Očista fotoaparátu

Očista fotoaparátu a příslušenství

Očista fotoaparátu je základ. Pravidelná očista fotografické techniky ji pomáhá udržet v dobré kondici. Je chyba si myslet, že se vaše fotografická technika bez alespoň základní očisty úplně obejde. Je pravda, že kupříkladu v uzavřeném ateliéru nebude technice hrozit takové znečištění, jako při fotografování zápasů v bahně. Na druhou stranu i v ateliéru se může do fotoaparátu dostat prach a ovlivnit tak výsledné snímky. Očistu fotoaparátu a celé fotografické techniky, stejně tak její kontrolu, je proto nutné provádět pravidelně a opakovaně.

V dnešním článku vás seznámím s doporučeními pro čištění fotografické techniky. Pokud vás toto nezajímá a stačí vám jen rychlý přehled prostředků na čištění fotoaparátu, zkuste již vydaný článek.

Očista fotoaparátu a proč ji provádět

Očista fotoaparátu a celé fotografické techniky pomáhá udržovat techniku v bezvadném stavu. Obvyklé nečistoty na povrchu techniky zpravidla ničemu nevadí. Je to však jen krůček k tomu, aby se tyto nečistoty dostaly do útrob techniky a tam napáchaly paseku.

Očista fotoaparátu selhala | moje Tajemno
Očista fotoaparátu zde úplně selhala. Přesto stále pořizuje fotografie a vše funguje. Pro případné zvětšení klikněte.

Nicméně jsou situace, kdy vadí nečistoty i na povrchu techniky. Třeba na optickém hledáčku fotoaparátu, čočkách objektivu nebo na filtrech. Nečistoty na hledáčku zakrývají část obrazu v hledáčku nebo ho „rozmazávají“. Nečistoty na čočkách objektivu pro změnu vykouzlí na fotografii nechtěné černé flíčky či čáry. Mnoho nečistot na čočce dokáže obraz lehce rozmazat či snížit jeho kontrast. Mastnota pak dodá fotografii snový nádech a přidá sem tam nějaké odlesky. Snový nádech může být sice fajn, ale je lepší ho dosáhnout za pomoci vazelíny a levného ochranného filtru před objektivem.

Jak již bylo napsáno, situace je pak horší, pokud se nečistoty dostanou do nitra techniky. Přílišně zaprášené „vnitřnosti“ objektivu mohou totiž také způsobit rozmazání obrazu. Navíc se může ostření nebo clona vlivem nánosu prachu zasekávat ve špatných místech. A co teprve, když se prach dostane na matnici či senzor fotoaparátu. To fotografy také nepotěší.

Viditelný prach a špína na senzoru | čistění snímače | moje Tajemno
Prach a špína na senzoru zde způsobuje černé tečky v obraze. Očista fotoaparátu je nyní opravdu více než vhodná. Pro případné zvětšení klikněte. Autor: Coyau, licence: CC BY-SA 3.0

Očista fotoaparátu a kdy ji provádět

Dříve jsem tvrdil, že očista fotoaparátu by se měla provádět tehdy, když je fotoaparát natolik znečištěný, že to ovlivňuje fotografie. Dalo by se říci, že je to jisté míry pravda. Nicméně zkušenosti mě naučily, že očista fotoaparátu by se měla provádět přeci jen o něco častěji. Jak moc často? To záleží na tom, jak často fotíte, kde fotíte a čím fotíte.

V mém případě fotím často v exteriéru. Nevyhýbám se ani velmi prašnému prostředí (např. v opuštěném podzemí). Čas od času je můj fotoaparát a vlastně i celá zbývající fotografická technika vystavena úderům dřevěných zbraní. Navíc ne všechno vybavení disponuje ochranou proti prachu a vodě. Prach i jiná špína se tedy může snadno dostat do útrob techniky. Častější očista fotoaparátu je pak více než vhodná.

Kdy tedy konkrétně já provádím očistu fotoaparátu? No prakticky po každém fotografování a nebo před focením následujícím. Nečistím však kompletně vše (to by zabralo příliš mnoho času). Jak mé čištění probíhá se dozvíte níže.

Co se nejčastěji zašpiní

V první řadě se obvykle nějakým způsobem zašpiní fotoaparát, objektiv a fotografické filtry. Tedy zejména zvenčí. Nejčastěji fotografickou techniku znečistí prach a písek, různé částečky z okolí, pyl, otisky prstů a mastnota.

Všudypřítomný prach | moje Tajemno
Prach je všude kolem nás a fotoaparátům zrovna příliš nesvědčí. Pokud se však skloubí prach a písek do jedné hmoty, dokáže ve fotografické technice napáchat pěknou paseku.

Horší je to ve chvíli, kdy se prach či jiné nečistoty dostanou přímo do fotografické techniky. Je jedno, jestli do objektivu a nebo do nitra fotoaparátu. V obou případech to může napáchat pěknou neplechu.

Proto je třeba čas od času provést očista fotoaparátu, resp. celé techniky.

Na co si dát při čištění pozor

V první řadě je třeba si rozmyslet, jestli se vlastně chcete do čištění pustit sami. V opačném případě doporučuji servis (např. velice často doporučovaný AWH servisExterní odkaz). Při neodborné a neopatrné očistě techniky totiž hrozí její poškození a následná výměna některých součástek. Věřte však, že v drtivé většině případů vám, tedy vaší fotografické technice, nic nehrozí. Je třeba k očistě fotoaparátu přistupovat zodpovědně a ne zbrkle.

Očista objektivu

V drtivé většině případů se asi setkáte s tím, že na různých místech na objektivu bude jenom prach. To je asi ta nejlepší varianta. Prach totiž obvykle nevadí (pokud není na přední či zadní čočce objektivu, příp. uvnitř objektivu). V tomto případě stačí vzít do ruky ofukovací balónek, štěteček nebo čistící hmotu a prach jednoduše odstranit.

Očista fotoaparátu i objektivu doposud neproběhla | moje Tajemno
Očista fotoaparátu i objektivu doposud neproběhla (mimo přední čočky). Bohužel díky tomu je neutěsněný objektiv plný prachu. Prach na fotografii tedy není zvenčí, ale uvnitř. Pro zvětšení klikněte.

Horší je to v případě, kdy je prachu opravdu velké množství a nachází se v okolí ostřících kroužků. Hlavně v případě neutěsněných objektivů. Stalo se mi, že jsem na značně zaprášený objektiv foukl a velké množství prachu se tím dostalo do objektivu. Proto je v takovém případě lepší prach odstranit za pomoci štětečku a vysavače (na nízký výkon). Štětečkem uvolněný prach se díky vysavači nedostane do objektivu.

Horší je to s mastnotou a otisky prstů na čočkách objektivu. Ty již štětečkem nebo ofouknutím odstranit nejdou. Naštěstí však existují utěrky z mikrovlákna, vlhčené utěrky a roztoky na optiku.

Čistící set na optiku ZEISS | moje Tajemno
Čistící set na optiku ZEISS

Mezi mé oblíbené prostředky na čištění optiky (včetně filtrů) je čistící set ZEISS. Obsahuje vše potřebné a navíc lze vše uložit do malé „brašny“, která je součástí setu.

Očista filtrů

Obdobně jako v případě čoček objektivu – u filtrů je třeba dodržet určité zásady. V první řadě ofoukněte nečistoty ofukovacím balónkem, štětečkem nebo stlačeným vzduchem. Zbylé odolnější nečistoty zkuste odstranit jemným setřením za pomocí utěrky z mikrovlákna. Stejně jako při čištění čoček objektivu – na utěrku netlačte! Zvýšený tlak na filtr / čočku objektivu, může narušit antireflexní vrstvy.

Nápad Utěrky z mikrovlákna se nedotýkejte holou rukou. Dokáže absorbovat mastnotu z lidské kůže. Taková utěrka je poté spíše na škodu než k užitku. Pro manipulaci s ní je vhodné mít nasazeny jednorázové latexová rukavice.

Jsou-li nečistoty natolik odolné, že nejdou odstranit ani jemným setřením, je třeba využít chemie. Zde se všeobecně nedoporučuje používat klasické spreje na čištění optiky, nýbrž ty speciální na filtry. Hledejte proto spreje na čistění filtrů s MC vrstvami. Tyto spreje totiž neponičí několikanásobné antireflexní vrstvy na filtrech. Osobně léta používám dvojí čistící sady. Výše uvedený set ZEISS a k němu sprej B+W Lens Cleaner II. Samozřejmě, že tyto spreje lze využívat i k čištění objektivů.

Špinavý a upatlaný ND filtr Cokin | moje Tajemno
Špinavý a upatlaný ND filtr Cokin. Pro případné zvětšení klikněte.

Filtry se za pomocí chemie čistí velmi jednoduše. Dle návodu se sprej nastříká na utěrku a poté se setřou nečistoty, nebo se nastříká rovnou na filtr.

Tak takhle tedy NE! Pro čištění filtrů rovněž nedoporučuji používat čistící papírky na optiku. Ty mohou spolu s jemnými nečistotami úspěšně poškrábat povrch filtru. Jistá opatrnost je na místě samozřejmě i při čištění optiky.

Očista fotoaparátu

Očista fotoaparátu je v podstatě podobná očistě objektivu. Tedy alespoň, co se venkovního čištění týče. Zde si opět vystačíte se štětečkem, ofukovacím balónkem, čistící hmotou nebo stlačeným vzduchem. Těmito nástroji očistíte fotoaparát od přebytečných nečistot. V případě velkého LCD displeje, stavového displeje či hledáčku použijte utěrku z mikrovlákna. Rovněž můžete využít výše uvedené čistící chemie na optiku.

Informace Z důvodu jistého pohodlí a bezpečnosti, doporučuji LCD displej a stavový displej chránit ochrannými kryty. Ty se vyrábí jak ve skleněném, tak plastovém provedení.
Očista fotoaparátu uvnitř

Ve fotoaparátu nás zajímá hned několik věcí:

  • jak je na tom s prachem vnitřní prostor fotoaparátu,
  • jestli není prach na senzoru (poznáte na již vyfocených fotografiích),
  • jestli není prach na matnici (poznáte při pohledu do hledáčku),
  • zdali nejsou znečištěny kontakty poblíž bajonetu.

Prach uvnitř fotoaparátu se dá odstranit vcelku snadno. Otočíte fotoaparát bajonetem směrem dolů a prach jednoduše vyfoukáte stlačeným vzduchem nebo za pomoci ofukovacího balónku.

Tak takhle tedy NE! Se stlačeným vzduchem pozor. K hnaní vzduchu je obvykle využívám kapalný dimethylether o teplotě varu cca -23 °C. Nádobu se stlačeným vzduchem je proto třeba držet kolmo, dnem dolů. V opačném případě by mohlo dojít k prudkému ochlazení ofukovaného předmětu a jeho následného poškození.

Pokud se nedaří prach odstranit ofukem, můžete využít adhezivní tyčinky. Jsou to menší či větší plastové tyčinky, které mají na konci jakousi „gumovou“ hmotu. Na tu se prach přilepí a tím ho dostanete z fotoaparátu. Na tuto hmotu nesahejte. V takovém případě by byl účinek opačný – vnitřek fotoaparátu byste si tím upatlali. K vyčištění samotné tyčinky je pak nutné využívat speciální přilnavé papírky.

Očista senzoru

Nesprávná očista senzoru může vést k jeho nevratnému znehodnocení. V takovou chvíli jste prakticky přišli o možnost tvořit plnohodnotné snímky. Proto jsem se rozhodl se této problematice věnovat v článku čištění senzoru.

Očista matnice

Dokonalá očista matnice je bohužel složitější počin, že k tomu vznikl samostatný článek.

Očista kontaktů

V drtivé většině případů lze kontakty čistit mikroutěrkou. Někdy však nestačí. Kupte si proto čistý roztok isopropanolu. Ten dokáže kontakty dokonale odmastit a očistit. Levnější variantou je pak použití kancelářské gumovací pryže. Nicméně zbytky po takovémto gumování je třeba rychle odstranit, než se dostanou do nitra fotoaparátu či objektivu.

Uchovávání techniky

Aby se na fotografické technice neprojevil tak rychle zub času nebo spíše „zub prachu“, je dobré techniku také vhodně skladovat. Fotoaparát i s nasazeným objektivem může klidně zůstat ve vaší fotografické brašně či batohu. Máte-li jich více, doporučuji alespoň nějaký obal či obyčejný mikrotenový sáček. Není to možná vzhledné, ale od prachu, příp. náhodného polití, dokáže tento sáček solidně ochránit.

Vícero objektivů můžete před prachem a náhodným zašpiněním bránit neoprenovými pouzdry. Ta mají však tu nevýhodu, že do nich jaksi není vidět. Máte-li více objektivů podobných velikostí nepoznáte, který z nich je který. Tedy opět vyhrává vložení do igelitu a utěsnění otvoru.

S filtry je to však horší. Těm se takové povalování nemusí vždy líbit. Kruhové filtry však můžete skvěle skladovat v kovových pouzdrech o různých velikostech. Já osobně používám kovová pouzdra JJC na filtry o různých velikostech.

Fotografická brašna | moje Tajemno
Jedna z mnoha fotografických brašen. Tato je však navíc krásně vyčištěná – skoro jako nová.

Obdélníkové či čtvercové filtry pak doporučuji skladovat v plátěných pouzdrech nebo v pouzdrech plastových. Počítejte rovněž s tím, že se vám levnější plastové filtry při častějším používání ošoupou.

Osobní zkušenost

V jednom nejmenovaném ateliéru měli moji nezodpovědní kamarádi k dispozici celou řadu fotografické techniky. Co si vzpomínám, tak to byly čtyři zrcadlovky od Canonu, dvě bezzrcadlovky Sony a jeden středoformát Hasselblad. K tomu patřila solidní zásoba objektivů různých značek. Vše bylo naskládáno v železném regále, napevno ukotveném k jedné ze zdí. Tato skupina však nedokázala plně využít všechnu svojí techniku. Proto nebylo výjimkou, že zde některé kusy fotografické techniky ležely i dlouhé měsíce, než byly opět použity.

To všechno mělo za následek jednu nepříjemnou věc – že se na technice postupně hromadil prach. A že ho za ty měsíce nebylo málo. Jenže najednou přišla zakázka, bylo třeba vzít fotoaparát, vhodné objektivy a být za pár desítek minut kdesi na místě. Často nebyl čas provést nějaké čištění. Očista fotoaparátu se tak prováděla spíše z donucení – až když už se prach začal projevovat na různých zakázkách.

Kluci prostě měli svůj přístup, který jim však čas od času pokazil nejednu zakázku. Postupem času se však jejich přístup změnil. Nyní mají najatého člověka, který se o jejich techniku stará. Problém vyřešen…

Jak čištění fotoaparátu provádím já

V první řadě je třeba zmínit, že do brašny či batohu vkládám již vyčištěný fotoaparát připravený k akci. V průběhu fotografování se čas od času podívám na přední ochranný filtr před objektivem, zdali není zašpiněný. Po příchodu domů obvykle postupuji následovně…

Zatímco počítač zpracovává mé záběry, já kontroluji techniku. V první řadě kontroluji „upatlanost“ předního členu objektivu a filtru před ním. Následně provádím lehké ofouknutí všech částí techniky od prachu. Někdy využívám i slabého příručního vysavače, kterým vyluxuji obsah brašny / batohu. Tato očista fotoaparátu, resp. celého příslušenství, mi zabere nanejvýš 15 minut.

Následně se soustřeďuji na problémy, které se sem tam objeví (ale spíše výjimečně). Konkrétně prach na matnici a nebo prach na senzoru. To, že je na matnici prach, zjistím velmi rychle při samotném focení. Kromě zaostřovacích bodů se v obraze totiž objeví i rušivé černé tečky. To, že je prach i na senzoru zjistím poté z fotografií. Při odstraňování prachu si počínám tak, jak je uvedeno v textu výše.

Jsou-li prach a nečistoty přítomny pouze zvenčí, očista fotoaparátu a jeho součástí mi netrvá déle než uvedených 15 minut. Když už musím čistit i vnitřní části a lovit prach uvnitř fotoaparátu, trvá mi celková očista fotoaparátu klidně i hodinu. Takto se však očistě techniky věnuji přibližně jednou za půl roku až rok. Dříve to v mém případě není vůbec potřeba.

Závěrem

V úvodu článku je fotografie, kde očista fotoaparátu totálně selhala. Představte si, že i takto zašpiněný fotoaparát stále funguje a dokonce bez chyb. Na druhou stranu je jeho objektiv plný prachu (uvnitř) a prach se nezastavil jen u objektivu. Nechtějte vidět, jak vypadá vnitřní část těla fotoaparátu. Jen díky automatickému ultrazvukovému čištění je senzor ještě relativně čistý. Některá tlačítka se už hůře mačkají a je jen otázkou času, než nějaká část fotoaparátu vypoví službu.

Při tom by stačilo tak málo. Vzít čas od času fotoaparát do ruky a říci si: „Nedá se nic dělat, dnes je na řadě očista fotoaparátu.“ Postupem času se přístup k čistění fotoaparátu automatizuje. Nejen že pak bude fotoaparát hezky vypadat, ale minimalizují se tím problémy s tlačítky, senzorem, kontakty, apod.

Takže vzhůru do toho a půl je hotovo – očista fotoaparátu čeká

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *