Čištění fototechniky
Prach, vlhkost, písek, déšť, mastnota, otisk prstu na objektivu, aj. Asi to každý zná. Pořídíte si nový objektiv / fotoaparát a netrvá to dlouho a první špína na fotografické technice je na světě. Čištění techniky je pak logický a správný krok.
Kdy a jak čistit svojí techniku poodhalí právě tento článek.
Kdy přistoupit k čištění fototechniky
Možná se vám to už někdy stalo. Fotografujete krajinu, moře, nebe… při pohledu na fotografii v počítači se pak v obraze vyskytují divné tečky. Přesně tehdy je ta pravá chvíle na čištění vaší techniky. Stejně tak při mastnotě na objektivech či filtrech. Mastnota na tlačítkách fotoaparátu v podstatě nevadí. Jen se pak takový „upatlaný“ fotoaparát bude nejspíše hůře držet v rukou.
Na fotografii výše můžete mezi mraky vidět černé tečky. Jedná se obvykle o klasický prach na senzoru. Čím s těmito i jinými nečistotami zatočit, najdete v pokračování článku níže.
Čištění fotoaparátu
Čištění fotoaparátu může být brnkačka, ale může vést i k nevratnému poškození senzoru fotoaparátu. Záleží na tom, co a jakým způsobem budete čistit. Nejprve se zaměřte na čištění fotoaparátu zvenčí. K tomu existuje spousta různých nástrojů. Když je je fotoaparát zvenčí vyčištěn, pusťte se do vnitřního čištění.
Čištění fotoaparátu zvenčí
Asi nejsnazší a nejjednodušší čištění. Zde v podstatě stačí využít lehce navlhčeného hadříku (někdy to jde i se suchým hadříkem). S ním snadno očistíte většinu venkovních částí fotoaparátu. Ani čištění kontaktů za pomoci vlhčeného hadříku by neměl být problém. Alespoň mě za těch pár let kontakty nezrezivěly a nezkorodovaly.
Tento způsob čištění však nevyčistí úplně vše. Zvláště okolí tlačítek bude nejspíše stále znečištěné prachem, kůží a dalšími nečistotami. K tomu se výborně hodí různé čistící hmoty a čistící gely.
Cena těchto čistících hmot je nyní velice nízká. Je asi jedno, jestli ji koupíte kdesi z Číny za 50,- Kč s dopravou, nebo z Čech do 300,- Kč. V podstatě se svojí kvalitou zase tak moc neliší. Možná snad složením…
Osobně si vystačím klasicky s hadříkem. Občas je sice problém některé záhyby vyčistit, ale při troše cviku se to dá také.
Čištění fotoaparátu zevnitř
V první řadě zde vřele doporučuji velkou opatrnost! Čištění uvnitř fotoaparátu může nenávratně poškodit obrazový senzor. Všechny ty megapixely pak budou úplně na nic.
Jedna z nejhorších věcí je, když se vám prach a další nečistoty dostanou na senzor fotoaparátu. Poznáte to tak, že jsou ve fotografiích divné černé šmouhy a tečky (jak je vidět na úvodní fotografii). Snímací senzor fotoaparátu je totiž vybaven milióny světlocitlivých buněk. Stačí tedy větší zrnko prachu a hned bude několik desítek i stovek těchto buněk zastíněno.
Čištění matnice
O matnici jsme se bavili již dříve v souvislosti s TTL hledáčkem. Každopádně jedná se o skleněnou destičku, která je na jedné straně matovaná. Tato úprava rozptyluje dopadající světlo. Tolik letmo k teorii.
Praxe je taková, že při vyměňování objektivů čas od času nějaké to větší zrníčko prachu / písku na matnici zůstane. Zaprášená matnice sice neovlivní samotný snímek fotoaparátu, ale určitě nepotěší. Nepotěší především proto, že při pohledu do hledáčku tuto prachovou částečku vidíte. Celkový pohled na scénu je při zaprášené matnici dost rušivý. Vřele se proto doporučuje mít matnici čistou.
Pokud je nečistota způsobena prachem, lze se jí obvykle zbavit za pomocí tyčinky se speciální hmotou přitahující prach. Nicméně matnice je značně citlivá součástka na poškrábání a proto se doporučuje jiný bezpečný postup.
Také můžete využít ofukovací balónek. Ten se všeobecně velice doporučuje pořídit jako levný a snadný způsob údržby některých částí fotoaparát a objektivu.
Při používání ofukovacího balónku doporučuji mít bajonet fotoaparátu namířený dolů. Když pak fouknete vzduch do fotoaparátu, prach a nečistoty budou padat dolů a méně již zůstane zachycených ve fotoaparátu.
Čištění senzoru / čištění snímače
Někteří používají místo pojmů senzor a snímač pojem čip. Já pod pojmem čip vidím nějakého „švába“, který řídí fotoaparát. Proč se integrovaným obvodům (čipům) říká šváb, ukazuje fotografie níže. Jen bych uvedl, že pro potřeby těchto stránek budu nadále používat pojmy snímač a senzor.
V první řadě bych rád uvedl, že čištění senzoru je třeba provádět s co možná největší opatrností. Stačí jakákoliv hrubost nebo použití větší síly a senzor bude poničen. Stejně tak stačí použít špatné čisticí prostředky a problém je na světě.
Jak již bylo napsáno – senzor obsahuje milióny světlocitlivých buněk, které jsou v jedné rovině. Pokud by byl člověk příliš hrubý, mohl by tuto součástku poškodit. Její výměna pak není otázkou hodiny v servisu a rozhodně taková oprava nebude levná.
Existují tři způsoby, jak snímač fotoaparátu vyčistit:
- automaticky fotoaparátem,
- manuálně suchým čištěním,
- opět manuálně mokrým čištěním.
Před manuálním čištěním snímače je dobré se držet určitého postupu:
- prvně nabít plně baterie,
- otočit fotoaparát tak, aby případný prach padal dolů,
- v menu fotoaparátu zadat čištění senzoru (odklopení závěrky),
- velice opatrně senzor vyčistit.
Čištění snímače automaticky fotoaparátem
V menu fotoaparátu najdete patřičnou položku a jednoduše aktivujete čištění senzoru / snímače. V případě fotoaparátu Canon EOS 7D Mark II se jedná o žluté menu, třetí záložka.
Suché čištění snímače fotoaparátu
Suché čištění spočívá ve využití ofukovacího balónku, tyčinek s „gumovou hlavou“, štětečku a utěrek z mikrovlákna.
Tyčinky se opatrně přiloží na snímač, kde by se na mě měl prach přilepit. Štětečkem se senzor fotoaparátu „omete“ a utěrkami jednoduše setře. Je jen na vás, jaký způsob zvolíte. Viděl jsem dokonce i speciální „vysavač“. Osobně se však domnívám, že je skoro úplně k ničemu.
Jak senzor fotoaparátu vyčistit suchou i mokrou cestou se dozvíte v extra článku o čištění senzoru.
Mokré čištění snímače fotoaparátu
Mokré čištění snímače se vyznačuje použitím chemie. V podstatě jde o nanesení nějakého druhu čistící kapaliny a následné setření speciální utěrkou. V podstatě je to velice účinná metoda. Má však jeden háček a to reakce čistící kapaliny s povrchem snímače. Může se například stát, že kapalina na povrchu udělá různobarevné fleky. Ty samozřejmě ovlivní i následné snímky.
Bohužel nelze předem říci, jestli se tak stane. Jinak řečeno je vhodné využívat jen dražší certifikované čistící přípravky k tomuto způsobu čištění senzoru. Nějaké konkrétní bohužel nemohu doporučit. Zpravidla si vystačím s ofukovacím balónkem, nebo čištění řeším v servisu.
Čistění senzoru – rada
Ať si kdo chce, co chce říká. Čištění senzoru je v jistém ohledu relativně riskantní záležitost. Obzvláště, pokud nepoužijete kvalitní čistící sadu. Proto stále vřele doporučuji obrátit se na odborný servis. Příkladem takového servisu je firma AWH Servis. Není to sice zdarma, ale bude se jednat o bezpečnější cestu, jak dostat nečistoty ze senzoru pryč. Koneckonců oni ví, co dělají.
Pokud se u přes to všechno rozhodnete pro čištění senzoru, zde je návod jak na to.
Čištění objektivu
Zde si vystačíte s těmito třemi čistícími nástroji:
- ofukovací balónek,
- čistící hmota,
- utěrky z mikrovlákna.
Ofukovací balónek se výborně hodí na odstranění prachu z přední čočky. Ovšem na zbylé části objektivu bych ho již tak nepoužíval. Může vám prach vehnat přímo do těla objektivu.
Čistící hmota skvěle odstraní prach právě z těla objektivu. Vytáhne špínu ze všech jeho záhybů. Na druhou stranu, jak moc často je potřeba tělo takto čistit?
Utěrka z mikrovlákna zvládá odstranit jak prach, tak do jisté míry i mastnotu z předního či zadního členu fotoaparátu. Samozřejmě je třeba s utěrkou zacházet s citem a příliš na jednotlivé členy objektivu netlačit. Může dojít k hnutí optické soustavy a následnému poškození objektivu. Každopádně utěrky mohu vřele doporučit. Sám jich několik vlastním.
Pokud už máte tu smůlu, že objektiv zašpiníte opravdu hodně, pravděpodobně vám nástroje výše nemusí stačit. V tu chvíli doporučuji využít utěrku z mikrovlákna ve spojení s čistící kapalinou. Více ve článku o očistě fotoaparátu.
Čištění filtrů
Zde bych se omezil pouze na ofukovací balónek a utěrky. Vezměte filtr do ruky, abyste ho co nejméně upatlali a utěrka, resp. hlavně mikrovlákno, již zařídí zbytek. Před touto očistou doporučuji zbavit filtr největších nečistot ofukovacím balónkem. Na utěrku příliš netlačte. Ne všechny filtry jsou vybaveny tvrdými nano-vrstvami a lze je proto snadno poškrábat.
V případě nečistot, které takto nelze odstranit, použijte čistící kapalinu.
Poslední všeobecná rada
Pokud nechcete, aby vaše čistící nástroje ztrácely svoji účinnost, mám tu jednu doporučení. Pořiďte si gumové chirurgické rukavice (bez takového toho prášku uvnitř (že by nějaký klouzek?)). Většina nástrojů totiž z vašich rukou dokáže absorbovat vlhkost a mastnotu (alespoň částečně). Týká se to jak utěrek z mikrovlákna, tak štětečku, čistících tyčinek, ale i přilnavých hmot. Takové upatlané nástroje potom mohou způsobit více neplechy než užitku.
Osobní zkušenost
Při psaní článku jsem si říkal, jakou asi osobní zkušenost bych vám dal? Jenže pak mi to došlo, když jsem chtěl vyfotit špínu na senzoru svého fotoaparátu. Žádná tam totiž nebyla. Juch!
Někteří z vás vědí, že fotoaparát Canon EOS 7D Mark II využívám již nějakou dobu. Konkrétně je to přibližně od března roku 2015. Jak je tedy možné, že nemá na senzoru žádné smetí a to ani při častém focení a výměnách objektivů? Je to díky dodržování určitých pravidel pro udržení fotoaparátu v čistotě. Také jsem si zvykl po každém fotografování fotoaparát vyčistit. Dělám to obvykle při kopírování fotografií do počítače a na záložní server, nebo při následném třídění fotografií.
Závěrem
Ať už se rozhodnete do čištění fotoaparátu či nikoliv, dejte si prosím pozor. Nerad bych ve Fotoporadně četl dotazy – zda se dá opravit poškrábaný senzor. Mimochodem opravit se dá – výměnou za nový za tisíce korun.
Všeobecně bych se klasickému čištění fotoaparátu nevyhýbal. Sám ho provádím relativně často. Člověk si na tuto rutinu pak již zvykne a navíc se špína pořádně ani nestihne usadit. Oprášení fotoaparátu a čištění poblíž tlačítek a hledáčku je pak minutová záležitost.