Adaptéry pro objektivy
Adaptéry pro objektivy slouží k připojení takových objektivů k fotoaparátům, kde by to za normálních okolností vůbec nešlo. Tím nemyslím jen staré objektivy, ale i moderní alternativy objektivů.
Existují také speciální adaptéry, které dokážou zvýšit světelnost některých objektivů a dosáhnout tak velmi nízké hloubky ostrosti. Čtěte a dozvíte se více.
Adaptéry a redukce pro objektivy
S adaptéry jste se na těchto stránkách mohli poprvé setkat ve spojení se starými objektivy. Díky nim je totiž možné k fotoaparátu připojit kupříkladu starý objektiv Helios s paticí M42 či M39. Bez adaptéru by to jednoduše nešlo.
Adaptér s čipem, který signalizuje správné zaostření je zobrazen na fotografii výše. Jedná se v podstatě o kus kovu s menší elektronikou. Nic složitého.
Nicméně podobné adaptéry se běžně používají i pro moderní objektivy. Kupříkladu adaptér níže dokáže připojit velké objektivy určené pro bajonet Canon EF k malému fotoaparátu s bajonetem Canon EF-M.
Tímto jednoduchým způsobem můžete ke svému fotoaparátu připevnit objektivy, které byste jinak připojit nemohli. Jsou tu bohužel ale i jistá omezení.
Jaké objektivy můžete takto připojit
Na tuto otázku je těžké odpovědět. Před několika lety bylo adaptérů pro objektivy a pro konkrétní bajonety fotoaparátů v České republice relativně malé množství. Odpověď by tehdy byla vcelku snadná. Dnes je situace taková, že je těžké se v ní vyznat. Existuje totiž nepřeberné množství různých adaptérů. Jsou zde adaptéry s přenosem signálu mezi objektivem a fotoaparátem, adaptéry s optickým členem, ale i úplně obyčejné kusy kovu.
Nyní se podívám na nabídku jednoho nejmenovaného obchodu s fotografickou technikou. Pro bajonet Canon EF nabízí adaptéry pro připojení objektivů:
- s paticí M39 a M42,
- Bronica ETR,
- Canon FD,
- Fujica X-Fujinon,
- Hasselblad V,
- Leica R,
- Mamiya 645,
- Nikon D / G,
- Pentacon Six,
- Pentax K,
- Sony A.
A to nemluvím o bajonetu Canon EF-M. Tam je nabídka ještě širší. To jen pro příklad, s čím se v podstatě běžně můžete setkat. Některé z výše uvedených adaptérů se prodávají s optickým členem s možností ostřit na nekonečno. Jiné samozřejmě bez něj (ty jsou zase dobré pro makro záběry).
Problém adaptérů pro objektivy
První problém je dostupnost některých adaptérů, resp. možnost připojit některé objektivy právě k vašemu fotoaparátu. V tomto případě hraje roli velikost senzoru, ale i registrovaná vzdálenost. Máte-li ve fotoaparátu velký senzor, obvykle nemá vůbec smysl připojovat objektiv, který je vyroben pro menší velikost senzoru. Proč? Napoví vám tato fotografie.
Druhou věcí je tzv. registrovaná vzdálenost mezi objektivem a senzorem. Některé objektivy jsou konstruovány tak, že mají tuto vzdálenost dost malou. Lze je pak obvykle připojit k menším bezzrcadlovkám s menšími senzory. Velké zrcadlovky mohou mít jednoduše smůlu.
Dalším problémem pak může být nefungující clona v objektivu, stabilizace, popř. autofokus. To proto, že elektronika „nového“ objektivu může být natolik různá od elektroniky fotoaparátu, že žádný adaptér nepomůže. S tím samozřejmě souvisí i špatný přenos elektrických informací skrze adaptér. Některé adaptéry však naštěstí tyto problémy dokážou řešit vlastní speciální elektronikou. Někdy úspěšněji, někdy nikoliv. Koneckonců existují objektivy, které žádný autofokus nemají a clona se nastavuje ručně na objektivu. Na to je třeba rovněž pamatovat.
Jaké výhody adaptéry pro objektivy nabízí
Kromě již zmíněné výhody – možnost připojit „cizí“ objektivy k vašemu fotoaparátu, mají některé adaptéry ještě jednu výhodu. Tou je koncentrace světla objektivu určeného pro velké senzory na malý senzor fotoaparátu. V praxi to vypadá tak, že se na malý senzor fotoaparátu dostane o dost více světla. Tedy mnohem více světla, než by se dostalo na full-frame senzor, pro který může být objektiv vyroben. Co se v tomto případě stane, napoví článek z Digimanie.
V souvislosti s odstavcem výše doporučuji navštívit stránky společnosti Metabones a porozhlédnout se po jejich Speed Booster(u). Proč zrovna tato společnost? Jednoduše proto, že jsem byl s jejich adaptéry vždy spokojený. To jak po stránce optické, tak po stránce materiálové.
Nepodložená možná nebezpečí adaptérů
Jednou na sociální síti Facebook a jednou ve fóru (tuším, že na Megapixelu) jsem zaznamenal jedno varování. Šlo vlastně o upozornění na nějaké levné adaptéry (značku si bohužel nevybavuji, byla pro mě úplně neznámá). Dotyční poukazovali na to, že jistý levný adaptér má nějak špatně vyřešený přenos elektroniky mezi objektivem a fotoaparátem. Údajně má v kontaktech vznikat nějaký náboj, který má potom doslova „odpálit“ elektroniku ve fotoaparátu. Vzhledem k tomu, že se jednalo o nějakou levnou čínskou výrobu jsem se tomuto problému dále nevěnoval. Nicméně může to být potenciální riziko pro váš drahocenný fotoaparát.
Osobní zkušenost
Všeobecně mám k adaptérům velmi vřelý vztah. S kamarády jsme je kupříkladu bez jakýchkoliv problémů používali u drahých kamer a bezzrcadlovek od Sony. K nim byly připojovány především monofokální objektivy Canon. Koneckonců díky spojení kamery, adaptéru a několika objektivů vzniklo například toho recesistické video (parodie na český rap).
Já osobně adaptéry využívám zejména pro připojení starých objektivů k mé zrcadlovce. Protože pro toto spojení nejsou třeba žádné elektrické kontakty, neřešil jsem ani případné zničení elektroniky výbojem.
Závěrem
Adaptéry mohou fotografovi pomoci, ale také ho pořádně potrápit. Díky obřímu trhu máte k dispozici opravdu velké množství adaptérů od všemožných výrobců za různé ceny. Nejste-li si jistí, zda vám bude adaptér fungovat, volte takového prodejce, u kterých si budete moci adaptéry vyzkoušet. Možná tím ušetříte peníze za poštovné, až budete adaptér vracet zpět.
Nenajdete-li ty správné adaptéry pro váš fotoaparát, nezoufejte. Zkuste jiný e-shop, využijte internet. Dnes už se vyrábí kde co. Až mě to samotného při psaní tohoto článku překvapilo – jak se trh za těch pár let změnil a nafoukl.