Archiv štítku: lamela

Fotografická lamela se nachází uvnitř objektivu. Můžete ji vidět ve chvíli, kdy máte nastavenou velkou clonu a vyfotografujete snímek. Obvykle jsou lamely vykrojené, aby co nejvíce připomínaly tvar kruhu. V některých levnějších fotoaparátech se tomu však neděje. Tvar lamel pak ovlivňuje bokeh na snímku.

Blesk ve fotoaparátu

Interní blesk ve fotoaparátech

Interní neboli vestavěný blesk (angl. built-in flash) najdete takřka ve všech fotoaparátech. Výjimku tvoří snad jen ty nejlevnější a nejdražší fotoaparáty. U nejlevnějších se šetří samozřejmě na ceně a u těch nejdražších se předpokládá využívání externích blesků. K čemu se blesk používá a co je o něm třeba vědět? Více v článku. Pokračování textu Blesk ve fotoaparátu

Závěrka

Závěrka ve fotoaparátu

Závěrka fotoaparátu je zařízení umožňující vstup světla na senzor nebo film po určitou dobu (expoziční čas). Závěrku fotoaparátu můžeme rozdělit na tři nejčastější typy: centrální, štěrbinovou a elektronickou.

závěrka fotoaparátu Canon EOS 400D
Štěrbinová závěrka fotoaparátu Canon EOS 400D

Na fotografii můžete vidět štěrbinovou závěrku fotoaparátu, která ve své levé části jeví jistí známky opotřebení. Závěrka je velice jemný mechanizmus a vřele nedoporučuji se ji jakkoliv dotýkat.
Pokračování textu Závěrka