Sáňky blesku

Sáňky blesku – hot shoe konektor

Řada fotoaparátů nemá vestavěný blesk. Místo toho u nich najdete sáňky externího blesku. Dnes se jedná výhradně o tzv. hot shoe konektor (tedy „horké sáňky“ se středovým synchrokontaktem). Existují ale i jiné sáňky blesku, které tento kontakt nemají nebo nedisponují jinými přídavnými kontakty. To může mít několik nevýhod a přináší to určité omezení.

Studené sáňky blesku

Tzv. studené sáňky blesku (cold shoe) poznáte tak, že zde chybí středový kontakt. Takový konektor se nacházel hlavně na starších fotoaparátech. Sloužil k připojení dalšího příslušenství fotoaparátu. Připojit šel průhledový hledáček, vodováha, ale i externí blesk. Tyto externí blesky se však neodpalovaly pomocí kontaktů v konektoru, ale pomocí synchrokabelu.

Studené sáňky blesku | studená patice | moje Tajemno
Tzv. studené sáňky blesku neobsahují středový kontakt

Tyto bezkonektorové sáňky si lze dnes koupit i samostatně. Dají se přichytit různým způsobem k fotoaparátu, nebo třeba stativu pomocí stativového závitu. Kromě externího blesku se na ně nejčastěji umisťují trvalá světla, mikrofony pro záznam zvuku do videa a externí blesky. Nicméně v moderních pokročilých fotoaparátech už tyto „studené sáňky blesku“ nenajdete.

Horké sáňky blesku a další kontakty

Kdo by se chtěl o horké sáňky blesku (angl. hot shoe) zajímat více, jejich rozměry a některé další parametry určuje norma ISO 518:2006. Poznáte je podle velkého středového kontaktu.

Sáňky blesku s kontakty | moje Tajemno
Sáňky blesku s kontakty

Kromě středového kontaktu mají moderní sáňky blesku kontakty, které umožňují komunikaci mezi fotoaparátem a bleskem. Dříve byla tato komunikace pouze jednosměrná, nyní si blesk s fotoaparátem „čile povídají“. Různé typy a značky fotoaparátů i blesků mohou mít lehce jiný počet a rozmístění těchto kontaktů. Pokud pro svůj fotoaparát vybíráte blesk, zajímejte se o vzájemnou kompatibilitu. Tu byste si měli bez problémů ověřit dotazem na výrobce blesku, příp. výrobce fotoaparátu. Většinou je kompatibilita s konkrétními modely fotoaparátů veřejně k dispozici na stránkách výrobců blesků.

Nekompatibilní blesk zpravidla poznáte tak, že neumožňuje přenos nastavení mezi ním a fotoaparátem. Práce s takovým bleskem pak probíhá v ručním manuálním módu, kdy vše na blesku nastavujete sami. K odpálení takového blesku slouží středový kontakt, příp. kabel + synchrokontakt.

Osobní zkušenost

Je o mne známo, že jsem tak trochu hračička – rád zkouším nové věci. Když byla možnost, zkusil jsem otestovat některé staré i nové externí blesky na svém fotoaparátu. Některé fungovaly v pořádku. Jiné se musely nastavit (např. přes vnitřní switch). Další byly nevyzpytatelné.

Za problémy z větší části mohla nekompatibilita blesků s konkrétním fotoaparátem. Tento problém se bohužel netýká pouze starých blesků, ale i novějších. Je tedy dobré si kompatibilitu blesků pohlídat u výrobců. Pokud zde nenajdete takovou informaci, položte jim dotaz, nebo hledejte na internetových fórech.

Může se stát, že se dostanete k nějakému hodně starému blesku, který naposledy fungoval na fotoaparátu na film. Zde si dejte velký pozor! Takový blesk může zničit elektroniku fotoaparátu. Jde o to, že tyto blesky měly vysoké spouštěcí napětí. Někdy i přes 100 V. Na toto napětí není dnešní elektronika fotoaparátů připravena. Naštěstí existuje stránka, která informuje, zda můžete ke svému fotoaparátu Canon EOS připojit konkrétní blesk starší výroby: https://www.botzilla.com/page/strobeVolts.html.

Dále bych chtěl upozornit na to, že některým nejlevnějším fotoaparátům Canon chybí středový kontakt v sáňkách blesku. To bohužel znamená, že u nich nemůžete používat značnou část blesků. Tedy pouze novější E-TTL II blesky Canon Speedlite EX a blesky několika málo dalších výrobců. Každopádně si pohlídejte kompatibilitu! Toto se týká z části tisícovkové řady fotoaparátů Canon. Tedy např. Canon EOS 2000D a Canon EOS 4000D, ale také fotoaparátu Canon EOS 250D. Ne nadarmo jsou tyto fotoaparáty označovány anglickým výrazem pre-entry. Tedy jakási vstupní brána do světa fotografie pro začínající fotografy – začátečníky.

Závěrem

Sáňky blesku jsou dobré rozšíření fotoaparátů. Kromě externího blesku je může využít k připojení dalšího příslušenství, např.:

Mohlo by se zdát, že se nemá cenu touto částí některých fotoaparátů nějak extra zabývat. Pravdou však je, že i dnes je dobré se na sáňky blesku trochu zaměřit. Konkrétně alespoň na onu střední kulatou velkou vodivou plošku. To proto, abyste nebyli nepříjemně překvapeni, jako některé majitelé fotoaparátů jako je Canon EOS 2000D.

2 komentáře u „Sáňky blesku

  1. Krátký leč výstižný článek se bude mnohým začátečníkům hodit, ne jen jim! Za sebe děkuji a přeji hezký den! Mohl byste napsat něco i o seskládání telekonvertoru s mezikroužky a objektiv – kdysi jsem v tom tápal, jistě se i zde najdou zájemci jak poskládat více prvků do sebe např. na makro nebo naopak do zoomu.

    1. Dobrý den,
      jsem rád, že se článek líbil. Ano, přiznávám – je kratší. Reaguji v něm na největší problémy kamarádů a kolegů, kteří si pořídili nové zrcadlovky a ejhle, objevil se nečekaný problém s bleskem. Co se týče o spojení telekonvertoru, mezikroužků a objektivů, tak tady Vás nepotěším. Jeden článek na téma makrofotografie již vznikl. Nyní nevlastním ani telekonvertor a ani žádné mezikroužky. Tohle je zrovna takové téma, kdy je lepší vše názorně předvést s komentáři a jednotlivými snímky a já to nemám na čem realizovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *