Nepasuje mi objektiv

Nepasuje mi objektiv k fotoaparátu

Nepasuje mi objektiv“, začínala zpráva. To jsem ale ještě nevěděl, co přijde posléze. Už vůbec jsem netušil, že podobné problémy má o něco více čtenářek těchto stránek.

Nepasuje mi objektiv. Koupila jsem si nový objektiv za desítky tisíc a nefunguje. Na krámě mi řekli, že je ale v pořádku. Co mám teď dělat?

Objektiv mi nějak nepasuje

Vždy, když od svého známého slyším větu z nadpisu, přemýšlím ve smyslu „a jéééjej“. Ať jsem fotil s Prakticou, Nikonem, Canonem, Pentaxem… nikdy jsem neměl s nasazováním a sundáváním objektivů jakýkoliv problém. Objektiv vždy seděl tak, jak měl. Nedokázal jsem si představit situaci, kdy by tomu bylo jinak. Pak jsem založil tyto stránky a ejhle… Někdy jsem se nestačil divit, co kdo vymyslel a k čemu se dostal.

Proč objektiv nepasuje

Za poslední roky jsem se setkal s několika případy, kdy objektiv neseděl tak, jak by asi měl. Jednalo se především o případy kdy:

  • fotoaparát měl zničený, nebo uvolněný bajonet,
  • objektiv měl úplně jinou část objektivového bajonetu,
  • objektiv neměl bajonet vůbec,
  • objektiv byl určen pro jiný typ bajonetu téže značky fotoaparátu,
  • jednalo se o nevhodný starý objektiv s úplně jiným bajonetem,
  • na objektivu byly provedeny nějaké úpravy, které znemožňovaly objektiv zapojit do fotoaparátu.
Nepasuje objektiv Helios
Starý manuální objektiv Helios. Nepasuje vám do fotoaparátu? V tom případě budete potřebovat adaptér M39, nebo M42.

Špatná volba objektivu

Paní v úvodu ráda fotografuje. Dostala proto od rodiny darem zrcadlovku Nikon D3300. Protože vždy toužila fotit portréty, hned si v obchodě zakoupila použitý objektiv Canon EF 85mm f/1,2 L USM. Něco na tom nesedí, že ano? Canon objektivy přeci nepasují do fotoaparátů od Nikonu (platí to i opačně). Jak to tedy vzniklo?

Paní dostala zrcadlovku v nějakém tom setu s objektivem. Léta před tím fotila kompaktem a nikdy jiný fotoaparát než kompakt v ruce nedržela. Neměla velké povědomí o společnostech Canon, Nikon, Pentax, Sigma, atd. Když pak přišla do obchodu, ptala se na portrétní objektiv. Obchodník se ji hned zeptal: „Jaký fotoaparát vlastníte?“ Ona pak ukázala na nějaký černý, který byl v regále, protože ji přišly všechny víceméně stejné. Trefila se zrovna na fotoaparát od Canonu. Následně ji nabízeli, co se dalo. Nakonec si vybrala jeden použitý objektiv, který si rovněž na místě zakoupila. Nenapadlo ji si vzít sebou svůj vlastní fotoaparát a vše si na místě vyzkoušet.

Když přišla domů, zkusila objektiv připevnit na tělo fotoaparátu, ale nedařilo se. Bajonet prostě nespolupracoval. Řekla si, že to vyřeší děti, až přijedou na návštěvu. Jenže to pár měsíců trvalo. Proto zatím fotila na objektiv, který dostala k fotoaparátu. Bavilo jí to a tak na drahé sklo od Canonu příliš nemyslela. Když děti přijely, nevěděly si s tím moc rady. Paní se pak s celým tímto příběhem obrátila na Fotoporadnu o pomoc. Sama mi poté nabídla zveřejnit tento příběh s jistým ponaučením. K němu se ale teprve dostanu.

FOTOLAB, klasická prodejna fotoaparátů a jejich příslušenství, kterou můžete znát z kdejakého většího obchodu
FOTOLAB, klasická prodejna fotoaparátů a jejich příslušenství, kterou můžete znát z kdejakého většího obchodu. V nějaké podobné se stala výše zmiňovaná událost.

Co udělala paní v příběhu špatně?

Většina jistě hned odpoví, že si vybrala špatný objektiv. „Samozřejmě, že objektiv nepasuje! Vždyť to jsou úplně jiní výrobci!“ Takto mi odpověděl kolega fotograf po převyprávění příběhu. Nevěřícně při tom vrtěl hlavou. Připadal mi i lehce rozčilený.

Proč se rozčiluješ?“, povídám mu. „Kdybys nakupoval tapety domů pro manželku, také bys neviděl rozdíl mezi růžovou, staro-růžovou a já nevím čím vším ještě. Paní dle nejlepšího vědomí a svědomí nakoupila to, co považovala za správné. Jen neměla dostatek informací.

Když si kupujete objektiv, raději se předem přesvědčte, zda ve vašem fotoaparátu funguje. Je jedno, jestli se jedná o levný, nebo drahý objektiv. Jestli je od Sigmy, Tamronu, Pentaxu, nebo Nikonu. Když si před koupí objektivu vezmete k prodejci vlastní fotoaparát, můžete se vyhnout spoustě problémů. Pokud vám prodejce neumožní objektiv vyzkoušet, je to na první pohled dost podezřelé!

Špatný bajonet

Abych odpověděl na zbylé body „proč objektiv nepasuje“, přesunu se nyní trochu jinam.

Jak z mých článků víte, například Canon používá hned několik bajonetů. Konkrétně se jedná o Canon EF-M pro malé bezzrcadlovky, Canon EF-S pro APS-C fotoaparáty a Canon EF pro full-frame fotoaparáty, ale i Canon RF pro velké full-frame bezzrcadlovky.

Na APS-C zrcadlovky Canon můžete nasadit jak objektivy pro bajonet Canon EF, tak i pro Canon EF-S. Na bajonet Canon RF můžete používat objektivy jak Canon EF, tak i EF-S (nicméně pouze s adaptérem).

Při koupi objektivů je tedy třeba dát pozor a zjistit si, jaký že bajonet má váš fotoaparát.

Canon EF 85mm f/1,2L II USM
Canon EF 85mm f/1,2L II USM. Tento velký a těžký objektiv například připojíte nejen k full-frame zrcadlovkám, ale i APS-C zrcadlovkám.

Dále k bajonetům

To, že fotoaparát nepasuje, může být také dáno špatně připevněným bajonetem. Před léty mi přišel fotoaparát s nějakou „vychytávkou“, aby objektiv lépe držel. Ten objektiv byl již hodně starý a nějaké jeho části byly měněné. Jenže úpravy bajonetu v podstatě znemožňovaly připevnit jakýkoliv nepoškozený (neupravený) objektiv. Po výměně bajonetu a odstranění jakési „vložky“ vše fungovalo korektně.

Bajonet fotoaparátu Canon EOS 7D Mark II
Bajonet fotoaparátu Canon EOS 7D Mark II

Objektiv bez drážek na bajonet

Objektiv má tzv. objektivový bajonet. Jedná se o takové drážky, díky kterým lze objektiv snadno připojit k tělu fotoaparátu. Některé objektivy mají možnost tuto část bezplatně, nebo za jistý finanční obnos, vyměnit za jiný typ pro jiný fotoaparát. Stalo se mi, že mi přišel „nefunkční“ objektiv Sigma, ale bez této části. Pomohl servis, kde byla namontována „koncovka“, resp. bajonet na Canon, a vše fungovalo, jak mělo. Každopádně Sigma mě v tomto ohledu překvapila, že umožňuje takto pohodlnou výměnu.

Staré objektivy

Staré objektivy jsou kapitolou sama pro sebe. Proto bych se o nich více rozepsal trochu jinde. Co však mohu s jistotou říci, tak v podstatě všechny staré objektivy potřebují nějaký ten adaptér. Bez něj starý objektiv v moderním fotoaparátu prostě nepasuje (až na některé výjimky).

Osobní zkušenost

Ačkoliv jsem to zde již psal, opakování je matkou moudrosti. Zajímejte se o svůj fotoaparát! U auta taky zjišťujete, na jaké palivo jezdí. Já také nejprve četl, zkoušel a až pak teprve kupoval. Škoda, že jsem před více než deseti lety nenarazil na nějaký podobné stránky. Možná jsem si tak mohl ušetřit nejedno trápení s fotoaparáty a jejich příslušenstvím.

Když kupujete nový objektiv, je dobré a více než vhodné, ho také otestovat na vašem konkrétním fotoaparátu. Můžete tak odhalit hned několik potenciálních problémů. Např. že objektiv na vašem fotoaparátu neostří, že mu nefunguje stabilizace, nebo že vůbec nepasuje.

Závěrem

Ještě jednou – čtěte, zajímejte se, vyhledávejte informace, ptejte se, zkoušejte. Za zeptání nic nedáte a za vyzkoušení rovněž ne.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *