Očista fotoaparátu a příslušenství
Očista fotoaparátu je základ. Pravidelná očista fotografické techniky ji pomáhá udržet v dobré kondici. Je chyba si myslet, že se vaše fotografická technika bez alespoň základní očisty úplně obejde. Je pravda, že kupříkladu v uzavřeném ateliéru nebude technice hrozit takové znečištění, jako při fotografování zápasů v bahně. Na druhou stranu i v ateliéru se může do fotoaparátu dostat prach a ovlivnit výsledné snímky. Očistu fotoaparátu a celé fotografické techniky, stejně tak její kontrolu, je proto nutné provádět pravidelně a opakovaně.
V dnešním článku vás seznámím s doporučeními pro čištění fotografické techniky. Pokud vás toto nezajímá a stačí vám jen rychlý přehled prostředků na čištění fotoaparátu, zkuste již vydaný článek.
Očista fotoaparátu a proč ji provádět
Očista fotoaparátu a celé fotografické techniky pomáhá udržovat techniku v bezvadném stavu. Obvyklé nečistoty na povrchu techniky zpravidla ničemu nevadí. Jsou ale krůček k tomu, aby se dostaly do útrob techniky a tam napáchaly paseku.
Nicméně jsou situace, kdy vadí nečistoty i na povrchu techniky. Třeba na optickém hledáčku fotoaparátu, čočkách objektivu nebo na filtrech. Nečistoty na hledáčku zakrývají část obrazu v hledáčku nebo ho „rozmazávají“. Nečistoty na čočkách objektivu pro změnu vykouzlí na fotografii nechtěné černé flíčky či čáry. Mnoho nečistot na čočce dokáže obraz lehce rozmazat či snížit jeho kontrast. Mastnota pak dodá fotografii snový nádech a přidá sem tam nějaké odlesky. Snový nádech je na některých fotografiích jistě pěkný. Je ale výhodnější jej dosáhnout s pomocí olejíčku, tuku, bezparvé vazelíny, aj. a levného ochranného filtru před objektivem.
Jak je psáno výše, situace je horší, pokud se nečistoty dostanou do nitra techniky. Přílišně zaprášené „vnitřnosti“ objektivu mohou totiž také způsobit rozmazání obrazu. Navíc se může ostření nebo clona vlivem nánosu prachu zasekávat ve špatných místech. A co teprve, když se prach dostane na matnici či senzor fotoaparátu. To fotografy také nepotěší.
Očista fotoaparátu a kdy ji provádět
Dříve jsem tvrdil, že očista fotoaparátu by se měla provádět tehdy, když je fotoaparát natolik znečištěný, že to ovlivňuje fotografie. Dalo by se říci, že je to do jisté míry pravda. Nicméně zkušenosti mě naučily, že očista fotoaparátu by se měla provádět přeci jen o něco častěji. Jak moc často? To záleží na tom, jak často fotíte, kde fotíte a čím fotíte.
V mém případě fotím často v exteriéru. Nevyhýbám se ani velmi prašnému prostředí (např. v opuštěném podzemí). Čas od času je můj fotoaparát a vlastně i celá zbývající fotografická technika vystavena úderům dřevěných zbraní. Navíc ne všechno vybavení disponuje ochranou proti prachu a vodě. Prach a jiná špína se tedy může snadno dostat do útrob techniky. Častější očista fotoaparátu je proto více než vhodná.
Kdy tedy konkrétně já provádím očistu fotoaparátu? No prakticky po každém fotografování, nebo před focením následujícím. Nečistím ale kompletně vše (to by zabralo příliš mnoho času). Jak mé čištění probíhá, se dozvíte níže.
Co se nejčastěji zašpiní
V první řadě se obvykle nějakým způsobem zašpiní fotoaparát, objektiv a fotografické filtry. Tedy zejména zvenčí. Nejčastěji fotografickou techniku znečistí prach a písek, různé částečky z okolí, pyl, otisky prstů a mastnota.
Horší je to ve chvíli, kdy se prach či jiné nečistoty dostanou přímo do fotografické techniky. Je jedno, jestli do objektivu nebo do nitra fotoaparátu. V obou případech to může napáchat pěknou neplechu.
Proto je třeba čas od času provést očista fotoaparátu, resp. celé techniky.
Na co si dát při čištění pozor
V první řadě si rozmyslete, jestli se vlastně chcete do čištění pustit sami. V opačném případě doporučuji servis (např. velice často doporučovaný AWH servis). Při neodborné a neopatrné očistě techniky totiž hrozí její poškození a následná výměna některých součástek. Věřte však, že v drtivé většině případů vám, tedy vaší fotografické technice, nic nehrozí. Je třeba k očistě fotoaparátu přistupovat zodpovědně a ne zbrkle.
Očista objektivu
V drtivé většině případů se asi setkáte s tím, že na různých místech na objektivu bude jenom prach. To je asi ta nejlepší varianta. Prach totiž obvykle nevadí (pokud není na přední či zadní čočce objektivu, příp. uvnitř objektivu). V tomto případě stačí vzít do ruky ofukovací balónek, štěteček nebo čistící hmotu a prach jednoduše odstranit.
Horší je to v případě, kdy je prachu opravdu velké množství a nachází se v okolí ostřících kroužků a vyjíždějících členů. Hlavně v případě neutěsněných objektivů. Stalo se mi, že jsem na značně zaprášený objektiv foukl a velké množství prachu se tím dostalo do objektivu. Proto v takovém případě raději prach odstraňuji za pomoci štětečku a vysavače (na nízký výkon). Štětečkem uvolněný prach se díky vysavači nedostane do objektivu. Kromě toho využívám také menší množství lepkavých čistících hmot. Krásně na sebe přilepí prach a hlavně se dostanou i do méně dostupných míst.
Horší je to s mastnotou a otisky prstů na čočkách objektivu. Ty již štětečkem / ofouknutím odstranit nejdou. Naštěstí existují utěrky z mikrovlákna, vlhčené utěrky a roztoky na optiku.
Mezi mé oblíbené prostředky na čištění optiky (včetně filtrů) patří čistící set ZEISS. Obsahuje vše potřebné a navíc lze vše uložit do malé „brašny“, která je součástí setu.
Očista filtrů
Při očistě filtrů je to podobné, jako u čoček objektivů. Je třeba dodržet jisté zásady. V první řadě ofoukněte nečistoty ofukovacím balónkem, nebo stlačeným vzduchem. Zbylé odolnější nečistoty zkuste odstranit jemným setřením za pomocí utěrky z mikrovlákna, příp. štětečku. Stejně jako při čištění čoček objektivu – na utěrku netlačte! Zvýšený tlak na filtr / čočku objektivu, může narušit antireflexní vrstvy.
Utěrky z mikrovlákna se nedotýkejte holou rukou. Dokáže absorbovat mastnotu z lidské kůže. Taková utěrka je poté spíše na škodu než k užitku. Pro manipulaci s ní jsou vhodnější např. latexové rukavice.
Jsou-li nečistoty natolik odolné, že nejdou odstranit ani jemným setřením, je třeba využít chemii. Zde se všeobecně nedoporučuje používat klasické spreje na čištění optiky, nýbrž ty speciální na filtry. Hledejte proto spreje na čistění filtrů s MC vrstvami. Tyto spreje totiž neponičí několikanásobné antireflexní vrstvy na filtrech. Osobně léta používám dvoje čistící sady. Výše uvedený set ZEISS a k němu sprej B+W Lens Cleaner II. Samozřejmě, že tyto spreje lze využívat i k čištění objektivů.
Filtry se za pomocí chemie čistí velmi jednoduše. Dle návodu se sprej nastříká na utěrku a poté se setřou nečistoty. Eventuálně se obsah spreje nastříká rovnou na filtr a poté opatrně setře.
Pro čištění filtrů rovněž nedoporučuji používat čistící papírky na optiku. Ty mohou spolu s jemnými nečistotami úspěšně poškrábat povrch filtru. Jistá opatrnost je na místě samozřejmě i při čištění optiky.
Očista fotoaparátu
Očista fotoaparátu je v podstatě podobná očistě objektivu. Tedy alespoň, co se venkovního čištění týče. Zde si opět vystačíte se štětečkem, ofukovacím balónkem, čistící hmotou, nebo stlačeným vzduchem. Těmito nástroji očistíte fotoaparát od přebytečných nečistot. V případě velkého LCD displeje, stavového displeje či hledáčku, použijte utěrku z mikrovlákna. Rovněž můžete využít výše uvedené čistící chemie na optiku.
Z důvodu jistého pohodlí a bezpečnosti, doporučuji LCD displej a stavový displej chránit ochrannými kryty. Ty se vyrábí jak ve skleněném, tak plastovém provedení.
Očista fotoaparátu uvnitř
Ve fotoaparátu nás zajímá hned několik věcí:
- jak je na tom s prachem vnitřní prostor fotoaparátu,
- jestli není prach na senzoru (poznáte na již vyfocených fotografiích),
- jestli není prach na matnici (poznáte při pohledu do hledáčku),
- zdali nejsou znečištěny kontakty poblíž bajonetu.
Prach uvnitř fotoaparátu se dá odstranit vcelku snadno. Otočíte fotoaparát bajonetem směrem dolů a prach jednoduše vyfoukáte stlačeným vzduchem nebo za pomoci ofukovacího balónku.
Se stlačeným vzduchem pozor. K hnaní vzduchu je obvykle využívám kapalný dimethylether o teplotě varu cca -23 °C. Nádobu se stlačeným vzduchem držte kolmo, dnem dolů (není-li řečeno jinak). V opačném případě by mohlo dojít k prudkému ochlazení ofukovaného předmětu a jeho následného poškození.
Pokud se nedaří prach odstranit ofukem, můžete využít adhezivní tyčinky. Jsou to menší či větší plastové tyčinky, které mají na konci jakousi „gumovou“ hmotu. Na tu se prach přilepí a tím ho dostanete z fotoaparátu. Na tuto hmotu nesahejte. V takovém případě by byl účinek opačný – vnitřek fotoaparátu byste si tím upatlali. K vyčištění samotné tyčinky použijte speciální přilnavé papírky.
Očista senzoru
Nesprávná očista senzoru může vést k jeho nevratnému znehodnocení. V takovou chvíli jste prakticky přišli o možnost fotografovat plnohodnotné snímky. Tuto problematiku více rozebírám v samostatném článku – čištění senzoru.
Očista matnice
Dokonalá očista matnice je též složitější počin. Proto vznikl extra samostatný článek.
Očista kontaktů
V drtivé většině případů lze kontakty čistit mikroutěrkou. Někdy to ale bohužel nestačí. Kupte si proto čistý roztok isopropanolu. Ten dokáže kontakty dokonale odmastit a očistit. Levnější variantou je použití kancelářské gumovací pryže. Zbytky po takovémto gumování rychle odstraňte, než se dostanou do nitra fotoaparátu či objektivu. Při případném gumování na kontakty moc netlačte – mohou se poškrábat.
Uchovávání techniky
Aby se na fotografické technice neprojevil tak rychle zub času nebo spíše „zub prachu“, je dobré techniku také vhodně skladovat. Fotoaparát i s nasazeným objektivem může klidně zůstat ve vaší fotografické brašně / batohu. Máte-li techniky více, doporučuji alespoň nějaký obal, nebo alespoň obyčejný mikrotenový sáček. Není to možná vzhledné, ale od prachu, příp. náhodného polití, dokáže tento sáček solidně ochránit.
Vícero objektivů můžete před prachem a náhodným zašpiněním bránit neoprenovými pouzdry. Ta však mají tu nevýhodu, že do nich jaksi není vidět. Máte-li více objektivů podobných velikostí, nepoznáte, který z nich je který. Tedy opět vyhrává vložení do igelitu a utěsnění otvoru.
S filtry je to trochu horší. Těm se takové povalování nemusí vždy líbit. Kruhové filtry však můžete skvěle skladovat v kovových pouzdrech o různých velikostech. Já osobně používám šroubovací kovová pouzdra JJC.
Obdélníkové či čtvercové filtry pak doporučuji skladovat v plátěných pouzdrech nebo v pouzdrech plastových. Počítejte rovněž s tím, že se vám levnější plastové filtry při častějším používání ošoupou.
Osobní zkušenost
V jednom nejmenovaném ateliéru měli moji nezodpovědní kamarádi k dispozici celou řadu fotografické techniky. Co si vzpomínám, tak to byly čtyři zrcadlovky od Canonu, dvě bezzrcadlovky Sony a jeden středoformát Hasselblad. K tomu patřila solidní zásoba objektivů různých značek. Vše bylo naskládáno v železném regále, který byl napevno ukotvený ke zdi. Tato skupina osob ale nedokázala plně využít všechnu svojí techniku. Proto nebylo výjimkou, že zde některé kusy fotografické techniky ležely dlouhé měsíce, než byly opět použity.
To všechno mělo za následek jednu nepříjemnou věc – že se na technice postupně hromadil prach. Že ho za ty měsíce nebylo málo! Jenže najednou přišla zakázka, bylo třeba vzít fotoaparát, vhodné objektivy a být za pár co nejdříve na smluveném místě. Často nebyl čas provést nějaké čištění. Očista fotoaparátu se tak prováděla spíše z donucení – až když už se prach začal projevovat na fotografiích.
Kluci prostě měli svůj přístup, který jim čas od času pokazil nejednu zakázku. Postupem času se naštěstí jejich přístup změnil. Nyní mají najatého člověka, který se o jejich techniku stará. Problém vyřešen…
Jak čištění fotoaparátu provádím já
V první řadě je třeba zmínit, že do brašny / batohu vkládám většinou již vyčištěný fotoaparát připravený k akci. V průběhu fotografování se čas od času podívám na přední ochranný filtr před objektivem – zdali není zašpiněný. Po příchodu domů obvykle postupuji následovně…
Zatímco počítač zpracovává mé záběry, já kontroluji techniku. V první řadě kontroluji „upatlanost“ předního členu objektivu a filtru před ním. Následně provádím lehké ofouknutí všech částí techniky od prachu. Někdy využívám i slabého příručního vysavače, kterým vyluxuji obsah brašny / batohu. Tato očista fotoaparátu, resp. celého příslušenství, mi zabere nanejvýš 15 minut.
Následně se soustřeďuji na problémy, které se sem tam objeví (ale spíše výjimečně). Konkrétně prach na matnici nebo prach na senzoru. To, že je na matnici prach, zjistím velmi rychle při samotném focení. Kromě zaostřovacích bodů se v obraze totiž objeví i rušivé černé tečky. To, že je prach i na senzoru zjistím z fotografií. Při odstraňování prachu si počínám dle návodů v textu výše.
Jsou-li prach a nečistoty přítomny pouze zvenčí, očista fotoaparátu a jeho součástí mi netrvá déle než uvedených 15 minut. Když už musím čistit i vnitřní části a lovit prach uvnitř fotoaparátu, trvá mi celková očista fotoaparátu klidně i hodinu. Takto se očistě techniky věnuji přibližně jednou za půl roku až rok. Dříve to v mém případě není vůbec potřeba.
Závěrem
V úvodu článku je fotografie, kde očista fotoaparátu totálně selhala. Představte si, že i takto zašpiněný fotoaparát stále funguje a dokonce bez chyb. Na druhou stranu je jeho objektiv plný prachu (uvnitř) a prach se nezastavil jen u objektivu. Nechtějte vidět, jak vypadá vnitřní část těla fotoaparátu. Jen díky automatickému ultrazvukovému čištění je senzor ještě relativně čistý. Některá tlačítka se už hůře mačkají a je jen otázkou času, než nějaká část fotoaparátu vypoví službu.
Při tom by stačilo tak málo. Vzít si čas od času fotoaparát do ruky a říci si: „Nedá se nic dělat, dnes je na řadě očista fotoaparátu!“ Postupem času se naučíte přístup k čištění fotoaparátu automatizovat. Nejen, že budete mít hezky vypadající fotoaparát, ale minimalizujete tím problémy s tlačítky, senzorem, kontakty, apod.
Takže vzhůru do toho a půl je hotovo – očista fotoaparátu čeká…