Objektivy
Objektivy jsou bez debat nejdůležitější součástí každého fotoaparátu. Bez nich fotku prostě neuděláte. Ani ne tak senzor / snímač, jako právě objektivy mohou za skvělou či mizernou kresbu scény. Měli byste jim proto věnovat náležitou pozornost.
Dnešní článek věnuji často kladeným dotazům všeobecně na objektivy. Je to sice pár měsíců zpět, co jsem o objektivech již psal. Tehdy se však jednalo o rozdělení objektivů především podle ohniskové vzdálenosti a způsobu použití. Tentokrát bych rád popsal objektiv jako celek a také z čeho se skládá.
Objektivy všeobecně
Objektiv je vlastně čočka, resp. soustava čoček, přes kterou prochází obraz na senzor fotoaparátu (dříve na film). Objektiv se v podstatě neliší od mikroskopů, dalekohledů a podobných optických zařízení. Jediná odlišnost je v konstrukci jednotlivých členů a samozřejmě v použití určitých materiálů.

Jak jde skrz objektivy světlo
Ať už se jedná o objektivy „na blízko“ nebo „na dálku“, stále všechny vypadají v podstatě stejně. Z pohledu okolní scény světlo nejprve projde:
- kolem sluneční clony před objektivem,
- filtry před přední čočkou,
- přední čočkou objektivu,
- clonou v objektivu,
- soustavou dalších čoček uvnitř objektivu,
- až nakonec dopadne na senzor fotoaparátu.
Takto to platí pro drtivou většinu objektivů. Některé (zejména silné a světelné teleobjektivy) mají přední čočky tak velké, že se pro ně nedělají žádné filtry. Ty se proto musí vkládat do nitra samotného fotoaparátu. Výhodou je však to, že takový filtr nemusí mít obří průměr a tím pádem také astronomickou cenu.
Objektivy, jako je ten výše, mají místo pro filtry (zde na fotografii) v pravé části před objektivovým bajonetem. Filtry se do objektivu tedy musí vložit. Říká se jim proto „vkládané filtry“. O filtrech všeobecně v samostatném článku.
Rozborka objektivu
Nebojte, nechci popisovat každý šroubek objektivu nebo jednotlivé optické soustavy. Vrhnu se na lehký popis toho, co je na první pohled vidět.
Přední čočka objektivu, přední člen
Přední objektivová čočka je velice důležitá. To zejména proto, že čím větší je, tím více světla do objektivu projde. Do značné míry proto ovlivňuje světelnost objektivu.
Přední člen objektivu je velice důležitou částí objektivu. Zasluhuje proto samostatný článek. Vzhledem k obsáhlosti tohoto článku však bude lepší vydat článek o předním členu objektivu samostatně.

První věcí, kterou musí světlo scény překonat, než se setká se senzorem fotoaparátu, je sluneční clona. Ta zabraňuje nechtěnému světlu (bočnímu) vniknout do objektivu.Díky tomuto světlu mohou totiž vzniknout nepěkné reflexe v obraze. Pokud tyto reflexe hrozí, je vhodné mít sluneční clonu nasazenou.

Další důležitou věcí, kterou obvykle najdete na přední čočce objektivu je závit na filtry. Ty pomáhají fotografům odjakživa. Ať již „krajinářům“, tak i portrétním fotografům. Filtry k fotografování prostě patří. Více opět v samostatném článku (viz přiložený odkaz).

Tělo objektivu
Tělo objektivu je u levnějších typů plastové, u těch dražších kovové. Toto rozdělení není však vždy podmínkou. Tělo objektivu se stará o správné uchycení optických členů a elektroniky. Optickými členy jsou myšleny plastové / skleněné čočky, popř. čočky ze speciálních materiálů. Elektronika v objektivu zase obstarává správnou funkci clony a ostření.
Zde nemám žádné doporučení. I plastové objektivy mohou být pro fotografa úplně dostačující. Kovové tělo spolu s kvalitně broušeným sklem uvnitř je sice obvykle známkou kvality, ale nemusí tomu tak být vždy. Je dobré sledovat nezávislé i uživatelské testy objektivů, např.: DxOMark.
Objektivový bajonet
Objektivy jsou zakončeny objektivovým bajonetem. O něm jsem sice již psal, ale proč si to nepřipomenout. Bez vhodné bajonetové části totiž nelze objektiv propojit s vaším fotoaparátem. Tedy ono to někdy možná půjde, ale v lepším případě nebudou fungovat některé funkce jako je ostření, nebo clona. V horším případě si bajonet poškodíte (ať již ve fotoaparátu, nebo na objektivu) a to už může peněženku docela zabolet.

Značení objektivů a jejich popis
Značení objektivů je důležitou kapitolou pro všechny fotografy. Nezáleží zda s fotografováním začínáte, nebo jste expert. Bez značení objektivů se neobejdete. Značení objektivů není v tomto příspěvku přítomné. Článek by se tak nafoukl, že by se stal nečitelným. Proto se na značení podívejte kliknutím na odkaz výše.
Tímto uzavírám základní kapitolu o objektivech. Nicméně s objektivy nekončím a za pár měsíců se s nimi opět setkáte v dalších článcích.
Osobní zkušenost
Značná část začínajících fotografů kolem mě, si pro začátek koupila levnější digitální zrcadlovku s nějakým základním objektivem. Ani já jsem nebyl výjimka. Pro jistotu jsem si koupil hned dva levné setové objektivy. O pár let později jsem si to docela vyčítal. Kdybych si tenkrát ušetřil peníze na kvalitnější světelnější objektiv, byly by mé fotografie dnes opět o kus dál…
Navíc značení objektivů mi toho také moc neříkalo. Tenkrát jsem léta fotil Prakticou na film s 50mm f/1,8 objektivem. Světla jsem tehdy měl většinou dostatek. Když ho bylo málo, prostě jsem zvednu ISO a bylo. Dělám si srandu. Koupil jsem citlivější film s výraznějším zrnem. Vždy se tedy předem plánovalo, co a za jakých podmínek se bude fotit. Když jsem si pak pořídil svůj Canon EOS 350D s dvěma objektivy, byl jsem spíše zklamán. Jednalo se o setové objektivy Canon EF-S 18-55mm f/3,5-5,6 a Canon EF 55-200mm f/4,5-5,6 II USM. Oba bez stabilizace. Automatické ostření jsem do té doby neznal. A hádejte co. To bylo super! Ale ta světelnost? No dnes už vím co a jak. Po přečtení jména objektivu už vím, zda je daný objektiv pro mě vhodný, nebo vůbec ne.
Pokud nepatříte mezi ty, kteří dokáží číst v názvech objektivů, vřele doporučuji se s objektivy seznámit osobně. Tedy myšleno ty, kteří neovládají značení objektivů a ani nečtou četné recenze v tisku a na internetu. Osobní „průzkum“ a následné testování pak můžete snadno udělat ve speciálních obchodech jako je např. Megapixel a FotoŠkoda. Zde si lze zapůjčit a vyzkoušet jak fotoaparát, tak i různé objektivy. Přímo na místě pak vyzkoušíte jejich kvality. Toto testování samozřejmě doporučuji i těm, kteří se ve značení objektivů vyznají. Nikdy není ku škodě vyzkoušet si objektiv v reálném nasazení, místo čtení recenzí.
Závěrem
Nyní již máte přehled o tom, k čemu jsou objektivy dobré a z jakých částí se skládají. Společně s minulým článkem o rozdělení objektivů máte nyní solidní základ pro koupi nového objektivu. Jediné, co však schází k dokonalosti je vyznat se v jejich značení.
A ještě jedna rada na závěr. Ať již máte objektivy nové či starší, levnější či dražší, doporučuji s nimi zacházet opatrně jak jen to jde. Stačí, aby „špatně“ spadl a i když bude vypadat v pořádku, už např. nemusí správně ostřit. Nepsal bych vám o tom, kdyby se mi to nedávno nestalo. Jednalo se naštěstí o ten nejlevnější objektiv Canon EF 50mm f/1,8 první verze za pár tisícovek. Stačilo, aby spadl na hranu přibližně ze 40 cm a automatické ostření bylo to tam. Asi znamení, že bych ho měl nahradit novějším objektivem.
Dobrý den,
dočetl jsem se, že při f/5,6 je hloubka ostrosti 3 m a bere se 1/3 před zaostřeným bodem a 2/3 za zaostřeným bodem. Při f /11 je to už 9 m. A rád bych měl vetší kontrolu nad hloubkou ostrosti. Co to znamená? Vypíši clony a hloubky ostrosti. A potřeboval bych prosím vědět, jestli tomu tak opravdu je. Popřípadě, kde bych tabulku k tomu určenou našel nebo jestli byste mi prosím doporučil knihu, kde bych našel technické informace. Pocitově už to není dobrý. Moc děkuji. Jiří.
f/1,8 = 0,1666 m
f/2,8 = 0,5 m
f/4 = 1,5 m
f/5,6 = 3 m
f/8 = 6 m
f/11 = 9 m
f/16 = 12 m
Dobrý den,
hloubku ostrosti nelze brát tak, jak zde píšete. Není to jen o cloně, ale též o objektivu a jeho parametrech, senzoru fotoaparátu a vzdálenosti zaostřeného místa od fotoaparátu. Tedy pokud jsem to pochopil správně, tak byste se měl zajímat především o hyperfokální vzdálenost. Na tu existuje mnoho aplikací pro iOS i Android (samozřejmě i pro webové rozhraní prohlížeče). V aplikaci / na webové stránce pak stačí jen zadat velikost senzoru (typ fotoaparátu), ohniskovou vzdálenost objektivu, použitou clonu a vzdálenost objektu, na který máte zaostřeno. Vyjde vám rozsah vzdáleností, kdy bude obraz ostrý a kdy už spíše nikoliv.
Moc děkuju za odkazy. Aplikaci mám už v telefonu :)
Jiří.