Mazání fotografií a videí z karty

Mazání fotografií z karty

Mazání videí, promazávání fotek a formátování karty. Jednoduché činnosti. Dělá je každý fotograf. Málokdo však ví, jaký je rozdíl mezi mazáním fotek a formátováním karty (tedy kromě rychlosti).

Ikona pro mazání fotografií
Typická ikona pro mazání fotografií

O tom, jaký vliv má mazání fotografií na paměťovou kartu. Jestli je lepší formátovat, nebo mazat, se dozvíte více v dnešním článku.

Mazání fotografií vs formátování karty

Většina zdejších čtenářů má nějaký fotoaparát. Ať kompakt, nebo zrcadlovka, téměř všichni (až na výjimky v některých ateliérech) ukládají fotografie na paměťovou kartu. Jednou za čas se fotoaparát připojí k počítači, nebo se z fotoaparátu vyjme paměťová karta a dá se do čtečky. Následuje kopírování / přesouvání / mazání pořízených snímků a videí. Jsou to jednoduché a snadné operace, ale…

SD paměťová karta SanDisk
Na takovou SD kartu se vejde několik stovek fotografií v plném rozlišení z moderní zrcadlovky. Pokud byste na ní odkládali fotografie v levnějším kompaktu, vejde se jich tam několik tisícovek. Mazat je po jedné by pak mohlo trvat i přes značnou rychlost karty pěkně dlouho.

Co se děje při mazání dat

Je jedno, zda je vaše paměťová karta s fotografiemi ve fotoaparátu nebo zda ji máte zasunutou ve čtečce karet. Pokud už se rozhodnete fotografie přesouvat – třeba do počítače, a nebo fotografie na ní mazat, probíhá na kartě několik úkonů. Nebojte se, budu je zjednodušovat, jak jen to půjde.

V prvé řadě se data kopírují na cílové místo (disk, jiná karta, flash paměť, aj.). Potom se u každého přesunutého souboru na vaší kartě (fotografie, film, audio nahrávka, historie GPS, apod.) zapíše do speciálního místa několik informací o tom, že tato data již nejsou na kartě.

Podobné je to při mazání fotografií z karty stylem – vymazat vše. Počítač či fotoaparát u každého smazaného souboru extra zapíše do speciálního místa na kartě, že data jsou již pryč.

Mazání fotografií ve Windows XP
Mazání fotografií v Microsoft Windows XP

Co se děje při formátování karty

Při formátování paměťové karty v podstatě dochází k tzv. rychlému formátování. To znamená, že počítač či fotoaparát pouze „vynuluje“ určité místo, kde jsou informace o umístění souborů na kartě. Díky tomu z karty jakoby vše „zmizí“ a je možné pokračovat ve focení na již prázdnou kartu. Oproti mazání souborů po jednom je tento způsob o dost rychlejší.

Mazání, nebo formátování karty?

Není to ani tak dávno, co paměťové karty trpěly jedním velkým neduhem. Tedy oni jím trpí stále, jen ne v takové míře, jako dříve, i když… Řeč je o zapisovacích cyklech. Každá paměť typu flash [fleš] trpí tím, že jednotlivá místa na ní lze přepisovat pouze omezeně. Jedná se o všechny paměťové karty typu flash, tedy i USB „flešky“.

Omezený přepis způsobí, že se jednotlivá místa na kartě v podstatě opotřebují. V lepším případě na takové špatné místo nebude možno nahrávat nic. V tom horším případě do tohoto místa fotoaparát / počítač data zapíše, ale zpětně při čtení dostane poškozené údaje. Proto tuto situaci považuji za horší, než když na určité místo na kartě nejde zapisovat vůbec.

Tlačítko pro mazání fotek u Canon EOS 7D Mark II
Tlačítko pro mazání fotek u Canon EOS 7D Mark II

Výdrž paměťových karet a flešek

Před více než deseti lety se udávala hodnota kolem 1.000 přepsání jednoho místa na kartě. O pár let později se říkalo, že flešky vydrží 10 tisíc přepsání. O něco později až 100 tisíc přepisovacích cyklů… Následně jsem přestal situaci sledovat.

Dá se s tím něco dělat?

Ačkoliv jsou dnešní paměťové karty vybaveny solidním počtem přepisovacích cyklů, můžete jejich životnost ještě o pár měsíců i let prodloužit. Stačí dodržovat několik jednoduchých zásad uvedených níže.

Osobní zkušenost

Za několik let mi prošlo pod rukou několik karet různých výrobců. Od známějších typu SanDisk, nebo Lexar, ale i levnější výrobky odněkud z Číny. Již od začátku mého fotografování jsem při jejich mazání a formátování dodržoval několik zásad. Většina karet funguje dodnes. Sám se tomu poslední roky podivuji.

Zásady chování k paměťovým kartám

  • Máte-li na kartě několik fotografií (jednotky) a chcete se jich zbavit, využijte možnosti „vymazat vše“.
  • Je-li karta zaplněná fotografiemi (desítky, stovky, tisíce), využijte možnost formátovat kartu.
  • Pokud nemusíte, neprovádějte mazání či formátování karty moc často.
  • Formátujte kartu pouze ve fotoaparátu.
  • Nevytahujte kartu ze čtečky dříve, než ji bezpečně odpojíte. Myšleno tak, že na ní ukončíte veškeré kopírování, přesouvání a mazání. Následně v systému použijete „bezpečné odebrání zařízení“.
  • Máte-li obavu o místo, mějte u sebe záložní karty.
  • Zbytečně neutrácejte za maximálně možnou kapacitu karty. Raději si pořiďte více menších karet. Je lepší přijít o 1 × 32 GB snímků než o 256GB kartu plnou fotek.

Těchto několik bodů mi pomohlo udržovat paměťové karty v dobré kondici.

Paměťová karta Lexar
Přijít o 32 GB fotografií a videí nemusí být taková tragédie, jako přijít o 128 GB či dokonce více. Souhlasíte?

Problémy s kartami – osobní zkušenosti

Jak jsem psal výše. Prošlo mi pod rukama hned několik karet. Všeobecně vždy platilo, že karty zaběhnutých výrobců fungovaly a vlastně fungují spolehlivě do teď. Levnější karty mají problémy s počtem zapisovacích cyklů. Lidé dnes vidí 128 GB SDXC kartu z Číny za 250,-Kč i s dopravou a nakupují je ve velkém… Nemyslím si, že je to dobrá volba. Tedy alespoň v případě, když to s focením myslíte vážně.

Druhým problémem často bylo formátování v počítači. Starší fotoaparáty nemají karty naformátované v počítači příliš v lásce. Zobrazují pak různé chyby a věc se musela řešit jinak, složitěji. Například formátováním ve speciálním programu, nebo v jiném fotoaparátu, apod.

Posledním problémem byl přístup k vadným kartám. Není třeba provádět před každým velkým focením diagnostiku karty s kontrolou všech sektorů. Takové kartě by po těchto testech hodně rychle klesla její životnost. Je třeba si všímat občasných náhodných chyb. Pokud se vám najednou stane, že fotografie je nějaká „divná“, jakoby poškozená, je třeba začít dávat pozor! Pokud se problém bude opakovat, je lepší kartu ihned reklamovat. Můžete rovněž provést hloubkovou kontrolu dat na vadné sektory. V každém případě je dobré mít doma zásobu karet pro podobné případy. Počet těchto karet nechť určí každý dle svého uvážení a požadavků.

Závěrem

Dnešní moderní karty dosahují velice solidních kvalit. 2 GB CF karty SanDisk, které jsem předal své kolegyni, stále ještě fungují a to je jim 10 let. Je pravda, že někteří výrobci výrobní technologii asi trochu šidí… V dnešní moderní době se to v diskuzích však rychle rozkřikne a lidé se podle toho následně zařídí. Občas se chce před nákupem trochu zajímat.

I když nebudete dodržovat mé zásady, karta vám může vydržet roky. Dodržením několika výše zmíněných bodů rozhodně nic nezkazíte.

Nepodceňujte náhody. Používejte větší množství karet s menší kapacitou. Když se zničí nebo ztratí jedna z nich, nebude to obvykle tak hrozné. Ztratí-li se však jedna obří karta, může to být katastrofa!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *