Kde najdu EXIF

Kde ve fotografii najdu EXIF

Jeden z často opakujících se dotazů se týká toho, čemu se říká EXIF, resp. EXIF metadata. Tento pojem a co je jeho součástí jsem vysvětloval již dříve (viz odkaz). Nicméně nezodpověděl jsem zde několik otázek, na které se někteří ptají.

Kde najdu EXIF? Kde je ve fotografii EXIF? Jak si můžu EXIF zobrazit? V jakém programu si můžu EXIF přečíst?

EXIF metadata

Z odkazu výše se dozvíte, co jsou ony metadata. Tato data přidávají digitální fotoaparáty do vyfocených fotografií. Dělají to proto, aby bylo možné zpětně zjistit parametry expozice. Kromě toho mohou tato data obsahovat další zajímavé údaje. Vždy ovšem záleží na výrobci dané fotografické techniky a způsobu využívání a zapisování do EXIFu. Tedy, zdali se výrobce drží nějakých standardů, příp. zapisuje nějaká vlastní „nepodporovaná“ data, apod.

Dnešní fotoaparáty toho takto zapisují do fotografií docela dost. Tato data v žádném případě neovlivňují kvalitu fotografií. Pouze nepatrně zvyšují velikost snímků. Pro přehlednost uvádím nejzajímavější údaje, které lze obvykle z EXIFu ve fotografii vyčíst:

EXIF data z GoPro kamery v programu IrfanView
Zobrazení poloviny informací z EXIFu v programu IrfanView. Jak můžete vidět, jedná se o fotografii pořízenou 21.5.2016 za pomoci GoPro kamery HERO4.

Kde v souboru najdu EXIF

Po menším zopakování pojmu EXIF se dostávám ke konkrétním odpovědím. Poloha EXIF metadat v souboru není pevně stanovená. Může se nacházet na začátku souboru, v jeho středu, ale i na konci. Z toho plyne, že některé programy (zejména ty starší) nedokážou s některými EXIF metadady pracovat. V dnešní době se však situace kolem EXIFu ustálila. Výrobci fotoaparátů se použili. Vkládají tyto dodatečné informace na stejná místa, navíc lze kolikrát dohledat i jakousi dokumentaci, díky které lze metadata správně interpretovat.

Konkrétní příklady

K zobrazování fotografií v počítači většinou nepoužívám vnitřní „Prohlížeč fotografií“, který je součástí každého moderního systému. Tento prohlížeč je vcelku „hloupý“ a kromě zobrazení fotografií v základních formátech neumí zpravidla nic navíc. Těmi základními formáty nyní myslím především formáty JPEG, popř. BMP a TIFF. Tímto to obvykle končí (pokud nenajdete a nenainstalujete nějaké rozšíření systému).

Pro zobrazování fotografií (i těch v datovém formátu RAW) využívám freeware program IrfanView. Po stažení dalších dvou souborů (čeština + soubor s rozšiřujícími zásuvnými moduly) se jedná o velice všestranný nástroj. Dokáže zobrazit mnoho grafických formátů a umožňuje i menší úpravy v obrazu (kontrast, jas, ořez, barvy, několik filtrů…). Co je ale hlavní – je zdarma, nezatíží systém a i bez dodatečného nastavení je velice použitelný. Jak v něm zobrazit EXIF metadata z fotografie ukazuje snímek níže.

EXIF data v programu IrfanView
Zobrazení EXIF metadat v programu IrfanView. Pro zvětšení klikněte.

Existují samozřejmě i jiné programy, např.: Zoner Photo Studio, nebo Adobe® Lightroom®. Jak v nich najdete požadovaná data o expozici, ukazují opět snímky níže.

EXIF v programu Zoner Photo Studio
V programu Zoner Photo Studio stačí zobrazit informace o souboru a hned vidíte přehlednou tabulku. Pro zvětšení klikněte.
EXIF v Adobe Photoshop Lightroom
Adobe® Photoshop® Lightroom® zobrazuje hlavně údaje o expozici. A to buď v levém horním rohu fotografie, nebo pod histogramem v pravé horní části obrazu. Nyní tam není údaj vidět, protože se kurzor nacházel ve fotografii (v té chvíli zobrazuje jiné údaje). Pro zvětšení klikněte.

Nenašel jsem EXIF

Na internetu pod fotkou bylo napsáno 1/20 s, f/3,2. Stáhl jsem si fotografii do počítače, ale stopy po EXIFu tu asi nejsou. Co s tím? Dělám něco špatně?

S největší pravděpodobností ne. Je značná část fotografů, kteří údaje z EXIFu odstraňují. To, že někteří fotografové ke svým fotografiím přidávají ještě informace o použité expozici, není samozřejmost. Stejně tak není obvyklé zveřejňovat fotografie včetně EXIFu. Některé webové služby pracující s grafikou i sociální sítě se rovněž EXIFu zbavují. Jiné z něj naopak čerpací důležité informace.

Například sociální síť Facebook s EXIFem nepracuje vůbec (k září 2016). Jestli se to do budoucna změní, je otázka. Když si však nyní uložíte nějakou fotografii právě z Facebooku, rozhodně informace o expozici neobsahuje. Stejně tak neobsahuje žádné další údaje.

Pro mnohé fotografy je nezveřejnění informací o fotoaparátu, expozici, popř. softwaru použitého pro úpravu fotografií, i určité know-how. Ne každý touží po tom, aby ostatní věděli, že jeho fotografie je vlastně upravená přes Photoshop a k tomu doladěná skrze nějaký další editor. Mnoho editorů totiž umí s metadaty pracovat. Po jakékoliv úpravě pak přidají do metadat fotografie zápis o tom, že snímek byl tím daným programem upravený. A to je něco, co se ne každému líbí.

Osobní zkušenost

Nevím jak vy, ale já po EXIFu zase tolik „netoužím“. Když už, tak mne zajímá nastavení expozice. To mi zobrazí jakýkoliv chytřejší moderní program, který trochu pracuje s grafikou. Občas lze z EXIFu vydolovat i počet cyklů závěrky ve fotoaparátu. To se zase hodí při koupi nového fotoaparátu. Každopádně většinou se na fotografie spíše dívám, nebo je upravuji, než abych studoval expozici. To v mém případě opravdu není tak často.

Občas se stane, že mne fotografie na internetu natolik zaujme, že bych rád znal parametry její expozice, příp. další informace. V tu mám obvykle jen několik možností. Stáhnout danou fotografii a otevřít ji v adekvátním programu. Koneckonců, výše jsem uvedl rovnou tři programy. Zkusit dohledat danou fotografii někde jinde na internetu a doufat, že zde dohledám dané parametry snímku. Nakonec, oslovit autora snímku. Není to sice obvyklé, ale občas se stane, že je autor natolik potěšený zájmem o jeho snímek, že se kromě parametrů expozice ještě podělí o nějaký příběh z doby vzniku snímku.

Závěrem

Zobrazit EXIF metadata není v dnešní době zase tak velký problém, jak by se mohlo znát. Problém to je ve chvíli, kdy fotografie tato data vůbec neobsahuje. V tom případě pomůže snad už jen samotný autor snímku. Každopádně si myslím, že není třeba lpět na naprosto přesném „kopírování“ nějakých nastavení. Berte údaje z EXIFu spíše jako doporučení a ponaučení pro vaší následnou tvorbu.

3 komentáře u „Kde najdu EXIF

 1. Mě osobně začal EXIF zajímat tím, že v něm je uložená orientace (to v textu není uvedeno) a programy, které nečtou EXIF korektně fotku zobrazí otočenou o nějaký násobek 90°.

  Proto používám GraphicsMagick s parametrem -auto-orient, který tento „defekt“ spraví.
  http://www.graphicsmagick.org/GraphicsMagick.html
  Dlouho jsem hledal důvod proč se jednou JPG zobrazí správně a jindy otočený.

 2. Existuje v Zoner funkce, která by vytáhla z Exif datum a umístila je do zvoleného místa na fotografii? Popř. v kontrastu, v nejlepším možném případě stabilní výškou písma v mm s ohledem na formát fotografie.

  1. Dobrý den,
   ano, taková funkce v Zoneru opravdu existuje. Jedná se o funkci vložení textu, kde si nastavíte kam se má text zarovnat, jaké má mít rozměry a co má vlastně obsahovat. Do samotného textu pak stačí vložit např. kód pro datum a čas vytvoření snímku „{TC}“. Více najdete v manuálu k programu Zoner v sekci zabývající se EXIF, IPTC a XMP informacemi v části Formátovací řetězec ~ Modifikace formátovacího řetězce. Mimochodem další modifikací kódu „{TC}“ lze zobrazovat krátký formát zápisu, příp. pouze datum pořízení snímku, nebo pouze čas pořízení. Možností je více, stejně jako počet různých kódů, resp. formátovacích řetězců.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *