Kompenzace zábleskové expozice

Kompenzace zábleskové expozice

Kompenzace zábleskové expozice je dlouhý název pro „obyčejnou“ regulaci blesku. Nezáleží na tom, zda se jedná o vestavěný interní blesk, nebo blesk externí.

Ať jste fotograf amatér či profesionál, čas od času se použití blesku nejspíše prostě nevyhnete. Zajímá-li vás tato problematika, čtěte dál.

K čemu je kompenzace zábleskové expozice

Kompenzace zábleskové expozice je určena jednoduše a prostě k regulaci síly blesku. Někdy se stane, že vyfotografujete snímek s bleskem a nejednou zjistíte, že je osvětlen buď málo, nebo hodně. Právě to je ta správná chvíle pro zapnutí funkce kompenzace zábleskové expozice.

Kde tuto funkci najdete

Kompenzaci zábleskové expozice, nebo jinak korekci zábleskové expozice, najdete na fotoaparátech Canon především v menu fotoaparátu. Další možností je funkční tlačítko poblíž stavového LCD displeje. Každopádně hledejte znak níže.

Kompenzace / korekce zábleskové expozice | moje Tajemno
Značení kompenzace / korekce zábleskové expozice

Ve fotoaparátu Canon EOS 7D Mark II najdete tuto funkci v menu. Na obrázku níže je tato kompenzace právě u vestavěného blesku fotoaparátu.

Menu Canon EOS 7D Mark II, nastavení vestavěného blesku | moje Tajemno
Menu Canon EOS 7D Mark II, nastavení vestavěného blesku

Volba výše se nachází v „červeném“ menu na úplně první záložce. Pod položkou Ovládání blesku.

To, že je funkce zapnutá můžete vidět jak v TTL hledáčku fotoaparátu, tak i na stavovém displeji fotoaparátu.

Hledáček Canon EOS 7D Mark II s vyobrazením kompenzace zábleskové expozice | moje Tajemno
Kompenzace zábleskové expozice včetně indikace vysunutého blesku v hledáčku fotoaparátu Canon EOS 7D Mark II.

Na fotografii výše – první blesk vlevo dole signalizuje, že je vysunutý vestavěný blesk nebo nasazený externí blesk. Červená značka hned vedle znamená, že je aktivována kompenzace zábleskové expozice. Hodnotu této kompenzace pak v hledáčku uvidíte vpravo na boku. U fotoaparátu Canon EOS 7D Mark II se pohybuje v rozpětí -3 EV až +3 EV po třetinových krocích.

Stavový LCD displej se zvýrazněním kompenzace zábleskové expozice | moje Tajemno
Stavový LCD displej se zvýrazněním kompenzace zábleskové expozice u Canon EOS 7D Mark II

Nastavování této korekce je pak již vcelku snadné. Stačí zatočit kolečkem, popř. využít šipek. Výkon blesku se pak adekvátně zesílí / zeslabí. Jestli jste změnili sílu blesku správně, se následně dozvíte po pořízení fotky. To buď rychlým posouzením na displeji, nebo pohledem na histogram.

Měření zábleskové expozice

Existuje několik druhů měření expozice stejně jako měření zábleskové expozice. Dnes se v drtivé většině případů používá pro měření zábleskové expozice systém TTL (někdy s využitím rychlého předblesku). Více po najetí na uvedené odkazy.

Osobní zkušenost

Funkce kompenzace záblesků je jistě prima věc. Sám jsem ji však použil pouze okrajově. Jinak řečeno nepoužívám ji takřka vůbec. To proto, že většinou pracuji s manuálními externími blesky. Zde žádné kompenzace či korekce nepomohou. Prostě se nastaví určitý výkon blesku a to je vše.

Kompenzace zábleskové expozice | moje Tajemno
Kompenzace zábleskové expozice a celkové expozice ve spojení s vestavěným bleskem. Pro případné zvětšení klikněte.

Kompenzaci zábleskové expozice každopádně využijete jako „opravný prostředek“ hned, jak zjistíte chybu. Při měření expozice scény může dojít k jistým chybám. Při focení uhlí za pomocí blesku se bude fotoaparát snažit dodat do scény zbytečně moc světla. Stejně tak při focení zasněžené krajiny se bude fotoaparát analogicky snažit světlo ubírat. Lehce se stane, že fotoaparát špatně vyhodnotí množství světla a blesk dodá do scény světlo jinak, než by měl.

Pokud se ve scéně extra nic nemění, pravděpodobně nejrychlejší náprava bude využít kompenzaci zábleskové expozice. Přes menu (či tlačítko) rychle změníte hodnotu výkonu blesku a problém bude během chvíle odstraněn.

Závěrem

V článku jste se dočetli, kdy se kompenzace zábleskové expozice obvykle používá. Že jde o posílení či ubrání výkonu blesku. Je dobré si uvědomit, že takový blesk se může používat i třeba při fotografování osob v protisvětle. Takový snímek obvykle vypadá tak, že fotografovaný předmět či osoba je dost tmavý až černý, pozadí velmi světlé. Jenže jak má měření expozice poznat, jak blesk správně nastavit? Právě v tomto případě kompenzaci / korekci zábleskové expozice nejspíše také využijete.

Jak jste pochopili. Funkci, kolem které se dnes vše točí, můžete použít po každé, když fotíte s bleskem. Jedná se o něco, co využijete spíše výjimečně, protože dnešní elektronika je již vcelku inteligentní. Dokáže vcelku obstojně nastavit expozici i zábleskovou expozici tak, aby byl snímek exponován dostatečně správně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *