Crop faktor

Co je to Crop faktor?

Crop faktor nebo-li ekvivalent ohniskové vzdálenosti je pojem, pomocí kterého lze porovnávat ohniskovou vzdálenost pro různě veliké obrazové snímače fotoaparátu. To všechno takovým způsobem, aby zůstal stejný zorný úhel při různých ohniskových vzdálenostech.

Kde se vzal ten crop faktor

Vše vychází z letitého nepsaného standardu z dob, kdy se používal kinofilm s políčkem o rozměrech 24 × 36 mm. O digitálním fotoaparátu jsme mohli tehdy jen snít. Proto si fotografové zvykli mluvit o ohniskové vzdálenosti, jako kdyby rovnou udávala zorný úhel.

Citlivý 35 mm film KODAK 400
Citlivý 35 mm film KODAK 400

Rozdělení fotoaparátů podle crop faktoru

Nadpis by se vlastně měl jmenovat: „Rozdělení fotoaparátů dle velikosti snímačů“. Od jejich velikosti se totiž odvíjí samotný crop faktor.

Full-frame

Největší ze všech obvyklých snímačů. Jeho velikost je rovná kinofilmovému políčku (36 × 24 mm). Crop faktor tedy odpovídá hodnotě 1. To znamená, že není třeba přepočítávat ohniskovou vzdálenost. Tyto senzory jsou zpravidla přítomny v profesionálních fotoaparátech.

APS-C zrcadlovky Nikon formátu DX

Tyto fotoaparáty mají senzor o velikosti přibližně 24 × 16 mm. Crop faktor je ×1,5. To znamená, že pokud byste měli objektiv o ohniskové vzdálenosti 100 mm, po nasazení na tento typ fotoaparátu by se jevil jako by měl ohniskovou vzdálenosti 150 mm. Tyto fotoaparáty jsou také mnohem rozšířenější. Resp. mnohem více než drahé profesionální Full-frame zrcadlovky. Kromě NikonuExterní odkaz používají tento rozměr senzoru také firmy PentaxExterní odkaz, SonyExterní odkaz a další.

APS-C zrcadlovky Canon EF-S

Rozšířenější formát zrcadlovek CanonExterní odkaz. Senzor mají velikost přibližně 24 × 15 mm a crop faktor je v tomto případě ×1,6. Způsob přepočítávání ohniskové vzdálenosti je stejný jako v předchozím případě. Jen se nenásobí hodnotou 1,5 nýbrž 1,6. Mimo jiné to ale znamená jednu věc (pro někoho možná trochu nepříjemnou). Pokud bychom chtěli dosáhnout klasické ohniskové vzdálenosti 50 mm, budete, kvůli crop faktoru, potřebovat objektiv s ohniskovou vzdáleností 31 mm! A co teprve, když nasadíte objektiv typu rybí oko na APS-C zrcadlovku. Náhle zjistíte, že to vůbec není takové, jaké jste si vysnili. Naopak pokud chcete pořizovat detailní snímky či potřebujete zvětšit ohnisko, jsou menší senzory skvělou levnou volbou jak na to.

Formát 4/3″

Tento formát digitálních fotoaparátů má senzor o velikosti 18 × 13,5 mm a crop faktor se rovná ×2. Fyzické ohnisko se tedy prodlužuje na dvojnásobek. Jedná se především o fotoaparáty OlympusExterní odkazPanasonicExterní odkaz.

Ostatní formáty

Věřte nebo ne, ale běžně se používají ještě menší velikosti senzoru než u formátu 4/3″. Většinou v mobilních telefonech a tabletech, kde není místa nazbyt a velké senzory se tam prostě nevejdou.

Pro větší přehled jsem připravil menší tabulku:

Typ senzoru Velikost senzoru Crop faktor
8×10 film 254 × 203 mm 0,14
6×6 film 56 × 56 mm 0,54
Full-frame 36 × 24 mm 1
APS-C Nikon 23,7 × 15,8 mm 1,5
APS-C Canon 22,7 × 15,1 mm 1,6
4/3″ 17,3 × 13 mm 2
1″ 13,2 × 8,8 mm 2,7
2/3″ 8,8 × 6,6 mm 3,9
1/1,7″ 7,6 × 5,7 mm ~ 4,6
1/2,3″ 6,16 × 4,62 mm ~ 5,5
1/3,6″ 4 × 3 mm 8,7
1/6″ 4 × 3 mm 14,1

Aby byla ukázka ještě trochu názornější, podívejte se pozorně na tuto fotografii:

Ukázka crop faktoru v praxi
Ukázka crop faktoru v praxi

Praktický příklad

Představte si, že máte v ruce objektiv Canon EF 50mm. K tomu dvě zrcadlovky Canon EOS 5D Mark IV a Canon EOS 50D. Pokud tento objektiv nasadíte na první zmiňovaný fotoaparát, nic se nemění. Scénu skrz něj vidíte přesně takovou, jaká by měla být. Pokud totéž uděláte u druhého zmiňovaného fotoaparátu, bude to jiné. Canon EOS 50D má menší senzor a crop faktor má hodnotu ×1,6. Najednou tak dostanete ohniskovou vzdálenost rovnou 80 mm. Resp. snímky se jeví, jako kdybyste fotili na tuto ohniskovou vzdálenost.

Velikost snímače a šum

Všeobecně platí, že čím větší senzor, tím méně šumu. Rovněž ale platí, že čím méně megapixelů na senzor, tím také méně šumu. Co z toho plyne? Že v ideálním případě by to chtělo obří senzor s minimem světlocitlivých buněk.

Proč tomu tak je?

Jde o to, že fyzická velikost jednotlivých buněk snímače výrazným způsobem ovlivňuje odstup signálu od šumu. Čím větší buňky jsou, tím méně šumu se na fotografii vyskytuje. Full-frame senzory si tedy mohou dovolit tyto buňky větší (při zachování počtu megapixelů) a nebo naopak více menších buněk.

Jak z toho ven?

Aby toho nebylo málo, přicházejí na řadu pokročilé algoritmy pro potlačení šumu. Obvykle platí, že čím novější model digitálního fotoaparátu, tím přináší pokročilejší algoritmy má zabudované (někdy již na úrovni A/D převodníku). Dalo by se však říci, že u současných fotoaparátů o velikosti senzoru Full-frame či APS-C (Canon i Nikon) se nemusíte zvýšeného šumu obávat. Naopak u menších senzorů je docela dost dobře možné, že se se zvýšeným šumem setkáte i při nízké citlivosti ISO.

O vše se stará čip DIGIC IV
Tento čip se např. stará u starších zrcadlovek Canon o zpracování obrazu (a samozřejmě také šumu)

Několik slov závěrem

Každý objektiv má svojí reálnou ohniskovou vzdálenost. Pokud budeme fotit fotoaparátem s menším senzorem než je velikost kinofilmového políčka, pak ohniskovou vzdálenost přepočítáváme pomocí crop faktoru.

Vyrábí se objektivy určené jak pro zrcadlovky s velkými snímači, tak pro snímače menší. Objektivy pro velké snímače lze použít i na zrcadlovkách s menším snímačem, ale ne opačně!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *