AEB – automatický expoziční bracketing

AEB – Auto Exposure Bracketing

AEB z angl. Auto Exposure Bracketing znamená v překladu automatický expoziční bracketing. Asi jsem vám moc nepomohl, že? Tak jinak. AEB neboli jinak automatické posouvání expozice, je vlastně vícenásobná expozice s různými expozičními hodnotami. Při této expozici vznikne několik fotografií, které se budou lišit délkou expozice. Některé snímky tedy budou tmavší, jiné světlejší. Fotograf si pak může vybrat právě ten snímek, který mu bude expozičně lépe vyhovovat. Druhou variantou je spojit snímky do jednoho s vysokým dynamickým rozsahem, tedy HDR.

Ještě bych v úvodu rád uvedl jedno. U některých značek fotoaparátů se místo zkratky AEB používá zkratka AEAE BKT či jednoduše BKT (z angl. bracket).

AEB aneb k čemu slouží expoziční bracketing

Nevěříte, že AEB slouží právě k tomu, aby si fotograf mohl vybrat pro něj expozičně vhodnější fotografii? Tak tomu věřte. Opravdu tomu tak obvykle je. Při fotografování se čas od času dostanete do situace, kdy se potřebujete rozhodnout. Pořídit fotografii s tímhle nastavení, nebo snad s tímhle? AEB vám může v tomto ohledu pomoci. Stačí nastavit expoziční bracketing AEB, pořídit několik fotografií a následně si mezi nimi vybrat.

Zdá se vám odstavec výše divný? No, máte trochu pravdu. Tento způsob výběru fotografií byl populární hlavně v dobách minulých, kdy se používal ještě kinofilm. Nebylo totiž možné zkontrolovat si expozici přes LCD displej fotoaparátu. Dnes se však fotograf podívá na histogram, nastaví korekci expozice, znovu vyfotografuje a je to.

AEB - Ještěd | moje Tajemno
AEB – automatický expoziční bracketing na Ještědu, pro zvětšení klikněte

Nicméně je tu ještě jedna věc, kvůli které se AEB používá. Říká se jí HDR fotografie. Díky HDR můžete jednotlivé snímky s rozdílnou expozicí sloučit do jednoho obrázku. Můžete tak dostat fotografii s mnohem větším dynamickým rozsahem, než původní snímek.

HDR fotografie z Ještědu vzniklá s pomocí AEB | moje Tajemno
HDR fotografie z Ještědu vzniklá s pomocí AEB z několika snímků

Ostatní bracketing

Kromě automatického expozičního bracketingu AEB existují ještě trochu jiné druhy bracketingu. Nejpoužívanější jsou:

Stejně tak ale existuje bracketing saturace, kontrastuostrosti, citlivosti ISO či zábleskový. Otázkou však je jejich použitelnost v moderní době fotografických editorů.

Expoziční bracketing AEB prakticky

Jak tedy fotografování pomocí expozičního bracketingu AEB vypadá v praxi? Jednoduše. Na svém fotoaparátu zvolíte rozsah expozičního bracketingu, ve kterém chcete fotografovat. Obvyklé maximální hodnoty jsou ± 3 EV s tím, že se můžete posouvat po 1/2 nebo 1/3 EV. Pak už jen fotíte. Tak a nyní ještě trochu názorněji…

Co budete k AEB potřebovat?

Pokud funkci AEB potřebujete čistě k výběru vhodné expozice scény, není třeba v podstatě nic zvláštního. Stačí aktivovat funkci AEB, nastavit rozsah a pořídit obvykle 3 fotografie s rozličným expozičním časem.

Budete-li se pokoušet o následné složení fotografií do jedné, budete potřebovat také stativ. To z toho důvodu, že tím minimalizujete pohyb fotoaparátu a nemusíte si dělat starosti se zdvojením obrazu. Samozřejmě, že pokud se takto budete pokoušet vyfotografovat jedoucí auto, tak to není dobrý nápad. Skládání snímků se tedy hodí nejlépe u scén, které se nemění. Typicky tedy u krajinářské fotografie či fotografování architektury.

Jak probíhá fotografování s AEB

Chcete-li fotit pomocí expozičního bracketingu, bude vaše fotografování vypadat asi takto:

 1. Zapnete si fotoaparát a nastavíte expozici dle sebe, popř. fotoaparátu,
 2. nastavíte případnou korekci expozice,
 3. zapnete funkci AEB a vyberete expoziční rozsah,
 4. začnete fotografovat.

Je to opravdu snadné, ale pro jistotu přidám ještě pár postřehů při takovémto focení. Konkrétně s fotoaparáty Canon EOS 50DCanon EOS 7D Mark II.

Zapnutí funkce AEB

Funkci expozičního bracketingu AEB nastavíte u fotoaparátů Canon snadno. V menu, nebo přes tlačítko, stačí najít funkci korekce expozice. Zde pak kolečkem nastavit rozsah expozice. Obvykle se pohybuje kolem ± 2 až 3 EV. Jak to pak vypadá vidíte níže. Jo málem bych zapomněl. Často teď budu pracovat s EV. Ti, co nevíte, co EV znamená, nechť se podívají do WikipedieExterní odkaz.

Expoziční bracketing AEB
Expoziční bracketing AEB u Canon EOS 50D

Na fotografii výše si můžete všimnout, že rozsah AEB je ± 1 EV, resp. -3 EV až -1 EV. Co to znamená? Jednoduše to, že fotograf nastavil korekci expozice na -2 EV. Zároveň však zapnul funkci AEB a řekl, že chce pořídit celkem 3 fotografie v rozsahu ± 1 EV. Tyto fotografie budou mít expoziční hodnotu -3 EV, -2 EV a -1 EV.

Na fotografii je vidět ještě jedna věc. Canon EOS 50D má maximální rozsah funkce AEB rovno ± 2 EV. To už je vcelku použitelné. Tento rozsah však může být větší a to s využitím právě oné korekce expozice. Je třeba však AEB použít vícekrát. Nicméně moderní fotoaparáty jako je právě zmiňovaný Canon EOS 7D Mark II mohou jít ještě dál.

Fotografování se zapnutou funkcí AEB

Jak už jste pochopili, při expozičním bracketingu AEB je pořízeno více fotografií. To má mimo jiné za následek větší požadavky na paměťovou kartu. Na druhou stranu máte možnost si mezi snímky vybírat, popř. máte více snímků na další úpravy obrazu.

AEB - automatický expoziční bracketing
AEB – automatický expoziční bracketing ± 2 EV

Na obrázku výše (ob tento) jste si mohli všimnout, že budou celkem vyfotografovány 3 snímky. Pokročilejší fotoaparáty však umožňují tento rozsah navýšit. Například fotoaparát Canon EOS 7D Mark II tak může kromě 3 fotek pořídit fotografií 5 nebo 7. Tyto jednotlivé fotografie se pak mohou lišit v rozsahu až ± 3 EV. Při pěti fotografiích to už dělá celkový rozsah ± 6 EV. Při sedmi fotografiích dokonce obrovských ± 9 EV (-9, -6, -3, 0, +3, +6, +9 EV). Samozřejmě není třeba využívat krajních hodnot. Klidně také můžete vybrat rozsah menší, třeba: -1, -2/3, -1/3, 0, +1/3, +2/3, +1 EV.

Stavový displej - AEB
Stavový displej fotoaparátu při zapnutém AEB. Nastaveno na celkem 7 snímků v rozsahu ± 1 EV.
Expoziční bracketing a samospoušť

Funkci AEB můžete, minimálně u fotoaparátů Canon, rovněž využívat spolu se samospouští. Bez ní situace vypadá tak, že se na stavovém displeji objeví ikonka upozorňující na expoziční bracketing AEB. Spolu s ní pak vidíte rozsah expozice na indikátoru. Následně pak provedete 2, 3, 5, nebo 7 snímků s různou hodnotou expozičního času. S tou dvojkou jsem se nespletl. Některé fotoaparáty opravdu umožňují AEB jen se dvěma snímky. Stejně jako u 5-ti či 7-mi se jedná o uživatelské nastavení.

Výběr počtu snímků při automatickém expozičním bracketingu
Výběr počtu snímků při automatickém expozičním bracketingu

Pokud využijete při zapnutém expozičním bracketingu samospoušť, situace se mírně mění. Indikace AEB samozřejmě zůstává. Nicméně jakmile uběhne čas samospouště, jsou všechny fotografie pořízeny v rychlém sledu za sebou.

Pořadí pořízených snímků při expozičním bracketingu

Obvyklé nastavení pro fotoaparáty Canon je to, že nejprve se pořídí snímek klasický, následně podexponovaný a jako poslední přeexponovaný. Značí se to obvykle tímto způsobem: 0, -, + (a nebo jednoduše 0 – + bez čárek).

S příchodem moderních zrcadlovek však můžete toto pořadí měnit např. na:

 • -, 0, + (podexponovaný snímek, normální snímek, přeexponovaný snímek),
 • + + +, 0, – – – (opět jiné nastavení při sedmi snímcích),
 • 0, – nebo 0, + (při nastavení 2 snímků).

Je také možné, že jiní výrobci budou používat jiné pořadí. Na věci to však moc nemění.

Osobní zkušenost

Funkci AEB, resp. expoziční bracketing jsem objevil již v mém stařičkém fotoaparátu Canon EOS 350D. Postupem času jsem zjistil, že někdy je prostě pohodlnější zapnout funkci AEB než složitě řešit expozici.

Příklad z praxe

Focení Panské skály. Jak někteří možná víte, Panská skála je vlastně čedičový útvar uprostřed polí. Co z toho plyne? Že při určitém počasí je přeci jen trochu těžší se trefit do správné expozice. Buď máte přepálené nebe nebo tmavou skálu. Tak či onak fotit podobné útvary nemusí být úplně snadné a to i když se vejdou do dynamického rozsahu senzoru.

Jak z toho ven?

No vlastně máte hned několik možností, jak se s tím poprat:

 • počkat až černý mrak zacloní slunce a vyrovná jas oblohy,
 • zkoušet po kouscích experimentovat s korekcí expozice,
 • změřit si bodovým měřením jas skály a nebe a odhadnout správnou expozici,
 • využít přechodové a další filtry,
 • použít HDR fotografii,
 • využít expoziční bracketing AEB,
 • využít kombinaci výše uvedeného.
Panská skála | moje Tajemno
Panská skála aneb co běžně dokáže světlo vykouzlit

Řekněme, že bodové měření nemáme rádi, mrak je v nedohlednu, filtry jsme nechali doma a HDR fotoaparát neumí. Korekce expozice nám vychází nějak divně. Možná se mění světelné podmínky, možná vždy ostříme trochu jinam, kdo ví.

Ze zjištěných informací a pokusů zkusíme nastavit správnou expozici. Abychom si to ulehčili, zapneme funkci AEB. Rozsah volíme dle uvážení. Třeba ± 2/3 EV. Pak už jen fotíme (a následně vybíráte).

Druhý příklad použití AEB

Zkoušeli jste někdy použít funkci HDR fotografie ve svém fotoaparátu? Jak se vám výsledek líbil? Co si budeme povídat. Někdy se to fotoaparátu prostě úplně nepovede. Někdy fotografie vypadají jako omalovánky. Jindy se zde vyskytují „duchové“.

Panská skála v HDR | moje Tajemno
Panská skála a tzv. omalovánky aneb když se to přežene s HDR

Funkce AEB může pomoci. Pokud při funkci HDR fotografie fotoaparát neukládá pořízené snímky, při zapnuté funkci AEB je ukládat bude. Navíc ještě ve vámi zvoleném expozičním rozsahu. Tyto fotografie pak můžete použít pro slepení scény do jedné v editoru, který znáte a ovládáte.

Závěrem

Přijde vám automatický expoziční bracketing stejný nebo velice podobný funkci korekce expozice? No vlastně máte pravdu. Kromě nastavené expozice (ať již s korekcí nebo bez ní) jsou při expozičním bracketingu pořízeny další snímky s rozdílnou expozicí. Výsledkem je fotografie s vámi nastavenou expozicí a další jedna, dvě či více fotografií s rozdílnou expozicí.

Možná by se teď mohlo zdát, že je automatický expoziční bracketing úžasná funkce pro každodenní používání. Navíc by se mohlo jednat o slušný způsob, jak vylepšit vaše fotografie. Možná je to pravda, ale mějte na paměti několik věcí:

 • AEB klade značné nároky na paměťové karty (obzvlášť, pokud pomocí něj pořizujete 7 snímků v jedné sérii),
 • chcete-li výsledné fotografie posléze slučovat do jedné, je třeba fotografovat nepohyblivé předměty (i lehký vítr dokáže občas divy),
 • skládání fotografií může být náročné (na nastavení, i na hardware počítače) a mnohdy končí nevzhlednými omalovánkami,
 • časté používání AEB značně zatěžuje závěrku fotoaparátu.

3 komentáře u „AEB – automatický expoziční bracketing

  1. Jé, děkuji. :) Jen taková malá vsuvka… S „AEB“ tedy automatickým expozičním bracketingem jsem nakousl i pojem „HDR fotografie“. Právě těmi bych se v brzké době chtěl trochu věnovat v podobě dalšího článku. Snad se podaří do té doby vyfotografovat nějaké reprezentativní fotografie. :D Sem tam články vznikají na poslední chvíli. Věřím ale, že se poštěstí a za měsíc bude na světě článek plný snímků s vysokým dynamickým rozsahem. ;)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *