Skupina tlačítek
Společnost Canon, stejně jako ostatní výrobci fotografické techniky, vybavují své fotoaparáty různými tlačítky. U Canonu můžeme najít značné množství tlačítek na zadní straně fotoaparátů. Nicméně některé fotoaparáty (se stavovým displejem v horní části fotoaparátu) mají další tlačítka přeci jen trochu jinde. Přestěhovala se ze zadní části a obklopují právě tento displej nahoře. O jaká tlačítka se jedná a co tato skupina tlačítek umí? O tom více v článku.
Skupina tlačítek v horní části fotoaparátů Canon
Na začátku bych chtěl podotknout, že ne všechny fotoaparáty Canon mají stejná rozložení tlačítek. Příkladem je špičková profesionální zrcadlovka Canon EOS 1D X Mark II, která má horní tlačítka trochu jinak poskládaná. Viz obrázek níže.
Dnes se ale zaměřím na tlačítkách fotoaparátu Canon EOS 7D Mark II. Nemusíte se bát, nejde o tlačítka s kdo ví jakými extra funkcemi. Často tyto funkce využijete i u fotoaparátů jiných značek. Nejedná se tak o nic nového.
Proč jsou tlačítka umístěná nahoře?
Podívejte se na zadní stranu fotoaparátu Canon EOS 7D Mark II. Dokážete si představit, že by tato skupina tlačítek byla jinde než v horní části? Já tedy moc ne.
Fotoaparáty Canon mají všeobecně dobře vyřešená tlačítka. Do značné míry jsou uživatelsky příjemná a fotograf si na jejich rozložení a funkce velmi rychle zvykne.
Canon EOS 7D Mark II
Canon EOS 7D Mark II je všeobecně vcelku velkou zrcadlovkou. Minimálně o dost větší než stovkové a tisícovkové modely od Canonu. Každopádně není tak velkou, aby pojmula v horní části dvě skupiny tlačítek. Navíc by se pravděpodobně takové uspořádání velmi špatně mačkalo. Stisknutím jednoho tlačítka proto můžete ovládat rovnou dvě funkce najednou (mimo zapínání osvětlení displeje). K nastavení těchto funkcí pak využíváte otočné voliče na fotografiích níže. Pro jejich zvětšení klikněte na horní části fotografií níže.
Práce s těmito otočnými voliči je pak hračkou. Stačí stisknout jedno z tlačítek výše a vzápětí pootočit jedním z otočných voličů. Tlačítko při tom není třeba neustále držet. Změnu v nastavení pak můžete sledovat na horním stavovém displeji, nebo na velkém LCD displeji. Změny v nastavení se projeví takřka okamžitě po pootočení kolečka, resp. otočného voliče.
Skupina tlačítek a jejich funkce
Jaké funkce vlastně tato tlačítka přináší? Vezmu to pěkně popořádku. Vždy zvýrazním jednotlivé tlačítko a k němu jeho funkci.
Skupina tlačítek – první tlačítko
Dvě velká písmena „WB“ jsou zkratkou anglického „White Balance“. Jedná se o funkci tzv. vyvážení bílé barvy. Tuto funkci obvykle využijete, když vyfotíte fotografii, která má nějaký jiný barevný nádech než je ve skutečnosti. Funkce vyvážení bílé se ve velkém uplatňuje při fotografování do formátu JPEG. Ve formátu RAW lze vyvážení bílé barvy řešit dodatečně v editoru. V tzv. rawu si totiž teplotu bílé barvy nastavíte až dodatečně tak, jak sami potřebujete a chcete. Při velkých úpravách může ve formátu JPEG dojít k větší či menší ztrátě kvality. Více o této funkci v článku o vyvážení bílé barvy.
Druhou funkcí prvního tlačítka je výběr z různých způsobů měření expozice. To se vám může hodit, pokud např. potřebujete určit expozici nějakého bodu ve scéně co nejpřesněji. Pomocí tlačítka rychle přepnete na bodové měření expozice a expozici na místě změříte. Jak tato funkce funguje, se opět dozvíte z již vydaného článku.
Skupina tlačítek – druhé tlačítko
Pod zkratkou DRIVE společnost Canon skrývá tzv. výběr režimu řízení. Také vám to nic neříká? Nejste sami. Takže si stačí zapamatovat, že se jedná o zapínání či vypínání sekvenčního snímání, samospouště, nebo dálkové spouště.
Ve zkratce. Tlačítko umožňuje zapnout „hlasité“ i „tiché“ snímání. Kromě toho také snímání jednotlivých snímků, nebo snímání kontinuální a to přednastavenou rychlostí. Samozřejmostí je již zmiňovaná samospoušť / dálková spoušť. Více o této funkci v článku o režimu řízení a sekvenčním snímání.
Funkce pod zkratkou AF neskrývá nic jiného než staré známé režimy ostření. V tomto fotoaparátu jsou celkem tři:
- ONE SHOT,
- AI FOCUS,
- AI SERVO.
Jak se tyto režimy ostření používají, vysvětluje odkaz na již vydaný článek.
Skupina tlačítek – třetí tlačítko
První funkce předposledního tlačítka je rovněž jasná. Psal jsem o ní koneckonců nedávno. Jedná se o kompenzaci zábleskové expozice. Je to funkce, která vám pomůže regulovat intenzitu blesku ve fotoaparátu, příp. externího blesku.
Druhá funkce předposledního tlačítka mění citlivost ISO fotoaparátu. Tuto funkci zná snad každý, kdo se o fotografování alespoň trochu zajímal. Stejně tak většina z vás jistě ví, že se zvyšující se hodnotou citlivosti ISO se zvyšuje i šum v obraze.
Skupina tlačítek – čtvrté tlačítko
Myslím si, že již podle ikonky posledního tlačítka je vám úplně jasné, o co se jedná. Ano, je to osvětlení pro stavový displej (pod tlačítky).
Osvětlení LCD stavového displeje
Ačkoliv se zdá, že poslední tlačítko je asi to poslední, co běžný fotograf využije, věnuji mu nyní trochu slávy.
Aby fotograf nemusel využívat velký LCD displej, nebo neustále zírat do TTL hledáčku, může využít rovněž stavový displej. Když navíc fotíte jako na divokém západě – „na slepo od pasu“, bude se vám stavový displej hodit. Krásně uvidíte všechny důležité hodnoty nastavení fotoaparátu.
Dalším důvodem, proč tento displej využívat, je značná úspora energie a času. Nevím, jak to máte vy, ale já, když zapínám fotoaparát, tak jako první sleduji stavový displej. To dělám proto, že z minulého focení můžu mít nastavené ledacos, co by teď mohlo dělat neplechu. Pohled na stavový displej mi ukáže, jestli je vše připraveno, nebo je třeba změnit nastavení fotoaparátu. Klasický LCD displej k tomu vážně nepotřebuji a díky tomu ušetřím energii akumulátoru.
Přerušení osvitu LCD panelu
Pokud chcete tento displej využívat i ve večerních hodinách, můžete využít baterku. No anebo právě toto tlačítko. Po jeho stisknutí bude stavový displej osvětlen celkem 6 sekund. Osvětlení se přeruší, když:
- uplyne oněch 6 sekund,
- opětovným stisknutím tlačítka s žárovičkou,
- vypnutím fotoaparátu.
Osobní zkušenost
Ačkoliv je možné nastavit všechny funkce přímo v menu fotoaparátu, skupina tlačítek vám velice usnadní a zrychlí práci. Je jedno, jestli se tato skupina tlačítek nachází na zadní či vrchní straně fotoaparátu. Důležité je, se naučit s těmito tlačítky pracovat. Čím dříve se tak stane, tím rychleji je můžete využívat a tím méně se budete zdržovat v menu fotoaparátu. O ničem jiném to není.
Tento článek vznikl na základě odpozorovaného chování u kolegů fotografů. V České Lípě se konala kulturní akce a já u sebe neměl fotoaparát. Bylo tedy dost času sledovat dění kolem. Fotografové se nejprve svého okolí chlubili svými fotoaparáty. Následně se dali do focení a po prvních snímcích již začali kontrolovat, co vyfotili. Zřejmě ale nebyli příliš spokojení a tak následovalo tlačítko menu. Pak teprve přišla ta pravá sranda – zuřivé klikání na všechna možná tlačítka (zřejmě hledání té správné funkce). Jak dobře by se těmto fotografům pracovalo, kdyby doma v klidu obětovali pár minut poznáváním funkcí svého fotoaparátu.
Místo „Jé, zase nějaký tlačítka…,“ by měl fotograf reagovat asi takhle: „Aaa, skupina tlačítek. Copak asi umí?“ Hned by šlo vše lépe.
Závěrem
Ať už jsou tlačítka na zadní straně fotoaparátu, vrchní straně, nebo kdekoliv jinde, vždy vám tato skupina tlačítek usnadní práci. Stačí se jen trochu porozhlédnout, a pokud budete fotit trochu častěji a funkce občas měnit, výsledek se dostaví. Výsledkem je samozřejmě rychlejší práce s fotoaparátem a bezproblémové ovládání jeho funkcí.
Tímto doufám, že vám tento „lehčí“ článek pomohl zamyslet se nad tím, jak právě vy používáte svůj fotoaparát. Pokud přinutil alespoň jednoho z vás zjistit si o funkcích pod tlačítky více, je to úspěch.
Ja ja, stavový displej je „bomba!“ tak jak píše autor, je dobrý na šetření baterie, a to pokud máme jen jednu určitě se vyplatí toto využívat! Osobně fotím z 90% makro a stavový displej velmi často využívám! Hezky napsaný článek!
Děkujeme!!!
To jak užitečný je na zrcadlovce stavový displej, si můžeme přečíst v novém článku právě o těchto displejích. No a co se týče funkčních tlačítek a ovládacích koleček
(rollerů), tak já jsem jejich velkým příznivcem a uživatelem. Mám rád když si můžu na
fotoaparátu nastavit fyzicky tlačítky a kolečky, vše co potřebuji, bez použití vstupu do
menu. A už vůbec nesnáším jakékoli dotykové displeje na čemkoli, ale plně chápu, že
někdo to má právě naopak. Dobrý článek, díky.
Dobrý den,
tento článek je pro některé stálé čtenáře takové „opakování“. Někteří lidé se mě při focení ptají: „Koukám, že máte takový pěkný velký fotoaparát… Na co jsou ta tlačítka všude kolem? Hlavně tady ty nahoře. Já je na svém kompaktu nemám.“ Já jim pak říkám, ať se znovu podívají na kompakt, na jejich tlačítka a symboly a pak na fotoaparát na fotografii a rovněž na symboly na něm. Nakonec se dobereme k tomu, že tlačítka na fotoaparátu výše jsou vlastně základní funkce fotoaparátů, které jsou někdy schované v menu a někdy právě naopak vyvedeny „ven“ pomocí tlačítek. Také dojdeme k závěru, že kompakt má skoro všechno schované v menu právě proto, že je tak malinkatý a tlačítka se na něj prostě rozumně nevejdou.