Adaptéry

Adaptéry pro objektivy

Adaptéry pro objektivy slouží k připojení takových objektivů k fotoaparátům, kde by to za normálních okolností vůbec nešlo. Tím nemyslím jen staré objektivy, ale i moderní alternativy objektivů.

Adaptéry a redukce pro objektivy

S adaptéry jste se na těchto stránkách mohli po prvé setkat ve spojení se starými objektivy. Díky nim je totiž možné k fotoaparátu připojit kupříkladu starý objektiv Helios s paticí M42 či M39. Bez adaptéru by to jednoduše nešlo.

Adaptéry M42 na Canon EF s čipem | moje Tajemno
Adaptér pro objektivy s paticí M42 na Canon EF/EF-S, s čipem

Takový adaptér s čipem signalizující správné zaostření můžete vidět na fotografii výše. Jedná se v podstatě o kus kovu s menší elektronikou. Nic složitého.

Nicméně podobné adaptéry se běžně používají i pro moderní objektivy. Kupříkladu adaptér níže dokáže připojit velké objektivy určené pro bajonet Canon EF k malému fotoaparátu s bajonetem Canon EF-M.

Adaptéry Canon EF na Canon EF-M
Adaptér pro objektivy Canon EF na fotoaparát s bajonetem Canon EF-M, zde s upevněním na stativ (není vždy součást balení)

Tímto jednoduchým způsobem můžete ke svému fotoaparátu připevnit objektivy, které byste jinak připojit nemohli. Jsou tu však i jistá omezení.

Jaké objektivy můžete takto připojit

Na tuto otázku je těžké odpovědět. Před několika lety bylo adaptérů pro objektivy a pro konkrétní bajonety fotoaparátů v České republice relativně malé množství. Odpověď by tehdy byla vcelku snadná. Dnes je situace taková, že je těžké se v ní vyznat. Existuje totiž nepřeberné množství různých adaptérů. Jsou zde adaptéry s přenosem signálu mezi objektivem a fotoaparátem, adaptéry s optickým členem, ale i úplně obyčejné kusy kovu.

Nyní se podívám na nabídku jednoho nejmenovaného obchodu s fotografickou technikou. Pro bajonet Canon EF nabízí adaptéry pro připojení objektivů:

 • s paticí M39 a M42,
 • Bronica ETR,
 • Canon FD,
 • Fujica X-Fujinon,
 • Hasselblad V,
 • Leica R,
 • Mamiya 645,
 • Nikon D / G,
 • Pentacon Six,
 • Pentax K,
 • Sony A.

A to nemluvím o bajonetu Canon EF-M. Tam je nabídka ještě širší. To jen pro příklad, s čím se v podstatě běžně můžete setkat. Některé z výše uvedených adaptérů se prodávají s optickým členem s možností ostřit na nekonečno. Jiné samozřejmě bez něj (ty jsou zase dobré pro macro záběry (článek v přípravě)).

Problém adaptérů pro objektivy

První problém je dostupnost některých adaptérů, resp. možnost připojit některé objektivy právě k vašemu fotoaparátu. V tomto případě hraje roli velikost senzoru, ale i registrovaná vzdálenost. Máte-li ve fotoaparátu velký senzor, obvykle nemá vůbec smysl připojovat objektiv, který je vyroben pro menší velikost senzoru. Proč? Napoví vám tato fotografie.

Objektiv pro malý senzor na Full-frame senzoru | moje Tajemno
Takto může vypadat snímek ve fotoaparátu s Full-frame senzorem při použití objektivu pro APS-C senzory fotoaparátů. Pro případné zvětšení klikněte.

Druhou věcí je tzv. registrovaná vzdálenost mezi objektivem a senzorem. Některé objektivy jsou konstruovány tak, že mají tuto vzdálenost dost malou. Lze je pak obvykle připojit k menším bezzrcadlovkám s menšími senzory. Velké zrcadlovky mohou mít jednoduše smůlu.

Dalším problémem pak může být nefungující clona v objektivu, stabilizace, popř. autofokus. To proto, že elektronika „nového“ objektivu může být natolik různá od elektroniky fotoaparátu, že žádný adaptér nepomůže. S tím samozřejmě souvisí i špatný přenos elektrických informací skrze adaptér. Některé adaptéry však naštěstí tyto problémy dokáží řešit vlastní speciální elektronikou. Někdy úspěšněji, někdy nikoliv. Koneckonců existují objektivy, které žádný autofokus nemají a clona se nastavuje ručně na objektivu. Na to je třeba rovněž pamatovat.

Jaké výhody adaptéry pro objektivy nabízí

Kromě již zmíněné výhody – možnost připojit „cizí“ objektivy k vašemu fotoaparátu mají některé adaptéry ještě jednu výhodu. Tou je koncentrace světla objektivu určeného pro velké senzory na malý senzor fotoaparátu. V praxi to vypadá tak, že se na malý senzor fotoaparátu dostane mnohem více koncentrovaného světla. Tedy mnohem více světla, než by se dostalo na Full-frame senzor, pro který může být objektiv vyroben. Co se v tomto případě stane napoví článek z DigimanieExterní odkaz.

V souvislosti s odstavcem výše doporučuji navštívit stránky společnosti MetabonesExterní odkaz a porozhlédnout se po jejich Speed Booster(u). Proč zrovna tato společnost? Jednoduše proto, že jsem byl s jejich adaptéry vždy spokojený. To jak po stránce optické, tak po stránce materiálové.

Nepodložená možná nebezpečí adaptérů

Jednou na sociální síti Facebook a jednou ve fóru (tuším že u Megapixelu) jsem zaznamenal jedno varování. Šlo vlastně o upozornění na nějaké levné adaptéry (značku si bohužel nevybavuji, byla pro mě úplně neznámá). Dotyční poukazovali na to, že jistý levný adaptér má nějak špatně vyřešený přenos elektroniky mezi objektivem a fotoaparátem. Údajně v kontaktech vznikat nějaký náboj, který má potom doslova „odpálit“ elektroniku ve fotoaparátu. Vzhledem k tomu, že se jednalo o nějakou levnou čínskou výrobu jsem se tomuto problému dále nevěnoval. Nicméně může to být potenciální riziko pro váš drahocenný fotoaparát.

Osobní zkušenost

Všeobecně mám k adaptérům velmi vřelý vztah. S kamarády jsme je kupříkladu bez jakýchkoliv problémů používali u drahých kamer a bezzrcadlovek od SonyExterní odkaz. K nim byly připojovány především monofokální objektivy CanonExterní odkaz. Koneckonců díky spojení kamery, adaptéru a několika objektivů vzniklo například toho recesistické video (parodie na český rap).

Já osobně adaptéry využívám zejména pro připojení starých objektivů k mé zrcadlovce. Protože pro toto spojení nejsou třeba žádné elektrické kontakty, neřešil jsem ani případné zničení elektroniky výbojem.

Závěrem

Adaptéry mohou fotografovi pomoci, ale také ho pořádně potrápit. Díky obřímu trhu máte k dispozici opravdu velké množství adaptérů od všemožných výrobců za různé ceny. Nejste-li si jistí, zda vám bude adaptér fungovat, volte takového prodejce, u kterých si budete moci adaptéry vyzkoušet. Možná tím ušetříte peníze za poštovné, až budete adaptér vracet zpět.

Nenajdete-li ty správné adaptéry pro váš fotoaparát, nezoufejte. Zkuste jiný e-shop, využijte internet. Dnes už se vyrábí kde co. Až mě to samotného při psaní tohoto článku překvapilo – jak se trh za těch pár let změnil a nafoukl.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *