INFO tlačítko

INFO tlačítko

INFO tlačítko není jen tak obyčejným tlačítkem. Skrývá pod sebou hned několik funkcí. Pomocí něj můžete také zobrazit hodnotné a zajímavé informace. Již kvůli tomu jsem se rozhodl INFO tlačítko trochu zviditelnit a vytvořit o něm tento samostatný článek. Čekejte popis jednotlivých funkcí a informace, co vše dokáže INFO tlačítko zobrazit.

K čemu je takové INFO tlačítko

Jak již název napovídá, toto tzv. INFO tlačítko je primárně určené k zobrazování informací. Nicméně pozor! Tlačítko se automaticky nenachází na všech fotoaparátech. Nicméně minimálně na většině pokročilejších fotoaparátů Canon jej najdete. Ne sice vždy v této podobně (někdy je trochu skryto v menu), ale INFO tlačítko je vcelku častým „doplňkem“ fotoaparátů. Dále musím dodat, že INFO tlačítko dokáže z části zastoupit stavové displeje fotoaparátů.

INFO tlačítko | moje Tajemno
INFO tlačítko u Canon EOS 7D Mark II, pro zvětšení klikněte

Co INFO tlačítko dělá

Především zobrazuje informace, konkrétně (u fotoaparátu výše):

  • funkce snímání a funkce fotoaparátu celkově,
  • elektronický horizont (vodováha),
  • nápovědu v některých položkách menu fotoaparátu,
  • zeměpisnou polohu fotoaparátu (GPS) při zobrazení fotografií,
  • kompas během snímání,
  • informace o nastavení fotoaparátu před samotným snímáním,
  • informace o pořízeném snímku,
  • další informace o fotoaparátu a o volném místě na kartách.

Protože ne všechno může být jasné, pokusím se nyní body výše rozepsat. Tímto ještě upřesňuji, že tyto funkce se týkají výše zobrazeného fotoaparátu Canon EOS 7D Mark II. U jiných fotoaparátů může INFO tlačítko zobrazovat klidně i více informací (nebo o dost méně).

Zobrazení nastavení funkcí snímání

Fotografie níže zobrazuje LCD displej fotoaparátu po jeho obvykle prvním spuštění. Zobrazuje většinu nejdůležitějších informací o nastavení fotoaparátu. Nastavení expozice zde není vidět, protože nebyla namáčknutá spoušť fotoaparátu. V podstatě totožné informace jsou u fotoaparátu Canon EOS 7D Mark II na stavovém displeji. To je mimo jiné jeden z důvodů, proč velký LCD displej příliš nepoužívám.

Informace o nastavení fotoaparátu skrze INFO tlačítko | moje Tajemno
Informace o nastavení fotoaparátu skrze INFO tlačítko

Na obrázku výše je jedna z možných obrazovek LCD displeje, které INFO tlačítko svým zmáčknutím zobrazí. Jednotlivé části jistě nemusím představovat. Ale kdyby se přeci jen našel někdo, kdo ikonkám nerozumí, zde jedno malé vysvětlení. Sice na jiném obrázku, ale o to obsáhlejším.

Informace o nastavení fotoaparátu | moje Tajemno
Informace o nastavení fotoaparátu. Pěkně obsáhlé, že?
Co všechno tedy obrazovka výše ukazuje?

Nyní vysvětlím jednotlivé dlaždice / ikonky. Hezky pěkně po řádcích zleva doprava:

  1. (M) nastavený expoziční režim (jinak řečeno režim snímání),
  2. (1/640) expoziční čas,
  3. (F2.2) nastavená clona v objektivu,
  4. (∗) blokování AE, tedy blokování expozice,
  5. (AUTO) citlivost ISO, (D+) zapnutá funkce priorita zvýraznění tónu,
  6. indikátor korekce expozice, v tomto případě je zapnutá funkce AEB,
  7. (blesk +1 ⅔) hodnota kompenzace zábleskové expozice,
  8. zákaznické nastavení tlačítek na fotoaparátu,
  9. (P) styl Picture Style,
  10. (AWB) zde nastavené automatické vyvážení bílé barvy,
  11. (WB+) korekce vyvážení bílé barvy,
  12. Auto Lighting Optimizer neboli automatická optimalizace jasu,
  13. (karta 1 a 2), ikony výběru paměťové karty,
  14. (L) kvalita záznamu snímků na jednu z karet (zde na kartu typu Compact Flash),
  15. (ONE SHOOT) činnost AF (autofokusu),
  16. způsob měření expozice,
  17. režim řízení,
  18. (RAW) kvalita záznamu snímků na jednu kartu / obě karty,
  19. (Q) ikona rychlého ovládání,
  20. kontrola stavu baterie,
  21. stav přenosu skrze Wi-Fi adaptér,
  22. (GPS LOG), GPS poloha fotoaparátu, zaznamenávání polohy,
  23. (blesk) připravenost blesku, blokování expozice bleskem, vysokorychlostní synchronizace blesku,
  24. násobná expozice, HDR fotografie, potlačení šumu u více snímků,
  25. (3) počet snímků sekvence,
  26. (780) přibližný počet fotografií, které se se stávajícím nastavením vejdou na zvolenou paměťovou kartu.

Jak vidíte, tato obrazovka toho zobrazuje celkem dost. Nicméně nejinak tomu jsou obrazovky živého náhledu, popř. při natáčení videa. Ty uvidíte za chvíli.

Elektronický horizont

U pokročilejších fotoaparátů stačí několikrát zmáčknout INFO tlačítko a hned se objeví obrázek podobný tomu níže.

Elektronický horizont / vodováha u Canon EOS 7D Mark II | moje Tajemno
Elektronický horizont / vodováha u Canon EOS 7D Mark II

Elektronická vodováha je velice dobré vylepšení fotoaparátu. Hodí se po každé, když fotíte krajinky a potřebujete vyrovnat horizont. Navíc kdo z vás má vodováhu na stativu nebo jako příslušenství do sáněk blesku na fotoaparátu? Nemluvě o tom, jak tyto vodováhy někdy fungují. Má zkušenost je taková, že ačkoliv mám bublinku uprostřed vodováhy, horizont není vždy zcela vyrovnaný. Holt asi mám špatné vodováhy…

Nápověda v menu

Některé položky v menu využívají právě INFO tlačítko k tomu, aby si fotograf mohl přečíst příslušnou nápovědu.

INFO tlačítko jako nápověda pro některé funkce | moje Tajemno
INFO tlačítko jako nápověda pro některé funkce

Bohužel to takto funguje pouze v některých případech. Na všechny ostatní případy máte přeci tyto stránky, ne?

Zeměpisné informace

Pokročilejší fotoaparáty jsou vybaveny různou elektronikou. Fotoaparát Canon EOS 7D Mark II dokáže například přijímat GPS signál. GPS polohu pak ukládá do pořízených fotografií. Stejně tak i směr pořízení snímků ve stupních.

Info grafika a GPS poloha fotoaparátu v době pořízení fotky | moje Tajemno
Info grafika a GPS poloha fotoaparátu v době pořízení fotky

Při prohlížení vyfotografovaných snímků stačí několikrát zmáčknout INFO tlačítko a trochu prozkoumat co fotoaparát zobrazuje. Všechny tyto informace fotoaparát vyčte z uložených EXIF metadat.

Zobrazení živého náhledu

Na fotografii níže můžete vidět množství údajů. Tyto údaje lze skrze INFO tlačítko různě zobrazovat a skrývat při zapnutém živém náhledu, ale i při obyčejném prohlížení snímků. Pokud vás tyto ikonky a informace ruší, skryjte je pomocí INFO tlačítka.

Info tlačítko, resp. info grafika a živý náhled | moje Tajemno
Info tlačítko, resp. info grafika a živý náhled

Používáte-li živý náhled, INFO tlačítko pomůže zobrazit dodatečné informace na LCD displeji. Podívejte se na obrázek výše, kde je hromada informací o nastavení fotoaparátu. Tak v podstatě všechny tyto informace uvidíte také při živém náhledu. K tomu navíc přibude také malá ikonka kompasu, upozornění na nebezpečnou teplotu, nebo kvalitu Wi-Fi signálu. Snad kromě těch vyjmenovaných, všechny ostatní ikonky znáte z minulosti.

Zobrazení informací o pořízeném snímku

Kromě toho, že tlačítko zobrazuje informace před focením a natáčením, samozřejmě zobrazuje i informace o snímku po jeho pořízení.

Několik informací o pořízeném snímku, které INFO tlačítko dokáže zobrazit | moje Tajemno
Několik informací o pořízeném snímku, které INFO tlačítko dokáže zobrazit

To, co vidíte výše, není maximum, co lze díky INFO tlačítku zobrazit. V podstatě se o snímku můžete takto dozvědět vše. Tedy téměř kompletní nastavení fotoaparátu ve chvíli pořízení snímku. Pokud máte navíc zapnuté logování GPS, tak i svojí polohu, atd.

Při prohlížení snímků ve fotoaparátu můžete skrze INFO tlačítko tyto informace skrývat. Vaše fotografie pak může klidně zabírat celý LCD displej (bez dalších rušivých informací).

Na obrázku výše jsou vpravo dole šipky a posuvník. Pomocí multiovladače, který se nachází na fotoaparátu Canon EOS 7D Mark II, můžete zobrazovat další informace o snímku. Fotoaparáty bez multiovladače mají obvykle tlačítka, která poslouží obdobně.

Další informace o fotoaparátu a o kartách

Poslední, co INFO tlačítko dokáže zobrazit, jsou další informace o nastavení fotoaparátu. Více asi prozradí následující obrázek.

Informace o nastavení fotoaparátu | moje Tajemno
Informace o nastavení fotoaparátu

Co z této obrazovky plyne? Že jsme zvolili ručně nastavenou teplotu bílé barvy, neboli White Balance, na 5200 K. Fotím v barevném prostoru sRGB. Samozřejmě se zde ještě pár informací najde. Nicméně jejich význam jsem již vysvětloval v řádcích výše, nebo je velmi pochopitelný.

Co však fotografy na této obrazovce obvykle nejvíce zajímá, jsou informace úplně dole. Především kolik fotografií se vejde na kartu. V hranatých závorkách je přibližný počet možných snímků k pořízení (s aktuálním nastavením). Hned vedle je volné místo na kartě.

Jak INFO tlačítko zkrotit

Ne všechno, co INFO tlačítko dokáže zobrazit, vlastně zobrazit chceme. Proto u moderních fotoaparátů oceníte nastavení právě pro toto tlačítko.

Nastavení zobrazení pro INFO tlačítko
Nastavení zobrazení pro INFO tlačítko

V menu fotoaparátu výše si můžete nastavit přesně to, co má vaše INFO tlačítko zobrazovat a co zobrazovat nemá. Můžete si tak ušetřit několikanásobné mačkání tohoto tlačítka. Skryjte obrazovky, které vás vlastně ani nezajímají a nepotřebujete je při focení.

Osobní zkušenost

Moje osobní zkušenost a názor na INFO tlačítko je asi takové, že práce s ním se v průběhu času vyvíjí. Do značné míry za to může právě fotografova zkušenost a znalost fotoaparátu. Příkladem budiž já sám. U svých prvních digitálních fotoaparátů jsem bedlivě sledoval LCD displej. Zkoušel jsem různé nastavení expozice a tyto informace pro mne měly cenu zlata. Tím myslím nejenom informace o nastavení fotoaparátu, ale i zpětně informace o pořízených snímcích. V jednu chvíli jsem však dosáhl určité hodnoty vědění a informace o nastavení fotoaparátu již nebyly tolik důležité. Mojí hlavní pozorností byly údaje ze stavového displeje. LCD displej tak před focením najednou zůstával černý – šetřil energii fotoaparátu. INFO tlačítko jsem začal využívat především k zobrazení informací o právě vyfoceném snímku. Dnes mě zajímá především histogram fotografie a informace o nastavení fotoaparátu jsou vedlejší.

Závěrem

INFO tlačítko může mít pro mnohé z nás, tedy z vás, cenu zlata. Na druhou stranu nás může svými informacemi pěkně potrápit. Je dobré nejprve porozumět tomu, co vše dokáže zobrazit. Je třeba nejprve pochopit tyto informace a následně rozhodnout, které jsou pro nás důležité. Jen tak nebudete na INFO tlačítko nadávat a zápasit s ním. Ať si klidně zobrazuje všechny ty informace, nebo ať nezobrazuje prakticky nic. Každý fotograf přeci ví, co je pro něj důležité, co potřebuje vědět a co vlastně vidět ani nechce.

5 komentářů u „INFO tlačítko

  1. Pěkný článek a jednom opomíjeném tlačítku. Aby to s tlačítkem „INFO“ nebylo tak jednoduché, dodám, že fotoaparáty Nikon to mají úplně jinak. Prvním stiskem onoho tlačítka se na LCD objeví podobné informace jako u zde popisovaného Canonu, ale druhým stiskem se spodní část obrazovky stane aktivní a některé položky lze pomocí zadního rolleru a čtyřcestného voliče vybírat a poté libovolně upravovat. Aby v tom byl ještě větší zmatek, tak nejnovější Nikony mají vedle tlačítka „INFO“ také tlačítko „i“. V tomto případě se „INFO“ chová stejně jako u Canonu, a k ovládání parametrů slouží ono tlačítko „i“.

    1. Děkuji. Jen bych chtěl dodat, že se tyto stránky primárně točí a pravděpodobně budou točit kolem fotoaparátů od Canonu. Je to tím, že Nikony nevlastním a dohledávat všechny odlišnosti je nad moje síly. Stránky totiž vznikají pouze svépomocí v době volna. Nicméně o to více jsem rád za jakékoliv připomínky, popř. doplnění problematiky. Rád články rozšířím pro další značky fotoaparátů. :)

  2. Zdravím a opět musím pochválit za čtivý a snad i pro naprosté začátečníky
    poučný a stravitelný článek a průvodce, jak používat a sžít se s INFO tlačítkem.
    Já sám toto tlačítko vlastně používám jen sporadicky. Zrcadlovku mám primárně
    v manuálním režimu a vše si nastavím dle aktuálních podmínek. Důležitý je pro
    mě na stavovém řádku v hledáčku údaj expozimetru, dle kterého si nastavím
    potřebné hodnoty. Na displeji si venku kontroluji snímky také jen vyjimečně.
    Jen ve velmi netypických světelných podmínkách si zkontroluji případné
    přepaly, či podpaly…

    1. Děkuji za pochvalu. Nicméně si myslím, že ne všechno zde je úplně čtivé. Je mi úplně jasné, že značná část funkcí, které lze díky „info tlačítku“ zobrazit jsou pro většinu fotografů nové. U některých jsem sám přemýšlel, co to či ono asi znamená. nicméně věřím, že to nebude trvat dlouho a takové to „článek v přípravě“ zmizí a místo něj se objeví plnohodnotné odkazy na právě tyto „neznámé“ či ne moc často používané funkce.

      1. Pod pojmem „čtivý“ si já představuji, že článek si přečtu celý, bez
        toho, že bych měl nutkání toho nechat, bez celého dočtení. To znamená,
        že není nudný a nezáživný, že neobsahuje příliš technikálií a nepodstatných
        podrobností a hlavně, že se čtenář dozví to co očekává a potřebuje k pochopení
        a k ovládání svého fotoaparátu. No a to vaše články vlastně splňují bezezbytku…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *