kde budu mít obličej,
  5. nastavení správné hodnoty expozice dne okolního světla,
  6. nastavení samospouště ve fotoaparátu na 10 sekund, nebo dálkovou spoušť,
  7. pohodlné posazení se na předem připraveném místě,
  8. stisknutí spouště dálkového odpalovače,
  9. vyčkat nehybně do chvíle, než je snímek exponován.

Vážně to nebylo nic těžkého. Příprava na samotné focení netrvala ani minutu.

Alternativní samospoušť

Samospoušť nemusíte mít jen ve fotoaparátu. U digitálních zrcadlovek není výjimkou spuštění samospouště dálkovým ovladačem, nebo kabelovou spouští.

Ukázka použití dálkové bezdrátové spouště
Ačkoliv je fotografie vypůjčená z jiného článku, lze na ní krásně ukázat funkci dálkového bezdrátového ovladače. Ten se totiž skrývá v mé levé ruce a byl nastaven na 2 sekundy. Dost času na to schovat ovladač tak, aby nebyl na fotce viditelný.

Závěrem

Nemáte nikoho po ruce a chcete být zachyceni na fotografii v nějaké póze nebo na zajímavém místě? Není nic snazšího než využít funkci samospouště. Rovněž se samospoušť hodí při fotografování „celé vaší party“ (samozřejmě včetně vás). Nevím jak to máte vy, ale já často trpím tím, že mám fotografie snad všech zúčastněných z různých akcí. Fotku s mojí maličkostí z místa ale skoro nikdy nemám. Jo, příště bych měl více používat samospoušť.

3 komentáře u „Samospoušť

  1. Dobrý den, v první řadě díky za Vaše informace…. Ale já když dám u svého foťáku samospoušť, tak i po zaostření samospoušť nejde, vlastně furt musím držet prst na spoušti aby odpočítavalo… Neodpočítává se aniž bych držela prst na spoušti… Nevíte prosím proč? Děkuji za Vaší odpověď.. s přáním hezkého dne K.

    1. Dobrý den,
      s tímto jsem se opravdu nesetkal u žádného fotoaparátu, který jsem měl v ruce. Ani v mém mobilu a tabletu to takhle nefunguje. Standardní případ je, že stačí domáčknout spoušť fotoaparátu a od té chvíle běží přednastavený čas samospouště. Jaký fotoaparát vlastníte? Jak je nastaven s ohledem na samospoušť?

    2. Možná není nastaveno One Shot, ostření bych nastavil manuálně, také bude asi nastavena detekce tváře v jiném stupni, chybu může způsobit i světlo do nezakrytého hledáčku (nutno zamezit vstup světla do něj! a zkontrolovat vypnutí stabilizace na objektivu nebo ještě v přístroji (foťáku). Chyba bude v každém případě (nebo nejspíše v nastavení …Manuál či návod jistě pomůže zjistit kde a jak se musí nastavit a co brání spuštění samospouště.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *