Crop faktor

Co je to crop faktor?

Crop faktor neboli ekvivalent ohniskové vzdálenosti je pojem, pomocí kterého lze porovnávat ohniskovou vzdálenost pro různě veliké obrazové snímače fotoaparátu. To všechno takovým způsobem, aby zůstal stejný zorný úhel při různých ohniskových vzdálenostech. Jak říká Wikipedie – jedná se o poměr mezi ekvivalentní ohniskovou vzdáleností a skutečnou ohniskovou vzdáleností.

Kde se vzal ten crop faktor

Vše vychází z letitého nepsaného standardu z dob, kdy se používal kinofilm s políčkem o rozměrech 24 × 36 mm. V té době samozřejmě existovaly i jiné velikosti filmů. Nicméně tento typ (tzv. 35 mm) byl zdaleka nejoblíbenější a nejrozšířenější.

Citlivý 35 mm barevný film KODAK 400
Citlivý 35mm barevný film KODAK 400

V době filmové éry se tedy až na výjimky využívala jedna jediná velikost filmů. V téže době byly nějaké přepočty, tedy crop faktor, úplně zbytečné. S příchodem digitálních fotoaparátů však přišly různé velikosti snímacích senzorů. To přineslo i jisté „zmatky“. Když jste stejný objektiv nasadili na fotoaparáty s různě velkými senzory, měnil se zorný úhel toho, co fotoaparát „vidí“. Tedy to, co poté zaznamená senzor fotoaparátu. Jinak řešeno v jednom fotoaparátu vycházela stejná scéna větší (širší) než ve druhém. Proto byl pro standardizaci zaveden pojem crop factor, vztažený právě na velikost kinofilmové snímací plochy.

Jak vypočítat crop faktor

Jednoduše porovnejte velikost úhlopříček snímacích senzorů vašich fotoaparátů. Na ukázku si vezmeme APS-C senzor od Canonu, který má crop faktor ×1,6.

Rozměry full-frame senzoru jsou 36 × 24 mm. Úhlopříčka tohoto senzoru je tak po zaokrouhlení dlouhá 43,3 mm. Canon EOS 7D Mark II má senzor o velikosti 22,4 × 15,0 mm. Jeho úhlopříčka je tak dlouhá přibližně 27 mm. Jednoduchým výpočtem si nyní ověříme hodnotu crop faktoru. 43,3 / 27 = přibližně 1,6.

Rozdělení fotoaparátů podle crop faktoru

Nadpis by se vlastně měl jmenovat: „Rozdělení fotoaparátů podle velikosti senzorů“. Jak jsem napsal výše – od velikosti senzorů se totiž odvíjí samotný crop faktor.

Full-frame

Největší ze všech obvyklých snímačů. Jeho velikost odpovídá kinofilmovému políčku s rozměry 36 × 24 mm. Crop faktor v tomto odpovídá hodnotě 1. To znamená, že není třeba přepočítávat ohniskovou vzdálenost. Tyto senzory jsou zpravidla najdete v profesionálních fotoaparátech.

APS-C (bez)zrcadlovky Nikon formátu DX

Tyto fotoaparáty mají senzor o velikosti přibližně 24 × 16 mm. Crop faktor je ×1,5. To znamená, že pokud byste měli objektiv o ohniskové vzdálenosti 100 mm (určený pro full-frame senzor), po nasazení na tento typ fotoaparátu by se jevil jako by měl ohniskovou vzdálenosti 150 mm. Tyto fotoaparáty jsou také mnohem rozšířenější. Tedy pokud srovnám jejich četnost oproti drahým profesionálním full-frame fotoaparátům. Kromě Nikonu používají tento rozměr senzoru také firmy Pentax, Sony a další.

APS-C (bez)zrcadlovky s bajonety Canon EF-S a Canon RF-S

Rozšířený formát (bez)zrcadlovek Canon. Senzory mají velikost přibližně 24 × 15 mm, crop faktor je v tomto případě ×1,6. Způsob přepočítávání ohniskové vzdálenosti objektivů je stejný jako v předchozím případě. Jen se nenásobí hodnotou 1,5 nýbrž 1,6. Mimo jiné to ale znamená jednu věc (pro někoho možná trochu nepříjemnou). Pokud bychom chtěli dosáhnout klasické ohniskové vzdálenosti 50 mm, budete, kvůli crop faktoru, potřebovat objektiv s ohniskovou vzdáleností 31 mm! A co teprve, když nasadíte objektiv typu rybí oko na APS-C zrcadlovku. Náhle zjistíte, že to vůbec není takové, jaké jste si vysnili. Naopak pokud chcete pořizovat detailní snímky a potřebujete prodloužit ohnisko, jsou menší senzory skvělou levnou volbou.

Formát 4/3

Tento formát digitálních fotoaparátů má senzor o velikosti 18 × 13,5 mm a crop faktor se rovná ×2. Fyzické ohnisko se tedy prodlužuje na dvojnásobek. Jedná se především o fotoaparáty OlympusPanasonic.

Ostatní formáty

Věřte nebo ne, ale běžně se používají ještě menší velikosti senzoru než u formátu 4/3″. Většinou v mobilních telefonech a tabletech, kde není místa nazbyt a velké senzory se tam prostě nevejdou.

Pro větší přehled jsem připravil menší tabulku.

Typ senzoruVelikost senzoru [mm]Crop faktor
8 × 10 film254 × 2030,14
6 × 6 film56 × 560,54
Full-frame36 × 241
APS-C Nikon23,7 × 15,81,5
APS-C Canon22,7 × 15,11,6
4/317,3 × 132
1″13,2 × 8,82,7
2/3″8,8 × 6,63,9
1/1,7″7,6 × 5,74,6
1/2,3″6,16 × 4,625,6
1/3,6″4 × 38,7
1/6″2,4 × 1,822
Tabulka velikosti senzorů a jejich crop faktor pro přepočet na full-frame senzor

Aby byla ukázka ještě trochu názornější, podívejte se pozorně na tuto fotografii.

Ukázka crop faktoru v praxi
Ukázka crop faktoru v praxi

Jen krátká vsuvka… Crop faktor 1,3 se využíval v některých profesionálních reportážních fotoaparátech. Tyto fotoaparáty se označovaly jako APS-H.

Praktický příklad

Představte si, že máte v ruce objektiv Canon EF 50mm. K tomu dvě zrcadlovky Canon EOS 5D Mark IV a Canon EOS 50D. Pokud tento objektiv nasadíte na první zmiňovaný fotoaparát, nic se nemění. Scénu skrz něj vidíte přesně takovou, jaká by měla být. Pokud totéž uděláte u druhého zmiňovaného fotoaparátu, bude to jiné. Canon EOS 50D má menší senzor a crop faktor má hodnotu ×1,6. Najednou tak dostanete ohniskovou vzdálenost rovnou 80 mm. Tedy snímky se jeví, jako kdybyste fotili na tuto ohniskovou vzdálenost.

Velikost snímače a šum

Všeobecně by se dalo tvrdit, že čím větší senzor, tím méně šumu. Rovněž ale platí, že čím méně megapixelů na senzor, tím také méně šumu. Co z toho plyne? Že v ideálním případě by to chtělo obří senzor s minimem světlocitlivých buněk, které budou co největší.

Důvodem je to, že čím více jsou světlocitlivé buňky nahuštěné u sebe, tím spíše může dojít k nějakému rušení. V obraze se tak snáze vytvoří nějaký ten šum. Některým výrobcům se tento problém daří vyřešit více, některým méně. Vcelku dobrým ukazatelem kvality senzoru jsou stránky DxOMark. Též můžete zkusit porovnání obrazové kvality od Megapixelu.

Jak z toho ven?

Aby toho nebylo málo, přicházejí na řadu pokročilé algoritmy pro potlačení šumu. Obvykle platí, že čím novější model digitálního fotoaparátu, tím pokročilejší algoritmy má zabudované. Někdy jsou tato vylepšení již na úrovni A/D převodníků. Dalo by se říci, že se se současnými full-frame a APS-C fotoaparáty nemusíte zvýšeného šumu obávat. To samozřejmě platí pro běžné scény za slunečného počasí. Naopak u menších senzorů je častější, že se se zvýšeným šumem setkáte i při nízké citlivosti ISO.

O vše se stará čip DIGIC IV
Tento čip se u starších zrcadlovek Canon stará o zpracování obrazu (a samozřejmě také šumu)

Závěrem

Každý objektiv má svojí reálnou ohniskovou vzdálenost. Pokud fotíme fotoaparátem s menším senzorem než je velikost kinofilmového políčka, pak ohniskovou vzdálenost tohoto objektivu přepočítáváme pomocí crop faktoru. To ale neznamená, že by se z objektivu nějak zázračně stal nějaký jiný. Jeho reálná konstrukční ohnisková vzdálenost se nemění.

Vyrábí se objektivy určené jak pro zrcadlovky s velkými snímači, tak pro snímače menší. Objektivy pro velké snímače lze zpravidla použít i na (bez)zrcadlovkách s menším snímačem, ale ne opačně!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *