Kde ve fotografii najdu EXIF
Jeden z často opakujících se dotazů se týká toho, čemu se říká EXIF, resp. EXIF metadata. Tento pojem a co je jeho součástí jsem vysvětloval již dříve (viz odkaz). Nicméně nezodpověděl jsem několik, pro někoho důležitých, otázek.
Kde najdu EXIF? Kde je ve fotografii EXIF? Jak si můžu EXIF zobrazit? V jakém programu si můžu EXIF přečíst?
EXIF metadata
Jak už víme, EXIF jsou vlastně metadata. Tato data přidávají digitální fotoaparáty do vyfocených fotografií. Dělají to proto, aby bylo možné zpětně zjistit, jak byla například nastavená expozice + další zajímavé údaje. Dnešní moderní fotoaparát toho takto zapíše do fotografie docela dost. Tato data však v žádném případě neovlivní kvalitu fotografií. Pouze nepatrně zvýší velikost snímku. Pro přehlednost uvádím nejzajímavější údaje, které lze obvykle z EXIFu ve fotografii vyčíst:
- expoziční čas,
- použitá clona,
- citlivost ISO,
- korekce expozice,
- použití blesku (ano / ne),
- někdy i GPS místa,
- a samozřejmě i použitý fotoaparát.

Kde najdu EXIF
Po menším zopakování pojmu EXIF se dostávám ke konkrétním odpovědím. Poloha EXIF metadat v souboru není pevně stanovená. Může se nacházet na začátku souboru, v jeho středu, ale i na konci. Z toho plyne, že některé (zejména ty starší) programy nedokážou s některými EXIF metadady bohužel pracovat. V dnešní době se však situace kolem EXIFu ustálila. Výrobci fotoaparátů vkládají tyto dodatečné informace na stejná místa a nové programy je tak bezpečně naleznou.
Konkrétní příklady
K zobrazování fotografií v počítači většinou nepoužívám vnitřní „Prohlížeč fotografií“, který je součástí každého moderního systému. Tyto prohlížeče jsou totiž vcelku „hloupé“ a dokážou opravdu jen zobrazit fotografii v základních formátech. Tím myslím především JPEG, popř. BMP a TIFF. Tímto obvykle končí.
Pro zobrazování fotografií (i těch v RAW datovém formátu) využívám freeware program IrfanView. Po stažení dalších dvou souborů (čeština + soubor s rozšiřujícími zásuvnými moduly) se jedná o velice všestranný nástroj. Dokáže zobrazit mnoho grafických formátů a umožňuje i menší úpravy v obrazu (kontrast, jas, ořez, barvy, několik filtrů). Co je ale hlavní – je zdarma, nezatíží systém a i bez dodatečného nastavení je velice použitelný. Jak v něm zobrazit EXIF metadata z fotografie ukazuje snímek níže.
Existují samozřejmě i jiné programy, např.: Zoner Photo Studio, nebo Adobe® Lightroom®. Jak v nich najdete požadovaná data o expozici, ukazují opět snímky níže.


Nenašel jsem EXIF
Na internetu pod fotkou bylo napsáno 1/20s, f/3,2. Stáhnul jsem si fotografii do počítače, ale stopy po EXIFu tu asi nejsou. Co s tím? Dělám něco špatně?
S největší pravděpodobností ne. Je značná část fotografů, kteří údaje z EXIFu odstraňují. To, že někteří fotografové ke svým fotografií přidávají ještě informace o použité expozici, není samozřejmost. Stejně tak není obvyklé zveřejňovat fotografie včetně EXIFu. Některé webové služby pracující s grafikou i sociální sítě se rovněž EXIFu zbavují. Jiné z něj naopak čerpací důležité informace.
Například sociální síť Facebook s EXIFem nepracuje vůbec (k září 2016). Jestli se to do budoucna změní, je otázka. Když si však nyní uložíte nějakou fotografii právě z Facebooku, rozhodně informace o expozici neobsahuje. Stejně tak neobsahuje žádné další údaje.
Pro mnohé fotografy je nezveřejnění informací o fotoaparátu, expozici, popř. softwaru použitého pro úpravu fotografií, i určité know-how.
Osobní zkušenost
Nevím jak vy, ale já po EXIFu zase tolik „netoužím“. Když už, tak mě v něm zajímá nastavení expozice. To mi zobrazí jakýkoliv chytřejší moderní program, který trochu pracuje s grafikou. Občas lze z EXIFu vydolovat i počet cyklů závěrky ve fotoaparátu. To se zase hodí při koupi nového fotoaparátu. Každopádně většinou se na fotografie spíše dívám, a nebo je upravuji, než abych studoval expozici. To v mém případě opravdu není tak často.
Občas se stane, že mě fotografie na internetu natolik zaujme, že bych rád znal parametry její expozice, příp. další informace. V tu mám obvykle několik možností. Zkusit fotografii otevřít v adekvátním programu (výše jsem uvedl rovnou tři), a nebo kontaktovat autora přímo. Není to sice obvyklé, ale věřím, že autora fotografií váš zájem o jeho snímky jistě potěší.
Závěrem
Zobrazit EXIF metadata není v dnešní době zase tak velký problém, jak by se mohlo znát. Problém to je ve chvíli, kdy fotografie tato data vůbec neobsahuje. V tom případě pomůže snad už jen samotný autor snímku. Každopádně si myslím, že není třeba lpět na naprosto přesném „kopírování“ nějakých nastavení. Berte údaje z EXIFu spíše jako doporučení a ponaučení pro vaší následnou tvorbu.
Mě osobně začal EXIF zajímat tím, že v něm je uložená orientace (to v textu není uvedeno) a programy, které nečtou EXIF korektně fotku zobrazí otočenou o nějaký násobek 90°.
Proto používám GraphicsMagick s parametrem -auto-orient, který tento „defekt“ spraví.
http://www.graphicsmagick.org/GraphicsMagick.html
Dlouho jsem hledal důvod proč se jednou JPG zobrazí správně a jindy otočený.
Existuje v Zoner funkce, která by vytáhla z Exif datum a umístila je do zvoleného místa na fotografii? Popř. v kontrastu, v nejlepším možném případě stabilní výškou písma v mm s ohledem na formát fotografie.
Dobrý den,
ano, taková funkce v Zoneru opravdu existuje. Jedná se o funkci vložení textu, kde si nastavíte kam se má text zarovnat, jaké má mít rozměry a co má vlastně obsahovat. Do samotného textu pak stačí vložit např. kód pro datum a čas vytvoření snímku „{TC}“. Více najdete v manuálu k programu Zoner v sekci zabývající se EXIF, IPTC a XMP informacemi v části Formátovací řetězec ~ Modifikace formátovacího řetězce. Mimochodem další modifikací kódu „{TC}“ lze zobrazovat krátký formát zápisu, příp. pouze datum pořízení snímku, nebo pouze čas pořízení. Možností je více, stejně jako počet různých kódů, resp. formátovacích řetězců.