Kompakt vs zrcadlovka

Kompakt nebo zrcadlovku?

O vhodnosti a výhodnosti kompaktu proti zrcadlovce a obráceně jsem psal již dříve. Stále mi však píší ti, kteří by rádi nějaké přímé srovnání s názornými ukázkami. Takže kompakt nebo zrcadlovku?

Nikon Coolpix S3300 versus Canon EOS 7D Mark II
Nikon Coolpix S3300 versus Canon EOS 7D Mark II

V tomto článku se dozvíte, zda se vůbec vyplatí pořizovat zrcadlovka. Jestli se vám náhodou nevyplatí pořídit kompakt. A také, na co si dát pozor při výběru mezi těmito fotoaparáty.

Základní informace o obou typech

Cenové rozpětí, vhodnost použití a především největší výhody a nevýhody jsem již dříve shrnul jak pro kompakt, tak i pro zrcadlovku. Opakování je však matka moudrosti.

Nikon Coolpix S3300 - kompakt Canon EOS 50D - zrcadlovka
kompakt – výhody zrcadlovka – výhody
 • snadné ovládání
 • cena fotoaparátu
 • design kompaktu
 • hmotnost
 • celkové rozměry
 • funkční vybavení
 • rychlost fotoaparátu
 • kvalita fotografií
 • množství příslušenství
 • lepší držení fotoaparátu

Kompakt

Kromě výše uvedeného má kompakt ještě několik výhod:

 • při fotografování většinou nemusíte měnit objektivy,
 • a tudíž ani případné filtry,
 • kompakt má často modernější výbavu (Wi-Fi, ovládání pomocí tabletu, atd.).

Výhody pro kompakty výše platí především pro fotografy, kteří nechtějí nic řešit. Profesionální fotografové by tento přístup, resp. tento typ fotografů nejspíše hromadně zatracovali.

kompakt Leica M s výměnnými objektivy
Leica M s výměnnými objektivy nepatří právě mezi levné kompakty

Zvláštní skupinou jsou tzv. bezzrcadlovky. V podstatě jde o výrazně dražší kompakty s velkým obrazovým senzorem a pokročilým čipem. Často tyto fotoaparáty obsahují i výměnné objektivy. Fotografie ve srovnání se zrcadlovkami u nich může dosahovat úctyhodné kvality. Někdy dokonce zrcadlovky překonávají a to především při fotografování za nedostatku osvětlení. Nicméně tento článek se primárně nebude věnovat těmto bezzrcadlovkám.

Zrcadlovka

I zrcadlovky mají ještě několik výhod navíc:

 • oproti kompaktu je zrcadlovka pro focení univerzálnější,
 • rychlost startu a hlavně rychlost ostření je nesrovnatelně lepší,
 • optický hledáček ihned zobrazí, co fotíte,
 • celý fotoaparát se drží lépe v ruce a díky fotografování skrze optický hledáček získáte hned o jeden opěrný bod navíc.
Zrcadlovka Canon EOS 350D a rozložení ovládacích prvků
Rozložení ovládacích prvků low-end zrcadlovky Canon EOS 350D

Samotné testování

A jdeme na to… K tomuto testu mi byly krátce zapůjčeny kompakty Nikon Coolpix S600Nikon Coolpix S3300. Ty se postaví zrcadlovkám Canon EOS 400DCanon EOS 7D Mark II. Za zapůjčení fotoaparátů děkuji Zdeňce PresovéExterní odkaz.

Porovnání fotoaparátů

Kompakt Nikon Cooplix S600 disponuje 10 Mpix. Senzorem o velikosti 1/2,33″. Objektiv má ohniskovou vzdálenost po přepočtu 28-112 mm f/2,7-5,8.

Kompakt Nikon Cooplix S3300 vlastní 16 Mpix, senzor o stejné velikosti jako předchozí model. Dále má objektiv o ohniskové vzdálenosti 26-156 mm a cloně f/3,5-6,5.

Zrcadlovka Canon EOS 400D je vybavena senzorem o rozlišení 10 Mpix o velikosti APS-C. Pro tento test je vybavena objektivem EF-S 18-55 mm f/3,5-5,6.

Zrcadlovka Canon EOS 7D Mark II má senzor s rovnými 20 Mpix rovněž o velikosti APS-C. Na něj byl nasazen objektiv EF-S 17-55 mm f/2,8.

A hurá směr koupaliště v Novém Boru

Oba dva fotoaparáty byly nastaveny na ISO 100. Dále automatickou korekci barev a focení v plné kvalitě do JPEG. Zobrazené snímky jsou pouze výřez scény (kvůli velikosti souboru). Časový rozdíl mezi snímky je asi 5 sekund.

Klouzačka na koupališti v Novém Boru
Koupaliště v Novém Boru, Canon EOS 400D, 55 mm na f/5,6
Klouzačka na koupališti v Novém Boru, Nikon S3300, ISO 100, JPG bez úprav, 55mm na f/5,6.
Nikon Coolpix S3300, ISO 100, EF-S 18-55 mm, 55 mm na f/5,6

Jak je na snímku vidět, zrcadlovka od Canonu má o dost tmavší snímek než kompakt od Nikonu. Navzdory tomu snímek z Canonu, nemá žádná vyloženě černá místa a obsahuje minimum přepalů.

Kompakt Nikon Coolpix S3300 má teplejší podání barev a snímek je celkově světlejší. Bohužel však vykazuje mnohem více přepalů. Konkrétně 6% fotografie oproti necelému 1% u Canonu.

Nebál bych se tvrdit, že zrcadlovka Canon EOS 400D má o něco větší dynamický rozsah než kompakt Nikon Coolpix S3300. Ale jak je to s detaily a šumem?

Testujeme šum

Opět jsem využil předchozí zrcadlovky Canon a kompakt od Nikonu. K testu pak posloužilo několik terčů. Fotografie jsou opět výřezem 1:1. Tentokrát v plném rozlišení. Vše na clonu f/5,6. Tento kompakt totiž neumožňuje její změnu. Takhle pro prostě vyšlo.

Test citlivosti ISO u Canon EOS 400D
Test citlivosti ISO u Canon EOS 400D
Test citlivosti ISO u kompaktu Nikon Coolpix S3300
Test citlivosti ISO u kompaktu Nikon Coolpix S3300
Celá fotografovaná scéna, kompakt Nikon, ISO 3200
Celá scéna, kompakt Nikon Coolpix S3300, ISO 3200

Myslím, že netřeba dlouhých komentářů. Ačkoliv má zrcadlovka Canon EOS 400D papírově pouze 10 Mpix (oproti 16 Mpix u Nikonu) a byl na ní nasazen setový objektiv první generace bez stabilizace, kvalita fotografií je o dost dále než u kompaktního fotoaparátu Nikon Coolpix S3300.

Výsledek prvního testování?

Pokud jste „fotograf obecný“, který fotí pro radost a nestará se o kvalitu výsledných fotek, vřele doporučuji pořídit si levný univerzální kompakt. Nemusíte se složitě zaobírat nastavováním. Zapnete, fotíte, publikujete na sociálních sítích či kdekoliv jinde. Cenově cokoliv od jednoho do tří tisíc.

Pokud se o focení zajímáte více, klidně si pro svůj start pořiďte 7 let starou zrcadlovku z bazaru. Bude stát zlomek původní ceny. Takový Canon EOS 400D + EF-S 18-55 mm f/3,5-5,6 + clona + baterie se dá sehnat do 3000,- Kč.

Pořízením staršího modelu zrcadlovky za pár tisíc:

 1. tolik neutratíte a díky tomu si
 2. osvojíte práci se zrcadlovkami a fotoaparáty všeobecně,
 3. naučíte se bravurně ovládat expozici,
 4. poznáte škálu možných rozšíření, které kompakty nemají
 5. a hlavně dokážete v budoucnu rozlišit:
  • jaký fotoaparát doopravdy potřebujete
  • a jaké objektivy jsou pro vás nejvhodnější.

Test číslo 2

Tentokrát jsme zavítali do Tao čajovnyExterní odkaz v České Lípě. Tentokrát s dvojicí fotoaparátů: kompakt Nikon Coolpix S600 a zrcadlovka Canon EOS 7D Mark II.

Testujeme nízkou clonu f/2.8

Nad dobrým čajem jsem za použití kompaktu od Nikonu vyfotografoval scénu na nejnižší citlivost ISO 100. Následně jsem se zrcadlovkou Canon snažil obrázek ve fotoaparátu reprodukovat. Tak dlouho, dokud jsem se více méně netrefil do stejného úhlu záběru. Na obou fotoaparátech bylo ostřeno mírně před bílou konvičku uprostřed.

Canon EOS 7D Mark II, ohnisková vzdálenost 27mm, clona f/2,8
Canon EOS 7D Mark II, ohnisková vzdálenost 27 mm, clona f/2,8
Nikon Coolpix S600, ohnisková vzdálenost 28mm, clona f/2,7, ISO 100
Nikon Coolpix S600, ohnisková vzdálenost 28 mm, clona f/2,7

Jak je vidět, i zde kompakt od Nikonu značně zesvětluje celou scénu. Což koneckonců nemusí být vždy na škodu. Na druhou stranu i přes značně nízkou clonu kompakt vykazuje mnohem větší hloubku ostrosti než by se čekalo. Tudíž pozadí již není tak hezky rozostřené. No, uvidíme co ukáže druhý test.

Canon EOS 7D Mark II, ISO 100, 28mm, f/2,8
Canon EOS 7D Mark II, ISO 100, 27 mm, f/2,8
Nikon Coolpix S600, ISO 100, 28mm, f/2,7
Nikon Coolpix S600, ISO 100, 28 mm, f/2,7

I zde je vidět značný rozdíl v hloubce ostrosti mezi kompaktem a zrcadlovkou. Ale stále fotím jen blízké objekty. Jak to vše bude vypadat, když zaostřím kousek dál?

Výřez, ostřeno mezi chodníček a prkno před židlí v levé části
Výřez, ostřeno mezi chodníček a prkno před židlí v levé části

Na poslední fotce můžete vlevo vidět snímek ze zrcadlovky a v pravé části pro změnu z kompaktu. Opět je vidět značný rozdílhloubce ostrosti. Podle EXIF dat bylo rovněž použito stejné nastavení. Konkrétně: ohnisková vzdálenost 28 mm, clona f/2,7 u Nikonu a f/2,8 u Canonu.

Výsledek druhého testování?

Ačkoliv by měly oba dva fotoaparáty díky svým objektivům vykazovat podobné snímky (co do hloubky ostrosti), není to úplně pravda. Proč tomu tak je si můžete přečíst po kliknutí na předchozí odkaz.

A výsledek druhého testu? K dosažení stejné hloubky ostrosti na malém senzoru (jako na senzoru vetším) je zapotřebí použít nižší clonu.

Peníze především aneb co si tedy koupit

Vžiji se do reálné situace. Vyhrál jsem 10.000,- Kč a rád bych tyto peníze investoval do fotoaparátu. Nechci ale dát ani o korunu více. Samozřejmě bych chtěl ten nejlepší fotoaparát světa, ale ten rozpočet… V podstatě mám jen dvě možnosti. Pořídit si výkonný kompakt a nebo základní zrcadlovku se setovým objektivem.

Pět tisíc korun českých
Takto prosím vypadá pět tisíc korun českých. A teď si představte, že takové papíry máte k dispozici na nový fotoaparát rovnou dva.

Navštívil jsem známý obchod MegapixelExterní odkaz (září 2015) a podíval jsem se, co se za takovou sumu peněz dá pořídit. Je hned několik značek, které by se vešly do částky 10 tisíc korun. Pro tentokrát jsem zůstal u osvědčeného CanonuExterní odkaz.

Postavil jsem tedy Canon PowerShot G16 proti Canon EOS 1200D s objektivem Canon EF-S 18-55 mm III. Oboje za cenu 9.990,- Kč.

Canon PowerShot G16

Canon PowerShot G16
Canon PowerShot G16

Malý kompaktní přístroj s rozlišením 12 Mpix (4000 × 3000 pixelů). Formát senzoru 1/1,7″ (7,44 × 5,58 mm). Ohnisková vzdálenost po přepočtu crop faktoru 28-140 mm. Objektiv má na nejkratší ohnisko světelnost f/1,8. Na nejdelší pak f/2,8. Maximální hodnota citlivosti ISO je 12800 a zvládne celkem až 12 snímků za sekundu v plném rozlišení. Na jedno nabití fotoaparát zvládne kolem 360-ti snímků.

Canon EOS 1200D

Canon EOS 1200D
Canon EOS 1200D

Základní zrcadlovka se setovým objektivem bez stabilizace (na obrázku verze 2 se stabilizací). Oproti kompaktu výše má tato zrcadlovka celkem 18 Mpix (5184 × 3456 pixelů). Snímací senzor má formát APS-C (22,3 × 14,9 mm). Objektiv má po přepočtu crop faktoru ohniskovou vzdálenost 29-88 mm. Světelnost objektivu f/3,5 pro nejkratší ohnisko, resp. f/5,6 pro nejdelší ohnisko. Maximální hodnota citlivosti ISO je pak 6400 a zvládne 3 snímky za sekundu v maximálním rozlišení. Na jedno nabití pak zvládne přibližně 500 snímků.

Srovnání obou fotoaparátů

Jak je vidět, kompakt zde disponuje mnohem menším senzorem oproti zrcadlovce. To má vliv na hloubku ostrosti. Pokud byste tento fotoaparát pak chtěli srovnávat se zrcadlovkami, přijdou na řadu i přepočty za pomoci crop faktoru. Naproti tomu má však papírově mnohem světlejší objektiv. To má ovšem také vliv na hloubku ostrosti a především na fotografování v tmavém prostředí. Rozdíly v citlivosti ISO jsou dle mého názoru zanedbatelné. Proč tomu tak je se můžete podívat na srovnání citlivostí ISO výše v prvním testu. V čem má však kompakt velkou výhodu je rychlost fotografování krásných 12 snímků za sekundu. To už se může hodit.

Jaký bych si tedy nakonec koupil?

Pokud bych chtěl výkonný pohotový fotoaparát schopný fotografovat za každých podmínek, klidně i za šera, určitě bych si pořídil kompakt. Dražší varianty kompaktů jsou stále malé a lehké, mají světelné objektivy, které ostří i v tmavých místnostech. Navíc často disponují vysokou rychlostí fotografování a umí natáčet minimálně v rozlišení Full HD (někdy i 4K).

Kdybych nechtěl fotografovat sport či jiné rychlejší akce, nevadila by mi vysoká hmotnost a rozměry fotoaparátu. Příp. nutnost nosit sebou zásobu objektivů. Šel bych do zrcadlovky výše. Jednoduše proto, že na rozdíl od kompaktů člověk ihned vidí to, co fotí. Rychlost ostření se nedá s kompakty zatím vůbec srovnávat. Kvalita fotek je s adekvátní optikou úplně někde jinde. Na druhou stranu – k focení rychlých dějů by se zde více vyplatil uvedený kompakt s 12 snímky/s.

Čemu se vyhnout?

Levným kompaktům – pokud to myslíte s focením alespoň trochu vážně, vyhněte se levným kompaktům (od jednoho do řekněme pěti tisícům). Obvykle mají malé senzory podobné mobilům a ne příliš kvalitní plastovou optiku. Po dnešním testování mě nenapadá důvod, proč kupovat levný kompakt.

Ultrazoomům – to jsou fotoaparáty s možností zoomu klidně i více než 20x. I ty bohužel často disponují velice malým senzorem. Sice si můžete přiblížit vzdálený hrad, ale udělali byste mnohem lépe, kdybyste šli blíž. Aby mohl takovýto fotoaparát mít zoom třeba 50x, je třeba velkých kompromisů. Kolikrát takové obří přiblížení díky lehkému oparu stejně nevyužijete.

Zrcadlovkám s levným objektivem – mají značný potenciál, co do kvality fotky, rychlosti snímání a mnoha dalších aspektů. Nicméně k opravdu dobrým výsledkům je třeba kvalitní optika. To je totiž to, co dělá fotku fotkou. Můžete mít tu nejlepší zrcadlovku na světě, ale jakmile na ní nasadíte setový objektiv, příšerně ji tím degradujete. Až na úroveň obyčejné zrcadlovky za pár tisíc a nepomohou vám žádné úpravy v Photoshopu.

Co koupit?

Profi kompakt – tedy kompakt vyšší třídy. Vyznačují se velmi světelnými objektivy, které jsou na srovnatelné úrovni s lepšími setovými objektivy levných zrcadlovek. Kvalita fotek je tedy již docela solidní. Navíc stejně jako zrcadlovky dokáží fotit do formátu RAW. Věřím že koupí takového fotoaparátu rozhodně neprohloupíte.

Bezzrcadlovku – jedná se o fotoaparát, který kombinuje výhody kompaktu i zrcadlovky. Má tělo kompaktu, ale senzor a výměnné objektivy ze zrcadlovky. Nemá v sobě zrcadlo a obvykle nedisponuje ani optickým hledáčkem. Díky tomu má malé rozměry. Na druhou stranu má větší senzor než kompakty a vyžaduje trochu větší objektivy. Právě díky nim někdy svojí výhodu v malé velikosti ztrácí. Každopádně se jedná o kvalitní alternativu, pokud se nechcete tahat s těžkou zrcadlovkou a chcete si dopřát obdobné kvality fotografií. Samozřejmě za adekvátní cenu…

Závěrem

Není možné na otázku „Kompakt nebo zrcadlovku?“ jednoznačně odpovědět. Vždy je třeba si předem rozmyslet, co vlastně od fotoaparátu požaduji a co vlastně chci a budu fotit. Navíc v dnešní době všemožných internetových „srovnávačů“ typu:

je situace mnohem lehčí než kdy dříve. Takže? Jaký fotoaparát si pořídíte?

2 komentáře u „Kompakt vs zrcadlovka

 1. Dobrý den , svého času se mi doma sešly tyto fotoaparáty. Zrcadlovka Olympus E-450 se skly 14-42/f3,5 a 40-150 , Panasonic FZ28 , Panasonic FZ200,Panasonic LX5 a Panasonic ls60.Po dlouhém testování a zvažování co si nechat a co prodat jsem prodal jako první Olympus E-450 včetně objektivů a potom přišlo těžké rozhodování jestli si nechat Panasonic FZ8 nebo Panasonic FZ200.Fz200 má světelnost 2,8 v celém rozsahu zoomu (24) , má dobré video a je svým způsobem trošku více kreativnější než fz28.FZ28 má zase malinko lepší obrazový výstup. Nakonec jsem si nechal Fz200 i když si nejsem jistý jestli jsem udělal dobře. No a Lx5 a Ls60 jsem si nechal oba.Lx5 má perfektní světelnost a malinká stará Ls60 za kterou bych už stejně nic nedostal dělá suprové snímky , má výbornou stabilizaci i když má jen 6mpx .Ideální věc do kapsy a pokud člověk přemýšlí co “vycvakne” , nemusí dělat výřezy. Před léty jsem se rozhodoval mezi Canonem s10is a Panasonicem dmc-fz28. Tehdy po nějakém týdením až dvoutýdením testování , hraním si , vyhrál právě u mě Panasonic dmc-fz28.
  Zrcadlovka je pro mě určitě fajn, ale vzhledem k tomu že v současnosti si již fotím převážně jen pro sebe nebo pro rodinu a ne pracovně, tak mi kompakt plus ultrazoom postačuje.Navíc ultrazoom není problém přihodit do batohu když se jedu projet na kole ale zrcadlovku se dvěmi skly už se mi brát nechce a stejné je to i s výlety za památkami.Chodit ověnčený jako vánoční stromek mě nebaví když už pominu nejapné poznámky přítelkyně.

  1. Dobrý den,
   musím uznat, že se u Vás sešla docela pěkná sbírka fotoaparátů. :) Přiznávám, že jsem měl také jisté období, kdy jsem „skladoval“ kde jaký kousek digitální i analogové techniky. Nemůžu totiž mluvit o nějakém aktivním používání. Zkusil jsem je párkrát vytáhnout ven a vždy to končilo Vaší větou: „Ověnčený jako vánoční stromek.“ :D Postupem času jsem si zvykl na těžkou zrcadlovku a několik oblíbených objektivů (i když přiznávám, že tento set není zrovna váhově lehký).

   S kolegy fotografy čas od času vyrazíme společně do přírody či fotit nějakou akci. U těch, kteří častěji fotí dění kolem sebe jsem zaznamenal jistý vývoj. Přešli od mobilu přes kompakt k zrcadlovce, aby u ní pak zůstali a nebo ji s velkou slávou prodali a pořídili si lehčí a menší bezzrcadlovku. U těch, kteří nikdy moc nefotili, to většinou dopadlo tak, že z mobilu přešli na základní typ zrcadlovky a pak nastalo období „nekonečných“ otázek, na které odpovídá z velké části právě tento blog pro mé kamarády, známé, ale hlavně začínající fotografy. :)

   Myslím si, že by mnohým fotografům v mém okolí bohatě stačil trochu lepší kompakt. Tím nemyslím ty s výměnnými objektivy. Důvodů je mnoho a vydalo by to jistě na další článek. Nicméně chci k tomu dodat, že ačkoliv se tento blog zaměřuje převážně na zrcadlovky od Canonu, fotografování kompaktními fotoaparáty rozhodně nezavrhuji.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *