Archiv štítku: bajonet

Bajonet

Bajonet slouží k uchycení objektivu na těle fotoaparátu. Protože má však zpravidla každý výrobce bajonet vlastní, nejsou objektivy různých výrobců vzájemně kompatibilní. Abyste mohli na svém fotoaparátu používat objektiv, který do něj zdánlivě nepasuje, slouží tzv. adaptér, který se namontuje na bajonet vašeho fotoaparátu a do něj se pak nasadí požadovaný objektiv.

Adaptéry

Adaptéry pro objektivy

Adaptéry pro objektivy slouží k připojení takových objektivů k fotoaparátům, kde by to za normálních okolností vůbec nešlo. Tím nemyslím jen staré objektivy, ale i moderní alternativy objektivů.

Existují také speciální adaptéry, které dokážou zvýšit světelnost některých objektivů a dosáhnout tak velmi nízké hloubky ostrosti. Čtěte a dozvíte se více.

Pokračování textu Adaptéry

Staré objektivy

Staré objektivy na nových fotoaparátech

Staré objektivy zažívají v posledních letech určitý rozmach. Těmito objektivy nemyslím nějakou starou verzi moderních objektivů se starými motorky a pomalým ostřením. Jsou tím myšleny objektivy, které používali vaši otcové, dědové a pradědové. Poctivý kus „železa“ s manuálním ostřením a manuální clonou. Právě tyto staré objektivy zažívají určitý BOOM. Pro jejich vlastnosti jsou fotografy dodnes vyhledávány. Ti se je snaží propojit s moderními fotoaparáty. Někdy úspěšně, někdy nikoliv. O tom bude dnešní článek.

Rád bych ještě upozornil na fakt, že problematika starých objektivů na nových zrcadlovkách je rozsáhlejší. Je těžké vše obsáhnout do jednoho kratšího článku tak, aby to bylo všem hned jasné. Na druhou stranu vícero článků by také moc nepomohlo, protože by to „zasekalo“ stránky klidně na 3 měsíce. Takže se toho nebojte a hurá na to.

Pokračování textu Staré objektivy

Objektivy

Objektivy

Objektivy jsou bez debat nejdůležitější součástí každého fotoaparátu. Bez nich fotku prostě neuděláte. Ani ne tak senzor / snímač, jako právě objektivy mohou za skvělou či mizernou kresbu scény. Měli byste jim proto věnovat náležitou pozornost.

Objektivy Canon
Objektivy Canon. Pro případné zvětšení klikněte.

Dnešní článek věnuji často kladeným dotazům všeobecně na objektivy. Je to sice pár měsíců zpět, co jsem o objektivech již psal. Tehdy se však jednalo o rozdělení objektivů především podle ohniskové vzdálenostizpůsobu použití. Tentokrát bych rád popsal objektiv jako celek a také z čeho se skládá.

Pokračování textu Objektivy

Nepasuje mi objektiv

Nepasuje mi objektiv k fotoaparátu

Nepasuje mi objektiv“, začínala zpráva. To jsem ale ještě nevěděl, co přijde posléze. Už vůbec jsem netušil, že podobné problémy má o něco více čtenářek těchto stránek.

Nepasuje mi objektiv. Koupila jsem si nový objektiv za desítky tisíc a nefunguje. Na krámě mi řekli, že je ale v pořádku. Co mám teď dělat?

Pokračování textu Nepasuje mi objektiv

Rozdělení objektivů

Základní rozdělení objektivů

Píšete si o ně již nějakou dobu a tak je tady máte – objektivy. Protože je toto téma vcelku rozsáhlé, rozhodl jsem se zveřejňovat jednotlivé části postupně. Dnes se soustředím na základní rozdělení objektivů především s ohledem na ohniskovou vzdálenost.

Rozdělení objektivů - objektivy Nikkor
Objektivy Nikkor
Pokračování textu Rozdělení objektivů