Multiovladač a rychloovladač

Multiovladač s páčkou a rychloovladač

Až na výjimky je moderní fotografická technika plná různých ovladačů a „hejblátek“. Popravdě tu jde hlavně o rychlost a do jisté míry i pohodlnost. Moderní fotoaparáty Canon disponují různými ovladači, které velmi urychlí práci se samotným fotoaparátem. Typicky se jedná o multiovladač, příp. o rychloovladač (společně s dotykovým ovladačem a potvrzovacím tlačítkem).

K sepsání tohoto článku mne donutily některé hádky čtenářů, které se týkaly především pohodlnosti ovládání fotoaparátů. Pravdou však je, že většina moderních pokročilých fotoaparátů nějaký z těchto ovladačů vlastní. Není výjimkou, že na jednom fotoaparátu najdete jak multiovladač, tak i rychloovladač.

Multiovladač a rychloovladač

Jak multiovladač (zde s páčkou, nahoře), tak i rychloovladač najdete na fotoaparátu Canon EOS 7D Mark II. Podobně jsou na tom i další fotoaparáty Canon. Třeba profesionální (bez)zrcadlovky Canon EOS 5D Mark IV, Canon EOS 1D X Mark III, nebo aktuálně nejnovější Canon EOS R3. Všechny tyto fotoaparáty mají i vcelku podobné rozložení těchto ovládacích prvků.

Rychloovladač, multiovladač a tlačítko výběru AF | moje Tajemno
Rychloovladač, multiovladač a tlačítko výběru AF (páčka)

Jak jsem napsal v úvodu, všechna tato tlačítka, páčky a ovladače umožňují rychlé a pohodlné ovládání fotoaparátu. Tedy toho nejdůležitějšího nastavení fotoaparátu. Díky tomu není třeba pro změnu nastavení tak často navštěvovat menu fotoaparátu.

K čemu multiovladač a rychloovladač slouží

Multiovladač na fotoaparátu výše se skládá z osmi směrových tlačítek, středového tlačítka a páčky. Na snímku zadní části fotoaparátu se jedná o zvýrazněnou část výše. Jeho nejčastější použití bude pravděpodobně při výběru zaostřovacích bodů, tedy AF bodů. Též velmi dobře poslouží k výběru místa ostření při živém náhledu Live View.

Multiovladač též dobře poslouží v části s názvem rychlém ovládání fotoaparátu. Díky němu se snáze dostanete na potřebnou „ikonku“. Kromě toho u fotoaparátů Canon dobře poslouží při přeskakování mezi jednotlivými záložkami v menu fotoaparátu.

Oproti tomu kulatý rychloovladač s potvrzovacím tlačítkem SET skvěle poslouží při nastavování hodnot. Je to vlastně velmi jednoduché. Pomocí skupiny tlačítek, nebo např. v menu fotoaparátu, rychle najdete patřičné ovládání. Následně použijete otočný rychloovladač, vyberete konkrétní hodnotu nastavení / položku menu a potvrdíte tlačítkem SET. Obdobně se dá takto pracovat i s hlavním ovladačem – viz fotografie níže.

Hlavní ovladač fotoaparátu | moje Tajemno
Hlavní ovladač fotoaparátu Canon EOS 7D Mark II. Pro případné zvětšení klikněte.

Ovládání fotoaparátu

Multiovladač, rychloovladač a hlavní ovladač fotoaparátu mohou dohromady působit vcelku složitě. Přeci jen – tři ovládací prvky jednoho fotoaparátu, z toho dva otočné… Někdy se při ovládání fotoaparátu doplňují, jindy plní stejný účel. Aby toho nebylo málo, tak se některé dají vypnout skrze tzv. přepínač blokování a pak nedělají vůbec nic. K čemu je tohle všechno dobré? Ke zmatení fotografů?

Pokud s těmito ovládacími prvky nemáte žádné zkušenosti, jistě to může být ze začátku matoucí. Nicméně věřte, že si společnost Canon dala dost práce, aby bylo ovládání fotoaparátu pokud možno co nejintuitivnější. Záleží tedy na tom, jak často s fotoaparátem pracujete a jakým způsobem. Věřím, že si práci s multiovladačem a dalšími ovládacími prvky rychle osvojíte.

Osobní zkušenost

Zprvu jsem byl ze všech těch tlačítek a ovládacích prvků zmatený. Snažil jsem se přejít na to, kdy použít multiovladač, kdy rychlovladač a kdy hlavní ovladač. Popravdě, ze začátku se mi to docela pletlo. Jenže ono je to vážně intuitivní a ta tlačítka dávají smysl. Netrvalo zase tak dlouho a dostalo se mi to pod kůži. Díky otočným voličům nemám žádný problém měnit velmi rychle expozici, korekci expozice, nebo pohodlně nastavit cokoliv jiného.

Tento proces byl vlastně docela rychlý. Myslím si, že to bylo hlavně proto, že jsem se to chtěl naučit a docela často měním expozici dle okolností. Na druhou stranu chápu ty fotografy, kteří fotí jen občasně, nebo hlavně v ateliéru při stále stejných světelných podmínkách. Ty asi multiovladač, rychloovladač a obdobné ovládací prvky tak úplně neocení. Ono je to jasné, když jdete fotografovat jednou za měsíc, tak to pár měsíců trvá, než se s fotoaparátem plně sžijete. Stejně tak při fotografování v ateliéru při stejném, nebo podobném nastavení expozice. To pak nemusíte s tím fotoaparátem tak pracovat. No jo, ale jak se to má pak fotograf naučit?

Do jisté míry tedy chápu námitky těch, kterým tyto ovládací prvky připadají zbytečné a překáží jim. Já mám naopak tu zkušenost, že mi skvěle slouží v mém způsobu práce a jsem rád, že je fotoaparát má.

Závěrem

Multiovladač, rychloovladač a hlavní ovladač slouží k rychlému a pohodlnému ovládání fotoaparátu. Doporučuji jej používat, jak to jen jde. Ušetří opravdu hodně času při nastavování a klikání (oproti tlačítkům typu nahoru, dolů, doleva a doprava).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *