Mazání fotografií a videí z karty

Mazání fotografií z karty

Mazání videí, promazávání fotek a formátování karty. Jednoduché činnosti. Dělá je každý fotograf. Málokdo však ví, jaký je rozdíl mezi mazáním fotek a formátováním karty (tedy kromě rychlosti).

Ikona pro mazání fotografií
Typická ikona pro mazání fotografií

O tom, jaký vliv má mazání fotografií na paměťovou kartu. Jestli je lepší formátovat, nebo mazat, se dozvíte více v dnešním článku.

Mazání fotografií vs formátování karty

Většina zdejších čtenářů má nějaký fotoaparát. Ať kompakt, nebo zrcadlovka, téměř všichni (až na výjimky v některých ateliérech) ukládají fotografie na paměťovou kartu. Jednou za čas se fotoaparát připojí k počítači, nebo se z fotoaparátu vyjme paměťová karta a dá se do čtečky. Následuje kopírování / přesouvání / mazání pořízených snímků a videí. Jsou to jednoduché a snadné operace, ale…

SD paměťová karta SanDisk
Na takovou SD kartu se vejde několik stovek fotografií v plném rozlišení z moderní zrcadlovky. Pokud byste na ní odkládali fotografie v levnějším kompaktu, vejde se jich tam několik tisícovek. Mazat je po jedné by pak mohlo trvat i přes značnou rychlost karty pěkně dlouho.

Co se děje při mazání dat

Je jedno, zda je vaše paměťová karta s fotografiemi ve fotoaparátu nebo zda ji máte zasunutou ve čtečce karet. Pokud už se rozhodnete fotografie přesouvat – třeba do počítače, a nebo fotografie na ní mazat, probíhá na kartě několik úkonů. Nebojte se, budu je zjednodušovat, jak jen to půjde.

V prvé řadě se data kopírují na cílové místo (disk, jiná karta, flash paměť, aj.). Potom se u každého přesunutého souboru na vaší kartě (fotografie, film, audio nahrávka, historie GPS, apod.) zapíše do speciálního místa několik informací o tom, že tato data již nejsou na kartě.

Podobné je to při mazání fotografií z karty stylem – vymazat vše. Počítač či fotoaparát u každého smazaného souboru extra zapíše do speciálního místa na kartě, že data jsou již pryč.

Mazání fotografií ve Windows XP
Mazání fotografií v Microsoft Windows XP

Co se děje při formátování karty

Při formátování paměťové karty v podstatě dochází k tzv. rychlému formátování. To znamená, že počítač či fotoaparát pouze „vynuluje“ určité místo, kde jsou informace o umístění souborů na kartě. Díky tomu z karty jakoby vše „zmizí“ a je možné pokračovat ve focení na již prázdnou kartu. Oproti mazání souborů po jednom je tento způsob o dost rychlejší.

Mazání, nebo formátování karty?

Není to ani tak dávno, co paměťové karty trpěly jedním velkým neduhem. Tedy oni jím trpí stále, jen ne v takové míře, jako dříve, i když… Řeč je o zapisovacích cyklech. Každá paměť typu flash [fleš] trpí tím, že jednotlivá místa na ní lze přepisovat pouze omezeně. Jedná se o všechny paměťové karty typu flash, tedy i USB „flešky“.

Omezený přepis způsobí, že se jednotlivá místa na kartě v podstatě opotřebují. V lepším případě na takové špatné místo nebude možno nahrávat nic. V tom horším případě do tohoto místa fotoaparát / počítač data zapíše, ale zpětně při čtení dostane poškozené údaje. Proto tuto situaci považuji za horší, než když na určité místo na kartě nejde zapisovat vůbec.

Tlačítko pro mazání fotek u Canon EOS 7D Mark II
Tlačítko pro mazání fotek u Canon EOS 7D Mark II

Výdrž paměťových karet a flešek

Před více než deseti lety se udávala hodnota kolem 1.000 přepsání jednoho místa na kartě. O pár let později se říkalo, že flešky vydrží 10 tisíc přepsání. O něco později až 100 tisíc přepisovacích cyklů… Následně jsem přestal situaci sledovat.

Dá se s tím něco dělat?

Ačkoliv jsou dnešní paměťové karty vybaveny solidním počtem přepisovacích cyklů, můžete jejich životnost ještě o pár měsíců i let prodloužit. Stačí dodržovat několik jednoduchých zásad uvedených níže.

Osobní zkušenost

Za několik let mi prošlo pod rukou několik karet různých výrobců. Od známějších typu SanDisk, nebo Lexar, ale i levnější výrobky odněkud z Číny. Již od začátku mého fotografování jsem při jejich mazání a formátování dodržoval několik zásad. Většina karet funguje dodnes. Sám se tomu poslední roky podivuji.

Zásady chování k paměťovým kartám

  • Máte-li na kartě několik fotografií (jednotky) a chcete se jich zbavit, využijte možnosti „vymazat vše“.
  • Je-li karta zaplněná fotografiemi (desítky, stovky, tisíce), využijte možnost formátovat kartu.
  • Pokud nemusíte, neprovádějte mazání či formátování karty moc často.
  • Formátujte kartu pouze ve fotoaparátu.
  • Nevytahujte kartu ze čtečky dříve, než ji bezpečně odpojíte. Myšleno tak, že na ní ukončíte veškeré kopírování, přesouvání a mazání. Následně v systému použijete „bezpečné odebrání zařízení“.
  • Máte-li obavu o místo, mějte u sebe záložní karty.
  • Zbytečně neutrácejte za maximálně možnou kapacitu karty. Raději si pořiďte více menších karet. Je lepší přijít o 1 × 32 GB snímků než o 256GB kartu plnou fotek.

Těchto několik bodů mi pomohlo udržovat paměťové karty v dobré kondici.

Paměťová karta Lexar
Přijít o 32 GB fotografií a videí nemusí být taková tragédie, jako přijít o 128 GB či dokonce více. Souhlasíte?

Problémy s kartami – osobní zkušenosti

Jak jsem psal výše. Prošlo mi pod rukama hned několik karet. Všeobecně vždy platilo, že karty zaběhnutých výrobců fungovaly a vlastně fungují spolehlivě do teď. Levnější karty mají problémy s počtem zapisovacích cyklů. Lidé dnes vidí 128 GB SDXC kartu z Číny za 250,-Kč i s dopravou a nakupují je ve velkém… Nemyslím si, že je to dobrá volba. Tedy alespoň v případě, když to s focením myslíte vážně.

Druhým problémem často bylo formátování v počítači. Starší fotoaparáty nemají karty naformátované v počítači příliš v lásce. Zobrazují pak různé chyby a věc se musela řešit jinak, složitěji. Například formátováním ve speciálním programu, nebo v jiném fotoaparátu, apod.

Posledním problémem byl přístup k vadným kartám. Není třeba provádět před každým velkým focením diagnostiku karty s kontrolou všech sektorů. Takové kartě by po těchto testech hodně rychle klesla její životnost. Je třeba si všímat občasných náhodných chyb. Pokud se vám najednou stane, že fotografie je nějaká „divná“, jakoby poškozená, je třeba začít dávat pozor! Pokud se problém bude opakovat, je lepší kartu ihned reklamovat. Můžete rovněž provést hloubkovou kontrolu dat na vadné sektory. V každém případě je dobré mít doma zásobu karet pro podobné případy. Počet těchto karet nechť určí každý dle svého uvážení a požadavků.

Závěrem

Dnešní moderní karty dosahují velice solidních kvalit. 2 GB CF karty SanDisk, které jsem předal své kolegyni, stále ještě fungují a to je jim 10 let. Je pravda, že někteří výrobci výrobní technologii asi trochu šidí… V dnešní moderní době se to v diskuzích však rychle rozkřikne a lidé se podle toho následně zařídí. Občas se chce před nákupem trochu zajímat.

I když nebudete dodržovat mé zásady, karta vám může vydržet roky. Dodržením několika výše zmíněných bodů rozhodně nic nezkazíte.

Nepodceňujte náhody. Používejte větší množství karet s menší kapacitou. Když se zničí nebo ztratí jedna z nich, nebude to obvykle tak hrozné. Ztratí-li se však jedna obří karta, může to být katastrofa!

6 komentářů u „Mazání fotografií a videí z karty

  1. Dobrý den, mám dotaz ohledně pamětové karty San Disk 32 GB – kterou jsem omylem vyjmul předčasně ze čtečky v notebooku HP bez odsouhlasení notasu k vyjmutí této pamětové karty.
    A NYNÍ SE PTÁM: je naprosto jisté, že se karta nějak poničila – nebo je toto poničení spíše výjímečné. Když tedy se bude zdát, že bode fungovat pamětová karta normálně, je to záruka, že jsem si kartu nepoškodil?
    Děkuji za radu

    1. Dobrý den,
      v první řadě by mne zajímalo, co znamená ono „předčasně“. Pokud je tím myšleno, že byla karta „vyškubnutá“ v průběhu kopírování dat z karty do počítače, tak se může stát leda tak to, že kopírovaný soubor bude při čtení z disku počítače poškozený. Kartě by se nemělo nic stát. Pokud je myšleno to, že se s kartou již nějakou dobu nepracovalo, je velmi malá šance, že by se ji mohlo něco stát a to i bez absence tzv. vysunutí nebo odpojení.

      Každopádně se jedná o elektroniku, takže nikdy není stoprocentně jisté, že vše proběhne v pořádku bez komplikací. Nicméně Vámi popisovaný případ je něco, co dělá valná většina mého okolí a přesto jejich karty fungují již dlouhé roky. Pokud by se přeci jen nějaký problém následně objevil, zpravidla stačí kartu zformátovat. Ztratí se z ní sice uložená data, ale přepíšou se ty části karty, kde jsou uloženy informace o tom, kde se na kartě nachází dané soubory (právě tato část karty většinou způsobuje problémy). Pokud by i přesto stále vznikaly nějaké problémy, nejspíše je vážně na čase kartu vyměnit.

  2. Dobrý den, chci se zeptat, co mám dělat, když mi fotoaparát Nikon D70S pořád ukazuje u počtu snímků CHA, i když jsem naformatovala paměťovou kartu ať už v PC, tak i ve fotoaparátu. Mam 3 karty a ukazuje mi to u všech. Děkuji za radu.

    1. Dobrý den. Chybová hláška „CHA“ je u tohoto (a ještě některých dalších starších Nikonů) nepříjemnou obecnou hláškou. Vlastně říká jen to, že nastal nějaký problém s paměťovou kartou. Co si pamatuji, tak tento problém řešili tehdejší majitelé různě.

      V první řadě bylo třeba používat schválené typy paměťových karet. Byly to především karty společností SanDisk a Lexar (viz manuál). Všechny o maximální velikosti 2 GB. U karet velikosti 4 GB byla tato chyba prý častější. Dále existovalo několik postupů, které občas pomohly. Vypnout a zapnout fotoaparát (nevypínat, pokud svítí signalizace, že fotoaparát pracuje). Vyjmout a opět vložit paměťovou kartu. Zformátovat kartu ve fotoaparátu. Někdy prý stačilo počkat cca 30 sekund a chyba zmizela sama.

      Každopádně je na internetu ještě několik stránek (v angličtině) a minimálně jedno video, které se týká opravy tohoto problému. Tato oprava spočívá v rozmontování fotoaparátu a kontroly / dotažení některých částí (viz odkazy v článcích „Nikon D70s CHA error“). Případně je ještě zmiňován servis, který ovšem může mít u tak starého fotoaparátu problém jej opravit.

  3. Dobrý den, obracím se na vás s prosbou o informaci radu.
    Jak si poradit co je s kartou, a s Nikonem D7200 když:

    1 – vyjmul jsem první nafocenou kartu z vestavěné čtečky v notebooku odkud jsem načítal cca 900 fotek do SSD 1 TB z karty San disk 32 GB.

    2 – následně jsem výše uvedenou kartu San disk 32 GB založil zpět do slotu těla Nikonu D 7200 , který jsem následně zapnul a chtěl znovu sledovat počet snímků na této kartě

    3 -avšak jaké to překvapení – na dislpeji Nikonu D 7200 se ukazovalo , že je na kartě kartách v obou slotech počet snímků NULA – ač tam byla i druhá kata ves lotu s nafocenými snímky též.

    4 – napadlo mne, že jsem zřejmě omylem vyjmul tuto první kartu ze čtečky předčasně a tím si obsah karty vymazal

    5 – avšak při vyjmutí této karty z prvního slotu a následném zapnutí Nikonu D 7200 se najednou ukazuje počet snímků cca 250 z druhé karty ze druhého slotu.

    A NYNÍ MÁM DOTAZ:
    1 – PROTOŽE dle manuálu k Nikonu D 7200 se nesmí formátovat ani mazat karta jinde než ve fotopřístroji což se zřejmě omylem tentokrát stalo – mámo obavy, aby se nepoškodil fotoaparát založením omylem v již v notebooku smazané karty do nikonu popřípadě následným formátováním či mazáním- respektive i jiným kontaktem ve fotopřístroji Nikon D 7200.
    2 –
    Mám si raději zakoupit novou kartu a tuto již raději vyhodit???
    Nebo mohu bez rizika poškození fotoaparátu kartu zkusit naformátovat v Nikonu d 7200?
    Nebo i již nyní mám mít obavy, že jsem si poškodil fotopřístroj Nikon D 7200 už jen tím, že jsem založil zpět do fotopřístroje tuto kartu zpět po předchozím omylem nechtěném smazání předčasným vyjmutím ze čtečky , když v manuálu skutečně je upozornění před rizikem poškození fotopřístroje – po mazání či formátování karty jinde než v těle fotopřístroje?????

    ZA INFORMACE VÁM SRDEČNĚ MOC A MOC DĚKUJI
    Se srdečným pozdravem – Pavel Komůrka,DiS.

    1. Dobrý den,
      má zkušenost je taková, že paměťové karty zpravidla fotoaparáty nelikvidují. Možná, že v „dávné minulosti“, ale dnes v tomhle není problém. Tedy pokud se nejedná o nějaké tzv. „noname“ pochybné paměťové karty s viditelně divným vzhledem… Každopádně dnešní moderní technika (myslím fotoaparát) nemá obvykle problém s paměťovými kartami, které nejsou naformátované ve fotoaparátu. Nicméně pro lepší funkčnost a jistotu je lepší paměťovou kartu před prvním použitím naformátovat přímo ve fotoaparátu. Tak má fotograf jistotu, že bude správně fungovat (pokud splňuje parametry a požadavky výrobce).

      Co se týče popsané situace, tak musím přiznat, že se v minulosti známému dělo něco podobného. Pokud využíval čtečku SD karet uvnitř notebooku, tak se občasně stalo, že po vyjmutí karty z notebooku z ní prostě vše zmizelo. Počítač do ní asi občasně prováděl nějaké zápisy (či jiná „alotria“) a fotoaparát i notebook pak hlásily, že je karta prázdná, příp., že potřebuje naformátovat. Při tom karta nevykazovala žádné jiné problémy. Neukládala pomalu, nehlásila vadné sektory, nebo nějaké poškození, nepoškozovala fotografie a videa…

      Problém se tehdy řešil prostým formátováním karty ve fotoaparátu. Když kamarád následně používal k přesunu dat kabel, bylo vše bez problémů. Stejně tak nebyl problém při kopírování karty z externí čtečky. Ale jak se použila interní, občasně po vyjmutí nastala uvedená chyba. Nikomu se nepodařilo zjistit, proč se tak děje a nepomohl ani nový firmware notebooku a ani nové ovladače pro čtečku SD karet.

      Každopádně, co se koupi nové karty týče. To je na zvážení. Já osobně nemám s kartami SanDisk Extreme Pro žádný problém. Fungují mi řadu let bez jakékoliv vady. I přes to mám ve fotoaparátu nastaveno, aby se fotografie ukládaly na oba dva sloty, resp. paměťové karty, které v něm mám. To pro případ, kdyby se přeci jen něco s jednou z karet stalo. Novou kartu bych si pořídil ve chvíli, kdyby se mi fotografie začaly objevovat poškozené. Tedy s nějakými pruhy, divnými artefakty, apod. V takovém případě bych neváhal. Pokud teď nějakým způsobem „zmizel“ obsah, může to znamenat jen přerušení nějakého zápisu na kartu a zpravidla to vyřeší formát karty ve fotoaparátu. Každopádně bych po formátu udělal několik desítek testovacích fotek okolí, několikrát kartu z fotoaparátu vyndal, zandal, nechal načíst snímky, klidně zase něco nafotil, vyndal, zandal… připojil k počítači, vrátil do foťáku… a pokud by fotografie byly bez problémů, nebál bych se kartu používat dál. Možná si ji označil nějakou značkou, že si na ní mám dávat větší pozor…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *