Archiv rubriky: Objektivy

Rubrika objektivy se přirozeně soustřeďuje  především na objektivy. Jedná se o konkrétní modely objektivů a jejich popis. Kromě toho zde najdete související vylepšení a seznam příslušenství a doplňků.

Jedná se opět o početnější rubriku. Koneckonců objektivy jsou to, přes co prochází světlo ze scény než dopadne na senzor fotoaparátu. Je sice pěkné fotit super-mega-giga úžasným fotoaparátem, ale jakmile před něj dáte nekvalitní objektiv, vše si tím jen pokazíte. Kvalitní objektiv je proto jakási cesta k dobré fotografii, která je plná detailů, zářivých barev s minimem zkreslení a optických vad.

Co zde kromě samotných objektivů najdete? Články na téma přední člen objektivů, o fotografických filtrech, o rychlosti a přesnosti ostření, ale třeba i článek o tzv. MTF křivkách, které vyjadřují kvalitu objektivu s pomocí grafu. Zajímavé články jsou též o testování objektivů, nebo o porovnání objektivů typu zoom s těmi monofokálními. Jsou tu samozřejmě i články pro úplné začátečníky, které pojednávají o ohniskové vzdálenosti objektivů, funkci clony (ať již v samotném objektivu, tak i sluneční clony), ale také zde najdete vcelku solidně zaplněnou sekci pojednávající o zkratkách objektivů. Nezapomněl jsem ani na čištění fotografické techniky. Konkrétně na přední a zadní člen objektivu + kontaktů. Článků je zde opravdu požehnaně, stačí si nějaký vybrat a trochu se do něj začíst.

Jak jsem již zmínil, níže najdete články, které spadají pod rubriku objektivy. Nachází se zde množství článků. Nicméně může se stát, že nenajdete zrovna ty, které hledáte. V takovém případě navštivte sekci „Vydané články“ a pokud ani zde nepochodíte, zkuste mne kontaktovat přes sekci „Kontakty“. Ideálně s pomocí e-mailu, děkuji.

Astrofotografie

Jak se fotí astrofotografie

Astrofotografie neboli astronomická fotografie je speciální typ fotografie, který se zaměřuje na tvorbu fotografií astronomických objektů na noční obloze. Se správnou technikou a dostatkem znalostí se jedná o velmi krásný druh fotografie. Astrofotografie se zaměřuje na fotografování měsíců, planet, hvězd, ale i různých galaxií, nebo jen na pohyb noční oblohy. V dnešním článku najdete informace, které se hodí, pokud s astrofotografií teprve začínáte. Článek tedy není zaměřen na profesionální astrofotografii, ale právě na tu amatérskou.

Pokračování textu Astrofotografie

Jak fotografovat sport

Jak fotografovat sport

Jak a čím fotografovat sport? To jsou otázky, na které se ptal nejeden čtenář těchto stránek. Čtenáře, resp. tazatele, spojuje jedna věc. Jednalo se o začínající fotografy, kteří získali možnost fotografovat nějaký sport. Jednalo se o basketbal, fotbal, ale i ragby a závody aut. Jak tedy správně fotografovat sport? Jednoduchá odpověď neexistuje. Ale existují různé postupy, kterými rozhodně nic nezkazíte.

Pokračování textu Jak fotografovat sport

Front a back focus

Jak otestovat objektiv na front a back focus a jak se jej zbavit

Co je to „front a back focus“? Do češtiny tyto dva anglické výrazy překládáme jako přední a zadní zaostření. Častěji se v tomto případě setkáte s uvedenými anglickými výrazy. Jedná se vlastně o vadu ostření u zrcadlovek. Front či back focus snadno poznáte tak, že objektiv ostří na jiné místo než chcete. Pokud ostří před toto místo, jedná se o front focus, pokud za toto místo, jde o back focus.

Na problém front a back focus nejčastěji narazíte při focení s nízkou clonou a také při delších ohniskových vzdálenostech. V dnešním článku zjistíte, jestli se problém týká i vašeho objektivu a také, jak ho úspěšně eliminovat.

Pokračování textu Front a back focus

Jak se fotí Svatojakubská cesta

Svatojakubská cesta

Už jste někdy slyšeli o Svatojakubské cestě? Divil bych se, kdyby ne. Každoročně ji absolvuje statisíce lidí z celého světa. Svatojakubská cesta je název historické sítě dvanácti poutních cest, které vedou ke hrobu svatého Jakuba Staršího. Tento hrob se nachází v katedrále v Santiagu de Compostela ve španělské Galicii.

Dnešní článek nechci pojmout jako zápisky či deník ze Svatojakubské cesty. Chci upozornit na některé úskalí této cesty v souvislosti s fotografováním. Též chci zmínit některé další informace, které se začínajícím „poutníkům“ mohou hodit.

Pokračování textu Jak se fotí Svatojakubská cesta

Problém při focení ze stativu

Problém při focení ze stativu s teleobjektivem

U některých tazatelů se objevil problém při focení ze stativu s tzv. „dlouhým ohniskem“, tedy s teleobjektivy. O co jde a na co si dát při focení ze stativu pozor? Na to odpoví dnešní článek.

Pořídila jsem si ke své APS-C zrcadlovce teleobjektiv 75-300 mm. Fotím s tímto objektivem hlavně ze stativu, protože jej v ruce neudržím. Čím blíže jsem k oněm 300 mm, tím spíše je obraz nekvalitní. Problém přetrvává i při focení ze stativu, kdy není výjimka, že jsou snímky rozmazané.

Ke své zrcadlovce Canon EOS 5D Mark IV jsem si pořídil skvělý objektiv. Tím je Canon EF 100-400 mm f/4,5-5,6 L IS II USM. Za pěkného počasí, jsou fotky super. Když ale fotím na dlouhou ohniskovou vzdálenost přes 300 mm, fotky nejsou ideální a mám problém i při focení ze stativu.

Našetřil jsem si na Tamron SP 150-600 mm f/5,0-6,3 Di VC USD G2. Mimochodem skvělý objektiv. Ale málokdy jej udržím na tzv. dlouhé ohnisko v ruce. Tak jsem si k němu pořídil monopod. Bylo to trochu lepší, ale stále to nebylo ono. Šel jsem na to přes stativ. Nicméně problém přetrvával i při focení ze stativu. Mé snímky jsou prostě často neostré, rozmazané. Jak je možné, že mám rozmazané snímky, i když fotím ze stativu? Mačkání spouště fotoaparátu snad fotoaparát nerozhýbe, nebo ano?

Pokračování textu Problém při focení ze stativu

První objektiv

První objektiv – jaký vybrat a nespálit se

Jak správně vybrat svůj první objektiv a nespálit se při tom? To je dobrá a náročná otázka, která trápí značnou část začínajících fotografů. Nejeden se obrátil na Fotoporadnu, aby si ujasnil, jaký by měl jeho první objektiv být.

Stojím před koupí nového fotoaparátu. Rád bych začal s focením, ale vůbec nevím, jaký první objektiv si mám pořídit. Chci fotit tak nějak všechno kolem sebe, ale zase nechci utratit zbytečně moc peněz.

Ráda bych začala fotit portréty. Dostala jsem zrcadlovku Canon EOS 6D Mark II. K ní bych si ráda koupila svůj první objektiv. Který je nejlepší na portréty?

S focením začínám. Chci si pořídit zrcadlovku Canon EOS 90D, ale nevím, jaký první objektiv si k ní vybrat. Ráda bych pořizovala umělečtější snímky. Klidně i řekněme takové rozmazanější. Poradíte nějaký?

Pokračování textu První objektiv

Korekce objektivu

Korekce objektivu

Pokročilé fotoaparáty, ale i řada těch levných, často obsahují skvělou funkci, která se jmenuje korekce objektivu. Po její aktivaci dokáže váš fotoaparát zmírnit a někdy i úplně potlačit některé neduhy objektivu. Jedná se například o problémy s vinětací, barevnou odchylkou na hranách objektů, difrakcí, nebo zkreslení objektivem – distorze.

Tyto odchylky a vinětaci lze vcelku obstojně potlačovat hned několika způsoby. Nejenom přímo ve fotoaparátu, ale i v některých programech pro úpravu fotografií. Ačkoliv je aktivace funkce korekce objektivu snadná, ne vždy se to obejde bez dalších problémů. O těchto problémech více v dnešním článku.

Pokračování textu Korekce objektivu