Archiv štítku: TTL

TTL ve fotografii

Pojem, resp. zkratka TTL vychází z anglického „Through The Lens“ což v překladu znamená „skrz objektiv“.

Kde se s tímto pojmem ve fotoaparátu setkáte

Nejčastěji se s ním setkáte při měření expozice, měření zábleskové expozice a nebo v systému ostření u dnešních fotoaparátů.

Měření zábleskové expozice

Při měření zábleskové expozice se obvykle nepoužívá čisté označení TTL. Firmy jako jsou CanonExterní odkaz nebo NikonExterní odkaz využívají vlastní značení. U Canonu je to E-TTL, Nikon používá značení i-TTL. Princip měření zábleskové expozice najdete pak ve vlastním článku.

Systém ostření

Tzv. pasivní ostření skrz objektiv přináší řadu výhod a nevýhod. Mezi výhody patří to, že můžete ostřit například přes okno nebo skrz plot. Nevýhodou systému je pak nemožnost ostřit za zhoršených světelných podmínek, popř. na jednolitou plochu. Oproti tomu aktivní ostření (pomocí nějakého signálu) se dnes již příliš nevyužívá.  Více o systému ostření v tomto článku.

Závěrem

Ať se již jedná o měření nějakého druhu expozice nebo o ostření, jedno mají všechny tyto činnosti společné. Jedná se o měření skrz objektiv. Jedná se totiž o velice pohodlný způsob jak s něčím pracovat. Různé senzory jednoduše uvidí přesně to, co projde objektivem. To všechno bude probíhat právě s takovým nastavením, jaké potřebujete.

Externí blesk

Externí blesk k fotoaparátu

Nedávno jsem psal článek na téma blesk ve fotoaparátu. Ve zmiňovaném článku se mimo jiné dozvíte více o tom, co je na blescích důležité – tedy důležité parametry blesků všeobecně. Pokud se chcete dozvědět více, doporučuji si článek alespoň zběžně pročíst. Následně vyšel článek o kompenzaci zábleskové expozice. Abych doplnil sérii, přináším dnes téma externí blesk. V článku se soustřeďuji na několik věcí:

  • jak externí blesk vlastně vypadá,
  • jak externí blesk funguje,
  • v čem je jeho výhoda oproti blesku vestavěnému.

Tak jdeme na to.

Pokračování textu Externí blesk

Kompenzace zábleskové expozice

Kompenzace zábleskové expozice

Kompenzace zábleskové expozice je dlouhý název pro „obyčejnou“ regulaci blesku. Nezáleží na tom, zda se jedná o vestavěný interní blesk, nebo blesk externí.

Ať jste fotograf amatér či profesionál, čas od času se použití blesku nejspíše prostě nevyhnete. Zajímá-li vás tato problematika, čtěte dál.

Pokračování textu Kompenzace zábleskové expozice

Živý náhled neboli Live View

Živý náhled

Živý náhled (z angl. Live View) je technologie, která umožňuje využít velký LCD displej jako hledáček fotoaparátu. Funguje již dlouhá léta. Uvádí se, že první zrcadlovkou využívající živý náhled byl Olympus E-330, který vyšel začátkem roku 2006. No, to už je pěkných pár let. Mimochodem za půjčení tohoto fotoaparátu tímto děkuji své letité kamarádce a fotografce Lucce.

Jak tato technologie pokročila, k čemu se živý náhled hodí a jak s ním pracovat? To se dozvíte v tomto článku.

Pokračování textu Živý náhled neboli Live View

Hledáček fotoaparátu

Hledáček ve fotoaparátu

Hledáček je součástí fotoaparátů a kamer. Slouží především ke kontrole snímané scény. Je také velice dobrým pomocníkem při snižování pohybové neostrosti u zrcadlovek (protože poskytuje další bod opory fotoaparátu s fotografem).

Hledáček fotoaparátu Canon
TTL hledáček fotoaparátu Canon

Jenže, jak to tak bývá, existuje hned několik typů hledáčků a o nich budu dnes psát.

Pokračování textu Hledáček fotoaparátu

Ostření všeobecně

Ostření v objektivech a fotoaparátech

Správně zaostřit snímek je někdy pořádné umění. Jenže dobře zaostřený snímek společně s vhodně zvolenou kompozicí a dobře nastavenou expozicí, je osvědčená cesta k úspěchu při tvorbě všech fotografií. Tento článek pojednává přímo o ostření ve fotoaparátech, především o způsobu fungování ostření.

Ostření na detail květu | Canon EOS 350D
První pokusy při ostření na detail květu • Canon EOS 350D. Pro případné zvětšení klikněte.
Pokračování textu Ostření všeobecně